Смекни!
smekni.com

Організаційна структура АПН України (стр. 4 из 4)

2.5 Відділення педагогіки і психологіїпрофесійно-технічної освіти

Відділення педагогіки і психології професійно-технічної освіти засновано 29 січня 1997 р. Академік-секретар Відділення – доктор педагогічних наук, професор Ничкало Нелля Григорівна, вчений секретар – кандидат педагогічних наук Талалуєва Наталія Олександрівна. До складу входять 5 дійсних члени (академіка) та 11 членів-кореспондентів.

Відділенню підпорядковані наукові підрозділи: Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих; Інститут професійно-технічної освіти; Донецький інститут післядипломної освіти інженерно-педагогічних працівників; Львівський науково-практичний центр професійно-технічної освіти; Навчально-науковий центр професійно-технічної освіти.

Основний напрям наукових досліджень: «Теоретико-методичні основи формування змісту професійної освіти», а саме: дидактика професійної школи; психолого-педагогічні засади технологій навчання у неперервній професійній освіті; педагогічна майстерність у системі професійної освіти; педагогічні умови виховання майбутніх робітників у професійно-технічних навчальних закладах; неперервна професійно-мистецька освіта; становлення особистості фахівця в системі неперервної професійної освіти; управління та економіка в системі професійно-технічної освіти; розвиток професійної освіти в зарубіжних країнах; теоретичні та методичні проблеми професійної освіти.

Висновок

Академія педагогічних наук України створена указом Президента України в 1992 році як вища галузева державна наукова установа.

Першим президентом АПН України був обраний доктор педагогічних наук,професор М.Д. Ярмаченко. Нині у складі АПН України 51 дійсний член і 83 члени-кореспонденти.

У підпорядкуванні Академії 9 науково-дослідних інститутів і 5 центрів, 2 вищі навчальні заклади післядипломної світи, що здійснюють перепідготовку та підвищення кваліфікації педагогічних і керівних кадрів, Державна науково-педагогічна бібліотека імені В.О. Сухомлинського та Педагогічний музей. В установах АПН України працює понад 1200 наукових співробітників, більше половини яких мають наукові степені доктора або кандидата наук.

Наукові структури АПН об’єднано а п’ять відділень:

- теорії та історії педагогіки;

- дидактики, методики та інформаційних технологій в освіті;

- психології, вікової фізіології та дефектології;

- педагогіки та психології професійно-технічної освіти;

- педагогіки та психології вищої школи.

Основне завдання АПНУкраїни полягає педагогічних і психологічних проблем розвитку національної системи освіти. Науковці Академії щорічно виконують понад 200 тем фундаментальних і прикладних досліджень, а також завдання близько 20 державних і галузевих програм.

За результатами наукових досліджень членами Академії щорічно видається майже 2,5 тисячі праць, серед яких вагоме місце займають монографії, підручники і навчальні посібники, методичні посібники і рекомендації, навчальні програми тощо. Так, за останні роки науковці Академії здійснили навчально-методичне забезпечення переходу початкової школи на новий зміст і структуру (розроблено Державний стандарт, навчальні плани і програми, підготовлено і видано підручники і навчальні посібники для 1–4 класів, відповідні методичні розробки і рекомендації); обґрунтували зміст освіти для основної і старшої загальноосвітньої школи (розроблено Державний стандарт, навчальні плани і програми, створюються підручники і навчальні посібники з усіх базових предметів); підготували нормативну базу щодо переходу спеціальної початкової освіти дітей з порушення психофізичного розвитку на новий зміст (розроблено Державний стандарт, навчальні плани і програми, готуються підручники і посібники для різних категорій дітей з особливими потребами); концептуально обґрунтували основні засади розвитку професійно-технічної освіти і зміст підготовки робітничих кадрів (розроблена державна програма розвитку профтехосвіти, створюються стандарти змісту для різних професій); визначили організаційно-педагогічні умови підвищення якості підготовки фахівців з вищою освітою у зв’язку з приєднанням України до Болонського процесу (підготовлено галузеві стандарти вищої школи з багатьох спеціальностей, розроблено педагогічної освіти, створено навчально-методичне забезпечення підготовки фахівців з вищою освітою), розробили нормативно-правове забезпечення функціонування в системі освіти психологічної служби, тощо.

Учені АПН України мають вагомий доробок у розв’язанні проблем розвитку особистості і соціоприродному і культурному просторі, її соціалізації в сучасному суспільстві і громадського виховання.

Підготовлено Національну програму виховання дітей та учнівської молоді в Україні, Програму розвитку і виховання дитини раннього віку та методичне забезпечення до неї, створено низку психологічних тренінгів, методичних розробок і рекомендацій щодо запобігання деструктивним впливам на особистість, гармонізації особистісного розвитку молоді на засадах гуманістичної парадигми тощо.

Академія здійснює підготовку наукових і науково-педагогічних кадрів з 26 наукових спеціальностей у галузі педагогічних, психологічних і філософських наук. В аспірантурі навчається понад 500 осіб, в докторантурі – понад 40 осіб. У наукових установах АПН діє 12 спеціалізованих учених рад з педагогічних та психологічних наук, на засіданні яких захищається близько 200 дисертацій на рік. При Академії діє Рада з координації наукових досліджень у галузі педагогічних і психологічних наук, яка узгоджує проблематику дисертаційних робіт з педагогіки і психології.

Учені Академії беруть активну участь у державотворчих процесах, нормативно-правовому забезпеченні функціонування системи освіти. За їх участю підготовлена Національна доктрина розвитку освіти, державні і галузеві програми з проблем розвитку освіти, державні стандарти спеціальної початкової освіти, загальної середньої освіти для 12-річної школи, з ряду спеціальностей вищої освіти тощо.

Використана література

1. Академія педагогічних наук України. Інформаційний довідник. – К.: Фенікс, 2002. – 296 с.

2. Щорічний звіт про роботу Академії педагогічних наук України за 2002 рік. – К.: АПН України, 2007. – 259 с.