Прояв їх чи інших якостей особистості відбувається під година навчання за різними моделями освіти. Прояв пам'яті та уваги забезпечується взаємодією між учнем та вчителем згідно принципів традиційної моделі навчання. Уява - це результат запам'ятовування та утримання великої кількості інформаційних відомостей. Вона проявляється також під година класичних взаємодій учень-вчитель, однак реалізовується й підтримується моделями освіти інформаційного суспільства, зокрема - дистанційною. Прояв логічного мислення є результатом користування великою кількістю інформаційних джерел, вмінням аналізувати та прогнозувати особистісний стан та стан суспільства. Такі вимоги висуває до учня дистанційна форма навчання за розумів контролю кінцевого результату чителем. На базі синтезу традиційної та дистанційної систем освіти організована Болонська система. Вона вимагає від учня вольової організації усіх своїх вольових якостей, що виявляться в самостійній постановці цілей навчання та самостійному контролі власного ритму споиванні та реалізації знань.
Таким чином, для розвитку усіх особистісних якостей людини, їй необхідно з дитинства відчути організацію усіх моделей навчання. Постає необхідність у розробці змішаної системи навчання, яка поєднує елементи класичної моделі (традиційної), дистанційної та Болонської в різних пропорціях відповідно до періоду (молодша школа, середня, старша, професійна та вища освіта). У цьому полягає актуальність тими дипломного проекту.
Головною метою дипломного проекту є наукове обґрунтування упровадження в загальноосвітній цикл шкіл змішаної системи навчання та розробка елементів дистанційної форма для Школа комп'ютерної майстерності.
1.2 Явище Освіти як підсистема ІС Наука та інструмент організації розумного
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ Й НАУКИ УКРАЇНИ
(Інформаційна довідка)
Розвиток освіти в Україні невід'ємно пов'язаний із становленням української держави. Освіти покликана формувати творчу особистість, розвивати її таланти, розумові та фізичні здібності, виховувати високі моральні якості, збагачувати інтелектуальний потенціал українського народу, забезпечувати соціально-економічну та духовну сфери кваліфікованими фахівцями.
За роки незалежності України створена нова законодавча та нормативно-правова база функціонування освітньої галузі, системно здійснюється реформування та модернізація її структури, змісту, форм та методів навчання, удосконалюється управління заставами освіти на основі принципів гуманізму та демократії.
Докорінні зміни в системі освіти визначаються стратегією випереджувального інноваційного розвитку й відбуваються в контексті європейської інтеграції з орієнтацією на фундаментальні загальнолюдські цінності. Сьогодні в Україні в цьому напрямі здійснюють практичні заходь, зокрема організовано широке впровадження в освітню галузь принципів Болонського процесу. Освіта в Україні має розгалужену структуру: від дошкільних навчально-виховних закладів до університетів, академій, інститутів, коледжів. На сьогодні мережа включає 40,9 тисяч навчальних закладів у тому числі: 15,3 тисячі дошкільних, 20,9 тисяч загальноосвітніх, 1,5 тисячі позашкільних, 957 професійно-технічних та 966 вищих навчальних закладів І-І рівнів акредитації.
Відродження, розбудова й реформування національної системи освіти - найважливіша складова суспільного, економічного життя країни, необхідна умова її матеріального розвитку. Метою державної освітньої політики України є всебічний розвиток особистості, її талантів, розумових і фізичних здібностей, формування свідомої громадянської позиції, спрямованої на збереження та примноження цінностей національної культури й громадянського суспільства. На досягнення поставленої мети спрямована й система загальної середньої освіти, яка забезпечує всебічний розвиток дитини як особистості, її нахилів, здібностей, талантів, трудову підготовку, професійне самовизначення, формування загальної моралі, засвоєння необхідного обсягу знань про природу, Людину, суспільство, культуру та виробництво.
Обов'язковою первинною складовою системи безперервно є дошкільна освіта. Нині в Україні функціонує 14900 дошкільних закладів, у яких навчається й виховується 96977 дітей, що становить 48% від загальної кількості дітей дошкільного віку.
Відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" набувають поширення інтеграційні процеси в цій галузі освіти. Так, в Україні налічується 1565 навчально-виховних комплексів "Школа - дитячий кіш" їз контингентом 64 тис. дітей. Триває процес створення нових типів дошкільних навчальних закладів: художньо-естетичного, фізкультурно-оздоровчого, гуманітарного та інших напрямків.
В Україні проводитися різнопланова робота щодо повного охоплення "навчанням усіх дітей шкільного віку. У країні діє 20605 загальноосвітніх навчальних закладів різних типів, у яких здобувають загальну середню освіту 5,2 млн. учнів.
Предметом постійної уваги є забезпечення доступу до якісної освіти, утримання, навчання й виховання дітей сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків і дітей з особливими потребами. З цією метою зростає кількість спеціальних шкіл, шкіл-інтернатів, дитячих будинків, навчальних закладів компенсую чого типу тощо.
За оцінками міжнародних експертів на сьогодні Україна є прикладом для наслідування іншими країнами Європейського співтовариства щодо задоволення освітніх проблем національних меншин. В україні функціонує мережа загальноосвітніх навчальних закладів, у яких навчально-виховний процес здійснюється російською, угорською, румунською (молдавською), кримськотатарською та польською мовами, а саме: функціонують 1594 школи з російською мовою навчання, 69 - угорською, 94 - румунською, 9 - молдавською, 14 - кримськотатарською, 4 - польською. Окрім того, функціонує 2140 загальноосвітніх навчальних закладів, у яких навчання здійснюється двома й більше мовами, зокрема: українською й російською - 2068 (1168214 учнів); українською й угорською - 30 (9332 учнів), українською й румунською - 8 (2949 учнів); українською й молдовською - 3 (1320 учнів); українською й польською - 2 (1082 учні).
Відповідно до Закону України "Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або меншин" у багатьох загальноосвітніх навчальних заставах російська, румунська, молдавська, угорська, польська, болгарська, новогрецька, гагаузька, ромська мови, а також іврит та ідіш вивчаються як навчальні предмети; вірменську, кримчацьку, караїмську ж мови вивчають у недільних школах.
З кожним долею розширюється мережа загальноосвітніх навчальних закладів для обдарованої молоді. Якщо сім років тому в Україні функціонувало 913 гімназій, ліцеїв та колегіумів, у яких навчалося 265,8 тис. учнів, те нині їх кількість наближається до 1 млн. Взагалі в Україні ведеться постійна різнобічна робота з пошуку, навчання й виховання талановитої молоді - майбутнього інтелекту держави. І найбільш ефективною формою виявлення юних талантів стали учнівські предметні олімпіади, турніри та конкурси.
В 2004 - 2005 н.р. у всеукраїнських учнівських олімпіадах з базових предметів взяло долю близько 3 млн. учнів, 1018 з їх стали переможцями; 26 школярів гідно представляли Україну в Міжнародних учнівських олімпіадах, виборовши 25 медалей різного статусу: 3 золоті, 10 срібних і 12 бронзових.
Школярі України постійно беруть доля й в інших всеукраїнських та міжнародних змаганнях, багато з яких вже стали традиційними: Міжнародна Мендєлєєвська олімпіада, Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, Міжнародна олімпіада та Міжнародний конкурс з російської мови для країн СНД і Балтії, Міжнародний турнір фізиків, всеукраїнський конкурс учнівської творчості, присвячений видатному українському поету Т. Г. Шевченку тощо.
В Україні приділяється значна увага й позашкільній освіті. Майже 1,5 млн. дітей та підлітків одночасно з навчанням у школі навчаються й у позашкільних заставах освіти, яких нараховується майже 1,5 тисячі. У них створені належні умови для здобуття додаткових знань, умінь і навичок за інтересами, забезпечення інтелектуального, духовного розвитку, підготовки до активної професійної та громадської діяльності.
За роки незалежності в Україні створені вітчизняні підручники, навчальні й методичні посібники для усіх ланків середньої освіти. Лише для реалізації змісту предметів інваріантної частини Базового навчального плану загальноосвітньої школи регламентовано 1071 назву підручників та понад 600 найменувань додаткових навчальних видань, спрямованих на поглиблення та вдосконалення загальної середньої освіти учнів. Майже з усіх навчальних предметів є варіативні підручники, наявність яких створює сприятливі умови для демократизації навчально-виховного процесу.
В 2001 році в Україні розпочався поступовий перехід на 12-річний термін навчання. Здійснено значну організаційну та науково-методичну роботові щодо переходу загальноосвітньої школи на новий зміст і структуру. Затверджені Державні стандарти початкової загальної освіти та базової й повної загальної середньої освіти, на основі яких розроблені Типові навчальні плани початкової, основної й старшої школи.
Ключова роль у забезпеченні якісні освіти належить учителеві. Нині в Україні працює понад 570 тисяч педагогів. З метою стимулювання їхньої активної участі в становленні й розвитку національної системи освіти засновано щорічний Всеукраїнський конкурс "Учитель долі". Вже відбулося 9 таких конкурсів, у яких взяло долю більш як 120 тис. учителів, у тому числі понад 1 тис. у фінальних етапах. Переможці конкурсу відзначаються високою державною нагородою - присвоєнням звання "Заслужінь учитель України". Нині таких вчителів 45.