Смекни!
smekni.com

Історія та перспективи розвитку російської професійно-технічної освіти (стр. 3 из 8)

· сприяти розвитку демократичних свобод в діяльності професійних освітніх установ, що вибудовують свої оригінальні освітні програми.

Це послужило поштовхом в розвитку професійної освіти і, як показало дослідження, найбільш перспективним напрямом його розвитку буде широка диверсифікація, яка забезпечить розвиток освітньої системи Росії і сприятиме:

· надати окремій особі свободу у виборі освітніх траєкторій відповідно до своїх здібностей, запитів і можливостей;

· враховувати потреби замовників професійних кадрів в підготовці мобільних, орієнтованих на ринкові відносини фахівців;

· сприяти розвитку демократичних свобод в діяльності професійних освітніх установ, що вибудовують свої оригінальні освітні програми.

У країні стали складатися нові соціально-економічні відносини, які вплинули на формування змісту професійної освіти. Воно стало розвиватися шляхом кількісних — поява нових професій (спеціальностей) і спеціальностей (спеціалізацій) і якісних змін — гуманітаризації зміст навчання. Ці процеси лягли в основу розвитку змістовного компоненту диверсифікованої педагогічної системи середньої професійної освіти.

В даний час в Росії функціонує 2812 середніх професійних учбових заклади, з них 142 недержавних, які забезпечують підготовку фахівців середньої ланки більш ніж по 280 спеціальностям. Чисельність студентів, що навчаються в середніх професійних учбових закладах складає 2147 тисяч чоловік. 20 березня 2001 року в Москві відбудеться З'їзд директорів середніх професійних учбових закладів, який намітить шляхи подальшого вдосконалення і розвитку середньої професійної освіти.

Вище перелічене доводить, що елементи педагогічної системи середньої професійної освіти диверсифікувалися, що дає підставу говорити про диверсифікацію самої педагогічної системи.

Таким чином, на наш погляд, система середньої професійної освіти включає дві складові: професійна освіта і додаткова освіта. Останнє реалізується при підвищенні кваліфікації і перепідготовці працівників, що вивільняються, незайнятого населення і покликана сприяти забезпеченню ефективної, вільно вибраної зайнятості громадян, задоволенню потреб в навчанні і підвищенні зростання професійної майстерності, посиленню конкурентоспроможності кадрів в умовах ринкової економіки, їх професійної мобільності і соціальної захищеності. Основними початковими положеннями такої інтеграційної системи безперервної професійної освіти можуть бути наступні:

1. Системний підхід до організації професійного навчання на основі перебудови змісту і оптимізації методів навчання, шляхом інтеграції підсистем професійної освіти в органічно цілісну, таку, що оптимально діє і динамічно розвивається систему. Під органічно цілісною системою розуміється організаційна і впорядкована система з розвиненими внутрішніми і цілеспрямовано встановлюваними зовнішніми зв'язками, новими інтегральними якостями, яких не було у взаємозв'язаних підсистемах. Під динамічним розвитком такої системи розуміється педагогічно організований цілеспрямований рух системи від сумативного рівня, коли професійні освітні установи є послідовні, слабо зв'язані ступені безперервної освіти, до органічно цілісного стану, що характеризується інтеграційними взаємозв'язками їх головних компонентів і основних параметрів освітнього процесу.

2. Цілісність професійної підготовки шляхом постійного зміцнення взаємозв'язків її основних компонентів на основі принципу інтеграції і його взаємодії з іншими принципами навчання: політехнізму, спадкоємності, єдності навчання і виховання, мотивації учення і праці, проблемної. Органічна цілісність системи професійної підготовки може бути досягнута в тому випадку, якщо всі її компоненти будуть орієнтовані на кінцеву мету - підвищення якості підготовки кваліфікованих фахівців.

3. Пріоритет особи у виборі і побудові своєї освітньої траєкторії відповідно до своїх можливостей і здібностей, потреб ринку праці, як на державному рівні, так і на рівні регіону або муніципалітету.

4. Пріоритет спеціальності в організації освітніх структур системи шляхом єдиної цільової спрямованості на кінцеві результати при плануванні і управлінні професійною підготовкою. Досвід і проведені дослідження показують, що реалізація цього положення можлива лише в тому випадку, якщо в процесі проектування і здійснення навчання мети і завдання поетапного ускладнення теоретичних і практичних основ навчання будуть наближені до профілю майбутнього фахівця і закладені в програми етапів освітнього процесу професійних учбових закладів.

5. Перебудова компонентів інтегрованих підсистем (цілей і завдань, змісту, засобів і методів навчання; діяльності педагогів, що вчаться і студентів) на основі програмно-цільового підходу з урахуванням майбутньої професійної діяльності випускника.

Центральною ідеєю системи інтеграції середньо професійної підготовки навчаємих в професійних освітніх установах є категорія цілісного розвитку людини як суб'єкта діяльності і спілкування на всьому протязі його професійної підготовки і продуктивності праці.

6. Орієнтація на безперервний цілісний розвиток навчаємих як активних суб'єктів освіти і соціальної дії.

Принципами побудови системи середньої професійної освіти, які витікають із загальних принципів державної політики в області освіти, передбачених Законом РФ «О освіті», можуть бути: демократизм, гуманізм, диференційована, різноманіття, гнучкість, єдність, варіативність, диверсифікація та інші.

Розробка інтеграційної системи професійного навчання на основі сформульованих положень і принципів складається з наступних етапів:

· шляхом теоретичних досліджень, вивчення стану науки, техніки, виробництва, потребі особи формується соціальне замовлення на кваліфікованого фахівця;

· відповідно до соціального замовлення визначаються вимоги до головних якостей і видів діяльності працівників; сукупність конкретних ділових якостей, можливий круг посад, що заміщаються, конкретні види компетентної діяльності відбиваються у вимогах до фахівців даного профілю (кваліфікаційних характеристиках);

· проводиться відбір змісту навчання, що забезпечує формування конкретних якостей і видів діяльності відповідно до кваліфікаційних характеристик;

· відібраний зміст навчання розподіляється за інтегральними програмами відповідно до специфіки підготовки конкретного фахівця;

· матеріал, зібраний в інтегральних програмах, розподіляється в універсальному наборі учбових предметів для професійних учбових закладів;

· визначаються, які дисципліни з універсального набору учбових предметів різного рівня освіти включаються в учбові плани професійних освітніх установ, встановлюється рівень складності їх вивчення в кожній ланці системи освіти;

· на основі програмно-цільового підходу проводиться перебудова всіх основних компонентів учбово-виховного процесу в професійних освітніх установах при орієнтації на кінцеві результати підготовки фахівців.

· Аналіз підготовки до професійної діяльності в різних варіантах показує, що для виконання професійних функцій рівень освіти у ряді випадків не є обов'язковим, оскільки техніка за освітою часто використовується як на посадах кваліфікованих робочих, так і на посадах інженерів. Проте навчання подразумевает не тільки придбання функціональних знань, але і загальний розвиток, розширення кругозору, тобто отримання певного круга знань і умінь, що виходять за межі знання конкретних професійних функцій.

1.2 Середня професійна освіта на сучасному етапі

На початку 1997 р. російський уряд прийняло рішення про необхідність реформування системи освіти. Це робилося в загальному контексті перегляду принципів функціонування і розвитку соціальної сфери в нових умовах.

Відносна макроекономічна стабілізація, що намітилася в цей час, і очікування початку економічного зростання вимагали зміни принципів організації діяльності соціальної сфери, її більшої ув'язки з ринковим оточенням, що формувалося.

Сьогодні середня професійна освіта направлена на підготовку фахівців-практиків.

Реалізується воно за двома основними освітніми програмами - базового рівня і підвищеного рівня.

Підвищений рівень середньої професійної освіти забезпечує поглиблення або розширення підготовки в порівнянні з базовим рівнем (при цьому термін навчання збільшується на 1 рік).

Що навчаються в середньому спеціальному учбовому закладі - студенти (курсанти), слухачі і інші категорії тих, що навчаються. Зміст освітніх програм середньої професійної освіти регламентується Державним освітнім стандартом середньої професійної освіти (ГОС СПО), який складається з 2 частин: федерального компоненту, що визначає загальнодержавні вимоги до мінімуму змісту і рівня підготовки випускників, і національно-регіонального компоненту. У зв'язку із закінченням терміну дії в 2001 році почата розробка нового покоління стандарту.

Середня професійна освіта реалізується в різних формах: очна, очно-заочна (вечірня), заочна, екстернат на базі основної загальної освіти (9 класів загальноосвітньої школи) або середньої (повного) загальної освіти (11 класів загальноосвітньої школи). Надходження до установ середньої професійної освіти здійснюється на конкурсній основі за наслідками вступних випробувань. Щорічно студентами середніх спеціальних учбових закладів стають близько 11 % випускників основних загальноосвітніх шкіл і близько 23 % випускників середніх (повних) шкіл.

Термін навчання за програмою середнього професійного утворення базового рівня по очній формі на базі середньої (повного) загальної освіти складає 2-3 року залежно від профілю підготовки.

Термін навчання по очний-заочній і заочній формах збільшується на 1 рік в порівнянні з терміном навчання по очній формі. При реалізації середньої професійної освіти на базі основної загальної освіти термін навчання збільшується на 1 рік в порівнянні з терміном навчання на базі середньої (повного) загальної освіти.