Не забувайте стежки до народних джерел! Любіть народну творчість: чи то пісню, чи то звичай, чи то вишивку.
Вітайте з весною один одного, бажайте добра, сонця, хліба, пісні, миру на всій нашій землі.
Звучить музика. Пташки і Весна пригощають гостей «жайворонками».
Учитель. Ось і пролунав весняний дзвінок —
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі.
До побачення! До нових зустрічей.
Оскільки з однією з педагогічних умов екологічного виховання молодших школярів засобами народознавства була організація безпосередньої діяльності дітей по охороні природи. У зв’язку з цим, ми залучали дітей до природоохоронної операції «Первоцвіт», «Лелека», еколого – трудового десанту «Сміття не в ліс, а з лісу», толоки «Чим пахне весна», «Зелений шум», проведені в процесі експериментальної роботи передбачили два етапи: вибір об’єкта для спостереження і осмислення його естетичної виразності. Нами були продумані творчі завдання, відповідний народознавчий матеріал, що наблизили дітей до розуміння естетичної своєрідності української природи, поглибили і зміцнили емоційний зв'язок з нею.
Крім того , проводились конкурси екологічних казок, складених дітьми, виготовлення книжок – розкладачок «Лікарські рослини нашого краю», випуск листівок, «екологічні новини», екскурсії до водойм, на узлісся.
Різноманіття форм заходів, що пропонувались нами, дало можливість зробити роботу з екологічного виховання цікавою, значущою й емоційно привабливою.
На прикінцевому етапі нашого експериментального дослідження з метою перевірки ефективності запропонованої нами методики та її впливу на виховання молодших школярів. Нами було проведено контрольний зріз екологічної вихованості із використанням народознавчих засобів.
Результати перевірки вихованості представлено у таблиці 2.2.
Таблиця 2.2. Результати перевірки екологічної вихованості молодших школярів засобами народознавства
Класи | Всього учнів | Рівні якості знань | ||
високий середній низький | ||||
Експериментальний(3 – А) | 16 | 30% | 68% | 2% |
Контрольний(3 – Б) | 18 | 10% | 50% | 40% |
Дані таблиці засвідчують те, що високий рівень мають 30% експериментального і 10% контрольного класів; середній – відповідно 68% та 50%; низький 2% і 40%. Отже, вихованість учнів експериментального класу значно вища , ніж в учнів контрольного класу, що підтверджує ефективність розробленої нами дослідно-експериментальної роботи.
2.2 Аналіз результативності експериментальної методики
Основне завдання нашого дослідження ми вбачали в тому, щоб виявити педагогічні умови ефективності екологічного виховання засобами народознавства.
Крім того, нами була розроблена експериментальна методика екологічного виховання на основі народознавчих засобів, яка базувалась на оптимальному використанні відповідних методів, прийомів і засобів виховання. Однією з педагогічних умов була емоційність екологічного виховання на основі засобів народознавства, яка дозволила нам сформувати в учнів початкових класів емоційно – ціннісне ставлення до рідної природи.
Аналіз спостереження за учнями, анкетування, інтерв’ювання дозволяють визначити основні недоліки у вихованні учнів у досліджуваному аспекті:
· природоохоронна виховна робота з використанням засобів народознавства проводити від випадку до випадку;
· учні знають правила поведінки в природі, але не завжди їй дотримуються;
· не завжди здатні вибрати об’єкт своєї екологічної діяльності;
· у сім’ї даній проблемі не приділяється належна увага.
Вивчення та аналіз масового педагогічного досвіду з проблеми дало можливість нам виявити основні тенденції щодо використання народознавчого матеріалу в екологічному вихованні молодших школярів. Доведено, що «Я і Україна», трудове навчання, читання, образотворче мистецтво, музика мають найоптимальніші можливості у екологічного виховання засобами народознавства.
Встановлено, що підвищення ефективності екологічного виховання народознавчими засобами передбачає необхідність систематичного проведення цієї роботи із організацією безпосередньої діяльності учнів по охороні природи.
Зауважимо, що особистий приклад педагога у цій роботі відіграє велику роль. В основу формувального експерименту було покладено технологію використання засобів народознавства в екологічному вихованні учнів початкових класів, яка забезпечувалась як традиційними, так і нетрадиційними методами та формами виховання. Отримані результати дозволяють дати такі методичні рекомендації:
· систематично, послідовно та цілеспрямовано використовувати народознавчі засоби в екологічному вихованні молодших школярів;
· використовувати різноманіття виховних заходів з екологічного виховання як із змістом, так і за формою проведення;
· організувати практичну діяльність школярів з охорони навколишнього середовища;
· залучати до виховної роботи сім’ю .
Якісно – кількісний аналіз контрольного зрізу підтвердив ефективність поведеної дослідницько-експериментальної роботи – в абсолютній більшості учнів переважає високий та середній рівні сформованості вихованості, що досліджується.
Якщо звести результати констатувального та формувального експерименту в одне ціле, то можна одержати графік такого виду.
Графік. Трофічне зображення динаміки вихованості молодших школярів.
%Умовні позначення:
90 експериментальний клас 80контрольний клас 70 60 50 40 30 20 10Розроблена експериментальна методика дозволила 50% учнів молодшого шкільного віку одержати базу для переходу на високий рівень, при цьому на 10% збільшилась кількість школярів, які досягли рівня середнього.
Основними науковими результатами нашого дослідження виступає розроблена і обґрунтована експериментальна методика , яка була забезпечена відповідними необхідними і достатніми умовами екологічного виховання учнів початкових класів, де ядром виступав народознавчий матеріал.
У ході експерименту проаналізовані чинні навчальні програми для учнів 1 – 4 класів загальноосвітніх шкіл виявлено їхню народознавчу спрямованість.
Висновки
Проведене дослідження показало, що використання засобів народознавства в екологічному вихованні правомірно розглядати в якості ефективного підходу до розв’язання проблеми вдосконалення виховного процесу у сучасних умовах початкової ланки освіти.
У здійсненому досліджені було визначено стан проблеми в педагогічній теорії та шкільній практиці, уточнено зміст понять «народознавство», «екологічне виховання», встановлено функції, принципи та засоби народознавства, а також методи, прийоми та засоби екологічного виховання молодших школярів.
У дослідженні визначено, що основними педагогічними умовами, які забезпечують ефективність екологічного виховання із використанням народознавчого матеріалу:
· систематичність та послідовність екологічного виховання засобами народознавства;
· врахування вікових та індивідуальних особливостей школярів;
· емоційність виховання;
· особистий приклад вихователя;
· організація безпосередньої діяльності дітей по охороні природи.
Дуже важливим фактором при використанні засобів народознавства в екологічному вихованні учнів початкових класів..
Були такі методи , форми роботи: бесіди, екологічні казки, свята, тренінги, конкурси, уроки милування, екскурсії, випуск книжок – розкладок, листівок ті інше.