г) Чому він заплакав? (Зрозумів, що в нього нікого немає)
д) Хто втишив хлопчика (Дівчинка).
е) Чому героїня "Сон" змушена була взяти із собою в поле сина? (Бо повинна була працювати на панщині).
ж) Кого найбільш оспівував у своїх творах Т. Шевченко? (Матір і дитя).
IV Оцінювання учнів.
V Д/з. написати твір за темою Образ "Матір у поезії Т.Г. Шевченка".
Урок №7
6-В, 16.11.06 г.
Тема: Прикметник як частина мови.
Мета: вдосконалити знання про прикметник як частину мови, узагальнити вивчене; виконувати тренувальні вправи.
Тип уроку: пояснення нового матеріалу.
Обладнання: підручник.
Хід уроку.
I Мотивація навчання д-ті учнів.
1. Організаційний момент.
2. Оголошення теми та мети уроку.
II Перевірка д/з.
III Повідомлення нової теми.
1. Слово вчителя.
Розгляньте таблицю на стр. 137 впр. 233. та пригадайте вивчене з початкових класів про прикметник як частину мови.
Прикметником називається самостійна частина мови. що виражає ознаку предмета й змінюється за родами, числами та відмінками. Прикметники відповідають на питання який? чий? яка?. Н-д: густіший ліс, дерев'яна огорожа.
Поняття ознаки, що вираж. прикм. охоплює багато значень: якість (важливий, цінний), просторові й часові ознаки (далекий, південний; учорашній, зимовий), належить (сестрин, батьків), зовнішні прикмети і внутр. ознаки людей, тварин (розумний, добрий, гарний, пухнастий).
Морфологічні ознаки прикметників - здатність змінюватися за родами, числами й відмінками.
Прикметники узгоджуються з іменниками в роді, числі і відмінку - у множені. Н-д: цікавий фільм, цікаві книжки, цікавого оповідання; цікаві фільми (книжки, оповідання), цікавих фільмів (книжок, оповідань).
У реченні прикметники найчастіше виступають означенням.
Блакитна ілека повела далекі села, гори, садки. Прикметники блакитна, далекі - означення Рідше прикм. виступає присудком: картина навкруги була дуже оригінальна. Прикм. оригінальна частина присудка.
Прикметники вживають в текстах різних стилів "роблять наше мовлення виразнішим, образнішим.
IV Тренувальні вправи.
Впр. 234. Прочитати текст, розкриваючи дужки і ставлячи прикметники у потрібному відмінку.
Впр. 235. Записати словосполучення у родовому відмінку.
V Оцінювання.
VI Д/з.: Впр. 237, стр.136.
Урок №8
7-А, 17.11.06 г.
Тема: "Нечуй Левицький "Микола Джеря". Персонажі твору.
Мета: ознайомити учнів з персонажами повісті - з Миколою його батьками, дружиною Нимидорою, а також з образами визискувачів: кріпосником Бжозовського, посесором Бродовського, панським прислужником осавулом; виявити знання учнів у розумінні пейзажу та його ролі у змальєв, персонажів; виховувати в учнів любов до рідної природи.
Тип уроку: пояснення нового матеріалу.
Обладнання: підручник.
Хід уроку.
I Мотивація навчання учнів.
1. Організаційний момент (перевірити чи всі готові до уроку).
2. Оголошення теми та мети уроку.
II Перевірка д/з.
III Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
1. Запитання до учнів.
Назвіть героїв повісті "Микола Джеря".
2. Слово вчителя.
Головний герой повісті М. Джеря. Характер Миколи даний в його розвитку. Ми бачимо, як гіркий подив перед життєвою неправдою змінюється в нього свідомістю, як наростає в ньому гнівне обурення, що доводить його до підпалу панських стіжків, втечі, розправи з панським прислужником, як протест проти всякої експлуатації доводить його до зіткнення із "земляком", отаманом риболовецької артілі Ковбаненком, а після повернення додому - з новими експлуататорами, куркулями, справником, становим. " До кінця свого життя Джеря йшов проти панів".
Отже, Нечуй-Левицький зумів майстерно показати назрівання конфлікту між героєм, надзвичайною особистістю та соц. умовами, в які він поставлений.
Крім М. Джері, у повісті перед нами проходять образи батька і матері героя, його дружини Немидори, односельчан з другого боку - образи пана - поміщика, його осавула, посесора - цукрозаводчика, отамана риболовецької ватаги.
Уже в перших розділах повісті автор зображує старого кріпака Петра Джерю, батька Миколи. Усе життя Петро покірно робив на пана, але це не рятувало його від канчуків. Виснажений непосильною працею, Джеря передчасно помирає. "Важка праця виссала з його усю силу. Вся його сила прийшла на чужу користь, в чужу кишеню, - на дороги оксамитові сукні, на золоті сережки пані Бжозовській, на дороги наїдки та напитки, на дороги панськи примхи та витребеньки".
Н-д:
Дуже яскраво й зворушливо змальовано також жінку кріпачку Немидору, дружину Миколи. Гарна, чесна, працьовита людина, вона мала всі права на щастя, але в умовах кріпосницького гніту життя її було понівечено.
Крім головного героя у повісті виведено й інших персонажів. Не тільки Микола протестує проти панського гніту. Разом з ним тікає від панщини з рідного села ще кілька кріпаків. Вербінськи бурлаки - люди волелюбні, чесні, готові на самопожертву. Серед бурлак особливо відзначається щирістю почуттів, вірністю почуттів, вірністю товариству Петро Кавун.
Реалістично зображені в повісті такі визискувачи: пан Бжозовський, посесор Бродовський, панський прислужник - осавула. Усі вони прагнуть скористатися з праці кріпаків. Особливо жорстоким гнобителем був пан Бжовський, від якого крипами втікали з рідного села.
Змальовуючи в повісті цих жорстких експлуататорів, письменник показав їх як "ворожу силу", з якої вже не бажає миритися трудовий народ.
Особливе місце у повісті займає зображення картин природи.
3. Запитання до учнів.
1) Що таке опис? (Це зображення письмен. місцевості, де відбувалася дія, природи, зовн. вигляду дійових осіб бощо).
2) Що таке пейзаж? (Змальов. картин природи у творі);
Природжене Нечую-Левицькому "почуття природи" так назавжди й лишилося хар-ю рисою його творч. особистості. У нього майже немає творів, куди пейзаж не входило би як обов'язковий елемент. Тільки око письменника фіксує всі деталі - освітлення, барви, обриси, поверхні зелені, рослинність. Прикладом може бути "Микола Джеря".
- Як починається повість?
(Описом річки Ластавиці).
4. Виразно читаємо уривок.
Змальовуючи життя народу за часів кріпацтва, письменник проводить думку, що трудящі маси ненавиділи поміщиків - кріпосників, не могли примиритися з кріпаччиною, боролися проти гнобителів.
IV Закріплення нового матеріалу.
1. Назвіть персонажів повісті.
2.Якого знання надає автор твору описом природи?
V Д/з. Знати х-ку образів - персонажів повісті, вивчити напам'ять один з уривків, де змальовано пейзаж.