Смекни!
smekni.com

Виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями (стр. 5 из 6)

Після завершення формувального етапу експериментального дослідження було проведено контрольний експеримент з метою з’ясування впливу розробленої моделі на виховання у студентів з обмеженими фізичними можливостями духовно-моральних цінностей.

Свідченням результативності виконаної пошукової роботи стали якісні зміни поведінки студентів: удосконалення виконавчих і організаторських умінь; підвищення вимогливості, рішучості; значне зростання студентської ініціативи; розширення кола спілкування; посилення прагнення непримиренно ставитися до проявів зла, несправедливості, жорстокості; сформувались уміння вірно оцінювати себе, свої та чужі вчинки, приймати правильні рішення тощо. Це значною мірою сприяло досягненню кожним студентом злагоди зі своїм внутрішнім світом, сприйняттю себе таким, який він є, що насамперед позитивно впливало на формування більш високої самооцінки. Як результат, у студентів з особливими потребами вироблялися уміння та навички глибшого пізнання себе та оточуючих людей. Завдяки цьому зменшився внутрішній конфлікт, напруга, агресія, що дозволило студентам контролювати свої емоції, потреби та бажання і відповідно визначати необхідні дії.

Перевірка ефективності розробленої нами структурно-функціональної моделі виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями здійснювалася шляхом проведення контрольних зрізів, які дали можливість виявити і простежити динаміку розвитку у студентів духовно-моральних цінностей у період їхнього навчання з першого по четвертий курси. Результати представлені в табл. 1 і 2.

Таблиця 1

Динаміка духовно-моральної вихованості студентів з обмеженими
фізичними можливостями експериментальної групи (у %)

Рівень моральної вихованості 1 курс 2 курс 3 курс 4 курс
Високий 6,2 22,6 37,8 41,5
Середній 21,5 30,1 44 53,9
Низький 72,3 47,3 18,2 4,6

Аналіз таблиці засвідчив помітну зміну рівня виховання духовно-моральних цінностей у ході експерименту. Якщо на першому етапі експерименту з високим рівнем духовно-моральної вихованості було лише 6% студентів, то до закінчення університету – 41%. Знизилося відсоткове співвідношення студентів з низькою моральною орієнтацією з 72% до 5%.

Таблиця 2

Рівні вихованості духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями експериментальної та контрольної груп

Рівні Результати експерименту
1 курс 4 курс
Чол. ЕГ/КГ % ЕГ/КГ Чол. ЕГ/КГ % ЕГ/КГ
Низький рівень 47/62 72,3/77,5 3/48 4,6/60
Середній рівень 14/11 21,5/13,7 35/19 53,9/23,7
Високий рівень 4/7 6,2/8,7 27/13 41,5/16

Аналіз результатів дослідно-експериментальної роботи дозволяє констатувати, що запропонована структурно-функціональна модель виховання є результативною і сприяє активізації формування духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями.

Результати проведеного дослідження дали можливість зробити такі висновки:

1. На основі всебічного аналізу філософської, психологічної та педагогічної літератури сформульовано визначення поняття “духовно-моральні цінності” як внутрішні світоглядні переконання, що формують життєву позицію та поведінку особистості, входять до її психологічної структури у формі особистісних поглядів та принципів, котрі виступають об’єднувальною ланкою між культурою суспільства і внутрішнім світом особистості.

2. Доведено, що вирішення завдань виховання молодих людей з фізичними обмеженнями в умовах вищої школи можливе за умови чіткої, налагодженої виховної роботи в умовах Центру духовно-інтелектуального розвитку молоді з обмеженими фізичними можливостями, створення якого було передумовою ефективного виховання духовно-моральних цінностей у студентів з особливими потребами. Змістовна сутність діяльності Центру полягала у забезпеченні соціального захисту молодих людей з фізичними обмеженнями, їхнього духовно-інтелектуального розвитку, психолого-фізичної реабілітації; зміцненню віри у власні творчі потенції, загартуванню їх у морально-вольовому відношенні, наверненню до високих духовних цінностей.

На основі аналізу вже апробованого та власного педагогічного досвіду розроблено структурно-функціональну модель виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями, що включала: систему роботи з підвищення рівня підготовленості викладачів щодо виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями; сумісну інформаційно-просвітницьку роботу з громадськими організаціями та виховну роботу зі студентами, що сприяла освоєнню ними духовно-моральних цінностей.

3. Визначено критерії та рівні (низький, середній, високий) сформованості духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями. Основними критеріями визначено: духовно-інтелектуальний, емоційно-ціннісний та результативно-діяльнісний.

4. Визначено зміст, форми, методи та педагогічні умови, які значно підвищили ефективність виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями.

5. Результати формувального експерименту підтвердили, що розроблена нами структурно-функціональна модель виховання духовно-моральних цінностей сприяє формуванню і розвитку у студентів духовно-моральних цінностей, зростанню їхнього інтелектуального потенціалу.

Ефективність запропонованої структурно-функціональної моделі виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями підтверджується позитивною динамікою рівнів вихованості духовно-моральних цінностей у студентів експериментальної групи (якщо на першому курсі з високим рівнем сформованості духовно-моральних цінностей було лише 6% студентів, то на четвертому – 41%). Значно знизився відсоток низького рівня (з 72% до 4%).

6. У результаті теоретичної та практичної роботи було розроблено, оприлюднено і впроваджено методичні рекомендації для викладачів та кураторів, що працюють в інтегрованих групах і в Центрі духовно-морального розвитку молоді з обмеженими фізичними можливостями “Організація і проведення виховної роботи з формування духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями”.

Проведене дослідження не вичерпує всіх проблемних аспектів виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями. Воно відкриває для нас перспективу для більш детального і глибокого вивчення впливу духовно-моральних цінностей на майбутню професійну діяльність студентів, виявлення закономірностей, що обумовлюють їх індивідуальний розвиток в умовах навчально-виховного процесу у вищих навчальних закладах.


ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ ВІДОБРАЖЕНІ В ТАКИХ ПУБЛІКАЦІЯХ

1. Хорошайло Е.С. Создание системы дистанционного интерактивного обучения (ДИО) как одно из педагогических условий духовно-интеллектуального развития молодежи с ограниченными физическими возможностями // Духовність особистості: методологія, теорія і практика: 3б. наук. праць / Гол. редактор Г.П. Шевченко. – Випуск 6. – Луганськ: Вид-во Східноукр. нац. ун-ту, 2004. – С. 180–184.

2. Хорошайло О.С. Виховання моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями як педагогічна проблема // Духовність особистості: методологія, теорія і практика: 3б. наук. праць за матеріалами ІІ Міжнародної наукової конференції “Духовний розвиток особистості: методологія, теорія і практика” / Гол. редактор Г.П. Шевченко. – Вип. 3. – Луганськ: Вид-во Східноукр. нац. ун-ту ім. В. Даля, 2005. – С. 186–193.

3. Хорошайло О.С. Філософський та психолого-педагогічний аспекти категорії “цінність” // Духовність особистості: методологія, теорія і практика: 3б. наук. праць / Гол. редактор Г.П. Шевченко. – Вип. 6 (12). – Луганськ: Вид-во Східноукр. нац. ун-ту ім. В. Даля, 2005. – С. 192–201.

4. Хорошайло О.С. Формування гуманістичних ціннісних орієнтацій студентської молоді з обмеженими фізичними можливостями в умовах сучасного українського суспільства // Вісник Львівського університету. Серія педагогічна, 2006. – Вип. 21. – Ч. 1. – С. 296–302

5. Хорошайло О.С. Напрямки виховної роботи в умовах Центру духовно-інтелектуального розвитку молоді з обмеженими фізичними можливостями // Вісник Київського міжнародного університету. Серія: Педагогічні науки: Зб. наук. праць – К.: КиМУ, 2006. – Вип. 9. – С. 322–336


АНОТАЦІЯ

Хорошайло О.С. Виховання духовно-моральних цінностей у студентів з обмеженими фізичними можливостями. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Східноукраїнський Національний Університет імені Володимира Даля, Луганськ, 2008.