Смекни!
smekni.com

Дидактична гра в системі організаційних форм навчання (стр. 8 из 9)

Учитель повідомляє назву конкурсу й умови його проведення, організує проведення конкурсу, контролює роботу учнів у групах, організує роботу з взаємоконтролю відповідей і контролює відповіді груп учнів, підводить підсумки першого конкурсу. Максимально на цьому конкурсі можна заробити 6 балів. За кожен забутий продукт знімається 1 бал.

Учні одержують завдання, із запропонованого списку продуктів вибирають ті продукти, що використовуються для готування зазначеного блюда, записують його на листі. (аналіз, синтез, порівняння, систематизація), слухають відповіді, доповнюють, оцінюють відповіді

2. Конкурс „Молочні страви”

Завдання командам:

Кожній команді згадати і написати якнайбільше молочних продуктів за 1 хвилину.

Учитель повідомляє назву конкурсу й умови його проведення, організує проведення конкурсу, контролює роботу учнів у групах, організує роботу з взаємоконтролю відповідей і контролює відповіді груп учнів, підводить підсумки конкурсу.

Кожна команда одержує кількість балів, рівна числу невикреслених слів. Учні згадують і записують усі страви, приготовлені з молока і молочних продуктів або з додаванням молока. (аналіз, синтез, порівняння, абстрагування, узагальнення, категоризація), слухають відповідь групи, що набрали мінімальну кількість балів попереднього конкурсу, викреслюють названі страви зі свого списку, здійснюють самоконтроль

3. Конкурс "Суп"

Завдання учням:

Протягом 2 хвилин дається чотири підказки. Після кожної підказки команда може відповідати. У випадку неправильної відповіді дана команда позбавляється права подальшої відповіді на дане питання конкурсу.

Учитель повідомляє назву конкурсу й умови його проведення, організує проведення конкурсу, контролює роботу учнів у групах, організує роботу з взаємоконтролю відповідей і контролює відповіді груп учнів, підводить підсумки конкурсу.

Максимально можна одержати за цей конкурс 10 балів. За кожну додаткову підказку знімається з максимальної кількості балів 1 бал. Учні читають на слайді підказки, обмірковують відповідь, (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, абстрагування, категоризація), роблять висновки, у групі приймають рішення про дачу відповіді на питання, відповідають, слухають відповіді

4. Конкурс "Бліцтурнір"

Завдання учням:

Правильна відповідь команди надає право зіграти Бліцтурнір (часу на обмірковування відповіді на питання команда не має).

Питання для учнів:

1. У чому полягає поживна цінність макаронних виробів?

2. У яку воду закладають макаронні вироби і чому?

3. З чого виготовляють макаронні вироби?

4. Як визначити, що макаронні вироби придатні в їжу?

5. Що означає первинна обробка макаронні виробів?

Учитель повідомляє назву конкурсу й умови його проведення, організує проведення конкурсу, контролює роботу учнів у групах, організує роботу з взаємоконтролю відповідей і контролює відповіді груп учнів, підводить підсумки конкурсу. За кожну правильну відповідь команді нараховується 10 очок. Команді, що відкрила "чорна шухляда", надається право відповісти на питання бліца. Учні слухають, дивляться, читають питання, обмірковують відповідь, відповідають, інші слухають, оцінюють правильність, доповнюють, у випадку неправильної відповіді інша група має право відповісти на запитання й одержати бали.

5. Конкурс капітанів

Завдання капітанам:

Скласти технологічну карту приготування страви. Вчитель організує проведення конкурсу, контролює підготовку капітанів. За правильну відповідь 10 балів. Капітани одержують завдання, сідають за окремі столи, починають виконання завдання (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення), самоконтроль і самокорекція.

6. Конкурс " Шведський стіл. Друга страва"

Завдання учням:

На вибір дається 7 страв. Команда має право вибрати кожне. Якщо команда неправильно відповідає на запитання, то право відповіді переходить наступній команді.

Питання командам:

1. Ця страва була обрядовою на Русі. При висновку мирних договорів договірні сторони повинні були разом зварити і з'їсти це блюдо. Що це?

2. Як правильно зберігати крупи?

3. Як визначити доброякісність крупи?

4. Від чого залежить, яку кашу ви зварите: рідку, густу або розсипчасту?

5. Чому коли ми варимо рисову кашу, то рис опускаємо не в молоко, а воду?

6. Від чого залежить час варіння каші і чи можна його скоротити?

7. Чому молоко цінується в дитячому харчуванні? Чому дітям рекомендується пити молоко щодня?

Учитель повідомляє назву конкурсу й умови його проведення, організує проведення конкурсу, контролює роботу учнів у групах, організує роботу з взаємоконтролю відповідей і контролює відповіді груп учнів, підводить підсумки конкурсу. За правильну відповідь нараховується 10 балів. Учні вибирають номер страви, одержують відповідне питання, обмірковують відповідь (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, систематизація, аргументація), роблять висновки, відповідають, слухають відповіді товаришів, контролюють правильність, доповнюють

7. Конкурс "Ти мені - я тобі".

Завдання учням:

Кожна команда задає по питанню всім іншим командам. Якщо часу мало, то можна обмежиться одним питанням від команди. Відповідає команда, яка перша підняла руку, або команда, що задає питання. У випадку, коли немає правильних відповідей, відповідає на запитання команда, що задала його. Правильність відповіді оцінюється вчителем

Учитель повідомляє назву конкурсу й умови його проведення, організує проведення конкурсу, контролює роботу учнів у групах, організує роботу з взаємоконтролю відповідей і контролює відповіді груп учнів, підводить підсумки конкурсу. Максимально за правильну відповідь можна одержати 6 балів. Учні задають підготовлені заздалегідь питання, слухають відповіді товаришів, оцінюють правильність відповіді, доповнюють відповіді (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, систематизація, аргументація),

8. Конкурс "Десерт"

Завдання учням:

Кожна команда біля дошки або на бланку розшифровує напис. Перемагає та команда, що швидше усіх виконала завдання.

Учитель повідомляє назву конкурсу й умови його проведення, організує проведення конкурсу, контролює роботу учнів у групах, організує роботу з взаємоконтролю відповідей і контролює відповіді груп учнів, підводить підсумки конкурсу. Максимально 5 балів. За неправильну відповідь знімається бал. Учні одержують завдання, використовуючи ключ розшифровують напису, (аналіз, синтез, порівняння, конкретизація, узагальнення), працюють у групах, здійснюють самоконтроль і самокорекцію.

10. Підведення підсумків гри

Вчитель організує обговорення підсумків гри, підрахунок загальної кількості балів, набраних кожною командою, визначення "кількості зірок" для ресторану, організує взаємооцінку роботи і знань учнів групи. Беруть участь в обговоренні підсумків гри, визначенні "кількості зірок" для ресторану, оцінюють роботу кожного учня групи

4. Підведення підсумків уроку:

Засвоєння теоретичних знань.

Питання до учнів:

Чи цікаво було на уроці?

Які труднощі зустрілися?

Які питання викликали найбільший інтерес?

На що потрібно звернути увагу?

Організує обговорення підсумків уроку, залучаючи учнів до оцінки його результативності, до обговорення допущених помилок і недоліків. Беруть участь в обговоренні підсумків уроку

Визначається кількість балів, зароблених кожною командою. Визначаються місця (кількість зірок для ресторану). Привласнюється звання "Кращий ресторан". Виставляються оцінки: максимум - усій команді, усередині команди учні оцінюють роботу кожного члена команди, і аркуші з оцінками здаються викладачу.

3.2 Аналіз експериментальних даних щодо застосування дидактичних ігор на заняттях з кулінарії

Для перевірки результативності засвоєння знань учнями ПТНЗ з використанням на заняттях технічних засобів навчання були розроблені тестові завдання.

Експеримент проводився в паралельних групах ПТНЗ № 16 м. Чернігова. У експериментальній групі навчання проводилося з використанням дидактичних ігор на заняттях кулінарії.

В результаті перевірки тестових завдань, були отримані наступні результати. Із 30 учнів кожного класу, тестові завдання виконали всі учні. Учні отримали наступні оцінки (табл.3.1):

Таблиця 3.1. Результати виконання тестової перевірки знань учнів

Показники Рівні навчальних досягнень учні після проведення експерименту, %
Високий Достатній Середній Початковий
До проведення експерименту 6 43 41 10
Після проведення експерименту 12 59 25 4

Дані таблиці свідчать про те, що учні після проведення експерименту, якому передувало використання дидактичної гри на заняттях, мають міцніші знання, ніж до початку експерименту.12% і 59% учнів виконали завдання на високому і достатньому рівнях, що на 6% і 16% більше, ніж до проведення експерименту.

Результати виконання тестової перевірки знань учнів ПТНЗ № 16 представлені на рисунку 3.1.

Рис.3.1 Результати виконання тестової перевірки після проведення експерименту

Як видно з діаграми, краще справилися із завданням учні експериментальної групи, ніж контрольної. На високий рівень в групі виконали завдання 12% учнів, що на 6% більше, ніж у до експерименту. Кількість учнів, що виконали завдання на достатній рівень становить 59%, а до експерименту - 43%.41% учнів виконали завдання на середній рівень і 10% на початковий, а після тестування - відповідно 25%, а на початковому рівні - 4%.

Таким чином, результати експериментального дослідження підтвердили ефективність використання дидактичних ігор на заняттях з кулінарії, рівень засвоєння учнями ПТНЗ № 16 підвищився в групі.