Хід заняття:
Вітання
Мета: розвивати позитивні емоції.
Діти стоять у колі, торкаються по черзі плеча сусідів та промовляють із посмішкою: «Вітаю».
Піктограми
Мета: розвивати міміку.
Дітям пропонується розглянути піктограми із зображенням різних емоцій. Потім діти показують за допомогою міміки почуття страху, суму, радості, злості, здивування. Психолог пояснює, що почуття, які були передані, називаються «емоціями».
Гра «Знайди пару картині»
Мета: розширювати уявлення про почуття; виховувати уважність до інших.
Психолог пропонує розглянути сюжетні малюнки та послухати невеличкі історії про дітей. Діти повинні показати картину, що відповідає історії, а також показати піктограму, яка свідчить про почуття героїв історії.
• Василько сьогодні перший день у дитячому садочку. Він нікого не знає і всього боїться (показати картину і піктограму).
• Маринка проводжала бабусю додому і дуже за нею сумувала (показати картину та піктограму).
• Оленка дуже любить свою маленьку кицю Мурку. Вона її доглядає і дуже часто з нею грається (показати картину та піктограму). Бесіда з дітьми про емоції.
1.Діти, а чи буває вам сумно, весело, страшно?
2.Коли це відбувається?
3.А як необхідно допомагати іншим, щоб їм не було сумно, страшно?
Гра «Склади картинку»
Мета: розширювати уявлення про радість; розвивати взаємодії.
Діти об'єднуються у дві групи. Кожна група повинна з частинок скласти картинку, на якій зображена весела дитина. Потім діти передають почуття радості за допомогою міміки та дякують одне одному за співпрацю.
Підсумок заняття
Психолог запитує дітей, чи подобаються їм злі, сумні люди, чи хотіли б вони з ними розмовляти, гратись. Завжди приємно гратись з дитиною, яка радісна, привітна, лагідна.
Прощання
Діти беруться за руки, легко ними похитують і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»
Заняття № 4
Тема: Наші емоції
Мета: закріплювати знання дітей про емоції; учити передавати і ній емоційний стан за допомогою міміки і жестів; учити розуміти поведінку інших та власну поведінку, її наслідки; виховувати оптимістичний погляд на життя та доброзичливість, почуття єдності.
Обладнання: піктограми емоцій, зображення дітей із різними емоціями, великий аркуш паперу з кишеньками для невеличких малюнків, невеликі аркуші паперу, фломастери, олівці.
Хід заняття:
Вітання
Мета: розвивати відчуття єдності.
Діти стоять у колі, тримаючись за руки. Разом уклоняються і посмішкою промовлять: «Вітаю».
Гра «Знайди пару»
Мета: закріплювати знання про емоції.
Діти отримують піктограми, до яких вони повинні дібрати зображення дітей із відповідними емоціями на обличчі.
Мета: розвивати міміку, жести; виховувати доброзичливе ставлення одне до одного, оптимістичний погляд на життя.
Психолог пропонує дітям пригадати казку «Курочка Ряба» та інсценувати її. Під час виконання своїх ролей діти повинні правильно показувати почуття, які переживають герої казки.
Бесіда за казкою «Курочка Ряба». Психолог запитує дітей:
1. Хто з героїв казки добрий, а хто — ні?
2. Чому плакали дід та баба?
3. Як їх заспокоїла курочка?
4. Чи помічали ви переживання, сум у своїх рідних, близьких?
5. Як ви допомагаєте своїм рідним та друзям у біді, коли їм буває сумно, самотньо?
Релаксаційні вправи «Поза спокою»
Сидячи, опустити руки, розслабити їх, заплющити очі, дихання повільне. «Кулачки»
Руки покласти на коліна, стиснути міцно пальці в кулачки, потім розслабити їх. Повторити 6 разів.
Малюнок радості
Мета: виховувати оптимістичний погляд на життя.
Кожна дитина отримує невеличкий аркуш паперу, на якому вона повинна зобразити те, що їй приносить радість (сонечко, квітка, тато, мама, друзі, метелик, дерево, котик). Після завершення малювання психолог розміщує дитячі малюнки у кишеньках великого аркушу паперу. Звертається увага дітей на те, скільки прекрасного і радісного є в навколишньому світі, іноді ми просто забуваємо про це, перестаємо помічати. Але завжди в нашому житті є тепло, сонечко, радісна посмішка мами, тата, друзів, краса рідної природи.
Підсумок заняття
Психолог разом із дітьми розглядає піктограми, повторює, що вони означають, наголошує дітям, що вони повинні уважно ставитися до близьких та рідних людей, співчувати їм, жаліти, допомагати, якщо вони потрапили у біду, коли вони сумують, почуваються самотньо, радіти разом із ними, дарувати дарунки та теплі посмішки. Прощання
Діти утворюють стовпчик зі своїх кулачків (по одному кулачку), і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»
Заняття № 5
Тема: Посмішка творить дива
Мета: закріплювати знання дітей про емоції, засоби їх вираження; тренувати виразну міміку; розвивати почуття доброзичливості; уважно ставитися одне до одного.
Обладнання: великий аркуш паперу, фломастери, олівці, люстерка.
Хід заняття:
Вітання
Мета: створювати емоційний комфорт.
Діти стають у коло. Кожна дитина повертається до свого сусіда, який стоїть праворуч, посміхається йому, вклоняється і каже: «Вітаю», потім вітається із сусідом, який стоїть ліворуч.
Вправа «Посмішка по колу»
Мета: тренувати виразну міміку.
Діти тримаються за руки. По черзі усміхаються до свого сусіда праворуч, а потім — ліворуч.
Бесіда з дітьми.
1. Чи приємно вам, коли до вас посміхаються?
2. Як ви вважаєте, з якою дитиною краще дружити — з веселою, привітною, чи з сердитою та сумною?
Що ви відчуваєте, коли до вас посміхаються? Посміхаєтесь ви до своїх рідних, близьких? Чому ви це робите?
Наголосити дітям, що посмішка — це гарний настрій, хороше самопочуття. У веселих людей справи йдуть легко, завзято.
Гра «Мімічна гімнастика»
Мета: тренувати виразну міміку.
Дітям пропонується виконати низку вправ для мімічних м'язів.
Наморщити лоба, підняти брови (подив). Розслабитися, звести брови, насупити їх (сердитість). Розслабитися. Повністю розслабити брови, «закотити очі» (байдужість). Розширити очі, відкрити рота (Страх). Розслабитися. Усміхнутися, підморгнути (радість).
Гра «Спілкування без слів»
Мета: розвивати почуття доброзичливості.
Учасники об'єднуються у пари. Спочатку пари ходять кімнатою, ш сигналом психолога зупиняються, вітаються одне з одним за допомогою рук, кладуть руки на плечі одне одному, дивляться в очі партнерові, посміхаються, прощаються.
Малювання веселого Колобка
Мета: розвивати почуття доброзичливості, єдності.
На великому аркуші паперу діти по черзі малюють певну деталь малюнка, щоб вийшов веселий Колобок (одна дитина малює очі, інша — посмішку тощо). Звернути увагу на те, що посмішка свідчить про радість Колобка.
Підсумок заняття
Психолог розповідає дітям про те, що посмішка робить дива. Адже достатньо лагідно посміхнутись, і твій друг на тебе вже не ображається, а із задоволенням пропонує погратись. Якщо ти будеш привітним, усміхненим, тоді матимеш багато друзів та знайомих, які виявлятимуть бажання з тобою розмовляти, гратись.
Психолог пропонує дітям взяти люстерка та подивитись на себе. Спочатку діти відтворюють негативні емоції за допомогою міміки, а потім — позитивні. Наголосити, коли радісний, веселий та усміхнений, тоді у всіх виникає бажання з такою людиною спілкуватись.
Прощання
Діти утворюють стовпчик зі своїх кулачків (по одному кулачку) і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»
Заняття №6
Тема: Мій друг
Мета: продовжувати вчити дітей розуміти такі поняття як « друг» , «дружити»; прищеплювати доброзичливе ставлення; учити уважно ставитись одне до одного; виховувати чуйність.
Обладнання: м'ячик, іграшки, іграшковий посуд, ковдра.
Хід заняття:
Вітання
Ціль: створювати емоційний комфорт. Діти стоять у колі, торкаються по черзі плеча сусідів та промовляють із посмішкою: «Вітаю».
Етична бесіда «Кого ми називаємо другом?»
1. Хто такий друг?
2. Хто є твоїм другом?
3. А ти — справжній друг?
Психолог разом із дітьми закріплює знання про риси справжнього друга:
• добрий, вірний, ніколи не образить;
• не залишить у біді, прийде на допомогу;
• завжди вислухає, підтримає.
Гра «Подаруй подарунок другові»
Мета: виховувати доброзичливість.
Діти передають одне одному м'ячик і називають подарунки, які ] вони хотіли б подарувати одне одному.
Гра «Опиши друга»
Мета: виховувати доброзичливість, уважність одне до одного.
Діти об'єднуються у пари, уважно розглядають одне одного, потім розвертаються та спинами торкаються одне одного. Психолог запитує у дітей-партнерів про зовнішній вигляд, колір очей, волосся, одягу. Опис порівнюється з оригіналом і робиться висновок про те, наскільки діти уважні одне до одного.
Психологічний етюд «Відвідування хворого друга»
Мета: виховувати доброзичливість, симпатію.
Одна дитина грає роль «хворого» друга. Решта дітей прийшли його провідати, принесли з собою гостинці; вкривають хворого ковдрою, наливають теплого чаю, жаліють його, поглядають на нього зі співчуттям, лагідно посміхаються. Психолог наголошує на тому, що коли люди піклуються одне про одного, тоді хворим легше перебороти хворобу, знайти в собі сили швидше одужати. Вивчення прислів'я
Психолог пропонує дітям вивчити народне прислів'я:
«Вірний друг — то найбільший скарб».
Якщо діти не розуміють значення слів, потрібно їм розповісти про них («вірний» — ніколи не зрадить, прийде на допомогу, «скарб» ..,, паство, подарунок).
Підсумок заняття
Повторення рис справжнього друга, про які діти та психолог розповідали на занятті.
Прощання
Діти беруться за руки і з посмішкою промовляють: «Усім, усім, до побачення!»