Розвиток математичних знань.
Хвилинка цікавої математики.
Діти, подивіться на малюнок. Хто зображений на ньому?
Так. Це порося.
З яких геометричних фігур складається порося? (З трикутників, квадрата, кругів).
Скільки трикутників? (8).
Скільки квадратів? (1).
Скільки кругів? (6).
Цікаві квадрати.
Підсумок уроку та д/з.
Що ми вивчили на уроці?
З чого починається додавання в стовпчик?
Що сподобалося на уроці?
Додому: с.78 №429, №430.
Урок у 3-му класі (№672 - 680)
Тема: Письмове віднімання трицифрових чисел без переходу через десяток. Прості задачі на віднімання. Задача, що включає суми двох і трьох доданків.
Мета: Ознайомити учнів із прийомом письмового віднімання трицифрових чисел без переходу через розряд; удосконалювати вміння учнів розв’язувати прості задачі на дію віднімання та задачі, що включають суми двох і трьох доданків; розв’язувати рівняння, обчислювати периметр трикутника; розвивати увагу, логічне мислення, математичну мову; виховувати любов до природи, до математики.
Обладнання: таблиці.
Тип уроку: комбінований.
План уроку:
Організація класу.
Привітання.
Перевірка готовності учнів до уроку.
Контроль, корекція і закріплення знань.
Перевірка домашнього завдання.
Каліграфічна хвилинка.
Усні обчислення (№672, 673).
Гра “Відгадай".
Гра “Хто найуважніший?"
Вивчення нового матеріалу.
Підготовча робота.
Повторення: віднімання двоцифрових чисел.
Оголошення теми і мети уроку.
Ознайомлення з письмовим відніманням трицифрових чисел (№674).
Первинне закріплення.
№675 (письмово).
№676 (письмово).
Фізхвилинка.
Розвиток математичних знань.
№677 (письмово).
№678 (письмово).
Хвилинка цікавої математики.
Підсумок уроку та повідомлення домашнього завдання.
Хід уроку:
Організація класу.
Привітання.
Перевірка готовності учнів до уроку.
Контроль, корекція та закріплення знань.
Перевірка д/з.
а) Назвіть відповіді до прикладів 670.
б) Прочитайте розв’язання задачі 671.
в) Пояснити, як письмово додати числа 374 і 232.
2.2 Каліграфічна хвилинка.
Діти, уважно послухайте задачу і поясніть її. На яке найменше число потрібно помножити 7, щоб від результату можна було відняти 4 десятки?
Отже, записуємо в перший рядок число 42 і в другий рядок - число 2.
Усні обчислення (672, 673).
Гра “Відгадай”.
Використовую наочність.
Як називаються числа при відніманні?
Відгадайте, що дістанемо, якщо до від’ємника додамо різницю?
Відгадайте, що дістанемо, коли від зменшуваного відняти різницю?
Гра “Хто найуважніший? ”
Розв’яжи рівняння з невідомим від’ємником.
Діти, уважно прочитайте завдання і знайдіть рівняння з невідомим від’ємником. Хто знайде - той найуважніший.
У першому рівнянні, що потрібно знайти?
У другому рівнянні, що потрібно знайти?
У третьому рівнянні, що потрібно знайти?
Отже, яке рівняння потрібно розв’язати?
Поясніть, як ви будете розв’язувати його?
Підготовча робота
Повторення: віднімання двоцифрових чисел.
Діти, подивіться на дошку і розв’яжіть приклад з коментуванням.
- Оголошення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми навчимося віднімати трицифрові числа без переходу через десяток.
3.3 Ознайомлення з письмовим відніманням трицифрових чисел.
Ми з вами знаємо, як потрібно віднімати двоцифрові числа. А якщо у цих самих двоцифрових числах ми допишемо сотні, то як будемо віднімати ці трицифрові числа? (Дописуємо 5 сотень у першому числі, а в другому - 2 сотні).
- Діти, зверніть увагу, як підписуємо від’ємник? (Від’ємник підписуємо так, щоб одиниці були під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями. При відніманні трицифрових чисел одиниці віднімають від одиниць, десятки від десятків, сотні від сотень).
А зараз знаходимо №674 і читаємо про що розповідається в ньому.
Отже, як потрібно записувати від’ємник при письмовому відніманні? (Від’ємник підписуємо так, щоб одиниці були під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями).
Як ми віднімаємо трицифрові числа?
Підсумок: спочатку від одиниць віднімаємо одиниці, від десятків віднімаємо десятки, від сотень віднімаємо сотні).
Первинне закріплення.
№675 (письмово).
А зараз розв’яжемо приклади:
КолективноКоментування з місцяСамостійна робота
І варіантІІ варіант
- - - - №676 (письмово).
1) У швейній майстерні було 457м тканини. За день витратили 124м. Скільки метрів тканини залишилося?
Про що говориться в задачі?
Скільки було в майстерні тканини?
Скільки витратили тканини за день?
Що питається в задачі?
Чи можемо одразу дізнатися скільки залишилося тканини?
За допомогою якої дії? (За допомогою дії віднімання).
- Відповідь: залишилося 333 метри тканини.
2) Якщо до невідомого числа додати 324, буде 675. Знайти невідоме число.
Перевірка:
Відповідь: 351 - невідоме число.
3) Восени в новому парку посадили 248 лип, а кленів - на 125 менше. Скільки посадили кленів?
Лип - 248 д.
Кленів -?, на 125 д. м.
Про що розповідається в задачі?
Навіщо саджати дерева?
Що відомо в задачі?
Що питається в задачі?
Чи можемо одразу дізнатися, скільки посадили кленів?
За допомогою якої дії?
Так. За допомогою дії віднімання.
Запишемо розв’язання.
Відповідь: посадили 123 клени.
Фізхвилинка.
Клас притих,
Настала тиша,
Вже ніхто ніщо не пише.
Треба паузу зробити,
Щоб здоров’ячко зміцнити.
Стали, сіли,
Сіли, стали,
Поробили різні вправи.
На сусіда подивились,
Усміхнулись, звеселились
Та ще й книги поскладали
Й до роботи знову взялись.
Розвиток математичних знань.
№677 (письмово).
Виміряй сторони і знайди периметр трикутника, в якого є прямий кут:
Діти, в якому трикутнику є прямий кут?
Як знайти периметр трикутника?
4.2 №678 (письмово).
Протягом трьох днів шофер проїхав 988км. За перші два дні він проїхав 644км, за другий і третій - також 644км. Скільки кілометрів проїхав шофер другого дня?
Що відомо в задачі?
Що питається в задачі?
Якщо за три дні шофер проїхав 988км і відомо, скільки кілометрів він проїхав першого і другого дня, то про що можна дізнатися? (Скільки кілометрів проїхав шофер за третій день).
За допомогою якої дії? (Віднімання).
Якщо вже знаємо за другий і третій день разом і будемо знати за третій день, то про що зможемо дізнатися? (За другий день).
За допомогою якої дії? (Віднімання).
- Запишемо розв’язання. 1)