МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Полтавський національний технічний університет
імені Юрія Кондратюка
Кафедра філософії та соціально-політичних дисциплін
КУРСОВА РОБОТА
на тему:
“Система вищої освіти в Італії та Іспанії”
Зміст
Вступ
1.Загальна характеристика системи вищої освіти в Іспанії
1.1 Історичний розвиток університетів Іспанії
1.2 Вступ до іспанських університетів
1.3 Можливість отримання іспанського гранту для громадян України
1.4 Університетська вища освіта
2. Університет міста Саламанки - один з основних освітніх центрів Іспанії
3.Загальна характеристика системи вищої освіти в Італії
3.1 Історичний розвиток університетів Італії
3.2 Університетська вища освіта
4. Сап'єнца - один з найбільших університетів Європи
Висновки
Список використаної літератури
Італія та Іспанія беруть участь у становленні Болонського процесу починаючи з першого його етапу - 2001-2002 рр. Незважаючи на те, що принципи Болонської декларації були схвалені багатьма країнами Європи, слід зазначити, що зараз існують суттєві відмінності у їх впровадженні в окремих країнах, в тому числі Італії і Іспанії. Це дає можливість Україні, спираючись на європейський досвід, обрати для себе найприйнятніший варіант, який враховуватиме наші освітні традиції і водночас наближатиме нас до єдиного європейського освітнього простору. Метою даної курсової роботи є аналіз систем вищої освіти Італії та Іспанії, а також їх порівняння з системою вищої освіти в Україні. Це дасть змогу виявити всі позитивні та негативні тенденції розвитку освітніх процесів як в нашій країні, так і в обраних для порівняння і, в свою чергу, визначити можливі шляхи їх подолання або доцільність впровадження. Особливу увагу приділено конкретизації порівняння на прикладі провідних університетів Іспанії та Італії (відповідно університет міста Саламанки та Сап'єнца).
Іспанські університети - чи не найстаріші у світі. Найперший з них був заснований у Саламанці в 1218 році. Історики вважають, що король Леона Альфонс IX заснував його у відповідь на створення університету в Пласенсії його кузеном і суперником Альфонсом VIII Кастильським. Саламанський університет швидко вбирав всі новітні напрямки в науці і вже через 30 років папа проголосив його одним із чотирьох кращих університетів світу. Саме тут Колумб уперше представив свій перший проект факультету теології. Там же викладала латинь перша у світі жінка-професор Беатрис де Галіндо. Вважається, що в Саламанці вчилися Сервантес і конкістадор Ернан Кортес. Дуже відомі у світі також університети в Барселоні й Гранаді. Барселонський університет з'явився в 1450 році, а Гранадський - в 1526 році. До найбільш престижних державних вузів країни відносять також більш "юні" університети - Мадридський, Севільський і Валенсіанський. Університети в Іспанії є основним типом вищих навчальних закладів, частка яких становить 95% від загального числа вузів. Всі вони відрізняються між собою не тільки по профілю дисциплін, що вивчаються, але й по числу ступенів, які можна освоїти. Усього ж в Іспанії налічується 47 державних і 10 приватних вищих навчальних закладів. За словами Терези Рівес Пальїсе, консультанта з питань освіти при посольстві Іспанії в Москві, на батьківщині Дон-Кіхота державні університетицінуються вище приватних.
Крім державних і приватних вищих навчальних закладів є й ще один рідкісний для всього світу різновид - духовні, ті, що перебувають під опікою церкви, які крім стандартного для всіх вищих навчальних закладів набору дисциплін, здатні по-справжньому поглибити ваші знання з такого предмету як "Історія релігії". У країні є також ряд інших вищих навчальних закладів, які звичайно готують фахівців у специфічних галузях, таких, наприклад, як мистецтво або військова справа.
Державні університети виділяють усього 5% місць іноземцям із країн, що не входять до Європейського союзу. Приватні навчальні заклади більш гнучкі, орієнтовані на зміни попиту робочого ринку Європи. Вони пропонують також безліч післядипломних програм, що ввійшли в моду (на базі вищої освіти), у тому числі англійською мовою.
Для вступу до університету необхідно успішно здати вступний іспит Selectividad, покликаний офіційно підтвердити знання вступників. Щоб виявити загальний рівень освітньої підготовки абітурієнта передбачається два види випробувань: обов'язковий іспит з іспанської мови (кілька завдань) і другої або гуманітарної або технічної частини (залежно від напрямку навчання, обраного вступникам). В цьому аспекті простежується подібність до вступних випробувань в Україні, де також в більшості випадків необхідно здавати 2-3 екзамени: з української мови та профілюючих предметів (та). В процесі здачі "selectividad " до іноземців пред'являються ті ж вимоги, що й до іспанських абітурієнтів. І вимоги ці високі. Відомо, що деякі факультети або "Escuelas Tecnicas superiores" приймають тільки тих, хто здав "selectividad " на вищі оцінки. Іспити проводяться щорічно в липні й вересні, в Україні ж вступна кампанія розпочинається в червні і закінчується в липні-серпні. Здача іспиту можлива також і при посольстві.
Перед вступом потрібно пройти спеціальний підготовчий курс для вступників - "Curso de Orientacion universitaria" (COU). Він триває приблизно рік й покликаний підготувати абітурієнта до здачі вступного іспиту.
Попередньо перед вступом необхідно підтвердити шкільний атестат. Визначення еквівалентності іноземних дипломів перебуває у віданні іспанського Міністерства освіти. Для одержання допуску до здачі вступного іспиту в іспанські університети, необхідна позитивна відповідь із Міністерства освіти.
У випадку, якщо абітурієнт має диплом про здачу мовного іспиту DELE (Diploma de Espanol como Lengua Extranjera/іспанська мова як іноземна), то при вступі в університет він може бути звільнений від здачі мовного тесту.
Навчання в переважній більшості іспанських університетів ведеться іспанською мовою. Тому знання мови є першою з необхідних умов для отримання освіти. У випадку з вступом в університети Міністерство освіти Іспанії надає для іноземців можливість здачі іспиту DELE, що визначає знання іспанської як іноземної мови, і одержання наступних свідоцтв:
· CIE - Certificado Inicial de Espanol como Lengua Extranjera (низький рівень)
· DBE - Diploma Basico de Espanol como Lengua Extranjera (середній рівень)
· DSE - Diploma Superior de Espanol como Lengua Extranjera (високий рівень)
Іспит DBE необхідний для продовження навчання в університеті Іспанії (за винятком тих випадків, коли мова йде про перевід до вузу). Час здачі іспитів: травень і листопад. Центри прийому іспитів розташовані не тільки в самій Іспанії, але й в 48 країнах світу (в 147 містах).
Для здачі іспиту потрібна наявність довідки про те, що претендент не є громадянином країни, де іспанська мова - офіційна, а також досягнення 16 років у випадку одержання диплома Superior (3-го рівня). Далі претендент одержує засвідчену копію реєстраційного аркуша й інформаційний аркуш із вказівкою місця, дати й часу проведення іспиту. Ці документи разом з паспортом необхідно принести на іспит.
Іспити DELE на всіх трьох рівнях включають 5 видів тестів і відповідних вправ. Для того, щоб здати іспит необхідно одержати "APTO" - тобто здано. Якщо хоча б по одному виду вправ або тестів було отримано "NO APTO" - не здане, то весь іспит уважається проваленим.
А для тих, хто спочатку усвідомлює, що рівень знання мови явно відкине його до аутсайдерів, в Іспанії створена велика кількість літніх шкіл, у тому числі й безпосередньо при університетах. При чому навчання в мовних школах передбачає не тільки вдосконалення мови, але й вивчення тієї області знань, по якій учень у майбутньому хотів би одержати вищу, університетську кваліфікацію.
Якщо відбувається перевід з українського в іспанський університет, то мовний тест у цьому випадку не здається; студентові досить підтвердити предмети по системі "creditos".
Фінансові витрати:
Всупереч розхожій думці, рівень життя в Іспанії досить високий - особливо в Мадриді, містах Каталонії, Басконії. Відповідно, ціни на житло, харчування, розваги тут відносно високі. Вища освіта теж пербуває в списку "дорогих задоволень".
Вартість навчання в державному університеті, залежно від обраної спеціальності, обходиться в 700-2000 євро в рік, у сумі - від 3000 до 10000 євро в рік. Вартість магістратури - від 1000 до 7000 євро в рік. Одержати стипендії в Іспанії практично нереально, оскільки багато вузів просто не в змозі платити за навчання.
Вартість навчання, як правило, включає в себе заняття, користування університетською бібліотекою (за невеликі гроші зроблять читацький квиток), комп'ютерами, лінгафонними кабінетами, лабораторіями, підручниками й книгами. Додатково доводиться платити за словники і якщо необхідно за додаткові заняття по іспанській. Групові заняття дешевше індивідуальних. Вартість години індивідуального уроку приблизно 15-20 євро.
В Іспанії існує обов'язкова страховка для студентів, що ще не досягли 28-літнього віку. Вона звичайно включається в загальну суму оплати за навчання.
В Іспанії одержати житло від університету досить проблематично. Особливо у великих вузах. У Мадриді, Барселоні, Севільї - найдорожчих містах Іспанії - поширена форма спільного, пайового використання житлової площі декількома студентами. Для тих, кому цей варіант за якимись причинами не підходить, є можливість проживання в іспанській родині. В багатьох іспанських містах існують туристичні бази для молоді. Їхні адреси завжди можна знайти в довіднику "Red Espanola de Albergues Juveniles". Витрати на оплату житла звичайно в середньому становлять 240 євро на місяць, на харчування й транспорт - 150 євро на місяць. В Іспанії їжа недорога і якісна. За 7 - 12 євро можна перекусити в будь-якому ресторанчику середньої руки.