Смекни!
smekni.com

Форми організації навчання природознавству в початковій школі (стр. 14 из 18)

Функції Кістки черепа Кістки тулуба Кістки кінцівок
Опора тіла
Захист внутрішніх органів
Орган руху
Участь у диханні

— Чому у сутулих людей погано працюють серце і легені?

— Які м’язи розвиваються, коли займатися бігом? Плаванням? Грою у волейбол? Тенісом?

VII.Підсумок уроку

— Який орган є опорою тіла людини?

— Завдяки яким органам людина рухається?

VIII.Завдання додому

Опрацювати статті в підручнику на с. 157-161. Дати відповіді на запитання після них.

Наприкінці вивчення кожного розділу природознавства в експериментальному класі було проведено узагальнюючі уроки, метою яких було систематизувати знання, отримані учнями, а також перевірити рівень їх навчальних досягнень. Завдання для перевірки знань учнів подані в додатку А.

Поряд із проведення різних типів уроків ми також використовували позаурочну і позакласну роботу. Зокрема, вивчаючи розділ „Зелене диво Землі” учням було запропоновано ряд запитань, на які вони повинні були самостійно дати відповіді, скориставшись додатковою дитячою науково-популярною літературою та енциклопедичними довідниками:

1. Чому не в кожному лісі ростуть лишайники?

2. Що означає „плач” берези і клена навесні?

3. Яку рослину називають „квіткою-букетиком”? Чому?

4. У яких рослин червоніє листя?

5. Чому у берези молоді листочки клейкі?

6. Яка трав’яниста рослина розквітає першою? Коли?

7. Як називають дуб, який не скидає листя на зиму?

8. У яких рослин насіння має „парашутик”, „чубчик”?

9. Яке значення має листопад у житті рослин?

10. Чому забороняється руйнувати підстилку в лісі?

11. Грибник знайшов один білий гриб, і розрив навколо весь мох і підстилку, вишукуючи грибочки. Яку шкоду він заподіяв природі?

Під час вивчення розділу „Тварини в природі” поряд із традиційним домашнім завданням учням було запропоновано знайти відповіді на такі запитання:

1. Чим відрізняється гнізда сороки і ворони?

2. Як по дзьобу розрізнити молодого грака від дорослого?

3. Які птахи прилітають навесні раніше стрижі чи ластівки?

4. Який птах справно відтворює голоси багатьох птахів?

5. На стовбурі берези кільцем ряд отворів. Чия це робота?

6. Хто кукує у зозулі самка чи самець?

7. Як називають гніздо білки?

8. Яка тварина найохайніша?

9. На мурашник опустився дрізд, випрямив крила і сидів декілька хвилин. Для чого?

10. Чому птахи не поїдають сонечко?

11. Який хижак найненажерливіший у природі?

12. Чому забороняється приносити додому пташенят, які вилетіли з гнізда?

13. Які комахи з’являються навесні першими? Чому?

14. Які тварини допомагають розповсюджувати насіння? Як?

15. Чи завжди ящірка, яку вхопили за хвіст, відкидає його?

16. Зайчиха може народжувати три рази у рік. Як називають зайченят кожного виводку?

Упродовж навчального року в експериментальному класі було проведено позаурочні заняття, на яких учитель і учні повідомляли цікаву інформацію по розділу, що вивчався.

Так, упродовж вивчення розділу „Зелене диво Землі” на позаурочних заняттях, діти повідомляли цікавий матеріал про рослини, який вони підготували. Зокрема було повідомлено такі факти:

· Бамбук це трав’яниста рослина, яка швидко росте і сягає висоти 50 м. У тропіках за два місяця бамбук виростає до 30-40 м, а за добу — іноді на 1 м. Ця рослина дає їжу, знаряддя праці, матеріал для виготовлення житла, меблів, трубопроводів, паперу, зброї, прикрас тощо.

· Понад сім століть у селищі Верхня Хортиця, неподалік Запоріжжя, стоїть могутній дуб. Він ровесник Берліна, Варшави. Йому більше років ніж таким містам, як Хельсінкі, Токіо, Калькутта. Висота цього велетня 36 м, діаметр стовбура більше 6 метрів, діаметр крони 43 м.

· У Великобританії є тис, діаметр стовбура якого становить 18 м. Його вік понад 3 тис. років.

· В Індії росте фікус, який має близько 6 тис. стовбурів. Його висота 60 м, вік понад 3 тис. років. У затінку цієї рослини можуть розташуватись 7 тис. людей.

· Найкоротше життя серед квітів у амазонського лотоса. Його жовті квітки розпускаються на світанку, а через пів години вже в’януть. Найдовший час 80 днів живе квітка орхідеї.

· На Кубі росте дерево ешиномена колючоволохата, деревина якого у 25 разів легша за воду. А найважча деревина у зміїного дерева. Вона тоне у воді, як камінь.

· Висота евкаліпта сягає 155 м, секвої 150 м, смереки 75 м, дуба 50 м, сосни 48 м, кедра, бука, липи 40 м, в’яза, ясена, берези, кокосової пальми 30 м.

· Довжина листка рослини вікторія-регія, що росте у водоймищах Гвінеї та Бразилії, становить 2 м. Чотирирічна дитина може вільно ходити по листку, що плаває на воді, і лист навіть не прогинається.

· Лісовий горіх за калорійністю у 1,5 рази переважає за м’ясо свині, в 3 рази хліб, у 10 разів молоко та в 13-14 разів свіжі яблука, груші. У ньому міститься до 70 % жиру, багато білків, вуглеводів та вітамінів.

· Незрілий грецький горіх містить вітаміну С у 40-50 разів більше, ніж лимон чи апельсин.

· У рослин, як і у людини, під час хвороби підвищується температура і змінюється частота дихання.

· Найвищим широколистяним деревом є гірський ясен. Це дерево і сьогодні росте у Стікс Веллі на острові Тасманія. Його висота 99 м.

· Однією із таємниць природи є „квітковий годинник”. Рослини у різний час доби відкривають і закривають свої пелюстки. Наприклад, цикорій відкриває їх о 4-5 і закриває о 14-15 годині, шипшина відповідно о 4-5 і 19-20 годині, мак о 5 і 14-15 годині, картопля о 6-7 і 14-15 годині, льон — о 6-7 і 16-17 годині, біле латаття о 7-8 і 18-19 годині, кислиця о 9 і 17-18 годині.

Після вивчення розділу „Тварини в природі” в експериментальному класі також було проведене позаурочне заняття на тему „Життя тварин у задачах”, на якому цікава інформація про тварин повідомлялася під час розв’язування математичних задач:

· Пітон у тропіках сягає 8 м, а анаконда у південній Америці 9 м. Хто довший і наскільки?

· У США знайшли кістки ведмедя. Який жив багато тисяч років тому. Його зріст 4 м. Він на 1 м вищий від сучасного білого ведмедя. Якого зросту сучасний білий ведмідь?

· Джміль виростає до 5 см, а комар на 4 см менше. Визначте розмір комара.

· Довжина стрибка африканської антилопи 7 метрів, а кенгуру 10 м. На скільки метрів більша довжина стрибка кенгуру від довжини стрибка антилопи?

· Черв’як лінгалонгісімус має довжину до 35 м, а довжина тіла гігантської акули 18 м. На скільки метрів акула коротша від черв’яка?

· За 1 годину джміль пролітає 5 км, а муха на 3 км менше. Скільки кілометрів пролітає муха за 1 годину?

· Висота новонародженого шотландського поні 42 см, а дорослого 72 см. На скільки сантиметрів підростає поні?

· Ворона летить зі швидкістю 50 км/год. Скільки кілометрів вона пролетить за 3 години?

· Спритна жаба може стрибнути у довжину на 2 м, а звичайна на 20 см. На скільки сантиметрів більша довжина стрибка спритної жаби?

· За одну годину бджола встигає пролетіти 20 км, джміль на 15 км менше, а муха на 2 км менше від джмеля. Визначте, скільки кілометрів встигає пролетіти джміль і муха за 1 годину.

· Слід вовка дорівнює 11 см, а лося на 21 см довший. Скільки сантиметрів дорівнює слід тигра, якщо він на 14 см коротший від сліду лося?

· Маса великої тріски 32 кг, а білуги 928 кг. На скільки легша тріска?

· Протягом дня шпак з’їдає 140 г їжі. Скільки кілограмів їжі йому потрібно на тиждень?

· На скільки п’явка коротша від анаконди, якщо довжина п’явки 12 см, а анаконди 10 м?

· Джміль пролітає за годину 5 км, муха на 3 км менше від джмеля, а метелик на 55 км більше від джмеля. Скільки кілометрів за годину пролітають муха і метелик?

· Маса риби-білуги 400 г їжі. Скільки кілограмів їжі йому потрібно на тиждень?

· Доросла зозуля за 1 годину може з’їсти 100 гусениць. Скільки гусениць вона може з’їсти за 2, 3 і 4 години?

· Довжина тіла гепарда 130 см, а довжина хвоста 75 см. Яка довжина тулуба гепарда?

· У зимовій сплячці гадюка проводить 180 днів у році. Скільки днів у році вона активна?

До цієї роботи був залучений увесь клас, основним завданням було розв’язати поставлену задачу і розподілити тварин, про яких у них йшлося, на групи: „комахи”, „риби”, „земноводні”, „плазуни”, „птахи”, „звірі”.

Наприкінці вивчення розділу „Людина — живий організм” на позаурочному занятті, як і під час вивчення попередніх розділів, дітям була запропонована цікава інформація про організм людини:

· Серце людини перекачує за добу 8 т крові. Протягом життя це складає близько 200 тис. т, або 4000 залізничних цистерн, кожна з яких містить 50 т. Роботу серця протягом життя можна порівняти з роботою тепловоза, який витягнув поїзд на гору висотою в 4 км.

· Швидкість руху крові у судинах людського організму неоднакова: вона сягає 15-20 см/с в аорті та уповільнюється до 0,5 мм/с у капілярах.

· Температура тіла людини зазнає добових коливань. Найвище значення вона має близько 17 години, а найменше зранку, після сну.

· Місткість шлунка дорослої людини становить від 2 до 3 літрів.

· У головному мозку людини за 1 секунду здійснюється понад 100 тис. хімічних реакцій.

· Коли людина дихає через ніс, то організм отримує повітря на 25 % більше, ніж під час дихання через рот.

· Найпомітнішим на відстані для людського ока є жовтий колір. На відстані 4200 м людина спроможна розрізнити зі всіх кольорів лише жовтий або оранжевий.

На завершення вивчення розділу „Зелене диво Землі” було проведено позакласну роботу у вигляді інтелектуальної гри-змагання „Поле чудес” (див. додаток Б). А наприкінці вивчення розділу „Тварини в природі” в експериментальному класі було проведено вікторину на тему „Дивовижний світ тварин” (див. додаток В).

Таким чином, протягом навчального року ми провели різноманітні форми організації навчання природознавства в 3 класі, а саме: комбіновані уроки, уроки-екскурсії, предметні уроки, узагальнюючі уроки, уроки вивчення нових знань; позаурочну роботу у вигляді творчих домашніх завдань та позаурочних занять; позакласну роботу.