Гімнастика для очей. Існують комп’ютерні програми, які спеціально призначені для відпочинку очей. Важко сказати, наскільки вони діючі. Можливо, краще кілька хвилин відпочити по-справжньому, ніж продовжувати розглядати екран.
Найбільшу користь гімнастика для очей приносить під час профілактики й на перших стадіях ослаблення зору. Комплекс вправ для очей можна рекомендувати й тим, хто працює за комп’ютером, і тим, у кого очі просто схильні до перевтоми. Гімнастика для очей зазвичай займає не більше п’яти хвилин і полягає в поперемінному переведенні погляду на ближні й дальні предмети, у частому морганні тощо (див. додаток Б).
Усі фізичні дії людини пов’язані з динамічною та статичною працею. Діяльність користувачів комп’ютерів характеризується тривалою працею в сидячому положенні. У випадку недотримання необхідних умов, така праця може спричинити перенапруження різних ділянок м’язово-скелетної системи. А якщо це супроводжується ще й неправильним положенням, то може виникнути тиск на грудну клітку, який утруднює дихання, призводить до порушення кровообігу, застою крові у венах, кінцівках тощо.
Другим недоліком використання комп’ютера є негативний вплив на м’язові-скелетну систему. Людина за комп’ютером сидить у розслабленій позі, однак унаслідок статичності вона є вимушеною й неприємною: напружені м’язи шиї, голови, рук, спини. Результатом напруження м’язів і відносної статичності пози може стати остеохондроз, а у дітей – сколіоз. Під час тривалого сидіння за комп’ютером між сидінням стільця й тілом розвивається ефект теплового компресу, що приводить до застою крові в тазових органах. Наслідком цього можуть бути геморой і простатит, тобто захворювання, у разі яких потрібно тривале й малоприємне лікування. Крім того, малорухливий спосіб життя часто призводить до ожиріння. А також, при роботі за комп’ютером тривалий час виникає перевантаження суглобів кистей рук.У пальцях рук унаслідок постійних ударів по клавішах виникає відчуття слабкості, оніміння й «мурашок» у подушечках. Це може призвести до ушкодження суглобного й зв’язкового апарата кисті, а надалі захворювання кисті можуть стати хронічними. Головна причина – тривала одноманітна й неправильна робота кистями й пальцями рук.
Відомо, що комп’ютер створює електромагнітне випромінювання у вигляді електромагнітного поля, яке в свою чергу призводить до іонізації повітря. Утворене електростатичне поле притягує до себе пил зі всієї кімнати, тому сидячи перед комп’ютером ми вдихаємо брудне запорошене повітря, яке сушить слизові оболонки і підсилює прояви алергії. По цій1 причині людство знаходиться в пошуку зниження рівня комп’ютерного випромінювання.
Після роботи на комп’ютері обов’язково мийте руки – між клавішами й під ними, а також на мишці накопичується бруд, у якому розмножуються численні бактерії, у тому числі хвороботворні.
Та усі ці вищезазначені проблеми зі здоров’ям можна з успіхом оминути, якщо вдало продумати режим праці і відпочинку з комп’ютерною технікою, забезпечити наявність фізкультхвилинок, фізкультпауз, вправ для очей, систематичне вологе прибирання приміщення, чистка робочих поверхонь комп'ютера та ін. Необхідно також звернути увагу на посадку дітей за комп’ютером (див. додаток А.).
Отже, під час навчання дітей з комп’ютером вчителю просто необхідно звернути увагу на всі вищезазначені аспекти, як позитивні, так і негативні. Тоді таке навчання принесе справжню користь учням від отриманих знань.
2. Методика проведення уроків із використанням комп’ютерів
2.1 Практичне використання комп’ютера в початкових класах
В процесі практичної діяльності викладача, увага учнів зосереджується на практичній стороні застосування комп’ютера в навчально-виховному процесі. Під час роботи з дітьми та використання комп’ютера в практичній діяльності було отримано наступні напрямки застосування засобів мультимедіа на уроках.
Перш за все слід відзначити на необхідності комп’ютера у сучасній школі вже для створення наочних посібників звичайного характеру:
· Таблиці. Найпростіші таблиці (наприклад, складу числа), що використовуються у початковій школі можна легко виконати у WORD, або EXCEL, згодом самостійно роздрукувати на принтері та користуватись впродовж вивчення всієї теми.
· Малюнки (предметні, тематичні). Пошук малюнків стає досить полегшиним, якщо використовувати відповідні CD. Такі малюнки просто необхідні для ілюстрування уроків читання, природознавства, основ здоров’я тощо.
· Геометричні малюнки. Мається на увазі прості чи складні геометричні фігури, які можна виконати у PAINT, роздрукувати і використовувати як роздатковий матеріал для кожного учня.
· Завдання на картках. Картки для поточного контролю використовуються вчителями майже на кожному уроці. І зробити їх набагато легше, якщо надрукувати завдання у WORD, а потім розмножити за допомогою принтера для 6–7 учнів. Таким чином вивільняється час для вчителя (йому не потрібно писати від руки для кожного учня окремо). У майбутньому можливе використання аналогічних карток і для підсумкового контролю (переказ на українській мові, додаткові завдання з математики, питання для природознавства чи основ здоров’я).
І це лише приклади використання комп'ютера без задіяння в роботу учнів.
З практичної роботи учнів за комп’ютером слід відзначити використання у ній різноманітних ігор. Діти залюбки граються у дидактичні ігри «Країна Фантазія» та «Вежа знань», які по-можливості були включені у процес навчання, та з задоволенням беруть участь у дослідженні, а саме, анкетуванні, що було проведено серед учнів 3 класу. Опитано 16 учнів Уманської загальноосвітньої школи №10 (див. додаток В).
Аналіз результатів
За результатами проведеного анкетування з’ясувалося, що 67% учнів мають удома комп’ютер; 85% уміють працювати на ньому, при цьому 8% учнів почали працювати на комп’ютері з 4–5 років, 32,5% – з 6–9 років.
Нормою вважається, якщо учень проводить за комп’ютером 2–3 год на день. Серед учасників анкетування щодня проводять за комп’ютером не більше 3 год 63,4%, від 4 до 10 год. на день – 18,6%; не працюють за комп’ютером – 18%.
У комп’ютерні ігри грають 80% учнів, постійно грають 68,6%, від 4 до 10 год на день – 12% і від 6 до 10 год. – 6,1%. Про постійне бажання грати в комп’ютерні ігри повідомили 5,5% учнів. Істотно, що 22% люблять ігри, у яких присутні терор і насильство, а 3,2% учнів грають на комп’ютері в карти.
Серед опитаних 36% заявили, що їм важко відірватися від комп’ютерної гри. Це може свідчити про можливість виникнення комп’ютерної залежності.
Першими ознаками розвитку комп’ютерної залежності в дитини є такі:
їсть, п’є чай, робить уроки біля комп’ютера;
провів хоча б одну ніч біля комп’ютера;
прогуляв школу – сидів за комп’ютером;
приходить додому й відразу сідає за комп’ютер;
забув поїсти, почистити зуби (раніше такого не спостерігалося);
перебуває в поганому, роздратованому настрої, не може нічим зайнятися, якщо комп’ютер зламався;
конфліктує, загрожує, шантажує у відповідь на заборону сидіти за комп’ютером.
Близько 23% відповіли, що вони відвідують ігрові зали, де проводять від 0,5 до 10 год, 4,9% учнів – від 3 до 10 год на день. Це теж вказує на те, що з’явилася залежність від комп’ютера. Комп’ютерові віддали перевагу над спортом 30,5%, а над спілкуванням із другом – 13,3%; 45,4% учнів вибрали читання книги й 83,7% прогулянку замість комп’ютера; 18,6% відповів, що замість безпосереднього спілкування вони віддають перевагу спілкуванню через комп’ютер.
Порушення зору спостерігаються у 25% учнів. Гімнастику для очей роблять тільки 46,6%, з них 17,2% роблять її один раз на день, 5,5% – два рази, 3,7% – три рази на день.
Найважливіше під час роботи з комп’ютером – розумне співвідношення часу праці й відпочинку. Які тут можуть бути рекомендації? У першу чергу дитину необхідно навчити контролювати час, проведений за комп’ютером, а також свої емоції й почуття. Дітям рекомендується проводити за комп’ютером не більше 2 год на день і поменше грати. Краще що-небудь вивчати або навчатися чого-небудь в ігровій формі. Санітарні правила визначають, що тривалість безперервної роботи дорослого користувача комп'ютера не повинна перевищувати 2 год., дитини – 10–20 хв., залежно від віку. Мінімальна перерва – 15 хв. Під час перерви бажано походити, зробити гімнастику для очей, потягнутися вгору. Малу рухливість під час роботи за комп’ютером необхідно компенсувати більшою активністю під час відпочинку, намагатися частіше бувати на свіжому повітрі.
Загалом використання комп’ютера значно полегшує роботу вчителя та зацікавлює дітей у навчанні. Покращити процес було б можливим за рахунок більш чіткої систематизації використання комп’ютера в навчально-виховному процесі, пошуку необхідної інформації з різних джерел, залучення до роботу батьків, введенні позакласних занять для дітей з техніки використання комп’ютера тощо.
За умови правильної постановки і вирішення подальших проблем можна досягти нового етапу розвитку вітчизняної школи, освіта у якій буде тісно переплітатись з науково-технічним прогресом.
2.2 Можливості використання комп’ютера для навчання молодшого школяра
Діапазон використання комп’ютера в навчально-виховному процесі дуже великий: від тестування учнів, обліку їхніх особистісних особливостей до гри. Комп’ютер може бути як об’єктом вивчення, так і засобом навчання, тобто можливі два види напрямку комп’ютеризації навчання: вивчення інформатики й також її використання при вивченні різних предметів. При цьому комп’ютер є потужним засобом підвищення ефективності навчання.
Комп’ютер значно розширив можливості подачі навчальної інформації. Застосування кольорів, графіки, звуку, відеотехніки дозволяє моделювати різні ситуації й середовища.