Таблиця 5
Приблизна кількість і чергування занять на протязі дня та тижня в середній підготовчій групі.
Порядок занять на протязі тижня | Перелік занять, з ким проводяться | ||||
1-й день | 2-й день | 3-й день | 4-й день | 5-й день | |
Перше заняття в ранці | Ознайомлення з навколишнім, розвиток мови з усіма дітьми | Розвиток елементарних математичних уявлень. З всіма дітьми . | Ознайомлення з навколишнім, розвиток мови ( підготовка до навчання письма) з дітьми сьомого року. | Аплікація або конструювання з всіма дітьми. | Розвиток елементарних математичних уявлень. З семирічними дітьми . |
Друге занятя в ранці | Фізкультура з всіма дітьми | Музикальне З усіма дітьми років. | Малювання з усіма дітьми. | Ознайомлення з навколишнім, розвиток мови з усіма дітьми | Ліплення З усіма дітьми років. |
Одне заняття в вечері | . | Фізкультура з всіма дітьми | Музикальне З усіма дітьми років. |
Як і раніше розглянемо старшу-підготовчу підгрупу, всі заняття в групі з дітьми п’ятого і сьомих років життя проводяться в ранкові години. Першим потрібно переглянути 4 загальних заняття з двома підгрупами ( 2 по ознайомленню з навколишнім середовищем та розвитку мови, 1- по розвитку елементарних математичних уявлень, 1- конструювання або аплікація ) та 2 заняття тільки з дітьми підготовчої підгрупи ( 1- по підготовці до вивченню грамоти, 1- по розвитку елементарних математичних уявлень). В останньому випадку діти п’ятого року життя під час першого заняття граються, а разом з дітьми сьомого року життя вони будуть приймати участь в другому та третьому заняттях.
Другими щоденно плануються загальні заняття з обома підгрупами ( 1- по ознайомленню з навколишнім середовищем та розвитку мови, 1 малювання, 1-фізкультурне і 2 – музичних заняття ).
Отже, ми розглянули основні питання, зв’язані з плануванням занять у розвитку різновікових груп з найбільш типовими варіантами вікового складу дітей ( від 2-3 до 7 років); спробували розробили прикладне розприділення занять на тиждень, в якому відображені основні вимоги програми до дітей кожного року життя та специфічні умови їх реалізації в змішаних по віку групах; визначили шляхи правильного співвідношення занять протягом дня та тижня по різних розділах навчання, по їх важкості та легкості для дітей, та типах занять і характер об’єднання дітей груп різного віку спільної учбової роботи .
Ці положення доповнюють раніше розглянуті рекомендації по методиці проведення і планування спільних занять з дітьми різного віку, по відбору конкретного програмного змісту в потрібному обсязі та послідовності по різних змістах навчання в залежності з програмою для кожного року життя.
II. Експериментальне дослідження: математичного розвитку дітей різновікової групи ( соціального патронату)
2.1 Констатуючий експеримент діагностування дітей різних вікових груп. Виявлення рівня математичного розвитку
Я проходила переддипломну практику в різновіковій групі (соціального патронату) Дошкільного навчального закладу №40 «Сонечко». У практиці роботи різновікових груп варіювалися різнотемні заняття ( комбіновані , спільні, окремі, індивідуальні). Однак якими різними вони не були, поза увагою завжди знаходилися вихованці, не охоплені навчальною роботою. В моїй групі відвідувало 4 дитини:
1. Харитонов Адам – 7- го року життя;
2. Харитонов Тимур – 4- го року життя;
3. Колісник Віталій – 4- го року життя;
4. Волошина Марина – 3-го року життя.
Ми намагалися дослідити розумовий розвиток дітей, щодо математики. Перед нами стояла проблема не залишати поза увагою малят, та всіх вихованців групи з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей, рівня їхнього розвитку.
Перш ніж приступити з дітьми до розвивального навчання, ми згадали, що дитинство – не повторна пора встановлення, росту розумових сил. Саме в ці роки активність і невгамовне бажання випробувати себе в різних починаннях, забавах проявляються дуже виразно. Саме в іграх дитина проявляє ініціативу, випробовує бажану повноту навантаження, насолоджується відкриттями нового.
По цей день не застаріла думка Д. Дідро « Гений, падает с неба, и на один раз, когда он встречает ворота двора, приходиться сто тисяч стульев, когда он падает мимо». І кому, як не нам важливо не пропустити, не згубити талант, даний природою. Нам потрібно вводити дітей уже на початку життя в світ ідей, книг, навчити радості вчення, вести дорогою інтелектуальної активності.
Тому єдиний праведний шлях, що веде до прискорення пізнання, полягає у використання методів навчання, що впливають на прискорення інтелектуального розвитку.
Навчання дошкільників, основне на використанні розвивальних ігор, відноситься до таких методів. Успіхи дітей у розвивальних іграх – най достовірніші показники їхніх досягнень. Такі ігри розвивають пам'ять, увагу, логічне мислення, просторову пам'ять, уміння спілкуватися з однолітками, уміння тримати себе перед аудиторією, розвивають уміння поважати і розуміти товариша.
Тому саме, для виявлення розумового розвитку, ми проводили розвиваючі ігри, які власноруч я виготовила за допомогою посібника Б.П. Нікітіна « Ступеньки творчества или розвивающие игры»:
1.«Рамки і втулки Монтессорі»;
2. « Склади квадрат»;
3. « Крапочки»;
4. « Брови».
Також придбано ігри «Унікуб» та «кубики для всіх».
2.2 Формуючий експеримент, система роботи. Ігри для різних рівнів
Формуючи експеримент ми з дітьми проводили такі ігри:
Гру « Рамки і втулки Монтессорі», особливо люблять діти. Безліч завдань пропонується у посібнику. Початковим завданням для дітей є знаходження втулок до рамок. В процесі відшукування, мабуть, є щось притягуючи. Бо це найулюбленіше завдання для дітей різного віку. Щоб завдання було цікавим, рамки називаю віконцями в чарівному будиночку, де проживає добра Фея, а втулки – ставнями, якими Фея і закриває свої віконця на ніч щільно – щільно, щоб комар не залитів через віконечко в будиночок. А коли наступає ранок, Фея хоче побачити ласкаве сонечко, вона поспішає відкрити віконце і впустити теплі промінчики сонця. З старшими дітьми провожу «контрольні з перевірки» на швидкість виконання завдання, це приблизно 1,5 – 2 хвилини.
Завдання « Обведення контуру фігури», спочатку даю завдання обводити контур по рамці, бо це легше, ніж по втулці. Не поспішаю дати вказівку, що рамку треба міцно притиснути до паперу. Дитина сама дійде до цього, а якщо ні, то пропоную порівняти свій малюнок з малюнками інших дітей і з’ясувати, чому в них малюнки чіткі і правильні. Далі завдання ускладнюю рахунком фігур: « Печемо млинці» - намалюй на аркуші 5 ( 6,7,8,) кругів; « Ялинка виросла» - ( рівнобедрені трикутники в колону). Даю дітям завдання « Закрійника» як найбільше намалювати фігур на аркуші паперу.
З досвіду роботи вихователя – методиста Дошкільного навчального закладу №3 Харківської області, м. Краснопавлівськ Л.Я. Лугової.
Л.Я.Лугова керує факультетом «Ерудит» і також проводить такі ігри. Особливо дітям подобається із гри «Рамки і втулки Монтессорі», завдання « Впізнай фігуру на дотик». Дитина відкладає правильно названу фігуру вправо, а невірно названу – вліво. Ця гра на її думку здається цікавою ще й тим, що має не обмеженні можливості, вихователь може сам придумати завдання для цієї гри.
Такі ігри розвивають в дітей у декількох напрямках:
1. Виробляє уміння впізнавати і розрізняти форму плоских фігур та їх положення, на площині.
2. Готує дітей до оволодіння письмом і малювання, дає « твердість руки», уміння проводити лінії по лінійці, по металу, розрізняти кордони фігур і бачити лінії, контури.
Не менш цікава гра «Унікуб» 60 завдань містить ця гра. Починала роботу з дітьми з найпростіших завдань: склади «поїзд», укласти «майданчик», побудувати «драбинку». Завдання даю як за допомогою малюнка, так і усно. Діти самостійно навчилися класифікувати кубики. Я не давала назв кубиків з однією червоною, двома і трьома гранями. Діти самостійно придумували їм назви « однушка», «двушка», «трьошка». Це ті назви які є в книзі Б.Нікітіна. Гра важка, але ми з кожним днем долали завдання. Нажаль, маємо лише один екземпляр гри. Я планую виготовити ще один.
На заняттях математики дітям подобались віршовані задачі такі як:
1. Он грибочки у гайочку
Купками стоять
Два грибочки,
Три грибочки
Разом буде?
(п’ять )
2.Мерзнуть двоє цуценят,
Змерзли лапки, аж тремтять.
Як же нам їх відігріти,
Скільки чобітків купити?
(чотири)
3. Скільки чобітків купила
Таня кішці,
Щоб кішка не замочила ніжки?
(дві)
4.Скільки зайчиків за кущем
Якщо видно шість вух?
(три)
Розвивальні ігри використовую не тільки на занятті, а й в повсякденному житті. В групі маємо достатню кількість настільних ігор. Крім уже названих, є ще такі ігри: « Цифрове доміно», « Порахуй крапочки», конструктори « Фантазія», «Мозаїка», «Рахівниця», «Лего», та інші.
Для підготовки дітей до школи використовую посібник В.В.Федієнко «Математика та логіка», де є цікаві та корисні завдання, для дошкільнят. Наприклад:
Я вважаю, що можливості та користь розвиваючих ігор не обмежені для того, щоб виховувати здібних дошкільнят, які підготовлені до навчання в школі.