Смекни!
smekni.com

Технологія роботи з формування статевої культури підлітків у школі (стр. 4 из 4)

На одному із занять ми надали підліткам інформацію про розвиток дитини до народження, особливу увагу приділяючи формуванню ціннісного та відповідального ставлення до його життя та своєї поведінки.

Сприяючи розвитку емпатіїї та толерантності ми провели рольову гру "Кому необхідно допомогти?", у якій прийшли до висновку, що усі люди дорогоцінні незалежно вони хворі чи здорові і права - засуджувати чи позбавляти їх життя, ніхто з нас не має. На останній зустрічі ми влаштували солодкий стіл за яким обговорювали враження від отриманої інформації, а також найцікавіші для них моменти нашого спілкування.


3.4 Підсумки експериментального дослідження та аналіз отриманих результатів

Контрольний етап дослідження дав змогу нам побачити результати впливу на статеву культуру школярів старшого підліткового віку (9 класу) за допомогою розвитку емпатіїї та самооцінки. За отриманими показниками: рівень емпатіїї зріс у двох учнів, які мали низькі показники (3, 7); у трьох (2, 5, 11) підвищились рівні показників самооцінки. Зріс середній вік з якого підлітки вважають доречним розпочинати статеве життя з 15 (16) до 17 років. Респондент 18 змінив свою думку щодо статевого життя до шлюбу (став проти), у нього зріс показник шлюбного віку. Респонденти 4 та 12 змінили своє ставлення до аборту, виступили за збереження життя дитини.

Отже, нами було доведено таке припущення: якщо у процес формування статевої культури старших підлітків ввести методики підвищення самооцінки, то відповідно підвищаться показники впевненості у собі, та успішності своїх дій, зросте необхідна внутрішня регуляція поведінки та діяльності. Методики спрямовані на розвиток емпатії сприятимуть розумінню важливості розвитку навичок терплячості, турботи, ласки, витримки, уваги необхідних підліткам як майбутнім чоловікам та дружинам, батькам.

Матеріали експериментального дослідження дозволяють стверджувати, що підібрані та запропоновані методики є ефективними у роботі зі школярами старшого підліткового віку.


Загальні висновки

У результаті проведеного дослідження нами отримані дані, які дають підставу стверджувати:

1. Актуальність проблеми формування статевої культури школярів старшого підліткового віку зумовлено об’єктивними факторами (вплив суспільства,ЗМІ, друзів, сім’ї тощо) та суб’єктивними (ступінь самовизначеності особистості; рівень знань про наслідки невідповідального ставлення до статевого життя тощо).

2. Соціально-педагогічна діяльність з формування статевої культури старших підлітків має бути спрямована на попередження негативних наслідків ранніх статевих відносин, на активне формування особистості, її ціннісних орієнтацій, за якими вони будуватимуть своє майбутнє життя. Розроблена технологія включає три етапи: діагностувальний, формувальний, контрольний та реалізується через комплекс заходів спрямованих на формування правильного уявлення про суть взаємовідносин статей і виховання у них, відповідно їх статі, норм поведінки.

3. Дану проблему розглядали та вивчали Д.В.Логвінова, С.В.Харченко, які увагу приділили гармонізації становлення особистості старших підлітків; священник Ілія Шугаєв освітив дане питання з духовної точки зору; Дру і Кіт Кунс та Скот Стемплен запропонували роботу з налагодження стосунків у сім’ї з батьками та інші. На основі вивченої літератури ми визначили основні напрями роботи (взаємодія з підлітками, з батьками, налагодження взаємозв’язку з ЦСССДМ) та ефективні методи взаємодії з підлітками (рольові ігри, дискусії, аналіз конкретних ситуацій тощо).

4. Результати експериментального досліження дозволяють стверджувати, що підібрані та запропоновані методики є ефективними у роботі зі школярами старшого підліткового віку.

Дана робота дозволяє визначити, ефективні методи роботи з підлітками в умовах школи - групові дискусії, тематичні та рольові ігри, мозковий штурм, аналіз та обговорення отриманих результатів анкет. Не ефективні – ігри, які не пов’язані з темою, методи пов’язані з рванням паперу. Досить важливо враховувати кількість учасників, їх стать та відносини у групі.


Список літератури

1. Аккерманн Михаэль. Я не позволю его убить. – Черкассы: в-во "Смирна", 2000. – 53 с.

2. Американская пара: новые проблемы, новые подходы, Карстенин Лорен. – Харьков, 2005. – 216 с.

3. Вітюк О.Ю.Міжособистісна атракція як основа рівня самооцінки особистості // Практична психологія та соціальна робота №8, 2007. – с.55.

4. Воронцова Т.В., Пономаренко В.С. Основи здоров’я. 5 клас: Посібник для вчителів. – К.: Алатон, 2005. – 264 с.

5. Гэри Чепмэн. Пять языков любви. – Львов: Издательский центр "Світ", 2003. – 108 с.

6. Дмитренко Т.О., Яресько К.В. Методологічні основи соціальної педагогіки. – Харків: Крок, 2003. – 32 с.

7. Дру Кунс, Кит Кунс, Скотт Стемплом. Созидая единство в браке (материалы для семейных пар). – Киев: Велес, 2006. – 66 с.

8. Запобігання і протидія насильству в сім’ї: Методичні рекомендації для соціальних працівників. – К.: ДЦССМ, 2004. – 192 с.

9. Звоницький Е.В. Пастки для кожного. (Паління. Алкоголізм. Наркоманія. СНІД. Статеві відносини). – Б. "Везелиця", 2002. – 36 с., іл. (Учбово-методичне видання).

10. Ильин Е.П. Эмоции и чувства. – СПб.: Питер, 2002. – 752 с.: ил. – (Серия "Мастра психологии").

11. Кругликов Р.И., Майзелис И.Я. Алкоголизм и потомство. - М.: Наука, 1987. - 128 с. 12 ил. (Серия "Трезвость – норма жизни").

12. Крепость. Руководство для наставника. – К., 2006. – 42 с.

13. Линда Кокрен. Прощена и свободна. – Санкт-Петербург, 2001. – 86с.

14. Логвінова Д.В., Харченко С.В. Тренінг сприяння статеворольовому становленню старших підлітків // Практична психологія та соціальна робота №7, 2007. – с.25.

15. Марков М. Технология и эффективность социального управления. – М., 1982.

16. Методика и технология работы социального педагога: Учеб. Пособие для студ. высш. учеб. заведений / Б.Н. Алмазов, М.А. Беляева, Н.Н. Бессонова и др.; Под ред. М.А, Галагузвой, Л.В, Мардажаева / – М.: Издательский центр "Академия", 2002. – 192 с.

17. Мелани Добсон и Тоша Вильямс. Не быть одинокой. - С.-Пб. Миссия Руфь, 2005. – 296 с.

18. Мы можем любить их обоих. Аборт: вопросы и ответы. Джон и Барбара Уиллке. – М., 2003. – 380 с.

19. М.Мюллер, Д. Лангрен. Настоящая любовь ждет. – Минск, 2003. – 64 с.

20. Открытая маска (Театральные сценарии и постановки). – Киев: "Молодежь для Христа" Украина, 2002. – 272с.

21. Потапова А.В. Поговорим откровенно: Кн. Для сред. шк. возраста / Худож. В.Г. Серцова. – К. Вэсэлка, 1988. – 232 с.

22. Приходько М.І, Приходько О.М., Селіверстова Н.І, Туська О.В. Словник-довідник менеджерів освіти, соціальних педагогів та працівників соц.-пед. служб, консультацій. – Запоріжжя: "Поліграф", 1999. – 132с.

23. Социальная педагогика: Курс лекций / Под общей ред. М.А. Галагузовой. – М.: Гуманит. Изд.центр ВЛАДОС, 2000. – 416 с.

24. Соціальна робота в Україні: Навч. посібник / І.Д. Звєрєва, О.В. Безпалько, С.Я. Харченко та ін.; за заг. ред.: І.Д. Звєрєвої, Г.М. Мектіонової. – К.: ценр навчальної літератури, 2004. – 256 с.

25. Соціальна робота: Короткий енциклопедичний словник. – К.: ДЦССМ, 2002. – 536 с. // Соціальна робота. Книга 4.

26. Терлецька Л.Г. Основи психодіагностики. Навчальний посібник. – К.: Главник, 2006. – 144 с.

27. Формування навичок безпечної поведінки у старших підлітків. Причини та шляхи вирішення проблем, що викликані кризовими явищами в підлітковому середовищі: Навчально-методичний посібник / Н.Д. Малічєва, Н.Г. Трухан, С.Я. Янакі, Т.О. Франко, О.В.Козловська-Слуцька. – К.: Всеукраїнський культурно-просвітницький центр "Нове життя", 2005. – 94 с.

28. Формування характеру через систему духовних цінностей (матеріали для виховної роботи). – Рівне, 2005. – 112 с.

29. Шкіряк-Нижник З.А., Непочаткова Е.І. Дівчинка – дівчина – жінка – мати. – К.: Т-во "Знання"УРСР.,1989. – 48с.

30. Шугаев И. Подготовка к семейной жизни. Избранник один на всю жизнь. // Воспитание школьников № 1-10, 2006.