59.Наумчук М. М. Сучасний урок української мови в початковій школі (Методика і технологія навчання). –Тернопіль: ”Видавництво Астон”, 2005. -352 с.
60.Обучение и развитие: Експериментально-педагогическое иследование / Под ред. Л. В. Занкова. – М.: Педагогика, 1975. –146 с.
61.Общая психология / Под ред. А. Петровського. – М., 1086. –464 с.
62.Олійник І., Іваненко В., Рожило Л., Скорик О. Методика викладання української мови в середній школі: Навчальний посібник / за ред. І. Олійника. –К., Вища школа.1989.-439с.
63.Онищук В. О. Шлях до глибоких знань. — К.:Знання, 1969. - 264 с.
64.Перелік програм та підручників // Початкова школа. -1999. -№8. -С.28-33.
65.Підвищення ефективності навчально-виховного процесу на уроках української мови. Збірник статей /За ред. Г. Передрій.- К.: Рад. шк..,1983.- 263 с.
66.Пешковский А. М. Русский синтаксис в научном освещении. –М.; 1956. С.32.
67.Прищепа К., Вашуленко В. Збірник диктантів з української мови для 1-3 класів: Посібник для вчителів.- К., Рад. шк..,1984. –192 с.
68.Прищепа К. С., Колесниченко В. И. Буквар (піручник). –К.:”Форум”, 2000. -158 с.
69.Програма для середньої загальноосвітньої школи 1—4класи. -К.: Початкова школа, 2006. – 432с.
70.Психология / Под ред. А. Г. Ковалёва и др. — М.: Просвещение, 1966. – 494 с.
71.Руднева Р. Розвиток інтересу до вивчення української мови // Початкова школа. — 1988. —№10. —С.21.
72.Савченко О. Я. Дидактика початкової школи. – К., 1997, - 72 с.
73.Савченко О. Я. Порівняння у навчанні учнів початкових класів.-К.: Радянська школа, 1977. —151с.
74.Савченко О. Я. Сучасний урок у початкових класах: Посібник для вчителяти. –К.: Магістр S, 1997. -256 с.
75. Сапун Г. Збірник диктантів і завдань для тематичного опитування з української мови у початкових класах. – Тернопіль:Підручники і посібники, 2005. -175 с.
76.Скрипченко Н. Ф., Вашуленко М. С. Буквар (підручник). —К.: Освіта, 1996. —96 с.
77.Смолянець В. В. Нові підручники для 1—4 класів // Початкова школа. -1990. -№5. -С.73-77.
78.Сухомлинський В. О. Серце віддаю вбрані твори. у 5-ти т. —К.: Радянська школа, 1977. — Т.З. — 279 с.
79.Сучасній школі — сучасні програми // Початкова школа. -1999. -№8. -С.64.
80.Ушинский К. Д. Избранные педагогические произведения. — М.: Просвещение, 1968. —234 с.
81.Хорошковська О. Н. У світі чарівних букв (підручник). — К.: Освіта, 1997. — 100 с.
82.Хрущ К. І. Вивчення української мови в 1 класі. Посібник для вчителів. — К.: Радянська школа, 1976. —106 с.
83.Чорна М. М., Грабар Д. І. Буквар (підручник). — К.: Світ, 1995.-94с.
84.Чуйко Г. А. та ін. Методика викладання української мови в початкових класах. — К.: Вища школа, 1975. -186 с.
85.Шкільник М. М. Проблемний підхід до вивчення частин мови. Посібник для вчителів. — К.: Радянська школа, 1986. — 136 с.
86.Шпак М. Змістове забезпечення емоційності навчання учнів // Початкова школа. - 2000. - №5. С. 6- 10.
87.Юркевич В. С. Развитие начальных уровней познавательной потребности у школьников // Вопросы психологии. - 1980. -№2. - С.83-92.
88.Ющук І. Психологічний аспект у методиці викладання рідної мови // Дивослово. — 1999. —№7. — С.42-44.
89.Явдошенко І. Інтерактивні методи навчання на уроках української мови // Початкова школа. -2008. -№2. С.7.
2 клас
Тема.Іменники. Слова - назви предметів
Мета.Закріпити і розширити знання учнів про слова — назви предметів(іменники); розвивати творчу уяву, зв'язне мовлення учнів, вмінняузагальнювати; виховувати охайність під час письма.
Обладнання.Предметні малюнки, індивідуальні картки з завданням,таблиця, перфокарти, сигнальні картки.
Хід уроку
1. Організація класу до роботи.
І1. 1. Каліграфічна хвилинка.
Урок почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Заєць
(Сильні учні самі складають слово, адля інших вчитель читає загадку).
Він із казки, він із пісні,
В нього зубки, як залізні.
Капустину він гризе,
Зветься звір на букву „зе”.
Т. Коломієць
2. А тепер, діти, давайте запишемо слово у свої орфографічні словнички.
(Запис слова в індивідуальний орфографічний словник).
3. Пояснення походження слова “заєць” та його лексичного значення.
а) Слово «заєць» в перекладі з давньої слов'янської мови означає «стрибун».
б) А тепер, діти, давайте звернемося до «Тематичного словника школяра» (авт. К.С Прищепа, В.Г. Лук'яненко).
в) На дошці записані слова, вам необхідно прочитати і виписати слова, згрупувати їх.
1 варіант. Виписати слова- родичі.
2 варіант. Виписати близькі за значенням слова.
Заєць, вухань, зайчик, зайченя, куцохвостик, заєнько, сіренький, зайча, русак (Перевірка виконання завдань).
III. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми і мети уроку.
Починаємо вивчати
Ми тепер частини мови.
Всіх їх треба добре знати,
Щоб здобути знань основи.
Перша з них — іменник, друзі.
Цю частину люблять дуже,
Бо усе вона назве,
Дасть імення золоте.
Мама, мир і Україна,
Сонце, небо, світ, людина,
Звуки, букви, слово, мова —
Ось частина ця чудова!
Хто? Сестричка, ненька, батько,
Пташка, білочка, зайчатко...
Що? Земля, ріка, діброва,
Книжка, зошит, ручка, школа...
Вивчим цю частину мови,
Зрозуміймо все на п'ять,
Бо вона така казкова –
Допоможе світ пізнать!
— Сьогодні до нас на урок завітав поважний гість з Країни Морфології.
— Іменник.
Все, що нас оточує, це предмети. Предметів дуже багато, і кожен з них має свою назву. А слова, що є назвами предметів, називаються іменниками
Отже, чим більше ми знаємо іменників, тим більше вживаємо їх у своєму мовленні, тим багатша наша мова.
— На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося зі словами, які є назвами
предметів (іменники), закріпимо, як правильно ставити до них питання.
1. Закріплення умінь ставити питання до слів—назв предметів.
а) На дошці записано вірш.
Зима морозяна надворі,
Замети білі на землі,
Зоріють в небі ясні зорі,
Заснули зайчики малі.
Н. Забіла
— Знайдіть у вірші й запишіть «приховані» слова.
— Яке з поданих слів «зайве»?
— Чому?
— Випишіть з вірша слова, які відповідають...
І варіант | II варіант |
На питання хто? | На питання що? |
2. Спостереження за мовним матеріалом. Зробіть висновок:
— Що таке іменники?
— Які ставимо до них питання?
— Звірте з підручником.
— Опрацювання правила з підручника.
3. Осмислення одержаних знань.
— Чому іменник дістав таку назву? Чи зв'язані за змістом слова: «іменник», «ім'я», «найменування»?
Робота з таблицею підручника.
IV. Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
(діти рухаються під музику).
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Робота з підручником. Вправа 184.
2.Робота з сигнальними картками.
(Вчитель показує предметні малюнки із зображенням людей, тварин, речей, рослин тощо. У відповідь учні сигналізують картками «Хто? Що?»).
3. Робота з перфокартками, користуючись таблицею.
калина | О |
білий. | О |
борошно | О |
ведмідь | О |
працює | О |
насіння | О |
Прізвище учня | Оцінка |
Завдання: зафарбувати кружечок навпроти іменника.
4. Гра «Які слова можна прочитати?»
око, село, сік, ліс, лісок, колесо, сокіл...
- На які питання відповідають слова, які ви придумали?
4. «Хвилинка поезії».
5. Деформоване речення.
6. Зіроньки, на, сяють, місяць, небі.
— До якого слова належить модель
— Візьміть альбом, олівці і намалюйте ніч, яку уявили собі, читаючи пісенний рядок.
6. Робота в групах.
Кожній групі роздаються картки. Діти шукають слова — назви предметів(іменники).
Пожовкло листя на березах. Кожного дня відлітають птахи.
7. Текст.
У зеленім кожушку,
Костяній сорочечці
Я росту собі в ліску —
Всім зірвати хочеться. (Горіх)
Із загадки необхідно виписати іменники.
Білочка зробила це так:
кожушку, сорочечці, ліску.
Зайчик зробив так:
кожушку, сорочечці.
— Хто з них виконав завдання правильно. і чому?
VI. Підсумок уроку.
1. Щоозначають іменники?
2. Які іменники відповідають на питання хто?, а які — на питання що?
VII. Домашнє завдання. Вправа 189.
Додаток В
З клас
Тема: Повторення вивченого про іменник як частину мови
Мета. Повторити і поглибити знання учнів про загальне значення та граматичні ознаки іменника. Продовжувати формувати вміння визначати рід, число і відмінок іменників, ставити іменники в початковій формі. Розвивати мовлення і мислення учнів, творчий підхід до виконання завдань. Збагачувати словниковий запас. Виховувати культуру мовлення, вміння вести дискусію. Виховувати інтерес до вивчення рідної мови.
Обладнання. Таблиці, рухомі таблиці, сигнальні картки, карткидля індивідуальної роботи, малюнки, пірамідки, кошички зі сніжинками, ребуси.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
На уроці підсумковім
Треба дружно працювати,
Щоб змогли на всі питання
Повні відповіді дати.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Отже, урок в нас підсумковий. Я тільки хочу доповнити, що підсумок ми проводимо з теми «Іменник». Пригадаємо основні знання, які отримали про цю частину мови.
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.
III. Актуалізація опорних знань.
Що іменують слова-іменники? (Предмети)
Щоб іменники відгукнулися, яке питання задаємо? (Хто?Що?)
Чому до одних іменників ставимо питання хто?, а до інших що?(Бо є істоти і неістоти)