Мета: розвивати пам'ять.
Діти об'єднуються у дві групи. Кожна група отримує серію малюнків до якоїсь казки. Діти повинні розкласти у правильній послідовності серію малюнків та розповісти, які герої казки були добрими.
Вивчення прислів'я
Мета: закріплювати знання про поняття «добрий».
Психолог пропонує дітям вивчити прислів'я про добрих людей, яких завжди шанували в нашому народі.
Як сам добрий, то й тобі добротою відповідатимуть.
Підсумок заняття
Психолог пропонує дітям пригадати риси доброї людини, а також пригадати правила доброти, про які йшлося на занятті, та прислів'я про добру людину.
Прощання
Діти утворюють стовпчик зі своїх кулачків (по одному кулачку) і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»
Заняття № 15
спілкування дошкільник розвивальна програма
Тема: Чесність
Мета: учити дітей розуміти поняття «чесний»; виховувати добропорядність, справедливість; розвивати пам'ять.
Обладнання: твір Л. Толстого «Кісточка».
Хід заняття:
Вітання
Мета: створювати емоційний комфорт.
Діти стають у коло. Кожна дитина повертається до свого сусіда, який стоїть праворуч, посміхається йому, вклоняється і каже: «Вітаю», потім вітається із сусідом, який стоїть ліворуч.
Читання твору Л. Толстого «Кісточка»
Бесіда за прочитаним.
Мета: закріплення знань про риси чесної людини.
Психолог запитує: 1. Як звали хлопчика — героя оповідання? 2. Що зробив Ваня, поки ніхто цього не бачив? 3. Що запитав батько у дітей? 4. Чи зізнався Ваня, що він з'їв сливу? 5. Чого боявся батько? 6. Чому коли Ваня розповів про кісточку, всі засміялись, а він — заплакав?
Психолог наголошує дітям на тому, що потрібно завжди говорити правду, адже неправда може призвести до біди, нашкодити власному здоров'ю та здоров'ю інших людей, зіпсувати дружбу.
Вправа «Продовж речення»
Мета: закріпити знання про чесність.
Діти по черзі доповнюють речення.
1. «Коли мене обманюють, то...» (почуття)
2. «Люди, які говорять неправду, це люди...» (риси)
3. «Чесні люди — це люди...» (риси)
Вироблення правил поведінки чесної людини
Мета: закріплювати знання про чесність.
Психолог та діти складають правила поведінки чесної людини:
• дотримуватись свого слова: сказав — зроби;
• не впевнений — не обіцяй;
• помилився — визнай;
• забув — попроси вибачення;
• говори те, що думаєш;
• не видавай чужої таємниці.
Вправи на дихання
Мета: розслабитися; розвивати уяву.
«Повітряні кульки»
Діти уявляють себе «повітряними кульками», спочатку їх «надувають» — зробити повільно вдих, потім «здувають» — повільно видихають повітря, промовляючи звук [с].
«Морські хвилі»
Діти тримають зчеплені руки перед собою, уявляють, що їхні руки — це «хвилі на морі». На «морі тихо, спокійно» — діти рухають руками повільно, ніби «хвильки», промовляючи звук [пі]. Потім починається «шторм» — рухи дітей стають швидкими, «хвилі» піднімаються над головою, голосно промовляючи звук [ш]. Потім знову вийшло «сонечко» і «море заспокоїлося».
Підсумок заняття
Повторити правила поведінки чесної людини, про які йшлося на занятті.
Прощання
Діти беруться за руки, легко ними похитують і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»
Заняття № 16
Тема: Увічливість
Мета: учити розуміти поняття «ввічливість»; розвивати почуття власної гідності та поваги до інших; виховувати доброту, взаєморозуміння .
Обладнання: сюжетний малюнок «Магазин»; іграшки; музичний запис «Полонеза» Огінського.
Хід заняття:
Вітання
Мета: створити емоційний комфорт.
Діти стоять у колі, торкаються по черзі плеча сусідів та промовляють із посмішкою: «Вітаю».
Бесіда за малюнком
Мета: закріпити знання про ввічливість.
Діти розглядають сюжетний малюнок «Магазин» та відповідають на запитання психолога:
1. Що ви бачите на малюнку?
2. Який настрій у зображених на малюнку людей? Чому ви так вважаєте?
3. А як ви поводитеся у магазині?
Сюжетно-рольова гра «Магазин іграшок»
Мета: закріплювати знання про ввічливість.
Одна дитина — це «продавець», решта — «покупці». «Продавцем» також може бути психолог. Потрібно стежити за тим, чи вітаються діти, коли заходять до «магазину», чи правильно звертаються до «продавця», чи дякують за «покупку», прощаються. «Продавець» також повинен бути привітним та ввічливим.
Вироблення правил увічливості
Мета: закріплювати знання про «ввічливість».
Психолог та діти складають правила ввічливості:
• бути завжди привітним: вітайся під час зустрічі, дякувати за допомогу, йдучи — прощатися;
• поводитися так, щоб людям було приємно від твоїх слів та вчинків;
• не капризувати, не вередувати.
Музична вправа «Танець увічливості»
Мета: розвивати почуття власної гідності та поваги до інших.
Діти об'єднуються у пари. Звучить мелодія танцю «Полонеза» Огінського, одна дитина (бажано — хлопчик) запрошує іншу дитину на танок. Діти танцюють, дякують за танок.
Вивчення прислів'я
Мета: закріплювати знання про ввічливість; розвивати пам'ять.
Психолог пропонує вивчити та запам'ятати прислів'я про ввічливість.
Увічливість скрізь шанують. Підсумок заняття
Повторити правила ввічливості, про які йшлося на занятті. Прощання
Діти утворюють стовпчик зі своїх кулачків (по одному кулачку) і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»
Заняття № 17
Тема: Краса душі
Мета: учити дітей розуміти поняття «душевний», «велика душа», виховувати позитивне ставлення до інших і до самого себе, впевненість, доброту; розвивати вміння знаходити правильне розв'язання проблеми.
Обладнання: м'яч.
Хід заняття:
Вітання « Веселі звірятка »
Мета: створювати психоемоційний комфорт.
Дітям пропонується привітатись, як «веселі котики» — торкаючись плечима одне одного та говорячи: «Мур-мур-мур», потім, як «веселі песики» — торкаючись ступнями та говорячи: «Гав-гав-гав», та як «веселі ведмедики» — торкаючись спинами, тручись одне об одного (діти об'єднані у пари).
Розв’язання проблемних ситуацій
Мета: розвивати вміння знаходити правильне розв'язання проблеми.
Діти стоять у колі. Психолог по черзі кидає дітям м'яч та запитує про те, як допомогти:
• маленькій дитині, яка загубила м'ячик?
• мамі, яка повернулася з роботи і дуже втомилася?
• другові, який випадково зламав улюблену іграшку?
• бабусі, яка несе важку сумку?
• друзям, які посварилися?
Бесіда про щирих людей
Мета: закріплювати знання про душевність.
Психолог запитує дітей:
1. Кого називають щирим?
2. Як поводиться така людина?
3. Чи можна вас назвати щирими?
4. Назвіть риси щирих людей.
Якщо діти не можуть дати відповідь, тоді психолог розповідає та пояснює дітям незрозумілі слова, поняття.
Гра «Загубилась дитина»
Мета: виховувати позитивне ставлення до самого себе та до інших.
Діти стають у коло. Психолог, імітуючи радіо, голосно промовляє: « Увага! Увага! Загубилась п'ятирічна дитина, невисока на зріст,
Із темним волоссям, завжди весела, привітна, Добра, охайна... (називати тільки позитивні риси дитини). Діти повинні відгадати. Про кого йдеться. Поаплодувати цій дитині.
Кожна дитина повинна, по черзі розповісти про себе, про те, що вона в собі цінує, що вона любить, що дає їй сичи бути впевненою, розумною, сильною. Важливо, щоб дитина не критикувала себе, свої помилки і недоліки, а позитивно думала про себе. Якщо комусь із дітей важко розповісти про Себе, можна запропонувати дітям розповісти про неї або психологові розповісти про її позитивні сторони поведінки.
Підсумок заняття
Закріпити риси щирої людини. Прощання
Діти беруться за руки, легко ними похитують і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»
Заняття № 18
Тема: «Золоте серце»
Мета: учити розуміти поняття «золоте серце »; розвивати групову взаємодію, навички спілкування; виховувати доброзичливість, взаєморозуміння.
Обладнання: клубок ниток, аркуші паперу, фломастери, олівці.
Хід заняття:
Вітання
Мета: створювати емоційний комфорт; позбутися напруження.
Діти стають у коло. Кожна дитина повертаєтеся до свого сусіда, який стоїть праворуч, посміхається йому, вклоняється і каже: "Вітаю", потім вітається із сусідом, який стоїть ліворуч.
Бесіда про людей із «золотим серцем»
Мета: закріпити знання дітей про доброту, чуйність, працьовитість.
Запитання для дітей:
1. Яких людей називають людьми із «золотим серцем»? Чому?
2. Як вони поводяться?
3. Чи маєте ви «золоте» серце?
Якщо діти не знають відповіді, тоді психолог пояснює значення поняття людини «із золотим серцем».
Гра «Добре серце»
Мета: виховувати доброзичливість; розвивати групову взаємодію.
Психолог розташовує дітей у формі уявного серця, пропонує дітям по черзі передавати клубок ниток, розмотуючи його та називаючи позитивні якості свого сусіда праворуч. Під час гри з'єднується нитка, що кладеться на підлогу. Психолог пропонує дітям розглянути фігуру, що утворилась на підлозі, та відповісти, що вона нагадує, а також розповісти, що відчували діти, коли їхні друзі говорили про них гарні слова.
Вправи на розслаблення м'язів рук, ніг і тулуба
«Кораблик»
Діти, взявшись заруки, уявляють себе «корабликами». Ноги широко розставлені (розташування рядком). Гойднуло «кораблик» ліворуч — діти стають на ліву ногу, права нога відірвана від підлоги, розслаблена, руки підняті угору, нахилені ліворуч. Гойднуло «кораблик» праворуч — робимо те саме, тільки в правий бік. Повторити повільно 8 разів.
«Штанга»