Дивна птиця
Зозуля ніколи не в’є собі гнізда. Ніколи сама не виводить пташенят. Це єдиний випадок серед звірів і птахів, коли батьки не дбають про своїх дітей. Зозуля потай кладе сво яйце до чужого гнізда, а хазяйське викидає.Висиджує і вигодовує зозуленя інша пташка.
Коли в зозуленяти зявляється перше пір’я, воно викидає інших пташенят з гнізда.
І все ж зозуля корисна. Вона визбирує по гілках дерев волохату гусінь.
(За Уляною Кравченко)
2.Аналіз тексту, добір робочих матеріалів:
Питання до бесіди | Робочі матеріали |
Чому зозулю називають дивною пташкою? | Ніколи не в’є гнізда, не виводить, не доглядає, не годує |
Хто доглядає зозуленят? | інші пташки |
Як поводять себе зозуленята? | Викидають |
Як треба відноситися до зозулі? | Оберігати, охороняти |
У тексті знайдіть слова протилежні за значеням до слів: кладе-…, своє-…, до гнізда-…. | Викидає, чуже, з гнізда |
У тексті знайдіть слова родичі до слів: | |
птахи-зозуля- | пташенята,пташказозуленя. |
VI.Самостійне написання переказу (на чернетках)
· За запитаннями:
-Чому зозулю називають дивною пташкою?
-Хто висиджує і вигодовує зозуленят?
-Чому зозулю треба охороняти?
· За поданими схемами –опорами:
Зозуля _____ не в’є _____ .
Зозулю____________ тому, що _____ не дбає про______ .
І інші птахи_________ і _________ .
І________ треба__________ тому, що тільки_______ .
_________________________ волохату гусінь.
VII.Редагуваня тексту(Колективне, вчителем, самостійне)
VIII.Підсумок уроку:
-Що дивного в поведінці зозулі?
-Які одиниці мови ми вчилися будувати? (речення)
-Про які слова- родичі ми говорили?
-Чкі близькі зазначенням слова допомогали переказувати текст?
Клас:2
Тема: «Культура мовлення. Слова ввічливості. Ввічливі форми вітання,прощання»
Мета:- Збагатити мовлення учнів ввічливими словами (вітання, прощання, звертання). Вчити вживати ввічливі форми у мовленні.
-Розвивати культуру діалогічного мовлення.
-Виховувати культуру поведінки і спілкування.
Хід уроку:
І.Організація класу.
ІІ.Повідомлення теми і мети уроку:
-Сьогодні ми поговоримо з вами про ввічливість. Ввічливими люди не народжуються, а стають, опанувавши знання і правила хорошого тону. Ввічливість- це шанобливість, доброзичливість, прагнення не робити неприємності іншим, готовність своєчасно прийти на допомогу.
ІІІ.засвоєння нових знань:
1.Лінгвістичний аналіз. Знайомство з віршем Т. коломієць.
-Наша мова настільки багата, що в ній завжди знайдеться тепле і привітне слово. Добре слово- наче зернчтко, що, зійшовши, дарує нам радість.
-Прочитайте вірш.
-Про що в ньому йдеться?(Вірш написаний на дошці).
-Яких слів мама навчає дитину?
-Як ви розумієте «сію дитині в серденько ласку»?
-Коли говорять «сійся- родися»?
-А чому автор вживає «сійся-Родися» у вірші про ввічливі слова?
-З чим Т.Коломієць порівнює ввічливі слова?
-З якими почуттями треба говорити ввічливі слова?
-Якою стає мова, коли в ній є ввічливі слова?
-Які ввічливі слова ви вперше почули?
-Що вони означають, коли їх говорять?
2.Аналіз мовленнєвих ситуацій.
-Пригадаємо, які слова люди говорять при зустрічі?
(Вивішується таблиця. Вона заповнюється знайомими словами, які були написані до уроку на табличках).
Доброго ранку! Добрий день! Добрий вечір! Доброї ночі!Здрастуйте!
-А тепер подивіться, які ще слова можна казати в цьому випадку?
Світлої днини! Будьте здорові! Добридень! Доброго здоров я !
( Діти у зошитах записують нові слова: Ранком: Світлої днини!
Вдень: Добридень! Доброго здоров я!)
Пригадайте слова , які ви вживаєте при зустріяі і прощанні!
Вітання | Прощання |
Добрий день!Привіт! | Всього найкращого!До побачення! |
-А тепер познайомтесь з новими словами.
Скільки літ, скільки зим! Щасливої дороги! До зустрічі!
Радий тебе бачити! До зустрічі!Всього доброго! Ні пуху, ніпера! Попутного вітру!
-Які слова ми вживаємо, вітаючись і прощаючись з друзями?
-А з дорослими?
-Коли ми говоримо «ні пуху, ні пера», «попутного вітру»?
4.Активізація словника
· Аналіз мовленнєвих ситуацій.
- Діти, ви вже знаєте, які ввічливі слова слід вживати у спілкуванні з людьми?
-А зараз нам Вітя і Миколка розкажуть, як вони поводилися, коли зустрілись. Миколка повертався з бібліотеки з цікавою книгою, а назустріч – Вітя.
(Сценку виконують учні).
-Добрий день! Вітю.
-Добрий день. Звідки ти йдеш?
-З бібліотеки.
-Яку книжку взяв, Скажи будь ласка?
-«Буратіно».
-Як прочитаєш, скажеш мені? Я теж її візьму.
-Добре, скажу.
-Дякую, до побаченя.
(Вчитель разом з учнями оцінює розмову Віті та Миколи.)
Уявіть собі, що діти Петрусь і Гнатик, ішли вулицею, назустріч їм простувала вчителька. Гнатик, побачивши її ще здалеку, закричав: «Добрий день,Віро Антонівно!». Всі люди озираються, дивляться. А Петрусь підійшов до Віри Антонівни і неголосно привітався.
-Хто з хлопчиків повівся правильно?
(Діти оцінюють вчинки хлопчиків)
-Як треба розмовляти, вітатися?
· Озвуч малюнок:
-Розглянь малюнок з відомих казок.
-Як Карлсон вітається з момою Малюка та з Малюком?
-Як Карлсон повтнен привітатися з фрекен Бок І з Собакою Бімбо, щоб їм сподобатися?
-Як можна привітатися без слів?
· Иоделювання мовлення в різних ситуаціях:
-Хто вітається перший, якщо зустрілися старший і молодший?
-Хто вітається перший, якщо зустрілися хлопчик і дівчинка?
-Чи мохна замість «добрий день» говорити «привіт»? Кому саме?
-У шкільному коридорі розмовляють вчителі. Серед них Ігор побачив свого класного керівника і, проходячи повз нього, ввічливо сказав «Добрий день, Вікторе Семеновичу!»
-Чи допущена помилка?
-Проаналізуйте ситуацію.
· Формування вмінь користуватися ввічливими формами.
1.Розмова по телефону.
-Хто починає розмову?
-Якими словами?
-Коли ви розмовляєте по телефону, кого і для чого викликаєте?
2.Розповідь вчителя про значення телефону.
-Телефон- це наш надійний помічник.Він допомагає вирішувати багато важливих справ, але телефоном треба вміти користуватися.
Розмова має бути короткою, ввічливою. Особливо треба вітатися, а в кінці розмови дякувати і прощатися.
· Ігрові ситуації.
(Використовуючи фрази з розмови хлопчика по телефону, розіграйте сценки.(малюнок).
-Я хотів би запросити тебе і діда на день народження у суботу…
-ти підеш у театр з класом?
-У тебе записане домашнє завдання з математики?
· Аналіз розмови по телефону.-
Хлопчик: Алло!
Чоловік:Слухаю вас!
ХлопчикДобрий день!
Чоловік Здрастуйте!
Хлопчик: Вибачте, Ви не могли б покликати Ірину Андріївну?
Чоловік Зараз вона підійде!
Хлопчик:Спасибі.
Мама: Алло, я вас слухаю.
Хлопчик: Мамочко, здрастуй!
Мама: Здрастуй,синок!
Хлопчик: Я хотів тобі сказати, що піду разом із Сергієм грати у футбол, буду о 16 годині, не хвилюйся.
Мама: Добре, тільки спочатку_ уроки.
Хлопчик: Добре. До побачення.
Мама: Всього найкращого.
-Які слова вітання, вибачення, прощання, звертання використовував хлопчик?
V/Підсумок уроку:
- Як годиться розмовляти з дорослими?
Які правила культурної поведінки ви запам’тали?
-Чи можна вітати людину непривітно?
Чи можна бажати здоров’я людині крізь зуби, а доброго дня із злим виразом на обличчі?
-Сьогоднішній урок я хочу закінчити такими словами:
«Будь ласка», « Спасибі», і «Будьте здорові»-
Слова необхідні й корисні у мові.
Приємно їх чути і в школі і вдома
Від мами , від вчителя й просто знайомих!!!
Вірш Т.Коломієць
Сію дитині
В серденько ласку.
Сійся-родися,
Ніжне «будь ласка».
Вдячне «спасибі»,
«Вибач» тремтливе-
Слово у серці,
Як зернятко в ниві.
«Доброго ранку!»,
«Світлої днини!»-
Щедро даруй ти
Людям, дитино.
Мова барвиста,
Мова багата,
Рідна і тепла,
Як батьківська хата.
Список використаної літератури
1. Білецька А.М., Вашуленко М.С. Рідна мова, підручник для 2 класу, частини 1,2, - К.: Освіта, 2003.
2. Бучинська О.В., Кожухар Л.Н., Левицька Л.В. та ін. 77 уроків з розвитку зв’язного мовлення у 1-4 класах. – Х.: Вид. група "Основа", 2005.
3. Вашуленко М.С. Орфоепія і орфографія в 1-3 класах. – К.: Рад.школа, 1982.
4. Вдовенко Л.И. Рациональные способы запоминания и их использование в младших классах/Повышение еффективности учебно-воспитательного процесса в школе. – Горький, 1995.
5. Волынская В.И., Звоменская Ю.И. Сыроечковская Е.А. Шейник М.С. Система работы по развитию речи учащихся по 2-4 классах начальной школы. – М.: Учпедгиз; 1950, С.35072.
6. Дидактика современной школы: Пособие для учителей. Б.С.Кобзарь, Г.Ф.Кушарика и др./ под ред. В.А.Онищук. К.: Рад.школа, 1987, С.10-39.
7. Дубовик С.І. Аудіювання на уроках української мови// М.Початкова школа.- №3, 2002.
8. Жинкин Н.И. Речь как проводник информации. – М.: Наука, 1982, С.63-72.
9. Кодлюк Я.П.Підручник для початкової школи: теорія і практика. – Тернопіль: підручники і посібники, 2004.
10. Костюк Г.С. Навчально–виховний процес і психічний розвиток особистості /За ред. Л.М.Проколієнко. К.: Радянська школа, 1989. С.125-140.
11. Ладыженская Г.А. Система работы по развитию связной устной речи учащихся. – М.: Педагогика, 1975, С.13-25.
12. Львов М.Р. Речь младших школьников и пути ее развития. М.: Просвещение, 1975. С.91-103.
13. Маркова А.К. Психология усвоения языка как средства общения. М.: Педагогика, 1974.
14. Мельничайко В.Я. Лінгвістика тексту в шкільному курсі української мови: Посібник для вчителя. – К.: Радянська школа, 1986 С.3-16.
15. Методика викладання української мови. Навчальний посібник / С.І. Дорошенко, М.С.Вашуленко, О.І.Мельничайко та ін. За ред. С.І.Дорошенка. – К.: Вища школа, 1992.
16. Педагогічний словник / За ред. дійсного члена АПН України Ярмаченка М.Д. – К.: Педагогічна думка. 2008.
17. Програми для середньої загальноосвітньої школи 1-4 класи. – К.: Початкова школа, 2003.
18. Психологические проблемы массовой коммуникации / Под ред. А.А.Леонтьева. – М.: Наука, 1974.
19. Розенталь Д.Э., Теленкова М.А. Словарь – Справочник лингвистических терминов. – М.: Просвещение, 1976.
20. Савченко О.Я. Дидактика початквої школи. підручник для студентів педагогічних факультетів. К.: Генеза, 1999, С.3-9, 31-35, 110-117.
21. Терновська Т.П., Маркотенко Г.С. Збірник переказів з української мови для початкових класів. – К.: Освіта, 1998.
22. Ушинський К.Д. Вибрані педагогічні твори. – К.: Радянська школа, 1999, С.42