Важливе місце в системі педагогічних поглядів та практичній діяльності В. О.Сухомлинського посідає використання народної міфології — важливого засобу морально-етичного виховання школярів та формування творчої особистості. Особлива роль тут відводиться народній казці - яка охоплює дітей оригінальністю свого змісту, високим польотом творчої фантазії, знайомить дітей з духовними надбанням народу. "Казка — це духовні багатства народної істини, пізнаючи яку, дитина пізнає серцем життя народу". — писав В. О. Сухомлинський у книзі "Серце віддаю дітям". Педагог стверджував, що головне в народних казці те, що в них закладені глибокі філософські істини, послухавши і сприйнявши які діти замислюються над проблемами життя. [22].
Діти знаходять глибоке задоволення в тому, що їхня думка живе усвіті казкових образів. "П'ять, десять разів,— пише В.О. Сухомлинський, — дитина може переказувати одну і тусаму казку і щоразу відкривати в ній щось нове. В казкових образах перший крок від яскравого живого - конкретного до абстрактного" ("Серце віддаю дітям").
Наші діти водночас шукають відповідь на сто і більше запитань різного змісту: як женуть зорі і чому плаче дощ? Звідки взялася дівчинка і як у лелеки з'явились червоні чобітки? Що чує стрибунець? Чому павуки хотіли закрити сонце? Чому півень встає раніше за всіх? Щоб дати відповідь на всі ці запитання в ранньому дитячому віці треба звернутись до мудрої і благородної народної казки, яка вмить і виховує.
Діти Педагога знали і переказували різноманітні казки, створені народом і окремими авторами; самі складали казки.
Талановитий педагог гостріше інших розумів небезпеку перевантаження дитячої особистості розумовими та фізичними видами діяльності і зв'язане з ним передчасне вмирання дитинства. Він всіляко розширював, піднімав стелю дитячості свідомості шляхом творення казки.
У школі В. О. Сухомлинського всі до одного вчителі - талановиті. Він розробив разом із ними систему підготовки школярів до створення власних казок через уроки-роздуми. Мета яких познайомити дітей із навколишньою дійсністю, з природним, тваринним і рослинним світом.
Легендами, розкриваючи їх зміст - характеризуючи героїв, підводив дітей до основного — розуміння глибоких народних істин, закладених у казках. Через конкретні і яскраві образи казкових героїв у дітей пробуджуються поняття доброти, ніжності, милосердя, справедливості, ненависті до зла; дитина вчиться мислити, пізнавати життя. Іншими словами початковий етап виховання дитини, усвідомлення нею дійсності і розумом, і серцем відбувається за допомогою казки. "Діти розуміють ідею лише тоді. — пише В. О. Сухомлинський, — коли її втілено в яскраві образи". [там само, с. 277].
Далі продовжується все глибше входження дитини в життя казкових героїв, розуміння їх внутрішніх переживань. Вони живуть їхнім життям, інсценізують картини і ситуації життя, малюють, вирізають із паперу своїх улюблених героїв. Завершується цей процес найцікавішим для дітей видом поетичної творчості — створенням власних казок-оповідань.
"Павлинські казки" відомі всьому світу. Це унікальний експеримент у педагогічній практиці. Тут була створена кімната казки, зародились драматичні гуртки, появився ляльковий театр. І все це можливе лише тоді, стверджує педагог, коли слово входить у життя дитини, як глибоко особистий інструмент творчості і використовувати його треба саме в пору дитинства і раннього отроцтва.
Як бачимо, В. О. Сухомлинський розглядав казку, як мудрий витвір народу, могутній виховний засіб і важливий інструмент, за допомогою якого, успішно формується духовність дитячої особистості.
"У світі є не тільки потрібне, корисне, але і красиве. Відтоді, як людина стала людиною, з тієї миті, коли він задивився на пелюстки квітки і вечірню зорю, він став вдивлятися в самого себе. Людина осягла красу... Краса існує незалежно від нашої свідомості і волі, але вона відкривається людиною, їм осягається, живе в його душі... Світ, що оточує людину - це, насамперед , світ природи з безмежним багатством явищ, з невичерпною красою. У природі вічне джерело прекрасного. " [17].
Спираючи на розуміння прекрасного як природного початку, що існує незалежно від людини, Але відбивається його пізнанням, В.О.Сухомлинский будує систему естетичного виховання, що, на його думку, повинна бути в центрі уваги школи і родини. Свій ідеал естетичного виховання талановитий педагог вбачав у тім, щоб кожна дитина, побачивши прекрасне, зупинився перед ним у здивуванні, зробив його часткою свого життя. Пізнання прекрасного, переживання радості в зв'язку з його створенням збагачують людини, множать його сили, цементують світогляд. Адже світогляд базується не тільки на сумі знань, але і на морально- естетичному, емоційному світі людини, у тому числі і на почутті прекрасного.
В.О.Сухомлинский поділяв думку про те, що успіх виховання багато в чому визначається розвитком емоційно-почуттєвої сфери.
Настільки ж велике значення в эстетическом вихованні Сухомлинский додавав живопису і музиці. Мистецтво, відкриваючи ока на світ рідної природи, як би набудовує струни душі на ту хвилю, що передає звучання краси світу, будячи почуття прекрасного і доброго. "Як у живому, трепетному слові рідної мови, так і в музичній мелодії перед дитиною відкривається краса навколишнього світу. Але мелодія, - пише В.О.Сухомлинский, - доносить до дитячої душі не тільки красу світу. Вона відкриває перед людьми людська велич і достоїнство. У хвилини насолоди музикою дитина почуває, що він дійсна людина".
Прилучаючи дітей до світу прекрасного, Сухомлинский завжди використовував ряд психологічних моментів і педагогічних заповідей. Насамперед , виховання прекрасним ґрунтувалося на позитивних емоціях. Там, де починається хоч найменший примус дитячої душі, про эстетическом виховання не може бути і мови. Заплакана чи дитина розстроєний чимось школяр не сприймає вже нічого, навіть самого тричі распрекрасного, котре його буде оточувати і пропонуватися. Прекрасне тільки тоді може сприйматися і бути прекрасним, коли дитина емоційно підготовлена до цього з завмиранням серця, із трепетом душі чекає зустрічі з ним.
Світ прекрасного для дитини починається в родині. "Тонкість відчуття людини, емоційна сприйнятливість, вразливість, чуйність, співпереживання, проникнення в духовний світ іншої людини - усе це осягається насамперед у родині". [18].
Для дитини найбільш дорогою, близькою, прекрасною істотою є мати. Мати - це не тільки тепло, затишок, увага. Це - світ сонця, любові, добра, ласки, увесь світ у руках матері. І від того, який він, цей світ, залежить, якої виросте людина.
При недоліку материнської уваги розвиток дитини завжди затримується - психічно, фізично, інтелектуально, емоційно. Деякі психіатри думають, що кілька місяців позбавлення материнського впливу досить для того, щоб у психіці дитини відбулися зміни, що уже не можна цілком усунути в майбутньому. Для Сухомлинского культ матері - це результат серйозних роздумів про необхідність зв'язку поколінь, про передачу духовної культури.
"Учительська професія, - писав Сухомлинский, - це людинознавство, постійне, що не припиняється проникнення в складний духовний світ людини. Чудова риса - постійно відкривати в людині нове, дивуватися новому, бачити людини в процесі його становлення - один з тих коренів, що харчують покликання до педагогічної праці. Я твердо переконаний, що цей корінь закладається в людині ще в дитинстві й отроцтві, закладається й у родині, і в школі. Він закладається турботами старших - батька, матері, учителя, - які виховують дитини в дусі любові до людей, поваги до людини". Саме так формувався педагогічний талант самого В.О.Сухомлинского, джерело якого - любов до дітей, глибока віра в можливість виховання кожної дитини так, щоб не потрібно було потім виправляти допущені в раннім дитинстві помилки. Терпимість до дитячих слабостей, розуміння найтонших спонукальних мотивів і причин дитячих витівок, чуйність, турбота про дитину - усю цю мудрість Сухомлинский виніс із власного дитинства.
Що лежить на поверхні, найчастіше не помічається. Здавалося б, чого простіше, але ми, видимо, дотепер не усвідомлюємо повною мірою роль того впливу, що робить на формування майбутньої людини обстановка в родині в ранньому дитячому віці. Але ж те, якої виросте людина, багато в чому визначається тим, хто тримав дитину на колінах, вів його за руку, пік пісні і розповідав казки.
Праця і культура, уся життєдіяльність сучасної людини з кожним роком усе більше залежать від рівня його духовності, моральної позиції. Навчання не дає бажаних результатів, якщо вчитель ставить перед учнем на перше місце ціль: "Вивчити, запам'ятати!". Чим у більшій мірі на перше місце висувається ця задача, чим більше вона захоплює внутрішні сили учня, тим далі відходить на задній план задача морального виховання. Шкода зубріння величезний - вона мимоволі знищує основні ідеї навчального предмета. Уповати тільки на формальне завчання готових формул, на просте збільшення ідейного чи морального змісту в досліджуваних предметах і тим самим сподіватися, що ми вирішимо всі задачі по формуванню всебічно розвитий особистості, було б занадто великим спрощенням. Подібне виховання впливає лише на логічну, абстрактну систему мислення, не торкаючись область почуття й емоцій людини.
Велике лихо, вважав Сухомлинский, якщо вихователь не уміє вибирати зі скарбниці мови саме ті слова, що необхідні, щоб знайти шлях до серця дитини, якщо в процесі виховання норм моралі і моральності ми не викликаємо позитивних емоцій, подібних тим, що з'являються в людини від зіткнення з чимось близьким і дорогої. Слово повинне бути ємним, мати глибокий сенс, емоційне фарбування, воно повиннео залишати слід у думках і душі вихованця. Адже якщо слова, нехай навіть самі потрібні і красиві, про високу мораль не викликають емоцій, не хвилюють, те вони так і залишаться порожніми звуками, благими побажаннями. У тім полягає майстерність вихователя, щоб розмова з вихованцем викликав в останнього власні думки, переживання, спонукуючи до активної діяльності.