Вітчим прийняв “проскрибованого” Франка непривітно, і той, заледве оклигавши, знову виїхав до Коломиї з наміром таки добратися до Кирила Ґеника. Але коломийський староста не пускав його до Березова, доки в нього не буде паспорта. Франко написав до Дрогобича, аби йому видали паспорт, а сам, хворий на пропасницю, без грошей і знайомих, сидів у готелі й писав. Тут він “написав повістку “На дні” і на останні гроші вислав її до Львова, опісля жив три дні трьома центами, найденими над Прутом на піску, а коли й тих не стало…, заперся в своїй кімнаті в готелю і лежав півтора дні в горячці й голоді, ждучи смерті, безсильний і знеохочений до життя”.
1883 року поміщик Владислав Федорович запропонував Франкові приїхати до нього в село Вікно на Тернопіллі, щоб упорядкувати архів і написати біографію його батька, відомого ліберального громадського діяча, публіциста й довголітнього депутата віденського парламенту Івана Федоровича (1811 – 1870). Письменник береться за цю працю, що обіцяла вигідний гонорар, а також дозволяла докладно ознайомитися з матеріалами про економічне і соціальне життя краю в багатому архіві І. Федоровича.
Того ж року письменник часто буває в Станиславові, де знайомиться з дочкою польського еміґранта з Росії Юзефою Дзвонковською, і це знайомство переростає в яскраве, хоча й нещасливе кохання. Юзя, також захоплена Франком, відмовляє йому, і лише згодом письменник довідався про справжні причини цієї відмови: дівчина була хвора на сухоти – на той час невиліковну хворобу, і саме через це ні з ким не хотіла зв’язувати своє життя. Відтак шляхтянка Юзефа стала народною вчителькою, а через кілька років померла. Її поховали на старому цвинтарі в центрі Станіславова.
* * *
у 1885 – 86 роках Іван Франко двічі відвідує Київ. Він сподівався на Великій Україні знайти матеріальну і культурницьку підтримку своїй ідеї видання всеукраїнського літературно-наукового і суспільно-політичного журналу, а натомість знайшов… свою долю. 16 травня 1886 року в Павлівській церкві колеґії Павла Галагана він узяв шлюб з Ольгою Федорівною Хоружинською, освіченою курсисткою, сучасною й розумною жінкою, якій іще до одруження писав у листі: “Мені здається, що з нашої тихої й скромної хати повинна виходити струя нового, могучого руху, котрого елементи вже тепер проявляються на всіх кутках нашої Галичини і котрий при нашій помочі повинен міцніти і ширшати, – руху реального і розумного народолюбства. Знаєте, Олічка, що життя тільки тоді життя, коли його движучою силою єсть ідея; а моє дотеперішнє життя, хоч і як не раз тяжке, було тим хіба щасливе і гарне, що ніколи ніяка невзгодина не могла мене зовсім втиснути в грязь, ані збити на хвилю з ідейної дороги”.
Повернувшись із молодою дружиною до Львова, Франко з головою поринає у працю. “Живу тепер зовсім ізольований, між людей ніяких не виходжу… часу немає й хвилини, бо всякої роботи бездна на голову злізлася”, – писав він у цей час в листі до одного зі своїх друзів.
Задля заробітку співпрацює з низкою польських на українських часописів; витримує часом украй непрості дискусії з їхніми консервативними редакціями задля можливості пропагувати власні погляди на суспільне та літературне життя. Захоплюється науковою роботою, досліджує твори Тараса Шевченка і давньоукраїнські рукописи, а головне – пише власні твори: низку оповідань, повісті “Захар Беркут” і “Лель і Полель”, драму “Украдене щастя”; 1887-го року друкує перше, а 1893-го – друге видання поетичної збірки “З вершин і низин”, яка ознаменувала собою новий етап у розвитку української поезії. 1896-го року виходить друком його лірична драма “Зів’яле листя”.
У серпні 1889 року, якраз перед виборами до сейму (парламенту), Івана Франка за надуманими звинуваченнями втретє заарештовують, і випускають із тюрми “через відсутність доказів” лише по закінченні виборів (такі “фокуси”, дорогий читачу, влада вміла витворяти, як бачимо, іще в ті часи). У 1890-му році І. Франко разом із М. Драгомановим засновують Русько-українську радикальну партію – першу українську політичну організацію, що мала власну соціальну й економічну програму, на відміну від “народовців” і “москвофілів”, діяльність яких зводилася всуціль до просвітницької роботи. Але відтак невдалими виявилися всі три спроби Франка стати послом (депутатом) австрійського парламенту (1895, 1897, 1898), – влада робила все, щоби провалити “хлопського кандидата”. 1899-го року, розійшовшись у поглядах із провідниками радикалів, Іван Франко разом із Михайлом Грушевським засновують Національно-демократичну партію.
Поступово змінюються політичні погляди Франка. В передмові до збірки поезії “Мій Ізмарагд” (1897) він пише: “Жорстокі наші часи! Так багато недовір’я, ненависти, антагонізмів намножилося серед людей, що недовго ждати, а будемо мати (а властиво вже маємо!) формальну релігію, основану на догматах ненависти та класової боротьби.
Теми лірики Франка
- лихе становище рідного народу
- національне оновлення
- минуле та сучасне українського народу
- щасливе та нещасне кохання поета
- пейзажна лірика
- інтернаціональні мотиви
- поетизує працю
- активна турбота про майбутнє своєї батьківщини
особливості лірики
1. Вираження почуттів і роздумів героя, викликаних зовнішніми обставинами (тобто зображення людини через відтворення її переживань).
2. Наявність елементів сюжету, описи
3. Висока емоційність, схвильований тон розповіді
4. Інтенсивне використання образотворчих засобів
5. Стислість викладу художнього матеріалу
6. Віршова форма
7. Малий обсяг
Опорний конспект
Теорія літератури (основи віршування)
Ліричні твори — твори, у яких віддзеркалені думки, настрої та почуття людини, душевний стан автора, його ставлення до оточення.
Строфа — кілька віршових рядків, поєднаних за змістом і певним порядком римування. Залежно від кількості рядків у строфі розрізняють такі строфи: дистих, тривірш, терцина, катрен, сонет тощо. Вони різняться ще й системою римування.
Рима — це однакове звучання або співзвуччя закінчень віршових рядків.
Три основні форми римування:
парне (суміжне або паралельне) (АА ББ ВВ):
оповите (кільцеве чи опоясуюче) (А Б Б А):
перехресне (А Б А Б):
Ритм — повторюваність у віршованій мові однорідних звукових особливостей.
Віршовий розмір
Двоскладова стопа
1,3,5,7,9 – хорей _/ _ / _/ _ / _/ _ / _/ _ / _/ _ /
2,4,6,8,10 – ямб _ _/ / _ _/ / _ _/ / _ _/ / _ _/ /
Трискладова стопа
1,4,7,10 – дактиль _/ _ _/ _/ _ _/ _/ _ _/ _/ _ _/
2,5,8,11 – амфібрахій _ _/ _/ _ _/ _/ _ _/ _/ _ _/ _/
3,6,9,12 – анапест _ _ _ // _ _ _ // _ _ _ // _ _ _ //
Примітка: цифра позначає номер наголошеного складу.
7. Запис плану лекції
8. Закріплення знань студентів: фронтальне опитування за записаним
9. Коментар роботи студентів
10. Підсумок заняття
11. Домашнє завдання