Ознайомлення молодших школярів з образотворчим мистецтвом -одне із основних завдань реалізацій програми "Образотворче мистецтво і художня праця". Тому дуже важливо правильно побудувати педагогічний процес залучення учнів до живопису, при цьому використати такі твори мистецтва, які дали б можливість для вирішення усіх завдань естетичноговиховання, активізації інтересу до громадського життя країни, до різних видів діяльності людини, до цінностей, які створює народ і до художньої творчості та для формування духовного світу дитини.
Вплив мистецтва на становлення особистості людини, її розвиток дужезначний. Без виховання естетично грамотних людей, виховання з дитячихроків поваги до духовних цінностей, уміння розуміти і шанувати мистецтво,без пробудження у дітей творчості неможливе становлення творчоїактивної особистості.
З допомогою живопису дітей можна навчити розуміти гармонію природи, давати порівняльну оцінку її явищ, встановлювати взаємозв'язки змісту твору з задумом художника, розвивати мислительну діяльність, уміння робити узагальнення на основі аналізу, робити свої судження.
Образотворче мистецтво дозволяє вчителю не тільки розвивати у дітей інтерес до живопису, але і формувати початкові основи сприймання навколишнього світу. Бажано знайомити школярів з картинами, створеними різними художниками на одну й ту ж тему: "Сім'я" Г.Сорогіна і "Сім'я" Ю.Кугача. Це дає змогу формувати у них особистісне емоційно-оціночне ставлення до картин та естетичний смак.
Вчитель повинен вдосконалювати методику відбору творівмистецтва, враховуючи вікові особливості дітей, їх психофізіологічний таінтелектуальний рівень. Проявляючи при цьому творчість, він зможевідчинити вікно у світ прекрасного.
Мистецтво може і повинно відігравати в системі освіти важливу роль, як засіб збагачення духовного життя дітей, гуманізації їх особистості.
Додаток 1.
Бесіда "Види образотворчого мистецтва". Малювання композиції "Серед поля мак розцвів"
Мета. Провести бесіду про вади образотворчого мистецтва; поглиблювати набуті знання з основ народознавства, розвивати в дітей уміння правильно підбирати для роботи кольори, заповнювати зображенням усю площину аркуша паперу (виконання великого зображення), розміщувати предмети на аркуші з урахуванням взаємо-розташування за принципом ближче-нижче, далі-вище, далі-менше; формувати естетичне почуття, виховувати акуратність під час роботи з фарбами, активізувати творчу ініціативу учнів.
Обладнання. Таблиці, малюнки (зразки дитячих робіт), репродукції картин (за вибором учителя), ілюстрації із зображенням маку.
I. Організаційна, частина.
II.Актуалізація опорних знань.
1.Повторення вивченого матеріалу.
— Назвіть основні і похідні кольори.
(Основні — червоний, жовтий, синій; похідні — зелений, фіолетовий, оранжевий.)
— Як одержати похідні кольори з основних?
(Шляхом змішування основних кольорів.)
— Назвіть кольори райдуги.
(Червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий).
— Як ще можна назвати кольори райдуги? (Хроматичні)
— Назвіть ахроматичні кольори. Що означає префікс "а" у цьому слові?
(Білий, чорний, сірий; префікс "а " означає заперечення, тобто ці кольорине мають кольору.)
— Як одержати сірий колір? Як зробити його світлішим або темнішим?
(Білий + чорний = сірий; сірий колір робиться світлішим або темнішимшляхом додавання до нього білого або чорного кольорів.)
2. Бесіда про види образотворчого мистецтва.
Образотворче мистецтво поділяється на окремі види, кожен з яких має свою специфічну мову.
Графіка — мистецтво зображення предметів лініями та штрихами.
Живопис —зображення предметів і явищ за допомогою фарб.
Скульптура — твори мистецтва, що мають об'ємну форму і виконуються з твердих або пластичних матеріалів.
Архітектура — це мистецтво створювати будівлі. До неї належать житлові будинки, господарські й промислові будівлі, меморіальні споруди.
Декоративно-прикладним мистецтвом називають предмети побуту (одяг, посуд, меблі, килими тощо), які мають не тільки практичне, а й естетичне значення.
Кожен вид образотворчого мистецтва по-своєму використовує такі художні засоби як малюнок (рисунок), колір, пластика, світлотінь. У різних видах мистецтва ці засоби відіграють неоднакову роль. Якщо для живопису найважливішим є колір, то графіка звертає особливу увагу на рисунок — на лінію, а також на світлотінь, яка допомагає створити відчуття об'ємності у площинному зображенні. Основним засобом скульптури є передача форм, пластика виробу.
3. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем учителя).
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
1. Відгадування загадок.
Стебельце — шорстка драбинка.
У серединці — чорна вуглинка,
Пелюстки блискучі, як лак.
Це квітує червоний ... (мак).
Запалали в чистім полі
Квіти гарні, всі червоні.
То палає влітку так
Польовий червоний ... (мак).
В житечку зеленім
Факели вогненні.
Цілий день собі горять,
З сонечком лягають спать. (Маки).
2. Перегляд демонстраційного матеріалу.
3. Вступна бесіда.
Нам радісно, коли дивимося на такі картини. Вони створюють красу і затишок у наших оселях; у кожної людини, яка дивиться на них, з'являється хороший настрій. Я вважаю, що такі картини принесуть більше радості, ніж зірвані маки, які за декілька годин зів'януть. Думаю, що й ви теж такої думки.
4. Декламування вірша А. Костецького "Добрий мак".
Добрий мак
Ну й мак же красивий
зацвів серед поля!
Такий, що повз нього
не пройдеш ніколи.
Мурахи спинялись, і коники клякли
од тої краси
незвичайного маку.
І навіть завжди заклопотані бджоли
літають повільно
над маком по колу.
А макові — що?
Ну вродився такий.
Красою пишатись йому —
не з руки.
Та він не пишався,
а всім усміхався
і з кожним
привітно і чемно вітався.
І кожний лиш кращого
макові зичив, і всім
веселіше ставало утричі!
І все, що літало, —
за мить заспівало!
І все, що стрибало й повзло,—
заспівало!
Бо добрій красі
не заздрять,
а тільки радіють усі.
5. Продовження бесіди.
— Діти, чи доводилось вам бачити, як цвіте у полі мак? (Учні діляться своїми враженнями).
Усім подобаються прекрасні червоні квіти маку. Його торочкуваті пелюстки у два або декілька кіл часто дають прихисток жукам і мухам, які ховаються у квітці від холоду. Дрібних жучків, джмелів і особливо мух приваблює величезна кількість пилку, який висипається просто на пелюстки.
Дрібне насіння маку дозріває у коробочках. (Демонструється коробочка маку.)
Восени при сильному вітрі достиглі коробочки розкриваються і торохтять, як брязкальця. Чорні насінинки висипаються на землю. Червоний мак, як символ, має таке ж давнє походження, що й калина.
Квіти маку символізують і дівочу красу, і здоров'я, але часто є символом трауру.
Збереглись перекази, що, дівчата-полонянки поїли маковим настоєм татар, а самі рятувалися втечею.
З давніх-давен мак наділяли чудодійною силою, яка захищає від усілякого зла. Його освячували в церкві двічі на рік — на Маковія і на Спаса. Такий мак — найкращий оберіг від нечистої сили.
Дівчата з любов'ю вишивали квітки маку на сорочках, вплітали їх у віночки.
6. Декламування вірша "Мак".
Як без вишні — не садок,
Так без маку — не вінок.
А його ось, як на те,
Стільки в полі тут росте!
І червоний, і стрункий,
І свіженький все який!
Цілу купу нарвемо —
Всім віночки сплетемо.
7. Поетапне виконання композиції вчителем.
8. Практична діяльність учнів.
IV. Підсумок уроку.
— Сподіваюся, що сьогодні на уроці ви здобулися на часточку добра, тепла і знань. А відтак завжди будете мудрим другом для природи.
Ми з нею — єдине ціле, і розділити нас неможливо, тому бережімо свою зелену планету.
1. Декламування вірша П. Сиченка "Вмійте природу любити".
Вмійте природу любити
Вам у походи ходити
І мандрувати, любі діти,
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром —
Квіти, дерева і трави...
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.
2. Перегляд і демонстрування дитячих малюнків.
Додаток № 2
Ліплення на тему:
"Дивовижні баранці, коники і птахи"
Мета. Провести бесіду про декоративно-прикладне мистецтво; поглибити поняття про розмаїття форм і пропорційні особливості будови тварин і птахів; удосконалювати навички роботи з пластиліном, уміння передавати форму та пластику тварин і птахів на основі перегляду творів декоративно-прикладного мистецтва; розвивати відчуття гармонії у процесі попереднього перероблення форм реальних у декоративні; сприяти формуванню поваги до праці народних майстрів і розумінню краси декоративно-прикладного мистецтва.
Обладнання. Таблиці, ілюстрації із зображенням керамічних виробів, глиняні іграшки, глечики, макітри, куманці, кухонні дощечки тощо.
Хідуроку
I. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.
II. Робота над темою уроку.
1. Бесіда про декоративно-прикладне мистецтво.
— Людина за своєю природою — художник. З давніх-давен нею керувало бажання збагатити красою усе, що її оточували і до чого торкалися її руки. З цією метою на прості тканини наносили вишиті візерунки, керамічні вироби прикрашали видавленими, прошкрябаними і намальованими орнаментами. Візерунок надавав предмету особливої краси, багатства й ошатності. Прикрашену річ оцінювали вже не тільки за користь, але й за майстерність виконання. Стародавні гончарі, ковалі, ткачі, кравці і взагалі ремісники, майстри декоративно-прикладного мистецтва, створювали справжні шедеври, які ми можемо побачити сьогодні у музеях, картинних галереях і на виставках.