Труднощі психологічного характеру, що переживають студенти в адаптаційний період:
· негативні переживання, пов'язані з відходом зі школи;
· невміння здійснювати психологічне саморегулювання;
· труднощі в налагодженні взаємин з однокурсниками;
· труднощі в спілкуванні з викладачами.
Результати дослідження психологічного аспекту адаптації показують, що у вузі студенти вступають в прямі і непрямі відносини з широким колом людей, утворюючи групи, як формальні, так і неформальні. При цьому студенти відчувають труднощі, пов'язані з невмінням здійснювати психологічне саморегулювання.
У процесі взаємодії зі студентами, викладачами формується певний образ поведінки, ідеалу, потреби, мотиви, цілі, інтересу, своєрідна психологія студента, що сприяє розвитку адекватної системи відносин і спілкування з оточуючими, а це суттєво впливає на зміну (адаптивність) поводження відповідно до рольовими очікуваннями викладачів і студентів.
Труднощі дидактичного характеру, що переживають студенти в адаптаційний період:
· невміння організувати самостійну роботу;
· невміння працювати над книгою;
· невміння користуватися довідкової та бібліографічної літературою;
· невміння користуватися обладнанням та приладами на фізичному практикумі;
· зміна контролю за успішністю;
· зміна опитувальної системи.
Відомо, що у студентів молодших курсів вищих навчальних закладів відзначається невисока успішність. Дослідження дидактичного аспекту адаптації показало, що причина такого явища полягає у різкій зміні умов і методики навчання.
У студента формується інше, ніж у школяра, ставлення до навчального процесу. Студенти в адаптаційний період нерідко не вміють раціонально планувати свій час, не мають виробленого стилю розумової праці. Не секрет, що колишній школяр іноді приходить до вузу, готуючись лише до пасивної ролі об'єкта навчання (позначається відсутність у колишніх школярів умінь самостійної роботи). Перехід від однієї навчальної системи до іншої вимагає від першокурсника перебудови, пристосування до нових умов. А це пов'язано із значними вольовими зусиллями і нераціональною втратою часу. Ключове завдання викладачів вузів полягає в тому, щоб зберегти плавне наростання елементів самостійності в найбільш важкий для тих, хто навчається в перехідний момент забезпечити розвиток культури розумової праці молодого фахівця.
Таким чином, успішність процесу адаптації студента залежить головним чином від його індивідуальних особливостей, що обумовлюють характер його навчальної та поза навчальної діяльності, від якості управління цим процесом з боку викладача і від взаємини до цього управління з боку того, кого навчають. Тому слід створити студентам необхідні педагогічні умови для формування навичок навчальної роботи в університеті вже з перших днів їх перебування у вищому навчальному закладі. Необхідно ознайомити студентів першого курсу зі структурою вузу, організацією та ходом навчального процесу, їх правами та обов'язками, сприяти інтеграції студентів першого курсу в своєму середовищі, інтеграції студентського колективу першого курсу в колектив всього факультету та університету. Лише комплекс організаційно-педагогічних заходів враховують індивідуальні особливості кожного студента, дозволить створити відповідні умови для успішного подолання студентами професійних, соціальних, психологічних та дидактичних бар'єрів пов'язаних з переходом на вузівську систему навчання і забезпечити можливість дієвої адаптації.
В процесі виконання курсової роботи нами була досягнута поставлена мета і досягнуті наступні задачі:
- виявлено роль і місце учбової дисципліни «Операційні системи» в учбових документах при підготовці фахівців в ПТНЗ;
- визначено міжпредметні зв'язки (виявили, які дисципліни і теми з них забезпечують вивчення теми: «Робота з Windows XP»; виявили, які дисципліни і теми з них забезпечує дана тема);
- складено поурочно-тематичний план вивчення теми: «Робота з Windows XP»;
- розроблено комплексно-методичне забезпечення для вибраної теми;
- виконано аналіз учбово-матеріальної бази, яка повинна бути використана для вивчення теми: «Робота з Windows XP»;
- розроблено порядок організації і методику теми: «Робота з Windows XP»;
- розглянуто форми організації педагогічного процесу;
- визначено основні види і характеристики форм організації педагогічного процесу.
1. «Дидактичні основи професійної освіти». Методичні рекомендації до виконання курсової роботи» / Упорядники Н.В. Карчевська, Т.Є. Фіногєєва. – Стаханов: ГФУ ІПА, 2008. – 40 с.
2. Васильєв І.Б. Професійна педагогіка: конспект лекцій для студентів інженерно-педагогічних спеціальностей. 3-є вид., перепрац. – Харків, 2003. – 151 с.
3. Загвязинский В.И. Теория и практика проблемного обучения в высшей школе//Интенсификация учебного процесса. — Челябинск. 1982. 416 с.
4. Основы педагогики и психологии высшей школы / Под ред. А.В.Петровского. — М., 1986.
5. Рогинский В.М. Азбука педагогического труда (Пособие для начинающего преподавателя технического вуза). — М.: Высш.шк., 1990. — 112 с.
6. Інтернет-ресурс: http://dic.academic.ru/.
7. Коваленко Е. Э. Методика профобучения.
8. Шевандрим М.И. Социальная психология в образовании. — М.: ВЛА-ДОС, 1995. — 554 с.
9. Георгиевский А.Б. Философские проблемы теории адаптации / под ред. Г.И. Цареогродцева. — М.: Мысль, 1975. — 277 с.
10. Профессиональная адаптация молодёжи. — М.: Изд-во МГУ, 1969. — 128с.
Додаток 1
Питання для контролю знань по темі: «Знайомство з Windows XP»
1. Що таке операційна система та драйвери пристроів?
Базовою і необхідною складовою системного ПЗ комп'ютера є операційна система. Без неї комп'ютер не може працювати в принципі і є лише набором окремих апаратних пристроїв (процесор, монітор і т.п.). Первиннім завданням операційної системи є забезпечення спільного функціонування всіх апаратних пристроїв комп'ютера. Для цього до складу операційної системи входять драйвери пристроїв – спеціальні програми, які забезпечують управління роботою пристроїв і узгодження інформаційного обміну нових пристрої з іншими. Кожному пристрою відповідає свій драйвер.
2. Що таке робочий стіл?
Windows використовує концепцію «робочого столу», на якому знаходяться різні документи (вікна), які можуть перекривати один одного. Крім того, існує кілька додаткових елементів, таких як «Кошик», «Панель управління», «годинники» та ін.
3. Що таке вікна?
Вікна – це елементи взаємодії користувача з запущеними програмами. Кожна програма (програма) може мати одне або кілька вікон, якими можна керувати: змінювати їх розмір, положення на екрану і т. д. Кожне вікно має заголовок вікна, в якому відображено його ім'я і три стандартні кнопки (згортання, розорювання і закриття вікна). Крім цього вікна можуть містити меню, панель інструментів, лінійки прокрутки (вертикальну і горизонтальну) і статусний рядок.
4. Що таке рядок стану?
Рядок стану. Він розташовується в нижній частині вікна і відображає інформацію про поточний стан вмісту вікна або вибраного об'єкта.
5. Що таке панель завдань?
Панель завдань призначена для керування вікнами, а також для перемикання між ними. На ній також знаходиться кнопка «Пуск», яка відкриває доступ до багатьох можливостей системи Windows, і ряд додаткових елементів (години, індикатор клавіатури, кнопки швидкого запуску додатків та інше). У кнопках панелі швидкого запуску знаходяться значки програм, що найбільш часто використовуються (наприклад, згорнути, Internet Explorer і ін)
6. Що таке довідка?
За допомогою Довідки можна знайти інформацію з питання, яке Вас цікавить. Для виклику Довідки необхідно натиснути кнопку «Пуск» на «Панелі задач» і вибрати пункт «Довідка». Далі Ви можете переглянути зміст довідки, покажчик (де перераховані основні терміни) або шукати статті, використовуючи ключові слова, які треба ввести в рядку пошуку.
7. Що таке буфер обміну?
«Буфер обміну» – це віртуальний простір в комп'ютері, куди можна поміщати різноманітну інформацію (текст, графіку, звук і т. д.) або вставляти з цього простору інформацію у Ваші програми. Робота з буфером обміну може на багато разів збільшити швидкість роботи, наприклад, при роботі з текстом. Крім того, буфер обміну дозволяє обмінюватися інформацією різних додатків.