Контрольна робота по теоретичній педагогіці
на тему:
«Взаємодія класного керівника і сім'ї школяра»
Зміст
Вступ
1. Сенс педагогічної взаємодії класного керівника і сім'ї
2. Форми роботи класного керівника з батьками учня
3. Класний керівник в конфлікті «Школа - батьки»
Висновок
Список використаної літератури
Введення
У роботі майже кожного вчителя є важка, але дуже важлива місія – бути класним керівником. Одні вчителі рахують цю роботу додатковим навантаженням до своєї викладацької діяльності, інші називають її найголовнішою. Як би не була складна робота класного керівника, без сумніву, вона потрібна дітям, оскільки основною структурною ланкою в школі є клас. Саме тут організовується пізнавальна діяльність, формуються соціальні відносини між учнями. У класах реалізується турбота про соціальне благополуччя дітей, вирішуються проблеми їх дозвілля, здійснюється первинне об'єднання колективів, формується відповідна емоційна атмосфера.
Організатором діяльності що вчаться в класі і координатором виховних дій є класний керівник. Класний керівник виконує дуже важливі і відповідальні завдання. Він є організатором виховної роботи в класі і наставником що вчаться, організовує і виховує учнівський колектив, об'єднує виховні зусилля вчителів, батьків і громадськості.
Метою даної контрольної роботи є найбільш глибокий, докладний і точний розгляд діяльності класного керівника. Безпосередньо, об'єктом, що вивчається в даному педагогічному дослідженні, буде важливий процес діяльності класного керівника. Предмет - особливості цієї діяльності, її головні сторони. Основні завдання: проаналізувати літературу по даній темі, дати визначення основним поняттям. Визначити суть діяльності, головні функції класного керівника, взаємодію класного керівника з сім'єю школяра.
Розглядаючи докладним чином всі сторони діяльності і особи класного керівника, спробуємо вникнути і усвідомити не тільки всю складність посади класного керівника, але і звичайно її необхідність.
1. Сенс педагогічної взаємодії класного керівника і сім'ї
Виховує все: люди, речі, явища, але перш за все і найдовше – люди. З них на першому місці – батьки і педагоги.
Індивідуальність дитини спочатку формується в сім'ї. Виховна робота школи не може будуватися без урахування цього чинника розвитку школяра. Тільки створення єдиного виховного середовища може гарантувати, можливо, високе досягнення планованих результатів.
Необхідність організовувати роботу з батьками диктується зовсім не обов'язком батьків «допомагати школі», школа винна сама справлятися професійно з своїми функціями. Робота з батьками викликана турботою про індивідуальний розвиток кожного школяра: треба, щоб в сім'ї йому були створені сприятливі умови, і сімейне виховання знаходилося в гармонії з системою шкільного виховання, і виховні результати школи не «стиралися» сім'єю. Щоб не було педагогічного протистояння сім'ї і школи, від якого страждає, в першу чергу, учень і його розвиток.
У загальному вигляді призначення роботи школи з батьками учнів полягає в створенні єдиного (разом з колективом класу і школи) виховуючого середовища, в якому б вважається, що виховання батьків має два основні завдання: «накопичення педагогічних знань, необхідних батькам для виховання дітей, і самовиховання (саморозвиток) батьків»[1].
Педагогічний колектив школи, і класний керівник зокрема, обізнаніший відносно суспільного життя школяра, його життєдіяльності поза сім'єю, в його інтелектуальному розвитку. Компетентніший в питаннях психології, педагогіки, естетики, має рацію... Тому може надати допомогу в нестандартних ситуаціях сімейного виховання: в умовах багатодітної сім'ї і сім'ях з єдиною дитиною, в неповних сім'ях (материнських або батьківських), в сім'ях підвищеної психологічної конфліктності, в дозволі проблем і суперечностей сімейного виховання, в подоланні його помилок.
2. Форми роботи класного керівника з батьками учня
За своїм статусом класний керівник в школі – основний суб'єкт виховної роботи з батьками учнів. Він виробляє основну стратегію і тактику взаємодії школи і сім'ї у вихованні особи школяра; будучи фахівцем, в області педагогіки і психології, він допомагає батькам у вирішенні протиріч сімейного виховання. У коректуванні виховних дій навколишнього соціального середовища. Ці завдання визначені статусом класного керівника.
Не можна забувати про те, що сімейне виховання – справа особисте, інтимно-сімейне. Батьки самі визначають долю своєї дитини. Мають порожнисте має рацію на власну педагогічну позицію, свій стиль і тон взаємин з дитиною, своє власне відношення до педагогічних дій суспільства і відповідно школи. Тому класний керівник, керуючись відчуттям педагогічного такту, у взаєминах з батьками учнів виступає в ролі порадника, консультанта-фахівця, безпосереднього представника учбово-виховного процесу, здійснюваного школою. Для нього робота з батьками – одна з його турбот, а саме – створення виховуючого середовища для оптимального розвитку учнів. Крім того, статусом класного керівника юридично визначено його правове положення як третя особа при захисті прав дитини у випадках позбавлення отця або матері батьківських прав, рішення суперечок про права на дитину, захисту дитини від фізичного насильства, невиправданого психологічного або морального тиску дорослих, залучення дітей до протиправної діяльності. У цих випадках права класного керівника визначаються законодавством (цивільним, кримінальним, і карно-процесуальним).
Згідно виховної позиції у взаємодії школи і сім'ї можна виділити п'ять основних функцій класного керівника:
ознайомлення батьків із змістом і методикою учбово-виховного процесу, організовуваного школою;
психолого-педагогічна освіта батьків;
залучення батьків до спільної з дітьми діяльності;
коректування виховання в сім'ях окремих учнів;
взаємодія з громадськими організаціями батьків.
Розкриємо детальніше кожну з цих функції.
Ознайомлення батьків із змістом і методикою учбово-виховного процесу, організовуваного школою, обумовлено необхідністю вироблення єдиних вимог. Загальних принципів, визначення мети і завдань виховання, відбору його змісту і організаційних форм в сімейному вихованні і в учбово-виховному процесі школи. Так на перших батьківських зборах класний керівник клас, що тільки що отримав, знайомить батьків з власною життєвою і педагогічною позицією, з метою, завданнями і програмою своєї майбутньої діяльності, знайомить їх з планом виховної роботи. Спільно з батьками знаходяться можливі шляхи реалізації цієї програми в сімейному вихованні. Всі проблеми класний керівник тримає у полі зору батьків впродовж всього навчального року, коректуючи їх, підводячи підсумки, ставлячи нові завдання, радячись з батьками.
Психолого-педагогічна освіта. Суперечності цієї проблеми сучасної школи походять з того, що загальний освітній рівень батьків неухильно росте, а це спричиняє за собою упевненість в непогрішності їх педагогічної позиції. І проте, дослідження педагогів і психологів постійно фіксують низький рівень психолого-педагогічної культури батьків і зростаючий інтерес до неї в суспільстві. У школі накопичений багатий і цікавий досвід педагогічного всеобучу батьків. Завдання кожної школи, кожного класного керівника вибрати для себе найбільш відповідну форму його, зручну для школи і цікаву для батьків. Застосовуються практичні форми психолого-педагогічної освіти батьків:
народні Університети;
шкільний лекторій;
шкільні і класні тематичні конференції для батьків;
батьківські лекторії по мікрогрупах батьків на основі їх групових інтересів;
позакласна освіта батьків;
індивідуальні консультації (психологічні, педагогічні, медичні, юридичні);
різного роду читацькі конференції, огляди, і виставки літератури для батьків.
Залучення батьків до спільної з дітьми діяльності – ця форма широко практикується в сучасній школі. Мотивується це завданнями розширення виховуючої позаурочної діяльності, поліпшення взаємин вчителів, батьків і дітей в ході цієї діяльності. Деякі форми взаємодії батьків, учнів і вчителів в спільній діяльності.
Участь у всіх видах позаурочної діяльності, організовуваної класним керівником, – походи, екскурсії, вечори, турніри, змагання, ремонт і впорядкування школи. Підготовка і шкільних таборів праці і відпочинку, дальніх походів високої категорії складності, поїздок по містах країни. Участь в роботі профорієнтації школи: зустрічі з учнями, екскурсії на підприємства, профконсультації. Ведення факультативів і кружків згідно профілю своєї професійної діяльності. Участь в роботі Рад школи, шкільних і класних батьківських комітетів. Надання матеріальної допомоги в реалізації різних шкільних і класних справ через встановлення зв'язку школи з своїми підприємствами, фірмами. Участь батьків в підготовці свята Останнього дзвінка, змагань типу «КВК», «Що? Де? Коли?», «Тато, мама і я – спортивна сім'я».
Коректування виховання в сім'ях окремих учнів – перший аспект – надання психолого-педагогічної допомоги що вчиться (обдарованим, таким, що проявляє схильність до вивчення окремих навчальних предметів, або інтерес до форм позаурочної діяльності). Інший напрям турботи класного керівника – це надання батькам психолого-педагогічної допомоги в рішенні важких проблем сімейного виховання: вирішення протиріч підліткового віку, подолання труднощів виховання дівчаток і хлопчиків в пубертатний період, профілактика формування шкідливих звичок. Допомога в подоланні поганого впливу асоціальних і антисоціальних неформальних об'єднань молоді профілактика правопорушень. Індивідуальна робота з неблагополучними сім'ями учнів: аморальними і протиправними; що залучають дітей до пияцтва і злочинної діяльності; сім'ями з підвищеною конфліктністю; сім'ями, що не забезпечують належного розвитку і виховання дітей, – ця робота ведеться спільно з правоохоронними органами: інспекціями і комісіями у справах неповнолітніх. Відділами охорони прав дитини і опіки департаментів освіти.