Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань.
Запитання до учнів: 1. Опишіть будову пагона. 2. Які видозміни пагона ви знаєте? 3. Як розмножуються голонасінні рослини?
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Квітка - орган розмноження покритонасінних рослин. У квітках відбувається гаметогенез, запилення, запліднення, розвиток зародка й утворення плоду з насінням.
Таблиця 1 Будова квітки
Елемент квітки | Опис | Виконувані функції |
1 | 2 | 3 |
Квітколоже | Вісь квітки, на якій розташовуються інші частини квітки. Може бути опуклим, подовженим, укороченим, плоским або увігнутим | Поєднує всі частини квітки в єдине ціле. У деяких видів бере участь в утворенні плодів (ожина, суниця, лотос) |
Стерильні частини квітки (оцвітина) | ||
Чашечка | Зовнішня частина подвійної оцвітини, що складається з чашолистків. Може бути роздільнопелюстковою або зрослолистною | Захист інших частин квітки від зовнішніх впливів |
Віночок | Внутрішня, звичайно яскраво забарвлена частина подвійної оцвітини, що складається з пелюсток. Може бути роздільнопелюстковим або зрослопелюстковим | Залучення організмів, що запилюють квітку |
Генеративні частини квітки | ||
Тичинки | Чоловічі генеративні органи квітки, що складаються з тичиночної нитки і пиляка | Виробництво пилка |
Маточки | Центральна частина квітки, що складається із зав'язі і рильця, які часто розташовані на стовпчику. Утворюються в результаті зрощення країв одного або декількох плодолистиків | Слугує місцем розвитку жіночого гаметофіта, сприймає пилок, бере участь у заплідненні й утворенні плоду |
Типи квіток.
Двостатеві квітки — містять нормально функціонуючі тичинки і маточки (яблуня, вишня, груша, тюльпан).
Одностатеві квітки — містять функціонуючі генеративні органи тільки одного типу: або маточки (пестичні або жіночі квітки), або тичинки (тичиночні або чоловічі квітки).
Рослини, що мають одностатеві квітки, поділяють на дві групи. В однодомних рослин і чоловічі і жіночі квітки розташовані на одній рослині (кукурудза, огірок). У дводомних рослин чоловічі і жіночі квітки розташовуються на різних особинах (обліпиха, тополя).
Квітки можуть мати різну форму. За цією ознакою їх поділяють ' на актиноморфні (мають дві або більше осі симетрії, наприклад, яблуня, тюльпан, капуста), зигоморфні (мають тільки одну вісь симетрії, наприклад, горох, квасоля, біла акація) і асиметричні (не мають осей симетрії, наприклад, гладіолус, кінський каштан).
ПІ. Виконання лабораторної роботи
Лабораторна робота № 12. Будова і різноманітність квіток.
Мета: ознайомитися з особливостями будови і різноманітністю квіток.
Обладнання і матеріали: колекції або зразки рослин із різними типами квіток, фіксовані квіти, лупа, препарувальний набір, зошит, підручник.
Хід роботи:
1. Розгляньте запропоновані вам квітки і порівняєте їхню будову з малюнками в підручнику і таблицями.
2. Знайдіть у квітках маточки, тичинки, оцвітину, квітколоже, квітконіжку.
3. Намалюйте схему будови квітки, і позначте квітконіжку, квітколоже, чашечку, віночок, тичинки, маточку.
4. Виберіть із запропонованих квіток ту, котра має тичинки і маточку.
5. Відокремте одну тичинку і знайдіть на ній тичинкову нитку і пиляк. Замалюйте тичинку і позначте на малюнку тичинкову нитку і пиляк.
6. Відокремте маточку. Використовуючи лупу, знайдіть рильце маточки, стовпчик і зав'язь. Зверніть увагу на те, що якщо зав'язь утворена декількома плодолистиками, то на рильці маточки буде видно сліди їхнього зрощення.
7. Замалюйте маточку і позначте на малюнку рильце маточки, зав'язь і стовпчик.
8. Запропоновані вам квітки розділіть на дві групи. В одну з них зберіть квітки з простою оцвітиною, а в другу квітки з подвійною оцвітиною. Порівняйте їх між собою.
9. Підрахуйте кількість членів оцвітини в запропонованих вам квітках. Зверніть увагу на те, що отримані цифри кратні 3, 4 або 5.
10. Зверніть увагу на симетрію квіток. Знайдіть правильні і неправильні квітки.
11. Зверніть увагу на квітки, у яких є тільки тичинки або тільки маточки (одностатеві квітки) і порівняєте їх із двостатевими квітками.
12. Заповніть таблицю і зробіть висновок, у якому вкажіть, які функції виконують різні частини квітки. Рекомендується розглянути 5-6 рослин.
Таблиця 2 Порівняльна характеристика квіток різних рослин
Особливості будови квітки | ||||
Рослина | Тип оцвітини (простий, подвійний) | Кількість членів оцвітини | Наявність тичинокі маточки | Тип симетрії квітки (правильний, неправильний) |
IV. Домашнє завдання: § підручника.
Додаток 4
План-конспект уроку:
Будова і функції насіння
Мета: ознайомити учнів з функціями насіння, розглянути будову насіння.
Обладнання і матеріали: таблиці „Будова квітки”, „Запилення квіток”, „Подвійне запліднення у квіткових рослин”, „Плоди і насіння”, муляжі і набори насіння і плодів.
Базові поняття і терміни: насіння, білкові і небілкові насіння насінна шкірка, зародок, сім'ядолі, ендосперм.
Концепція уроку: дати визначення насіння і розглянути будову насіння квіткових рослин. Звернути увагу на різні способи запасання поживних речовин у насінні, пояснити функції ендосперму і сім'ядолі. На конкретних прикладах показати відмінності в будові насіння різних рослин. Розглянути функції різних частин насінини.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу
1. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Запитання до учнів.
1. Яку роль у подвійному заплідненні відіграє центральна клітина?
2. Що таке насінний зачаток?
3. Що таке зародковий мішок?
4. Які переваги дає подвійне запліднення в порівнянні із заплідненням голонасінних рослин?
Повідомлення учнів.Насінина і її значення в житті рослин.
II. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя. Насінина орган статевого розмноження і розселення насінних рослин, що розвивається із насінного зачатка.
До складу будь-якої насінини входить насінна шкірка, зародок і запас поживних речовин.
Основні елементи насінини
Назва елемента | Особливості будови | Функції |
1 | 2 | 3 |
Насінна шкірка | Утворюється з покривів насінного зачатка. Представлена щільною оболонкою, що частіше має темне забарвлення | Захист насіння від несприятливих зовнішніх впливів |
Зародок | Утворюється із зиготи. Складається із зародкового кореня і зародкового пагона. У зародкового пагона виділяють зародкове стебло і зародкову бруньку. На недиференційованому зародку розвиваються перші листки — сім'ядолі, що за своєю формою й анатомічною будовою сильно відрізняються від звичайних листків | Із зародка розвивається доросла рослина. Сім'ядолі у різних рослин можуть виконувати різні функції (постачання зародка поживними речовинами або фотосинтез) |
Ендосперм(від гр.еndon – всередині насіння) | Поживна тканина, що розвивається в насінні квіткових рослин із триплоїдної центральної клітини. Ендосперм може мати різну консистенцію (бути твердим або рідким), а також містити різні типи поживних речовин (крохмаль, олія тощо). У деяких рослин ендосперм у насінні відсутній (він поглинається зародком на ранніх стадіях розвитку) | Забезпечує поживними речовинами зародок, що розвивається |
У насіннях рослин поживні речовини можуть бути зосереджені І сім'ядолях або в ендоспермі. Насінини, в яких поживні речовини зосереджені в ендоспермі, називаються білковими. Насінини, в яких поживні речовини зосереджені в сім'ядолях, називаються небілковими.
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.
Завдання для учнів для кращого запам’ятовування термінів: „Підкресли одною рискою назви, які відносяться до будови насіння, а двома до складу насінь: шкірка, крохмаль, зародок, білок, брунька з листочками, жир, сім'ядолі, мінеральні речовини, стеблинка, вода”
IV. Домашнє завдання: § підручника.
Додаток 5
План-конспект уроку:
Гриби - безхлорофільні і гетеротрофні організми. Загальна характеристика царства Гриби
Мета: ознайомити учнів з особливостями будови і способом живлення грибів, класифікацією царства Гриби; розвивати поняття про різноманітність живих організмів; виховувати любов до природи.
Базові поняття і терміни: мікологія, спорангій, конідії, аскоспора, базидіоспора.
Обладнання:настінні таблиці „Гриби”, натуральні об'єкти, муляжі, малюнки.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями.
1. Які царства органічного світу ви знаєте?
2. Чому гриби виділяють в окреме царство?
2. Мотивація навчальної діяльності
Повідомивши тему, мету і завдання уроку, учитель пояснює етимологію і семантику терміна „мікологія” (від грец. mikos — гриби, logos — учення). Учні записують новий термін до своїх зошитів.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя. 1. Гриби — безхлорофільні, гетеротрофні живі організми.
(Учитель пояснює, а учні складають у зошитах відповідні схеми.)
.