Розв’язок демонструю на екран (мал. 23).Учні виконують побудову самостійно.
y
O b xa
c
Мал. 23
Доцільно запропонувати учням з’ясувати, як знайти суму трьох і більше векторів, використовуючи властивості додавання векторів. Повідомляю учням, якщо треба побудувати суму трьох і більше векторів, застосовують ”правило многокутника”, застосовуючи поступово ”правило трикутника ”.
ІІІ. Підсумок уроку.
Учні повторюють правила додавання векторів і що вони мають практичне застосування на уроках фізики у розділі ”Механіка”.
IV. Завдання додому. п.п. 94, 95(§10); зап. 14, 15; №№ 9,14,15.
УРОК – 7. Тема уроку. ДОДАВАННЯ ВЕКТОРІВ (продовження)
Мета уроку. Закріпити поняття суми векторів за допомогою “правила паралелограма ”, а також властивості додавання. Ознайомити учнів із поняттям різниці векторів.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань та застосування й формування вмінь.
Знання, вміння, навички. Знати правила й властивості додавання векторів уміти будувати суму двох векторів за правилами додаванням векторів і застосовувати нові знання для розв’язування вправ.
Наочні посібники і ТЗН. 1) Кодоскоп; 2)кодопозитиви; 3) таблиці із умовами та алгоритмом їх, розв’язування.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка засвоєння вивченого матеріалу.
1. Перевіряю домашнє завдання за допомогою кодоскопа.
2. Задаю декілька запитань до класу:
1) Сформулювати правила додавання векторів і показати їх на на малюнку (підручника).
2) При якій умові два вектори рівні ?
3) Які закони застосовуються для додавання векторів?
4)
Яке правило застосовується для трьох і більше векторів векторів5)
Знайдіть суму a(2;1) і b(-2;-1) і як називають цю суму векторів?2. Демонструю зображення додавання векторів за допомогою кодос- копа.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.
Звертаю увагу на запис c = a – b і задаю запитання: 1) Що ми розуміємо під різницею, вивчали числа? Тому різницею c = a – b векторів a і b називається такий c, який в сумі з числом a - b є таке число c , який в сумі з числом b дає вектор a. Підсумовую: інакше кажучи, з різниці c = a – b за означенням випливає правильність співвідношення b + c = a. Ставлю різні запитання і завдання, демонструючи на екран відповідні записи і малюнки. Даю само- стійні завдання на знаходження різниці і суми векторів. Формулюємо разом з учнями означення різниці векторів a(a1;a2), b(b1;b2 B Ca+b
a a-b
А b D
Мал. 24
Запропоновую учням використати правила додавання і віднімання векторів.
2. Властивості додавання (переставна і сполучна) учні записують в зошиті у вигляді:
a + b = b + a
Розглядаю випадки, коли три точки А, В, С лежать на одній прямій.
3) Сполучну властивість векторів записується у вигляді:
(a + b) + c = a + (b + c) (1)
B b Ca a+b
A (a + b) + c D
a)
ba b+c c
a + (b + c)
ь)
Мал. 25
На екран демонструю мал. 25 і разом з учнями коментую сполучну власти – вість додавання (1).
4. Після повторення властивостей додавання демонструю алгоритм побудови різниці двох векторів a і b. Для цього демонструю мал. 24 і алгоритм подови.ІІІ. Тренувальні вправи.
1) № 10(2)§10 [ c = a – b = (1–(-4);- 4–8) = =(5;-12), отже, e(5;-12), | c | = | a – b | = = =13]. yO x
b
a
c
Мал. 26
Додаткове завдання. Відкласти дані вектори від початку координат і знайти їх різницю (геометрично, мал. 26). Демонструю побудову на кодоскопу або на магнітній дошці.
2. №13(а).
Дано: a c bb
a
Мал. 27
Побудувати: a – b + c. Розв’язування. Перепишемо умову в такому вигляді: a – b + c = ( a – b ) + c.