3. Дай відповідь на запитання.
Як на погоду Південного берега Криму впливають Кримські гори?
2. Фронтальне опитування.
— Показати на карті Кримські гори, розказати, де вони розташовані і як утворилися.
— Де можна побачити руйнування гір? Чому це відбувається?
— Вибрати з гербарію рослини, які ростуть у Кримських горах. Назвати їх. Розказати, як охороняються рослини на цій території.
— Опишіть погоду Південного берега Криму в різні пори року.
— Чому зима на Південному березі Криму тепла?
— Як рослини Південного берега Криму пристосувалися до погодних умов?
— Які плазуни живуть на Південному березі Криму?
— Які комахи живуть на Південному березі Криму? Які з них є рідкісними?
— Які птахи живуть на Південному березі Криму?
— Які звірі живуть на Південному березі Криму?
— Чим зумовлена різноманітність тварин на Південному березі Криму?
ІV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— На попередніх уроках ви дізналися, що природа України багата й різноманітна. З півночі на південь змінюються ділянки. Які відрізняються природними умовами. Як називаються такі ділянки земної поверхні?
— Які природні зони змінюють одна одну на території України з півночі на південь?
— Які форми земної поверхні переважають у межах природних зон?
— Які ще форми земної поверхні є на території України? (У межах природних зон України основними формами земної поверхні є рівнини — низовини та височини. Лише незначну територію України займають гори.)
— Які гори є на території України?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як і чому в горах із висотою змінюються природні умови, рослинний і тваринний світ Українських Карпат, навчитеся показувати на карті Українські Карпати та розпізнавати рослини і тварини, які там живуть.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розв'язання проблемної ситуації з метою формування уявлення про причини зниження температури повітря з підняттям угору.
— Розгляньте зображення високих гір. Чим укриті їх вершини? Про що це свідчить? (У горах високі вершини вкриті вічними снігами та льодом. Це означає, що чим вище від земної поверхні, тим стає холодніше).
— Що є джерелом тепла на Землі? (Джерелом тепла є Сонце, яке своїми променями нагріває земну поверхню. Нагріта поверхня Землі стає джерелом тепла, яке нагріває повітря.)
— Пригадайте властивості повітря, які ви вивчали в 3 класі. Що відбувається з повітрям під час нагрівання? (Під час нагрівання повітря розширюється і стає легшим. Тепле легке повітря піднімається в гору. Із підняттям угору повітря поступово охолоджується. Чим вище вгору, тим холодніше. Саме тому високі вершини гір укриті вічним снігом і льодом).
2. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміну рослинного й тваринного світу в горах із підняттям угору.
— Виконаємо першу практичну роботу, описану у підручнику на с.131.
У горах із підняттям угору змінюється рослинний світ тому, що стає холодніше. Біля підніжжя гір ростуть рослини, які потребують багато тепла (листяні дерева), з висотою їх змінюють рослини, які потребують менше тепла(хвойні рослини, кущі, трав'янисті рослини). Зі зміною рослинного світу змінюється і тваринний світ, життя якого тісно пов'язане з рослинами.
3. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про природні умови Українських Карпат.
Карпати простягаються в межах кількох країн. Частина цих гір, які знаходяться в Україні, називаються Українськими Карпатами.
— Виконаємо другу практичну роботу, описану в підручнику на с. 131.
Українські Карпати розташовані на заході України. Це середні за висотою гори (середня висота становить 1000 м). Найвища вершина Українських Карпат — гора Говерла (2061 м). Гори складаються з кількох гірських хребтів, які простягаються з південного заходу на південний схід.
Гірські хребти розчленовані гірськими долинами, якими течуть бурхливі гірські річки. Навесні під час танення снігу вони стають дуже повноводними, розливаються, затоплюючи великі території, тому навесні часто бувають повені. У Карпатах беруть початок Дністер, Прут та їхні найбільші притоки. Там є кілька невеликих, але глибоких озер із чистою холодною водою. Найбільше з цих озер — Синевір.
На території Українських Карпат випадає найбільша в Україні кількість опадів. Навесні й улітку часто випадають дощі та навіть бувають зливи, узимку багато снігу.
4. Розповідь з елементами бесіди та використанням ілюстрацій із метою формування уявлення про рослинний світ Українських Карпат.
— Розгляньте малюнок на с. 131 у підручнику. Які ліси ростуть на схилах гір? (Біля підніжжя Українських Карпат до висоти 500 м ростуть листяні ліси з дуба та бука з домішками клена, ясена, граба. Особливо багато в Карпатах букових лісів).
— Розгляньте бук на малюнку в підручнику на с. 133 й опишіть його.
У бука гладенька сіра кора й густа крона. Дерева сягають висоти 10 і більше метрів. Листки в бука блискучі, плоди — тригранні горішки. Горіхи бука їстівні, їх вживають підсмаженими. Проте більше, ніж людині, букові горішки потрібні лісовим мешканцям. Їх залюбки поїдають дикі кабани, білки, сойки. Дуже ціниться деревина бука. З неї виготовляють меблі, паркет.
— Які ліси приходять на зміну листяним лісам із підняттям угору? Чому? (Із висотою стає холодніше й на зміну листяним лісам приходять мішані, у яких поряд із дубом, буком і грабом, ростуть ялина європейська, яку в Карпатах називають смерекою, та ялиця біла. Мішані ліси в Карпатах ростуть на висоті від 500 до 1000-1200 м).
— Усі ви бачили ялину. Опишіть її за малюнком.
— Чи бачили ви ялицю? Порівняйте її з ялиною.
— Пригадайте, як ростуть рослини в лісі. Який ярус утворюють дерева?
— Які рослини ростуть у середньому та нижньому ярусах?
У середньому ярусі листяних і мішаних лісів Українських Карпат ростуть кущі малини, ліщини, ожини, шипшини, вовчого лика. Нижній ярус утворюють трав'янисті рослини, серед яких багато лікарських (марена запашна, квасениця звичайна, веснівка дволиста, тирлич жовтий). Восени в лісах Карпат багато різних грибів, серед яких такі їстівні гриби, як білі гриби, підберезники, опеньки, підосичники, маслюки.
— Користуючись малюнком на с. 131 у підручнику, скажіть, які ліси змінюють мішані з підняттям уверх у горах. Чому?
— На с.133 в підручнику розгляньте модрину й опишіть її.
— Які рослини змінюють хвойні ліси з підняттям угору? (На висоті понад 1500м у Карпатах стає настільки холодно, що тут можуть рости лише чагарники, які стеляться по поверхні землі: сосна гірська, ялівець, а також трав'янисті рослини).
— Які рослини приходять на зміну чагарникам із висотою? (Білотка альпійська, чи едельвейс, аконіт Жакена, айстра альпійська).
— Розгляньте трав'янисті рослини Карпат, зображені на с. 133 в підручнику.
5. Розповідь з елементами бесіди та використанням ілюстрацій із метою формування уявлення про різноманітність тваринного світу Українських Карпат.
— У Карпатах можна побачити близько половини представників її тваринного світу. Як ви думаєте, чому?
— Чи відрізняється, на вашу думку, тваринний світ карпатських лісів від тваринного світу зони мішаних лісів? Чому?
— На с. 134 в підручнику розгляньте і опишіть тварин, які живуть лише в Карпатах.
— На карті природних зон України в підручнику на с. 118 знайдіть, які заповідники знаходяться на території Українських Карпат.
VІ. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою
а) самостійне виконання завдання 1 (с. 35).
У якій частині України розташовані Карпати?_______________
У якому напрямі простягаються Українські Карпати? _________
Яка найвища вершина Карпат? ___________________________
Яка її висота?__________________________________________
Які ріки беруть початок у Карпатах? Чому? ________________
б) Колективне або самостійне виконання завдання 2 (с. 35).
2. Фронтальна бесіда.
— Як змінюється рослинний світ у горах від підніжжя до вершини?
— Які рослини утворюють нижній і середній яруси листяних лісів Карпат?
— Які тварини живуть у Карпатах?
— Чому в Карпатах різноманітний тваринний світ?
VІІ. Підсумок уроку.
— Куди ми здійснювали уявну подорож на сьогоднішньому уроці?
— Про що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
VІІІ. Завдання додому.
Опрацювати статті в підручнику на с. 130-134. Дати відповіді на запитання після статті і виконати практичні завдання.
Додаток Д
Основні етапи роботи вчителя й учнів під час евристичної бесіди
Діяльність учителя | Діяльність учня |
Створення умов для виникнення проблемної ситуації.Спонукання учнів до формулювання проблеми.Керівництво процесом пошуку: використання допоміжних запитань і засобів, стимулювання учнів до спостережень, порівняння, застосування раніше здобутих знань у новій ситуації.Корекція висновку. | Усвідомлення неможливості застосувати відомий спосіб для розв’язання проблемної ситуації.Формулювання проблеми.Висунення припущень. Їх перевірка (порівняння, аналіз і диференціювання ознак, зіставлення власних спостережень із новою задачею)Формулювання висновку. |
Додаток Е
Лісовими стежками Мавки
Гра-подорож
Мета: закріпити знання учнів про рослини лісу; виховувати в дітей дбайливе ставлення до природи; розвивати спостережливість, мислення.
Хід гри
На сцену виходить казковий герой кіт Матроскін: