Враховуючи творчий характер планування, неможливо рекомендувати єдину, назавжди визначену структуру плану. Це б стримувало розвиток ініціативи та педагогічний пошук вихователів. Навіть в одному профтехучилищі можуть бути плани, різні за формою. Головним у плані є зміст його, чітке визначення мети і завдань виховання, шляхів їх реалізації.
Основними вимогами до плану позаурочної зайнятості учнів учбової групи є: відповідність запланованих творчих справ визначеним виховним завданням, рівню розвитку учнівського колективу; конкретність плану; чітке визначення відповідальних осіб та строків виконання; врахування інтересів, нахилів, захоплень учнів, умов училища, базового підприємства; творче поєднання різних форм і методів виховної роботи та ін.
Висновки і рекомендації
Плануючи виховну роботу в навчальній групі, май стер, класний керівник повинні висувати перед учнями перспективу «завтрашньої радості» (А. С. Макаренко).
На закінчення хочу сказати, що питання позаурочної роботи з учнями в учбовій групі спрямовуються на виконання найважливіших освітньо-виховних завдань, які приведені нижче і в даний час дуже актуальні:
·політична освіта учнів, розвиток їх громадської активності, виховання їх в дусі принципів народної моралі, прищеплення навичок високої культури поведінки;
·закріплення, збагачення і поглиблення знань, набутих у процесі навчання, застосування їх на практиці, розширення загальноосвітнього кругозору учнів, формування у них науково-матеріалістичного світогляду, вироблення навичок самоосвіти;
·ознайомлення учнів з основами сучасного промислового та сільськогосподарського виробництва, прищеплення їм любові до праці, засвоєння трудових умінь; залучення до посильної суспільно корисної праці, підготовка до вибору професії;
·естетичне виховання учнів, формування у них правильних естетичних почуттів і смаків;
·фізичне виховання учнів, зміцнення їх здоров'я, залучення їх до систематичних занять фізкультурою і спортом;
·формування інтересів до різних галузей науки, техніки, мистецтва, спорту, виявлення і розвиток індивідуальних творчих здібностей і нахилів;
·організація дозвілля школярів, їхнього культурного відпочинку та розумових розваг.
Учням треба надати повний простір у Справі організації різних товариств, постійних чи тимчасових. Позаурочна робота допомагає правильному вихованню дітей, створює умови для їхнього всебічного розвитку. Потрібно підхоплювати ініціативу самих дітей, допомагати їм у творчій діяльності, керувати ними, правильно спрямовувати їх інтереси. Позаурочна освітньо-виховна робота повинна органічно пов'язуватись з життям і працею українського народу.
Характерною особливістю позаурочної роботи є те, що вона здійснюється на основі добровільності: кожний учень за власним бажанням вибирає для себе той чи інший вид діяльності.
Список використаної літератури
1.Омельяненко Б.Л. Профессионально-техническое образование в зарубежных странах.— М.: Высш. шк., 1998 г.
2.Основы педагогического мастерства: Учеб. пособие для пед. спец. высш. учеб. заведений / Под. ред. И.А. Зязюна.—М.: Просвещение, 2001 г.
3.Педагогічна книга майстра виробничого навчання. За ред. док. пед. наук, проф. Н.Г. Никало. К.: «Вища школа», 1992 р.
4.Популярная психология: Хрестоматия: Учеб. пособие для студентов пед. институтов. Сост. В.В. Мироненко. — М.: Просвещение, 1990 г.
5.Психолого-педагогические проблемы профессионального обучения. Под ред. П.Я. Гальперина, Н.Ф. Талызиной.— М.: Изд-во Моск. ун-та, 1998 г.
6.Социальная психология: Учебное пособие для студентов пед. университетов. А.В. Петровский, В.В. Абраменкова, М.Е. Зеленова и др.; Под ред. А.В. Петровского.— М.: Просвещение, 1997 г.
7.Хозяинов Г.И. Педагогическое мастерство преподавателя.— М.: Высш. шк., 1996 г.