Вправи наформування синтаксичної складової мовлення.
Учити складати прийменникові відповіді-пояснення: на поличці, під поличкою, біля полички, у шафі.
Учити складати пояснювальні підрядні обставинні речення причини: “Я взула чоботи. Оля взула чоботи через те, що пішов дощ”, “Я роззув взуття. Сашко роззувся тому, що пішов
Розвиток дрібної моторики “Пальчикова гімнастика”
Ми долоньки розітрем
І зігрієм пальчики.
Будем гратися руками,
Як маленькі зайчики.
Фізкультхвилинка: (повторення)
4. Закріплення нового матеріалу:
Вправа на розвиток зв’язного мовлення.
Учити складати розповіді з власного досвіду на тему “Яке мені подобається взуття”.
Закріпляти формули мовленнєвого етикету “Не дратуйся”, “Треба заспокоїтись” та поради “Я хочу дати тобі пораду”.
ІІІ. Підсумок заняття. Домашні завдання (1-2 хв.).
Запитання до дитини: Що нового довідався? Чого навчився?
Що, вважаєш потрібно повторити дома?
Нотатки логопеда:
Заняття 12
Тема: Посуд.
Мета:збагачувати словник дітей на основі уявлень про довкілля. Продовжувати формувати розуміння вживання узагальнювального поняття посуд. Розвивати вміння порівнювати предмети, співвідносити ціле й частину.
Обладнання: набір наочності для вправ.
Хід заняття
І. Організаційний момент (1-2 хв.).
ІІ. Основна частина (15-20 хв.).
1. Повідомлення мети заняття. Бесіда логопеда (1-2 хв.).
2. Логопедична зарядка:
Дихальні вправи
Артикуляційна гімнастика: статичні та динамічні вправи
Голосові вправи
3. Вивчення нового матеріалу:
Лексична сторона мовлення:
Вправа на формування різних рівнів лексичних узагальнень.
Підбір синонімів та антонімів: гарний, глибокий, дерев’яний, красивий, металевий, мілкий, новий, пластмасовий, скляний, чистий.
Вправа на формування активного словникового запасу.
Активізувати і збагатити словник іменниками, прикметниками, дієсловами, прислівниками “Роздивись малюнки. Що на них зображено?”
Іменники: виделка, виставка, жаровня, каструля, кухар, ложка, миска, ніж, посуд, сервіз, склянка, сковорода, супниця, тарілка, чайник, чашка.
Дієслова: варити, пекти, смажити.
Прикметники: гарний, глибокий, дерев’яний, електричний, емальований, кавова, красивий, металевий, мілкий, новий, пластмасовий, порцеляновий, скляний, столовий, тефлоновий, чайний, чистий.
Прислівники: добре, смачно, швидко.
Вправа на розвиток лексичної системності.
Підбір узагальнюючих слів: виделка, каструля, ложка, миска, посуд, супниця, тарілка, чайник, чашка (посуд).
Граматична сторона мовлення:
Вправа на розвиток морфологічної системи словотвору.
Учити утворювати нові слова – різні частини мови прикметників: рожево-білий, чорно-синій, жовто-зелений.
Учити утворювати прикметники зі словотвірним значенням “сильний вияв ознаки” із суфіксом -езн-: величезний, глибочезний, довжелезний, товстезний, широчезний.
Вправляти в утворенні за допомогою префіксів спільнокореневих дієслів із префіксом недо-: недоварили, недосмажили, недопекли.
Вправа на засвоєння граматичних уточнень.
Закріпити правильне вживання іменників та числівників: (одна, дві, три, п’ять, багато) виделка, каструля, кухар, ложка, миска, ніж, посуд, сервіз, склянка, сковорода, супниця, тарілка, чайник, чашка.
Вправи наформування синтаксичної складової мовлення.
Учити складати речення, використовуючи в сполученні з повнозначними частинами мови об’єктні прикметники: Я розкажу про металеву каструлю. Оля розкаже про металеву каструлю, а я – про металеву сковороду.
Вправлятися правильно складати речення із прислівниками:добре, смачно, швидко — моя мати швидко готує; я смачно поїла сьогодні; добре, коли є щось смачненьке.
Розвиток дрібної моторики “Шпаківня”
Шпак несе до нас весну із країв далеких
Прилітають із шпаком ластівки й лелеки
Вже шпаківню у садку змайстрували діти,
Прилетять до них шпаки у шпаківню жити.
Виконання: діти роблять за допомогою пальців шпаківню: долоні вертикально поставлені одна до одної, мізинці притиснуті (як в човнику), а великі пальці зігнуті в середину.
Фізкультхвилинка:
Слова промовляє логопед | Рухи виконують діти |
Раз, два – всі присіли,Потім вгору полетіли,Три, чотири – нахилились,Із струмочка дружно вмились.П’ять, шість – всі веселі,Крутимось на каруселі.Сім, вісім – знов присіли,Підвелись, затупотіли.Дев’ять, десять – відпочилиЙ на заняття знову сіли. | Діти виконують рухи відповідно сказаному. |
4. Закріплення нового матеріалу:
Вправа на розвиток зв’язного мовлення.
Учити дітей самостійно складати описову або оповідальну розповідь за змістом картини із вказівкою міста і часу дії; учити придумувати місце і час події, що передували зображуваному або сталися пізніше.
Закріпляти формули мовленнєвого етикету звертання та уваги до співрозмовника: “Що ви (ти) хочеш розказати?” – “Я (ми) із задоволенням вислухаю (поспілкуюся)”.
ІІІ. Підсумок заняття. Домашні завдання (1-2 хв.).
Запитання до дитини: Що нового довідався? Чого навчився?
Що, вважаєш потрібно повторити дома?
Нотатки логопеда: