Творчість О. Дейнеки найвиразніше визначила новаторський характер радянського мистецтва. У лаконічності й монументальності живописної мови художника немов відбилися ритми і розмах творчого життя країни.
До числа типізованих образів Дейнеки належить «Жіночий портрет (Портрет С. І. Л.)» (1944 р.). У вільній та невимушеній поставі портретованої криється своєрідна пластична гармонія, а в дещо аскетичній подобі моделі вловлюється і сила характеру, загартованого злигоднями воєнного лихоліття, і нерозтрачена жіночність.
Художник різноманітних творчих зацікавлень, А. Мильников поряд із монументальними композиціями багато уваги приділяє інтимно-ліричним мотивам. Ясна гармонія сіро-блакитних тонів, м'якість живопису відповідають світлому, безтурботному світу дитинства, розкритому в картині «Вірунька на дачі» (1957 р.).
Прекрасний дитячий портрет «Моя сестричка» (1978 р.) створила А. Камінська. Мале дівчатко зображене на тлі перших своїх малюнків. Зосереджена та енергійна, ця мала істота з великими голубими очима — справді творча натура. Сильна індивідуальність проступає вже тепер крізь дитячу простодушність. Дівчинка міцно стискає в маленькій ручці пензель і щось обдумує, дарма що на неї з нетерпінням чекає її друг — маленький песик.
У полотні «Дівчинка з червоними бантами» (1970 р.) М. Андруненка постать чарівної дівчинки, зображеної на тлі новобудов сучасного села, сприймається як символ нового покоління, сповненого бадьорої енергії та запалу, впевненого у своїй долі.
Творчі поривання юності втілив М. Ткаченко у портреті «Дебют» (1977 р.), де зображено дівчинку-скрипальку перед виступом на сцені.
V. Практична діяльність учнів
Учні виконують портрет друга кольором, дотримуючись такої послідовності:
1. Обрати об'єкт для малювання.
2. Продумати сюжет портрета (розкрити характер людини через навколишнє середовище, тло, позу, жест, вираз обличчя, одяг).
3. Вирішити композиційне розташування.
4. Намітити олівцем загальний характер голови людини та її основні елементи (у фас, анфас (3/4), профіль).
5. Уточнити форми обличчя з передачею індивідуальних анатомічних і психологічних рис моделі (використовуючи картку-підказку «Міміка»).
6. Передати локальні кольорові співвідношення (тло, обличчя, одяг людини).
7. За допомогою кольору показати характер моделі (весела, сумна, замріяна тощо).
8. Перевірити, чи досягнуто мети при зображенні портрета. При виявленні недоліків допрацювати.
Під час роботи учнів учитель здійснює індивідуальний контроль.
VI. Закріплення нових знань і вмінь
На цьому етапі уроку ефективно використати метод «Мікрофон».
Опитування.
¾ Із якими художниками-портретистами ви познайомилися сьогодні на уроці?
¾ Які портрети вам сподобались найбільше і чим?
¾ Якої послідовності дотримувались при виконанні портрета друга кольором? Охарактеризуйте кожний етап малюнка.
VII. Завершення уроку
Учитель організовує виставку «Портрет друга». Учні, використовуючи «авторське крісло», захищають свої роботи та розповідають про найкращого друга.
Учитель підводить підсумки — оцінює діяльність учнів на уроці.