Смекни!
smekni.com

Система вивчення іменників дітьми початкових класів (стр. 6 из 7)

Зуміє пояснити?

(Учні пояснюють за яким принципом ділили слова на гру­пи. Підсумовую відповіді учнів).

Слова: ім'я, вікно, узлісся і село

Замінимо займенником воно.

Галя, річка, група і зима –

Замінимо займенником вона.

Слова ж всі: вітер, світ, Вітя, стіл

Замінить займенник він.

Нам все про рід іменників

Потрібно добре знати,

Тож спробуємо правило

У схему записати.

Схема

Рід іменників

чоловічий жіночий середній

він, мій вона, моя воно, моє

іній зірка сонце

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

4.1. Словникова робота з використанням сигнальних карток.

Ну що, зрозуміли, як рід розрізняти

З сигнальними картками час працювати.


ри роботі з сигнальними картками ми використовуємо словникові слова.

Словникові слова: адреса, боротьба, вечір. Вітчизна, во­гонь, вудка, Дніпро, іній, йод, колосся, листя, неділя, обличчя, письменник, прізвище, райдуга, рибалка, свято, чоловік.

4.2. Робота з дитячою періодичною пресою.

Гуцулочка Марта з «Дзвіночка» прийшла,

Загадки нові на урок принесла.

Їх тільки чотири нам слід відгадати, ^

Та рід всіх відгадок потрібно назвати.

(Показую дітям дитячий журнал «Дзвіночок»).

1. Сіре, біле. волохате

Стрімголов біжить до хати

– Хто ти? – братик запитав.

А воно сердито: Гав! (Цуценя) – с.р.

2. Хто про мене казку чув?

Я в чоботях в казці був,

А в житті я без чобіт,

Ловлю миші, бо я... (Кіт) – ч.р.

3. У нашої бабусі

Сидить звір у кожусі,

Біля пічки гріється,

Без водички миється. (Кішка) – ж.р.

4. Була собі киця біла,

Біля столу собі сіла,

У щілинку зазирає,

Кого вона виглядає? (Мииіку) – ж.р.

Фізкультхвилинка.

(З використанням ТЗН). Діти одягають маски. (Мишка стає в коло. Котик доганяє Мишку).

«Кіт та Мишка» – це народна гра,

Тож пограємо, бо відпочить пора.

Діти.

Ой до нори. Мишко, до нори,

Та до золотої комори.

Чорний котику, не дрімай,

Мишку сіреньку наздоганяй.

Досить, досить, діти, грати.

Час підручник розкривати.

4.З. Робота з підручником.

а) Вправа 66 (усно).

б) Вправа 67 (на порівняння російських та українських словосполучень). Завдання 2 виконати письмово.

в) Вправа 69 (для сильних учнів).

Переклад з російської мови.

Для слабших – робота біля дошки

(Вправа 68).

4.4. Завдання пізнавального характеру.

Завдання для допитливих.

(Складіть слова).

1. Назва міста в Україні – на південний схід від Києва. (Черкаси).

Міжпредметний зв'язок з географією: пропоную використати карту України.

2. Місто на заході України – в Галичині з лікувальни­ми водами. (Трускавець)

3. Інакше – пригода. (Оказія).

4. Люди, що лікують хворих. (Лікарі)

V. Підсумок уроку.

Домашнє завдання.

Урок повторення і закріплення знань

Тема: Іменник, повторення і закріплення знань.

Мета. Узагальнити і систематизувати знання про іменник, відмінювання іменників, розвивати пам'ять, навчити самоконтролю, розвивати бажання добре вчитися, уміння доводити правильність думки, виховувати любов до природи.

Тип уроку: повторення і закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Обладнання:

1. Сигнальні картки.

2. “Різнобарвна квітка".

3. Таблиця для розумової гімнастики.

4. Казкові герої.

Хід уроку.

I. Організаційна частина.

1.1. Організація класу.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Сьогодні до нас на урок знову прийшли гості з далекої країни – герої мультфільмів компанії Уолта Діснея. Вони просили мене, щоб я разом з вами допомогла їм вивчати нашу рідну мову, навчила їх писати, виконувати різні вправи. Я сподіваюсь що ми з вами будемо активними, дружними і талановитими вчителями цих героїв. Домовились? Як ми їх навчимо, так добре вони зможуть тоді спілкуватися ж з нами.

2.1. Хвилина чистопису.

— Зараз ми повинні допомогти Біллі розкодувати тему нашо­го уроку. Ви напишите два рядки закодованого напису і допомо­жете Біллі. (Пояснення вчителя про з'єднання букв).

1 ка МЕН ня НИК лял

пов АВ то МІ ре ВА ння

III. Повторення і закріплення знань.

3.1. Словникова робота.

– Молодці! Але Біллі все одно невесело. Він не вміє писати словникові диктанти, не знає словникових слів української мо­ви. Допомогайте швидше!

Щоденно, механік. Вітчизна, аеродром, Київ, вогнище, олень, кукурудза.

Визначити рід іменників.

Знайти слова з м'якими приголосними звуками; з пом'якше­ними: із дзвінкими; з глухими; слова, в яких звуків більше, ніж букв; у яких букв більше, ніж звуків.

3.2. Фронтальне опитування-тестування.

На партах дидактичний матеріал на кожного учня.

а) Слова, що є назвами предметів, називаються... (прикмет­ник, іменник, дієслово).

б) До групи іменників добери загальну назву.

Доба, секунда, хвилина, століття – ... (міри довжини, міри ча­су, дні тижня).

в) До поданих слів запиши антоніми.

Суша - ...., холод – ...., ніч – ....

г) До кожного іменника добери синоніми.

Розмова – ... (горе, бесіда, битва).

Огорожа– ... (дорога, тин, ремінець).

д) Слопосполучения заміни одним словом, близьким за зна­ченням.

Лісовий сторож – ... (шофер, лісник, бригадир).

е) Виконай диктант-решето. Яке слово зайве?

Сорочка, черевики, сукня, пальто.

Дніпро, Кіровоград, Львів, Вінниця.

3.3. Творча робота за репродукцією картини«Зима».

Скласти речення за темою, визначити головні члени речення. За вибором у будь-якого іменника визначити відмінок.

3.4. Запис речення на дошці і в зошитах.

Високі дерева стоять у пухнастому білому вбранні.

Які орфограми вам зустрілися? Визначити у всіх іменників закінчення, відмінок, довести.

3.5. Розбїр за будовою слова: білому. (Коментована робота на дошці).

Фізкультхвилинка.

А Біллі для вас привіз фізпаузу англійською мовою і допоможе вивчити (ім'я учня).

3.6. Хвилина розумової гімнастики.

Будинок із цегли (Записати в зошит).

Визначити число, рід, закінчення, відмінок іменника із цегли. Дібрати синоніми до слова будинок.

Будинок, дім, халупка, палац, будівля, оселя, помешкання, хатка, споруда.

Визначити рід іменників.

Розібрати за будовою на дошці іменник хатина.

3.7. Диференційована робота в парах.

–А зараз вам пропонує гру «Різнобарвна квітка» дядечко Скрудж. Діти 1 варіанту, будь ласка, отримайте завдання квітки! Виконуйте разом, коментуючи по черзі напівголоса, перевіряйте один одного.

Завдання. Розбір за будовою слів: зимового, шкільному, село

3.8. Гра «Не загуби ланцюжок».

–Усна робота за таблицею. Діллі разом з вами буде працювати. Скласти словосполучення, довести правильність своєї думки. Визначити відмінки, закінчення.

за, парта, сидіти; з, вчити, Наталка; вулики, під, вишня; закри ти,долоня; над, бджоли, конвалія; з, дружу, Софія.

IV. Підсумок уроку.

Закінчився наш урок. Ви дуже добре допомагали героям мультфільмів вивчати нашу рідну мову. Їм це сподобалось, і вони задоволені вами. Яку тему ви сьогодні повторили? Що вам більше всього сподобалось?

Що ви запам'ятали?

Домашнє завдання.


ВИСНОВКИ

Дана робота є спробою узагальнення методичних положень щодо виввчення іменника в другому класі з урахуванням сучасних потреб і запитів школи.

Перший розділ дає загальне уявлення про систему вивчення іменника в другому класі з деякими практичними зауваженнями.

Другий розділ підкреслює важливість спиряння розвиткові творчих задатків школярів, подає приклади завдань, які можна використати для заохочення дитячої творчості.

У третьому розділі йдеться про значення самостійної роботи учнів при вивченні іменника, пропонуються варіанти вправ.

У четвертому розділі подаються розробки уроків. Серед них такі як: урок вивчення нового матеріалу «Рід іменників», урок повторення і закріплення знань та інтегрований урок рідної мови і мовлення з елементами художньої праці на тему «Зимовий ліс».

Дану роботу можна використати студентам третьокурсникам під час підготовки до проведення пробних уроків, а також вчителям методистам при ознайомленні студентів з методикою викладання іменника в 2 класі.


ЛІТЕРАТУРА

1. Біденко В. Творча робота школярів на уроках мови, читання, риторики // Початкова школа. –1997. – №7. – C.48 – 50.

2. Білецька М.А., Вашуленко М.С. Українська мова в 2 класі чотирирічної початкової школи: Посібник для вчителів. – К.: Рад. шк., 1987. –127 с.

3. Білецька М.А. Уроки української мови в другому класі. – К.: Рад. шк., 1981. – 168 с.