Смекни!
smekni.com

Корекційно-розвивальна програма "Соціалізація дошкільників" (стр. 4 из 9)

Гра «Мої бажання»

Мета: підвищувати самооцінку.

Діти сидять у колі та по черзі розповідають про свої бажання: «Мені подобається, коли... » Психолог наголошує дітям, що потрібно розповісти про свої бажання для того, щоб їх краще розуміли друзі, знайомі та рідні люди.

Підсумок заняття

Психолог хвалить дітей за їх ініціативність, за правильну поведінку в різних ситуаціях, бажає їм бути привітними, легко розпочинати розмову зі знайомими людьми, вміти розповідати про свої бажання та розуміти бажання інших, поважати їх.

Прощання

Діти утворюють стовпчик зі своїх кулачків (по одному кулачку) і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»

Заняття № 11

Тема: Учимося розуміти іншого

Мета: продовжувати вчити дітей розуміти одне одного; звертати увагу на емоційний стан інших людей; виховувати доброзичливе ставлення одне до одного; вчити співпрацювати в парі.

Обладнання: піктограми емоційних станів, картинки із зображенням дітей із різними емоціями.

Хід заняття:

Вітання

Мета: створити психологічний комфорт.

Діти стоять у колі, вітаються зі своїми сусідами, потім вітаються до сонечка (високо піднімаючи над головою руки, стаючи на носочки), після цього вітаються до землі (присідають, гладять килимок).

Бесіда «Як ми розуміємо одне одного»

Мета: закріпити вміння розуміти інших; звертати увагу на емоції інших людей.

Діти відповідають на запитання:

1. Що допомагає нам порозумітися між собою? (Мовлення, міміка, рухи)

2. Як потрібно звертатись до інших людей? (Бути ввічливими, привітними, знати слова привітання.)

3. Яким тоном необхідно спілкуватись із рідними та близькими людьми? (Лагідним, добрим, привітним)

4. Які емоції ви знаєте? (Сум, радість, страх)

5. Що слід зробити, коли ви бачите, що вашому другові сумно або страшно? (Підійти до нього, заспокоїти, запитати, що в нього трапилось, пожаліти його, розвеселити, запросити до гри.)

Гра «Знайди пару»

Мета: закріпити знання про емоції.

Діти отримують піктограми, до яких вони повинні дібрати зображення дітей із відповідними емоціями на обличчі.

Етюд «Насос і м'яч»

Мета: психологічно розвантажитися; розвивати почуття єдності.

Грають парами. Одна дитина зображує «великий надувний м'яч», друга — «насос», що надуває цей «м'яч». «М'яч» стоїть, опустивши руки, на півзігнутих ногах, руки і шия розслаблені, голова опущена. «Насос» починає закачувати повітря — робить різкі рухи руками, ніби натискує на «насос». «М'яч» потроху надувається — дитина поступово випрямляється, набирає повітря в щоки. Після цього діти міняються ролями.

Гра «Відгадай подарунок»

Мета: закріплювати знання про емоції, міміку та жести.

Психолог пропонує дітям подарувати одне одному подарунки, але не називати їх, а показати за допомогою міміки, жестів. Той, хто отримує подарунок, має його впізнати та назвати.

Підсумок заняття

Психолог наголошує дітям, що вони повинні бути уважними одне до одного, до своїх рідних та близьких, розуміти їхні почуття, подавати допомогу, вміти поліпшити настрій.

Прощання

Діти беруться за руки, легко ними похитують і з посмішкою про мовляють: «Усім, усім, до побачення!»


Заняття № 12

Тема: Учимося розуміти іншого

Мета: продовжувати вчити дітей спілкуватися та розуміти одне одного; розвивати творчу уяву і вміння співпрацювати; виховувати повагу до інших.

Обладнання: великі аркуші паперу, фарби, зубні щіточки, паперові пелюсточки, кружечок з отворами, іграшки.

Хід заняття:

Вітання

Мета: створювати психоемоційний комфорт. Діти стоять у колі, торкаючись долоньками одне до одного. Лагідно промовляють: «Вітаю» та бажають одне одному вдачі.

Арттерапія

Мета: закріплювати вміння спілкуватись із партнером; виховувати повагу; розвивати уяву.

Діти об'єднуються у пари. Кожна пара отримує великий аркуш паперу. Одна дитина за допомогою зубної щітки бризкає на папір із лівого боку різними фарбами, друга — з правого боку.. Потім аркуш складається навпіл і промокається. Після цього аркуш розкривається, діти розглядають свій спільний малюнок та вигадують до нього назву.

Гра «Сніжки»

Мета: психом'язово розслабитися; розвивати уяву. Діти «кидаються» уявними «сніжками» (нахили тулуба, рухи руками). Повторити декілька разів.

Розігрування ситуації «Ображена дитина»

Мета: розвивати вміння розуміти та поважати одне одного.

Діти по черзі показують « ображену дитину », решта повинна знайти спосіб її розвеселити (пожаліти, запитати про те, що трапилось, розвеселити, запросити до гри, подарувати іграшку тощо).

Гра «Квітка радості»

Мета: учити співпрацювати.

Кожна дитина отримує «пелюсточку», на якій вона повинна намалювати зображення того, що дарує їй радість (квітка, сонце, друг, мама, братик тощо). Потім «пелюсточки» приєднуються до кружечка — утворюється «квітка радості». Діти розглядають малюнки та розповідають, які малюнки їм сподобались і чому.

Підсумок заняття

Психолог наголошує дітям, що вони повинні бути уважними одне до одного, розуміти чужі почуття, подавати допомогу, вміти цілити настрій.

Прощання

Діти беруться за руки, легко ними похитують і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»

Заняття № 13

Тема: Настрій

Мета: закріплювати знання про емоції, настрій, створювати емоційний комфорт; формувати вміння висловлювати свої почуття; учити цінувати друзів; розвивати творчу уяву.

Обладнання: записи музичних творів, паперові пелюсточки, кружечок з отворами, фарби, пензлики.

Хід заняття:

Вітання

Мета: створювати психоемоційний комфорт.

Діти стоять у колі, торкаючись долоньками одне одного. Лагідно промовляють: «Вітаю» та бажають одне одному вдачі.

Бесіда «Що таке настрій?»

Мета: закріпити знання про емоції; формувати вміння висловлювати свої почуття.

Психолог запитує у дітей:

1. Що таке настрій?

2. Як можна зрозуміти настрій іншої людини?

3. Як поводиться сумна людина?

4. Як поводиться весела людина?

5. На що схожий твій настрій? (Порівняти з природними явищами, предметами.)

Якщо діти не можуть дати відповіді, то їм допомагає психолог, який пояснює незрозумілі поняття, розповідає про свій сьогоднішній настрій (який є веселим, тому що психолог зустрівся з дітьми, він радий їх бачити, адже вони його друзі).

Вправа «Розсміши сумного друга»

Мета: виховувати доброзичливе та уважне ставлення до інших. Діти по черзі грають роль «сумного» друга. Решта дітей намагаються його розвеселити різними способами (корчать смішні пички, танцюють, погладжують лагідно по голові, плечах, взявши за руки, дивляться у вічі та посміхаються тощо).

Гра «Назви настрій музики»

Мета: розвивати творчу уяву.

Дітям пропонується послухати записи музичних творів та назвати, який настрій у музики, що хотіла розповісти дітям музика. Слухати необхідно лежачи або сидячи із заплющеними очима. (Мелодії: Бетховен «Місячна соната»— сум, спокій; Брамс «Колискова» — спокій; Шопен «Мазурка» — радість; Штраус «Вальси» — радість, піднесений настрій.)

Малюнок «Квітка настрою»

Мета: розвивати вміння висловлювати свої почуття. Психолог пояснює дітям, що кожен настрій має свій колір, наприклад, радість — це жовтий, оранжевий, червоний кольори, спокій — це зелений, сум — коричневий, чорний, темно-синій. Потім кожній дитині пропонується зафарбувати свою «пелюсточку» тим кольором, який відповідає її настрою. Після цього «пелюсточки» приєднуються до кружечка, утворюється «квітка настрою» дітей. Діти розповідають про свій настрій. Психолог повинен звернути особливу увагу на «пелюсточки», що мають темні кольори, запитати у дітей, чому в них такий настрій.

Музична вправа «Танець настрою»

Мета: розвивати вміння передавати свої почуття за допомогою рухів.

Дітям пропонується потанцювати під веселу музику. Підсумок заняття

Психолог нагадує дітям, що вони повинні підтримувати гарний настрій, бути привітними та уважними до своїх знайомих.

Прощання.

Діти беруться за руки, легко ними похитують і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»

Заняття № 14

Тема: Доброта

Мета: учити дітей розуміти поняття «добрий», «доброта»; виховувати доброзичливе ставлення до інших; розвивати пам'ять.

Обладнання: тарілочка, кольорові кружечки, серії малюнків до казок.

Хід заняття:

Вітання

Мета: створювати психологічний комфорт.

Діти стоять у колі, вітаються зі своїми сусідами, потім вітаються до сонечка (високо піднімаючи над головою руки, стаючи на носочки), після цього вітаються до землі (присідають, гладять килимок).

Гра «Добра тварина»

Мета: виховувати доброзичливість, почуття єдності.

Діти стають у коло та беруться за руки. Психолог говорить: «Ми — одна велика добра тварина. Давайте послухаємо, як вона дихає». Усі прислухаються, починають разом дихати: великий вдих — крок уперед, видих — крок назад (декілька разів). «Послухаємо, як стукає серце доброї тварини». Стук — крок уперед, стук — крок назад (декілька разів).

Бесіда про добру людину

Мета: закріплювати знання про поняття «добрий».

Діти відповідають на запитання:

1. Кого ми називаємо добрим? (Психолог за правильну назву риси людини кладе у тарілочку кружечок.)

2. Порахуємо, скільки кружечків у нашій тарілочці. А чи важко бути добрим?

3. Що потрібно робити, щоб бути добрим?

Правила доброти:

• допомагати слабким, маленьким, хворим, старим, тим, хто потрапив у біду;

• вибачити помилки іншим;

• не бути жадібним;

• не заздрити;

• жаліти інших.

Гра «Пригадай казку»