Смекни!
smekni.com

Освіта в Японії (стр. 3 из 3)

Японські діти продовжують навчатися груповій поведінці і в молодшій, і в середній школі. Так само клас розділяють на хани (в середньому вони переформовуються раз на 5 місяців) і, коли вчителі або учні оцінюють виконання завдань, говорять про етичні і інші проблеми, вони частіше звертаються до групи, а не до окремих дітей. На думку Дена Бешоара, така система “ допомагає зберегти здоров'я школяра, оскільки в гармонійних групах виключається дискримінація і пов'язані з нею стреси”. 8 Діти широко залучаються до управління класом. Перші класи вибирають з числа наставників (тобан), які міняються щодня і, таким чином, кожна дитина буває їм, що вчаться .

Ще одним аспектом в стратегії соціалізації з боку вчителів початкової школи є формування дитини як цільної особи. На заняттях, присвячених роздуму і самокритиці, які є обов'язковою частиною програми в більшості класів, діти обговорюють, що їм подобається і не подобається в школі, відзначають випадки своєї поганої поведінки, якість виконання індивідуальних і групових задач.

Таким чином, ми бачимо, що вчитель виконує безліч ролей і несе відповідальність не тільки за навчання, але і за дисципліну дітей, за проведення вільного часу що вчаться, за безліч інших задач, які в інших культурах ніяк не пов'язують з Типи вищих освітніх установ а Японії.

Система вищої освіти включає наступні основні чотири види освітніх установ:

університети повного циклу (4 роки);

університети прискореного циклу (2 роки);

професійні коледжі;

технічні інститути.

В університетах повного циклу навчання продовжується 4 роки, проте на медичному і ветеринарному факультетах - 6 років. Після закінчення основного 4-річного курсу навчання в університеті випускник може поступити в магістрат або докторантуру. Термін навчання в магістраті в японських вузах - 2 роки. Докторантура припускає 5 років навчання. Японські вузи мають унікальний в світі інститут "студента-дослідника - кэнкюсэй. Це значить, що студент, що поставив перед собою мету отримання наукового ступеня, має нагоду займатися дослідницькою роботою у вибраній їм конкретній області знань в течію від 6-ти місяців до 1-го академічного року. Існують 3 основні види студентів-дослідників:

студент, який продовжує навчання в іншому університеті за угодою з університетом, де він проходив основний курс;

студент-іноземець, який може бути прийнятий в університет для підготовки до здачі вступних іспитів строком до 2-х літ, але без подальшого продовження свого перебування в Японії; в цьому випадку студент може повернутися додому і через деякий час знов запитати в'їзну візу для вступу до університету.

Університети прискореного циклу. В університетах прискореного циклу термін навчання складає 2 роки, але для охочих отримати спеціальність медичної сестри термін навчання складає 3 роки. Близько 60% студентів університетів прискореного циклу складають дівчата. Вони спеціалізуються на таких напрямах, як економіка, література, іноземні мови, педагогіка, соціальний захист. Останніми роками в Японії особливою популярністю користуються суспільні науки.

Професійні коледжі. Цей вид вищої освіти в Японії орієнтований на тих, хто бажає отримати вузькотехнічну освіту. Термін навчання в цьому випадку не більш 3-х літ.

Технічні інститути. Термін навчання в таких інститутах складає 5 років, і вони дають широку технічну підготовку своїм студентам. Випускники таких інститутів влаштовуються на роботу на фірми і дослідницькі центри, пов'язані з розробкою нової передової технології і ноу-хау. В технічних інститутах готують також фахівців торгового флоту.

Короткострокове навчання

Останніми роками Міністерство вищої освіти Японії "Момбусе" стало надавати особливу увагу короткостроковим формам отримання спеціальної освіти для студентів-іноземців. Передбачені терміни перебування в країні при цьому можуть складати від 1-го семестру до 1-го року. Близько 20 приватних університетів Японії надають в даний час можливості для отримання такої освіти. Проте їх кількість швидко росте, у тому числі за рахунок підключення і державних вузів. При цьому держава і приватні фундації виділяють стипендії і інші види матеріальної допомоги на умовах, передбачених для студентів повного циклу навчання.

Короткострокові варіанти отримання освіти в Японії орієнтовані на такі області знань, як японська мова, японська культура, економіка, суспільствознавство. Оскільки програма підготовки по цих напрямах передбачає обмежений часовий відрізок (до 1 року), то вона ведеться на англійській мові в ланцюгах отримання максимуму знань за мінімальний час. У разі доброго знання японської мови студенты-“краткосрочники” можуть відвідувати лекції, читані для японських студентів даного вузу. Гарантом запрошення студентів-короткострочників виступає вуз, що має угоду по прийому студентів-іноземців. Проте у ряді випадків гарантом можуть виступати і викладачі вузу як приватні особи. Студент-краткосрочник, виїжджаючи на стажування до Японії, може не переривати свого навчання у вузах Росії.

Магістрат і аспірантура

Для отримання звання магістра студент повинен закінчити 2-річну освіту, представити магістерську дисертацію і отримати за неї позитивну оцінку, а також здати іспит за фахом. Термін перебування в аспірантурі складає 3 роки, але після 2-річного навчання в магістраті. Аспірант вважається тим, що закінчив аспірантуру, якщо він представить докторську дисертацію з позитивною оцінкою і здасть іспит за фахом.

поняттям “навчання” і розглядається як обов'язок батьків або інших структур. Тому японська держава проводить політику строго відбору випускників вузу при призначенні на посаду вчителя. На відміну від інших країн, для того, щоб стати вчителем державної школи, японський громадянин повинен отримати диплом вчителя і пройти іспити призначення вчителем. Проте, “Японія - єдина з розвинутих країн світу, де зарплата вчителя вище за зарплату урядовців місцевих органів влади. ”9.

Ще однією особливістю освітньої системи в середній ланці є те, що в учбовому плані відсутні систематичні курси хімії, фізики, біології, географії, історії. Замість них вивчаються систематичні курси природознавства і загальних знань (проте, в нових програмах вже передбачається їх диференціація).

Найважливішою особливістю початкової і середньої освіти в Японії є поняття “кокоро”. Для кожного японця “кокоро” означає ідею освіти, яка не зводиться тільки до знань і умінь, а сприяє формуванню характеру людини. На російську мову “кокоро” можна перевести як серце, душити, розум, менталітет, гуманізм. Всі японці переконані, що найважливішою, об'єктивною основою освіти в початковій і середній школах є збагачення дітей “кокоро” і у меншій мірі знаннями і уміннями (на відміну від більш уніфікованої старшої школи, де акцент робиться на передачу необхідних для вступу до вузу академічних знань). В змісті поняття “кокоро” включається наступна проблематика: пошана до людини і тварин, симпатія і великодушність до інших людей, пошук істини, здатність відчувати прекрасне і піднесене, володіти самоконтролем, зберігати природу, вносити внесок в розвиток суспільства. Даний принцип пронизує зміст всіх програм, предметів, рутинне щоденне життя.

Таким чином, ми бачимо, що в структурному плані система загальної освіти багато в чому нагадує американську. Проте це відноситься лише до формальної побудови школи. За своїм змістом, по своєму духу, японська школа унікальна. Вона ніколи не була вузько прагматичним засобом рішення яких-небудь приватних проблем. Вона завжди зберігала родове єство - працювала в широкому ціннісно-смисловому контексті.