3. За що?
(Бо Вовк зробив їм багато зла: в одного з’їв барана, в другого – теличку).
4. Чому жодна порада Кота не підходила Вовкові?
(Бо не було жодної людини, якій він би не вчинив шкоди).
5. У що в результаті його вчинків вийшло?
(Його зненавиділи, хочуть відплатити теж злом).
6. То що в поведінці Вовка тут особливо засуджується?
(Злість, жорстокість, захланність).
7. А хотіли б його вбити люди, якби він не був таки?
(Ні)
8. То яка основна думка, мораль твору?
(Не можна робити зла, бо тобі відплатять тим же).
Запитайте, як основну думку сформулював автор.
Що, братику, посіяв,
Те й пожнеш!
9. Подивіться на малюнок і скажіть, чи зумів художник пензлем передати стан Вовка?
10. Яким ми його бачимо?
Варто було б провести словникову роботу.
Пояснити такі словосполучення як:
- "недоленька морочить";
- " у пригоді став";
- "теля я в його з’їв";
- "з розуму не спали";
- "на загороді".
Народний колорит, досягнутий мовною майстерністю байкаря, збагачує окремі деталі розповіді. Це дозволяє підкреслити наростання гніву проти хижаків-вовків, що постають перед загрозою "видимої смерті". У байці відчутний іронічний тон оповідача, спрямований проти суспільного хижацтва. Особливої гостроти набуває прислів’я "хоч сядь та й плач", яким підкреслюється назрівання гостроти конфлікту. Таке вживання прислів’їв, використання динамічних зворотів розповідної манери надає оригінальності байкам Глібова, у яких постають характери різних представників суспільства. Це особливо помітно у ранній байці "Вовк та Ягня".
Байка читається в особах. Написана в 1854 році і є однією з найкращих речей циклу.
Силу байки можна зрозуміти. Вже з самого початку ці рядки стали крилатими:
На світі вже давно ведеться,
Що нижчий перед вищим гнеться,
А більший меншого
Тусає та ще б’є –
Затим, що сила є…
Читаючи перші рядки, мимоволі задумаєшся, кого ж підбере автор для прикладу "нижчого" та "вищого", про яких згадує.
І тут дуже влучно постають перед нами страшний здоровенний Вовк і дурне, бідне Ягня. Саме з цих коротких характеристик героїв вже відомо, на чиєму б оці перевага.
В образі Вовка яскраво і переконливо змальовано грубого насильника-кріпосника з його цинічним ствердженням права сильного. Вовк шукає спочатку "юридичних підстав" для розправи з беззахисним Ягням, а коли виявляється цілковита безглуздість його аргументів – оголює ікла:
- Що ти за птиця!?
Ти – Ягня!
Як сміло ти мене питати?
Вовк, може, їсти захотів!
Не вам про теє, дурням, знати! –
І Вовк Ягнятко задавив!
Поет майстерно передає страх і розпач затурканого Ягняти, впертість Вовка.
Користуючись народною фразеологією, як от: "кусає та ще й б’є", "нижчий перед вищим гнеться", - Л.Глібов з самого початку байки неначе вводить дотепного оповідача, який засуджує лихе, вовче ставлення й знущання над Ягням. Це дає можливість пройнятися співчуттям до потерпілого.
Елементи ліризму у байці емоційно загострюють анти хижацьке спрямування розповіді. Лірично-пісенні епітети "сердешне", "бідне" викликають співчуття й тривогу за долю скривджених, і, навпаки, риси вовчого характеру підкреслено словами "страшенний", "здоровенний". Така владно жорстока й мова кривдника: "Цить, капосне!", "Що ти за птиця!", "Щеня", "Не вам про теє, дурням, знати!" Саме такими контрастними характеристиками розкривається становище беззахисних, пригноблених та набуває дійової виразності демократично-гуманістичне спрямування байки, сюжет якої століттями творчо інтерпретувався письменниками різних епох.
Для того, щоб краще розкрити зміст байки, на уроці доцільно задати такі запитання:
1. Яким зображений Вовк у байці? Чи співпадає опис з малюнком?
2. Яким зображене Ягня?
3. Чим провинилося Ягнятко перед Вовком?
4. Чи правильно поводить себе Вовк?
5. Як потрібно поводитись з слабшими та меншими від себе?
6. Яка основна думка твору?
7. Що розкриває автор у байці?
Розглянемо методику роботи над байкою на прикладі вивчення байки "Коник-стрибунець" (2-ий клас)
Байка "Коник-стрибунець" спрямована проти таких вад людини, як безтурботність і лінощі, і може бути використана з повчальною метою у розмові з дітьми. У цьому творі виявляється характерна для багатьох байок поета особливість – введення пейзажних описів, ліричних елементів.
Хоч байка написана за традиційним сюжетом, але позначена вона творчим новаторством. Кожний байкар по-своєму інтерпретував зустріч і розмову двох комах. Глібов засуджує паразитичне життя, байкар подає прекрасні картини природи, наближує окремі рядки байки до пейзажної лірики. Це відповідає загальній тенденції Л.Глібова – лірично змальовувати навколишню природу та надавати мелодійності розповіді. У такому плані використовуються пісенні та народно розмовні епітети: "в траві пахучій", "проворний стрибунець", "степ широкий", "злючая зима", "траву шовкову". Все це ще доповнюється колоритними фразеологічним зворотами, як от: "досхочу розкошував", "у лісі ворон кряче", "серце плаче, серце мліє", "опізнився небораче", "непереливки тому", "тепер танцюй, небоже".
Отже, традиційний сюжет став байкареві лише основою, на якій урізноманітнено художнє мереживо для утвердження народних понять працелюбності та засудження неробства.
Людина повинна працювати, дбати про своє майбутнє, завтрашній день, не ледарювати, бо буде, як тому Конику, що проспівав усе літо, а тепер танцює "На морозі гопака".
Наведіть прислів’я, які підтверджували б головну думку байки.
Без труда нема плода.
Не розкусивши горіх, зерна не з’їси.
Хто не працює, той не їсть.
Праця людину годує, а лінь марнує.
Зима спитає, де літо було.
Бджола мала, а й та працює.
Хто багато робить, той багато має.
Слова-полова, а праця – диво.
Осінній день рік годує.
Під лежачий камінь вода не тече.
Не відкладай на завтра того, що можна зробити сьогодні.
Таким же чином можна вивчати байку "Лебідь, Щука і Рак" (3-й клас)
Вивчення твору можна розпочати із роботи над змістом ілюстрації до байки. Вона полегшить роботу над самим жанром твору, допоможе дітям побачити фактичний зміст байки, вчитиме проникати в підтекст, бо кожний вислів змушує мислити – порівнювати, узагальнювати бачене, прочитане, прослухане, набуте за попередні роки.
- Ось на малюнку зображені персонажі байки "Лебідь, Щука і Рак" Л.Глібова, предмети, біля яких вони "трудяться", - добротний віз (відшліфована кожна дощечка), ремінна (вищого ґатунку) упряж, неважкий багаж – поклажа (всього два неповних мішки).
- Роздивіться, кого і як зобразив тут художник. (Гарного, білосніжного лебедя, який, розпростерши чудові крила, від натуги розкрив червоного дзьоба, хоче злетіти вгору. Ремінна упряж стримує його, не дає злетіти. Величезна темно-зелена Щука, вся в напрузі, бо і її стримує упряж, поспішає у воду. Вода в озері чи в річці прозора, навколо краса, цвіте латаття, в буйному розквіті очерет, темно-лені кущі верболозу. Велично красивий темно-сірий Рак, вирячивши очі, повзе, "рачкує" назад, ніби хоче виплутатися з упряжі).
- Подумайте і розкажіть про особливості поведінки чи життя кожного з цих персонажів. Що, наприклад, ви могли б сказати про Лебедя? (Це гордий, красивий птах, живе переважно на воді, може жити й на суші, але близько коло води, перелітний птах). А про Щуку? (Це хижа риба, живиться дрібною рибою, часто малими каченятами, гусенятами, живе в глибоких річках, озерах багатого десятків років, велика за розміром і масою). Що ви знаєте про Рака? (Також істота, яка живе в річках, ставках, любить чисту, прозору воду, замулені заглибини біля берегів, незвичайно пересувається з одного місця на друге – "задом наперед").
- Чи є щось спільне в усіх цих персонажів?
(Всі вони різні й за способом життя, зовнішніми і внутрішніми ознаками).
- Добре, що ви так детально розібралися у змісті ілюстрації.
- А тепер послухайте твір, де діють ці персонажі.
(Учитель виразно, в дещо уповільненому темпі, ніби розповідаючи, читає байку).
- Скажіть, що він вам нагадує?
(Віршовану казку. Тут діють тварини, вони домовляються про суто людські справи, пробують їх виконувати, але не все в них виходить).
- Прочитайте текст самостійно і скажіть, що вирішили тварини.
("Приставить хуру узялись").
- Можливо, багаж був великим?
(Ні, на малюнку показано, що там неповні мішки, або, як їх ще називають, клумаки. А в тексті про це сказано, що "Невелика, бачся, штука…").
- То в чому ж тоді справа? Чому Лебідь, Щука і Рак не можуть зрушити хуру (віз) з невеликим вантажем з місця?
- Так Лебідь рветься підлетіть,
Рак упирається, а Щука тягне в воду.
- Якими словами передано дії кожного персонажа? Чи могли д іяти в одному напрямі персонажі?
(Ні)
- Чому? Що ж тоді хотів підкреслити автор такою домовленістю?
(Причина невдачі криється в непогодженості дій. Вони домовились зробити спільну справу (приставити хуру), але діяти спільно не вміли.
- Як ви гадаєте, чи випадково герої байки – птах, риба і рак?
(Мабуть ні. Автор підібрав таких дійових осіб, які ніяк не могли порозумітися, бо вони дуже різняться між собою).
- Який же висновок робить автор?
("Хто винен з них, хто ні – судить не нам, та тільки хура й досі там").
- Яка ж причина того, що віз і досі там?
(Відсутність погодженості дій, нерозуміння спільного в справі).
- Як про це говорить сам байкар?
("У товаристві лад – усяк тому радіє
Дурне безладдя лихо діє…").
- Як ви гадаєте, автор схвалює чи засуджує такий підхід до справи?
(Він просто висміює, засуджує його. Гостре засудження дій персонажів передано словами: "У діло, як на гріх, не діло – тільки сміх").
- Запам’ятайте цей вислів і користуйтеся ним при нагоді в своєму житті. Він допоможе вам влучно оцінити зміст роботи та її результати, коли немає погодженості між діями виконавців.