2.1Конспект уроку з української мови
Тема. Написання не здієсловами. Спостереження за зв’язком дієслова в реченні з іншими частинамимови. (Вправи 81–87.)
Мета. Забезпечитизасвоєння учнями знань про правопис не з дієсловами. Вчити спостерігатиза мовними явищами, аналізувати й узагальнювати.
Обладнання. Уривок з повісті В. Нестайка “Тореадори з Васюківки”,комп’ютер.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу.
1.Фронтальне опитування.
–Яка частина мови називається дієсловом? Наведіть приклади.
–Яким членом речення буває дієслово? (Присудком.)
2.Перевірка домашнього завдання. (Вправа 80.)
3.Письмо з пам’яті.
Продовженнязнайомства з “новими літературними друзями” з Васюківки.
– Як я йобіцяла: послухайте нову коротку історію про хлопчика Яву, але постарайтесязапам’ятати і записати якнайбільше дієслів з цього уривка.
(Прослуховуванняздійснюється за рахунок використання записаного на комп’ютері голосу вчителя.)
“Якось Ява з Яришкою,сестричкою меншою, посварився і при всіх плескачів їй надавав.Так вона, замість того щоб заплакати, раптом як закричить:
–Опозогив! – Вона букву “р” не вимовляє. – Маму-депутата на все село опозогив. Загаза чогтова.
Такогошелесту наробила – Ява не знав, куди й очі подіти.Стояв-стояв, червоний мов рак, а тоді як дав дриза – тількип’ятами залопотів”.
(В. Нестойко“Тореадориз Васюківки”.)
– Назвітьдієслова, які запам’ятались.
–Чого вчить цей короткий уривок?
III. Робота над вивченням новогоматеріалу.
1.Робота з прислів’ями. (За вправою 81.)
а)Поясніть, як ви розумієте зміст кожного прислів’я.
б)Випишіть з прислів’їв дієслова разом з не.
Висновок. Не з дієсловами треба писати окремо.
3.Закріплення правила про написання не з дієсловами, с. 44.
4.Колективне письмо. (За вправою 82.)
а)Читання речень, з’ясування значення невідомих слів.
б)Списування речень, розкриваючи дужки.
в)Самостійне складання висновку про написання не з дієсловами.
5.Самостійна робота (з наступною взаємоперевіркою). (За вправою 83.) Завданняаналогічне до попередньої вправи.
Каліграфічна хвилинка (творчого характеру). Гра “Запереч мені”.
–на комп’ютері написані речення, а діти за допомогою не складаютьречення-заперечення і записуєте його каліграфічне скорописом.
Наприклад. На комп’ютері: Василько поспішав до школи. Записують: Васильконе поспішав до школи. Речення для гри:
Я вивчив уроки. Ми поїдемо на екскурсію. Ромчик грає на скрипці. Дівчинкачитає казку.
–Прочитайте записані речення.
–Як ви написали не з дієсловами?
– Про якуце дівчинку останнє речення? (Запитання для пробудження уяви.).
Використаннямалюнку “нечемної дівчинки”. Малюнок з’являєтьсяпісля натискання лівої клавіші миші на відповідну гіперссилку.
6.Складання пам’ятки юним грибникам. (За вправою 84.) Виконувати усно.
7. Словничок. Використання POWERPOINT (презентація з малюнками) та словника у WORD.
Учні клацанням правої клавіші миші наслові знаходять синоніми до даного слова.
Дисципліна. 1. Обов’язкове для всіх членів даного колективу
підкореннятвердо встановленим порядкам, правилам.
2.Самостійна галузь будь-якої науки.
Влатинській мові disciplina – вивчення, виховання, розпорядок.
Синоніми. 1. Дисципліна, порядок, поведінка.
2.Дисципліна, предмет, наука.
Фізкультхвилинка (мелодія з музичного редактора).
8.Робота з текстом (за вправою 85).
–Прочитайте текст, назвіть незрозумілі слова.
–Доберіть заголовок.
–Знайдіть у тексті дієслова. Визначте, з якими частинами мови вони зв’язані вреченні.
–Ще раз прочитайте текст і спробуйте переказати, закривши підручник.
9.Правило-висновок про зв’язок дієслів з іншими частинами мови в реченні, с. 46.
Висновок. У реченні дієслово зв’язується з різними частинами мови, аленайчастіше – з іменником.
10.Тренувальна вправа (на зв‘язок дієслів з іменниками).
Використання презентації для кращогорозуміння прислів’їв.
Короткий зміст презентації:
– Прочитайте прислів’я. Як ви розумієте зміст кожного з них?
– Поясніть, як треба писати не з дієсловами.
– Випишіть дієслова і зв’язані з ними іменники (за зразком).
Зразок.
Не помиляється (хто?) той. Не робить (чого?) нічого.
11.Диктант з обґрунтуванням.
Практичні поради під час грози
1.Не можна ховатися від дощу під високими поодинокими деревами, в скирті сіна чисоломи.
2.Під час грози не купайтеся!
3.Не знімайте взуття. Мокра шкіра босих ніг – добрий провідник струму.
4.Не лягайте на землю у відкритому степу.
5.Намагайтесь звільнитися від металевих предметів.
6.Не користуйтеся під час грози радіоприймачами!
7.Не розмовляйте по телефону. Це дуже небезпечно!
IV. Підсумок уроку.
–З якими частинами мови найчастіше зв’язане дієслово? (З іменником.)
– Якпишеться не з дієсловами? (Окремо.)
– Якимчленом у реченні виступає дієслово? (Присудком.)
– Чисподобався сьогоднішній урок української мови? Чим саме?
V. Домашнєзавдання з інструктажем.
С.44, 46 – правила, вправа 87.
2.2 Конспект уроку з української мови
Тема. Правопис ненаголошених особовихзакінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 134-136.)
Мета.Вчити застосовувати вивчені правила на практиці. Виробляти навички правописуненаголошених особових закінчень. Продовжувати вчити правильно вживати дієсловау своєму мовленні.
Обладнання. Малюнки весняних квітів, таблиця словникових слів, орфографічнісловники, комп’ютер.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 133.)
1.Оголошення конкурсу президентських програм щодо розвитку школи, освіти і життя.
2. Зачитуванняучнями творів. Оцінювання класом заслуханих творів, вибір найкращої програми.Аргументування свого вибору.
III. Каліграфічна хвилинка.
Слова, склади та буквосполучення записані у WORD великим шрифтом.
вс вс станеш неш встанеш
з з зр об ши ши зробиш
Раніше встанеш – більше зробиш.
–Поясніть зміст прислів’я.
– Відшукайтеу прислів’ї дієслова, поставте в них наголоси. Підкресліть у цих дієсловахненаголошені [е], [и]. До якої дієвідміни належать ці дієслова?
IV. Робота над вивченням новогоматеріалу.
1.Проблемна ситуація. (За матеріалами вправи 134.)
а)Читання слів.
–Які букви пропущено в словах? (е, и)
– Уяких дієсловах легко вставити пропущені букви? (У словах, де пропущені буквипозначають наголошений звук.)
– В іншихсловах пропущена буква позначає ненаголошений звук, тому це викликає труднощіпід час написання.
Перегляд презентації POWERPOINT (див. Презентацію Правописненаголошених е та и в корені слова., додаток).
б) Розв’язання проблемноїситуації через ознайомлення з правилом і таблицею.
в)Визначення дієвідміни кожного дієслова, у якому ще не вставлені пропущенібукви.
Висновок. У ненаголошених особових закінченнях дієслів І дієвідміни пишемо е, є;у дієсловах другої дієвідміни пишемо и, і.
2.Тренувальна вправа 135.
Вправавиконується з аргументованим коментарем кожної орфограми.
а)Записування слів, вставляючи пропущені букви.
б)Записування речень з трьома дієсловами (на вибір).
Фізкультхвилинка.
3.Робота з орфографічним словником.
–Відшукування в орфографічному словнику слова напам ‘ять.
– Наяке питання відповідає це слово? (Як?)
–Яка частина мови відповідає на питання як? (Ми ще не вивчали такої частинимови.)
– Запишітьце слово у таблицю словничка в колонку "Інші слова".
Знайомство з орфографічним словником RUTA-PLAY у WORD.
4.Каліграфічна хвилинка (записано великим шрифтом у WORD).
на на пам пам ‘я м ‘я напам ‘ять напам ‘ять напам ‘ять напам ‘ять Цейвірш ми вивчимо напам ‘ять.
– Діти,щоб це речення не було неправдою, приступаймо до вивчення вірша, який будепотрібний під час вивчення наступної теми.
5.РЗМ. Вивчення напам’ять вірша Платона Воронька"Облітав журавель".
Для кращого запам’ятовуваннявикористовуємо можливості комп’ютера, щодо звукового та зорового сприйняттяматеріалу дітьми. Наприклад, запис голосу вчителя та одночасно – написаніслова.
Облітав журавель сто морів, сто земель,
облітав, обходив, крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля:
– Де найкращая земля? – Журавельвідповідає:
– Краще рідної – немає!
6.Самостійна робота (з наступною взаємоперевіркою).
– Спишітьприслів’я, вставляючи пропущені букви в дієсловах. Скорочено позначтедієвідміну цих дієслів.