г) розбір задачі і складання плану її розв’язання з участю вчителя; запис розв’язання задачі учнями в своїх зошитах самостійно.
3. Самостійне виконання дітьми всієї роботи по розв’язанню задачі:
а) учитель читає задачу; 2-3 учні повторюють; потім всі самостійно розв’язують задачу і записують її розв’язок;
б) вчитель лише вказує номер задачі; кожен учень розв’язує задачу і записує її розв’язок самостійно.
У подальшому задачі даного типу включаються в завдання разом з задачами інших типів; учні самі повністю визначають план розв’язання кожної задачі і записують весь хід розв’язання в потрібній формі.
Так розміщуються вправи – від дій, яких навчає учнів вчитель, - до дій, які вимагають повної самостійності.
Додаток В
Система самостійних робіт на уроках української мови
1.Зоровий диктант.
Діти читають текст з підручника, потім закривають його і самостійно пишуть з пам’яті.
2.Творчий диктант.
Учні самостійно складають і записують речення з орфографічно важкими словами, які раніше записані вчителем на дошці.
3. Попереджувальний диктант.
Учитель пропонує пригадати або ж прочитати правило і придумати на нього свої приклади. Цю частину диктанту діти виконують самостійно. Потім диктує речення, а учні записують їх. Наступний етап диктанту проходить у колективній або індивідуальній роботі.
4. Диктанти - п’ятихвилинки. Діти добирають слова на різні правила самостійно. Гра «Мовчанка».
На дошці записано 20 слів із крапками замість ненаголошених голосних. Учень підходить до дошки і вписує пропущену літеру у першому слові, потім передає крейду іншому.
5. Самостійна робота з деформованим текстом.
6. Визначення наголосу. Завдання. Списати з дошки (картки) слова і розставити наголоси: Український, новий, одинадцять, столяр, дочка, голосний.
7. Поширення речень або скорочення їх до підмета та присудка.
На дошці є зразок.
а)У густому гіллі тьохкають солов’ї. Або Тьохкають солов’ї.
б)З’явилася хмара. Або На небі з’явилася велика темна хмара.
8. Складання ланцюжка із слів.
Перед виконанням цього завдання вчитель ставить умову, наприклад, слова мають бути лише власними назвами. Учень пише на дошці слово Чернігів і передає крейди іншому, а той пише своє слово, що починається з букви, якою закінчується попереднє.
Додаток С
НЕСТАНДАРТНИЙ УРОК-КАЗКА «ПОДОРОЖ ДО ЗАМКУ ЧАСУ»
Тема. МІРИ ЧАСУ (З клас).
Мета. Продовжувати закріплювати вміння орієнтуватися в часі. Удосконалювати навички розв'язування та складання задач і прикладів. Виявляти знання щодо орієнтації у порах року, місяцях, днях, тижнях. Розвивати логічне мислення, пам'ять. Виховувати посидючість, увагу, бажання вчитися, виховувати бережливе ставлення до часу.
Обладнання. Малюнки до уроку, годинник, математичний набір, плакат Замку.
Хід уроку.
Вчитель. Далеко-далеко, у країні, куди можна потрапити лише з допомогою килими-літака, стоїть дивний замок - замок Часу.
Чи хотілося б вам, діти, помандрувати довгою дорогою, аби побувати в тому замку?
Що ви повинні взяти з собою?
Знання, винахідливість, швидкість, витримку, дружбу. (Із дитячих відповідей).
Вчитель. Чи згодні ви вирушити в подорож ракетою, сконструйованою вашим приятелем Саморобкою. Для старту потрібно швиденько розв'язати приклади.
20-10 20-16
18-9 11-8
17-10 7-6
19-3 6 + 5
Порахуємо в зворотному порядку від 10 - відрахування секунд для старту: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2,1 - старт.
У польоті ми перебуватимемо цілий місяць. Скільки днів у місці? Як називається день, що минув? Назвіть частини, на які поділяється доба.
Гра «Дні тижня»
Вчитель. Скоро ми з вами прибудемо до замку. Скільки ж днів ми подорожуємо? Завдання учням.
Якщо від 20 відняти 13 і До одержаного числа додати 9, то ми дізнаємося, який іде день нашої подорожі. Що ви можете розповісти про число 16?
16 - це 1 десяток і 6 одиниць;
16 - це парне число;
16 - це 8 і 8;
16- це 15 і 1.
Який висновок можна зробити?
Число 16 складається з двох менших чисел. (Відповідь дітей).
Вчитель. А ось я бачу Замок і два озерця біля нього: озеро Майбутнього на сході і озеро Минулого на заході.
Які частини світу я назвала? Покажіть ручкою південь, північ.
А ось і наш Замок. На ньому рівно 12 башт (плакат Замку).
Чому 12 башт? Хто господарює у замку Часу? Який місяць нас з вами зустрічатиме? Чому? Що показує годинник на вежі? Хто допомагає годинникові показувати час?
(Стрілки-сестри). Яка з них старша? (Відповіді дітей).
Вчитель. Я дізналася про причини шуму, загубилася маленька секундочка і годинник зупинився. Стрілки-сестри наказали п'ятій годині знайти секундочку. От усі гомонять і шукають. Ми теж з вами повинні допомогти у пошуках.
Покажіть у себе на циферблатах п'яту годину.
Коли ми говоримо п'ята година? У який час доби? Як ми називаємо вечірній час?
Проте секундочки і досі немає.
Вчитель. Помандрувала п'ята година до своїх батьків, хто батьки 5-ї години? (День і ніч). Чому?
Дізнавшись про біду свого сина мати Ніч вирішила допомогти. Вона махнула своєю блискучою мантією і зірки обгорнули стрілки. Але сестри стояли на своєму, не піддаючись на вмовляння. Що нашіптували зірки, ми не чули. А от скільки їх було, ми порахуємо.
(Розв 'язування прикладів - заготовити).
Ніч звернулася до найтеплішого, найвеселішого місяця весни.
До кого звернулася ніч? (До місяця травня).
Вона попросила його допомогти. Заграв Травень на сопілці, всі розвеселилися: птахи, комахи, квіти (плакат з малюнками). На гілочці сиділо 5 пташечок і співали веселу пісеньку під сопілочку Травня. Зачувши пісеньку, до них прилетіло ще 10 пташечок.
Завдання. Скласти задачу, виділити умову, запитання.
1 варіант. Записати рішення в зошиті.
Задача. Грали з квіточкою 17 метеликів, почувши веселі співи птахів 8 метеликів полетіли геть.
Завдання. Скласти задачу і записати самостійно.
2 варіант. Записати в зошиті.
Вчитель. Проте і місяць Травень допомогти не зміг. Він кличе нас до свого батька на допомогу.
Хто батько місяця? Назвіть братів його? (Гра «Брати-місяці»).
Фізкультхвилинка.
Проте стукіт і звуки фізкультхвилинки не допомогли. Стрілки наполягали на своєму. Вони наполягали «Знайти секунду». І тоді, діти, Рік вирішив піти до свого старого дідуся Віку. Старий Вік щось писав. Розповівши про все, Рік попросив про допомогу, і Вік вирішив допомогти.
(Таблиця з цифрами).
Вчитель. Але спочатку він сказав:
Треба щоб ви допомогли мені виконати завдання, яке задала мені стара Ера.
Від числа 19 віднімемо суму повторюваних чисел. Відповідь запишемо в зошит (Самостійна робота).
Хоч як намагався зштовхнути стрілки Вік, нічого в нього не вийшло. У мене в бороді є цифри, - сказав Вік, - давайте скажемо заклинання. А заклинання складається з двох чисел.
Сума чисел, і це число зменшене на 5. Назвіть їх.
Вчитель. Не допомогло й заклинання.
Залишається останнє: йти до старої ключниці Ери. Вона хранителька ключів замку, ключів часу. Проте вона дуже стара і сліпа - все виконує на слух і на дотик. Почувши розповідь вона запропонувала знайти на дотик 9-го ключа від башти (рахунок на дотик). Іще одне прохання Ери. Вона не бачить і тому виконати завдання по таблиці не допоможе і пропонує зробити вам. Таблиця у старої давно вже вкрита павутинням. (Таблиця-кросворд).
(Рішення та запис зробити у зошитах).
(Індивідуальна робота: таблиця-кросворд для кожного).
Вчитель. Відімкнувши башту 9, усі побачили маленьку секундочку, котра задрімала. Секундочку покликали подруги і вона підбігла до них.
До кого вона підбігла?
І годинник пішов, сестри Стрілки нарешті заспокоїлися.
Та й ми з вами закінчили свою мандрівку по замку. Час додому.
Але біля якого озера нас чекає саморобка? Чому? (Біля озера Майбутнього, тому що попереду на нас чекає навчання у школі).
Проте потрапити в ракету ми зможемо лише після того як перепливемо озеро Минулого:
Завдання. Назвати геометричні фігури, які вже знаєте.
Аж тепер ми можемо готуватися до відправлення.
Сподіваюсь, діти що подорож принесла вам радість і, звичайно, користь. Адже ми допомагали мешканцям замку Часу і вони стали нашими друзями.
Казка про цифри і числа.
Якось цифри засперечались, хто з них потрібніший.
Я потрібніша, - сказала цифра, 12. Який учень не хотів би зустрічатися частіше у своїх зошитах і щоденнику7 Я не така, як деякі цифри.
Що стосується деяких, - перебила її Одиниця, зрозумівши натяк, - то я можливо, не така бажана в учнівських зошитах і щоденниках, але я найкраща і можу так уколоти, що декому це так не минеться!
Ти Одинице, грубіянка і задерика, - сказав Нулик.
А ти хто такий? - накинулась на нього Одиниця. - Та невже ти не розумієш, що ти ніщо, ти нічого не значиш, ти - порожнє місце!
Таких образливих слів Нулик не сподівався почути, він розгубився і заплакав. Тут цифри загомоніли, хтось підтримав Одиницю, а хтось заспокоював Нулика.
Друзі мої, - зашелестіла своїми сторінками Бабуся-Математика, - всі ви потрібні, адже люди для того вас і придумали, що ви необхідні їм, а красиві ви всі по-своєму. Головна ваша сила у єдності, ставши поряд з Одиницею, Нулик утворить 10. Присоромлені цифри помирилися й узялися дружно за руки. Вони вишикувалися по порядку, а нулик став у кінці. І яке вийшло число, ви, діти, дізнаєтесь, якщо будете дружити з математикою.
Додаток Д
Фрагменти уроків, що ілюструють індивідуалізацію завдань для шестиліток
Навчання грамоти
Мета. Оптимально спрямувати розвиток кожного школяра, починаючи з першого року навчання.
На кожному уроці готую індивідуальні завдання для тих, хто добре читає і для тих, хто тільки опановує цей процес.
У гості до шестиліток приходить мудрий їжачок і прудка Білочка з цікавими вправами. На перших уроках допомагаю учням добирати посильні завдання. Пізніше діти самі свідомо добирають їх, звертаючи увагу на те, що прудка Білочка пропонує такі, які потребують швидкого читання, а їжачок — повільнішого. їжачка називають мудрим тому, що він спокійно, неквапно допомагає школярам підготуватись до колективної роботи: читання ланцюжком речень, слів, вибіркове, правильне, виразне — всього тексту тощо.