Смекни!
smekni.com

Корекційно-розвивальна програма "Соціалізація дошкільників" (стр. 6 из 9)

Діти уявляють себе спортсменами-штангістами. Ноги широко розставлені. Руки розслаблені. «Підняти штангу» — нахилитися, стиснути кулаки, підняти руки — вони напружені. «Кинути штангу» — руки опускаються вниз і вільно звисають уздовж тулуба. Дихати легко, повільно. Повторити 5 разів.

Вивчення прислів’я

Психолог пропонує дітям вивчити прислів'я про людей із «золотим серцем», які дуже добрі та чуйні.

Як сам добрий, то добротою і тобі відповідатимуть.

Малювання людини із «золотим серцем»

Мета: виховувати доброзичливість, повагу до інших. Дітям пропонується намалювати ту людину, яка, на їхню думку, має «золоте серце». Діти працюють, а після завершення роботи розповідають про свій малюнок (чому саме цю людину намалювала дитина, які вчинки вона робить).

Підсумок заняття

Діти повторюють вивчене на занятті прислів'я та розповідають, які вони робитимуть вчинки, щоб їх також називали людьми із «золотим серцем».

Прощання

Діти беруться за руки, легко ними похитують і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»

Заняття №19

Тема: Дорослі діти

Мета: учити дітей бути стриманими, вольовими; виховувати самоповагу та повагу до інших; розвивати вміння приймати важливі рішення, саморегуляцію, логічне мислення.

Обладнання: аркуші паперу, олівці, фломастери.

Хід заняття:

Вітання

Мета: розвивати позитивні емоції.

Діти стоять у колі, торкаються по черзі плеча сусідів та промовляють із посмішкою «Вітаю».

Вправа «Як дорослий»

Мета: розвивати вміння приймати важливі рішення; самоповагу.

Психолог пропонує дітям уявити себе дорослими та розв’язати такі завдання:

· Ти – директор зоопарку і тобі потрібно зважити слона. Як ти це робитимеш?

· Який велосипед ти змайстрував би для листоноші, щоб полегшити йому роботу?

· Необхідно вигадати ліжко, яке ніколи не дасть тобі проспати.

· Вигадай зручну парту для першокласника.

· Тобі потрібно вирушити в далеку дорогу. Що ти візьмеш з собою?

· Який необхідний одяг для маленьких дітей, щоб вони не падали і не забивались?

Бесіда про дорослих людей

Мета: закріплювати знання про відповідальність, силу волі.

Діти відповідають на такі запитання:

1. Кого ми називаємо дорослими?

2. Що вміють робити дорослі?

3. Яким повинен бути дорослий (позитивні риси людини)?

Якщо дітям важко відповісти на запитання, психолог розповідає дітям про дорослих людей, звертаючи їх увагу на силу волі, стриманість, відповідальність, професію, розум, доброту та чуйність дорослих, яких люблять та поважають.

Гра «Якалки»

Мета: розвивати стриманість, зосередженість, логічне мислення.

Психолог пропонує дітям відгадати декілька загадок. Відповідь необхідно не вигукувати, а відповідати, підвівши руку. Робити це потрібно після того, як викличе психолог.

Гра «Будь уважний»

Мета: розвивати саморегуляцію.

Психолог пропонує дітям йти по колу одне за одним. Коли він плесне у долоні 1 раз, потрібно зупинитись та завмерти, як «лелеки» (стоячи на одній нозі, розвівши руки в сторони), коли плесне двічі — стрибати, як «жабки», тричі — продовжити ходьбу.

Тренінг на саморегуляцію «Візьми себе в руки».

Психолог. Діти, як тільки ви відчуваєте, що вам неспокійно, ви — сердитеся, вам хочеться когось образити, потрібно охопити себе руками за плечі, сильно притискаючи руки до грудей — це поза стриманої, сильної духом людини.

Також можна зробити так: стати рівно, заплющити очі та порахувати до 10, поки не відчуєте, що ви заспокоїлись.

Психолог декілька разів разом із дітьми виконує ці тренувальні вправи.

Малювання на тему «Який я буду в майбутньому»

Мета: розвивати самоповагу, впевненість у собі.

Психолог запитує у дітей, якими вони будуть дорослими, ким вони стануть, а потім пропонує дітям намалювати себе у майбутньому. Після завершенню роботи діти розповідають про свої малюнки.

Психологові потрібне звернути свою увагу на малюнки, де діти намалювали себе маленькими, злими, не чіткими. Можливо, ці діти мають занижену самооцінку та потребують індивідуальної роботи із соціального розвитку.

Підсумок заняття

Діти закріплюють знання про дорослих, розповідають, яким повинен бути дорослий, щоб його поважали та любили.

Прощання

Діти беруться за руки, легко ними похитують і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»

Заняття № 20

Тема: Компліменти

Мета: створити емоційний комфорт; учити дітей розуміти поняття «комплімент»; використовувати компліменти у спілкуванні; розвивати комунікативність; виховувати доброзичливість.

Обладнання: м'ячик, запис танцювальної мелодії.

Хід заняття:

Вітання

Мета: створювати емоційний комфорт.

Діти стають у коло. Кожна дитина повертається до свого сусіда, який стоїть праворуч, посміхається йому, вклоняється і каже: «Вітаю», потім вітається із сусідом, який стоїть ліворуч.

Вправа «Назви лагідно»

Мета: виховувати доброзичливість.

Діти стоять у колі. Кожна дитина, передаючи м'ячик сусідові, який стоїть праворуч, називає його ім'я в лагідно-пестливій формі. Потім м'ячик переходить із рук у руки до сусідів, які стоять ліворуч.

Вправа «Закінчи речення»

Мета: виховувати повагу та доброзичливість. Психолог кидає м'ячик кожній дитині по черзі та просить продовжити речення:

• лагідний, як...;

• теплий, як...;

• сильний, як...;

• приємний, як...;

• швидкий, як...;

• добрий, як...

Гра «Комплімент»

Мета: розвивати комунікативність, доброзичливість одне до одного.

Психолог пояснює дітям значення слова «комплімент» (добрі, приємні слова, які говорять людині про неї). Діти сідають у коло, передають м'ячик по колу, роблячи компліменти одне одному. Бажано вчити дітей описувати не тільки зовнішній вигляд одне одного, а називати позитивні риси характеру своїх друзів. Та дитина, якій сказали комплімент, дякує. Якщо дітям важко висловити комплімент, то це повинен зробити психолог.

Вивчення прислів'я

Ціль: закріплювати знання про доброзичливе ставлення одне до одного.

Психолог пропонує вивчити прислів'я.

Одне приємне слово наче сад цвіте.

Якщо діти не зрозуміли, потрібно пояснити їм зміст прислів'я, нагадати про ті приємні почуття, які вони відчувають, коли їм говорять добрі слова.

Гра «Хто він (вона)?»

Мета: розвивати взаєморозуміння та взаємоповагу.

Діти стають у коло. Кожна дитина по черзі стає у центр кола, її діти розповідають про неї (позитивні риси). Бажано, щоб компліменти та порівняння не повторювались.

Музична вправа «Веселий танець»

Мета: розвивати емоційність, комунікативність. Психолог пропонує дітям потанцювати під веселу музику. Діти повинні знайти собі пару та запросити одне одного на танець.

Підсумок заняття

Психолог повторює дітям значення слова «комплімент», звертає увагу на те, що всім людям приємно чути добрі слова про себе, це завжди допомагає поліпшити людині настрій, самопочуття. Але компліменти необхідно робити щирі, правдиві, з захопленням.

Прощання

Діти утворюють стовпчик зі своїх кулачків (по одному кулачку) і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»

Заняття №21

Тема: Розум

Мета: розвивати у дітей зорову та слухову пам'ять, увагу, логічне та абстрактне мислення; продовжувати вчити спілкуватись невербально; виховувати повагу одне до одного, взаєморозуміння.

Обладнання: м'яч, геометричні фігури.

Хід заняття:

Вітання

Мета: створювати емоційний комфорт.

Діти стоять у колі, торкаються по черзі плеча сусідів та промовляють із посмішкою: «Вітаю».

Гра «Квітка, дерево, фрукт»

Мета: розвивати пам'ять; учити класифікувати предмети.

Діти стоять півколом. Психолог кидає м'яч дитині та промовляє: «Квітка», дитина повинна швидко назвати квітку, яку вона знає а іншій дитині говорить: «Дерево», дитина повинна швидко назвати дерево тощо. Можна замість «квітка, дерево, фрукт» пропонувати дітям інші групи предметів «риба, птах, тварина» тощо.

Гра «Маленькі кухарі»

Мета: розвивати пам'ять, логічне мислення.

Психолог називає страву, а діти — компоненти, з яких складається страва. Наприклад, борщ — морква, буряк, картопля, капуста, цибуля тощо.

Бесіда про розум

Мета: закріплювати знання дітей про значення розуму.

Психолог запитує у дітей:

1. Яких людей називають розумними?

2. Чи легко ці люди виконують завдання?

3. Чи потрібно дітям ходити до дитячого садка та до школи? Навіщо?!

4. Для чого необхідно навчатись? Психолог доповнює відповіді дітей, пояснює значення розуму1 для дитини та дорослої людини.

Гра «Вухо — ніс»

Мета: розвивати увагу, саморегуляцію, зорову пам'ять.

За командою «Вухо!» діти повинні схопитися за вухо, за командою «Ніс» — за ніс. Психолог виконує дії разом із дітьми, заплутуючи їх, неправильно виконуючи рухи. Діти не повинні звертати на нього увагу, а правильно виконувати команди.

Гра «Яка фігура?»

Мета: розвивати абстрактне мислення та невербальне спілкування.

Кожна дитина отримує геометричну фігуру, яку ніхто не бачить. Вона повинна за допомогою жестів показати цю фігуру, решта повинні її відгадати. Після цього можна попросити дітей показати за допомогою міміки та жестів предмети, які схожі на цю фігуру.

Гра «І добре, і погано»

Мета: розвивати логічне мислення.

Психолог пропонує дітям назвати негативні та позитивні моменти таких явищ: дощ, сніг, сонце, вітер.

Підсумок заняття

Психолог запитує дітей, чи подобається їм бути розумними, як вони почуваються, коли розв'язують складні завдання. Потрібно наголосити, що в народі завжди цінували та цінують розумних людей; побажати дітям завжди бути розумними.