Смекни!
smekni.com

Характеристика та аналіз господарської діяльності підприємства ДП АТ Київхліб Булочно-кон (стр. 4 из 10)

Характеризуючи економічну культуру, доцільно зупинитись на такій її складовій як культура управління. На БКК застосовують переважно демократичні методи управління та відповідний їм стиль менеджменту. Професіоналізм та кваліфікацію управлінців можна оцінити розглянувши таблицю 2.8.

Таблиця 2.8

Склад, досвід роботи, рівень освіти управлінського персоналу булочно-кондитерського комбінату (дані 2005 року)

Прізвище, ім’я, по батькові

Посада

Освіта

Стаж роботи на посаді

Гурнак Людмила Миколаївна Директор Вища, НУХТ*

22

Дяченко Микола Васильович Заступник головного інженера Вища, НУХТ

7

Конова Галина Олександрівна Начальник виробництва Вища, НУХТ

15

Харламова Наталья Палівна Головний економіст, начальник відділу економіки та виробництва Вища, КНЕУ

2

Вітко Марія Анатолівна Головний бухгалтер Вища базова, Київський річний технікум

25

* НУХТ – Національний університет харчових технологій

Як бачимо всі представлені керівники БКК мають вищу освіту і, в середньому, досить значний стаж роботи на займаній посаді. Звісно за кількісною характеристикою важко говорити про якісні параметри, а саме професіоналізм керівництва, але все ж таки тут присутній фактор набуття досвіду та необхідних вмінь та навичок у роботі. Тож, можна без сумнівів говорити про професіоналізм керівників БКК.

На комбінаті проводиться планування трудової кар’єри керівників і спеціалістів та промислово-виробничого персоналу. Підвищення кваліфікації проводиться в інституті післядипломної освіти при Національному університеті харчових технологій.

На комбінаті діє система стимулювання персоналу, для цього кожного року складається положення про преміювання та стимулювання працівників комбінату, з відповідними параметрами та статтями.

Оцінюючи культуру засобів праці та трудового процесу необхідно звернути увагу на ступінь використання досягнень науково-технологічного прогресу в виробничому процесі, рівень технічного оснащення підприємства.

Необхідно сказати, що із року в рік на комбінаті проводять переоснащення, модернізацію та часткову заміну устаткування. Так, за 2005 рік вдосконалено дев'ять одиниць обладнання в цехах, з них три печі у булочному цеху №1 та по дві – у кондитерському, бараночному та булочному цеху №8. За останні ж два роки введено в експлуатацію дві новітні лінії по виробництву хлібу, комплексно-механізована лінія для виробітку тістечок типу «Еклер», механізована лінія для виробітку тістечок «Горіхово-фруктові», оновлено обладнання для випічки вафельних стаканчиків, обладнання для випікання напівфабрикату «Розетки з дріжджового тіста». Але, в цілому по комбінату рівень технічного оснащення комбінату є дуже низьким, на підприємстві використовується переважно ручна праця (табл. 2.9).

Як видно з таблиці 2.9, лише 35,5% виробничих процесів на БКК механізовано та автоматизовано, 60,3% займає ручна праця. Це говорить про те, що на комбінаті недостатній рівень механізації та автоматизації, значно переважає ручна праця. У великому обсязі ручна праця застосовується в кондитерському цеху, де процес оформлення тортів важко механізувати. Кількість робітників, що займаються ручною працею, виросла на 1,4% порівняно з 2003 роком. Це ще раз підтверджує те, що для механізації виробничих процесів на комбінаті бракує коштів.

Таблиця 2.9.

Ступінь механізації та автоматизації

праці та виробничих процесів на БКК за 2004 рік

Показники

Кількість робітників

%

Чисельність робітників на 2004 рік З них:

1132

100,0

- виконують роботу за допомогою машин та механізмів, а також спостерігають за роботою автоматів

402

35,5

- виконують роботу вручну при машинах та механізмах та не при машинах і механізмах

683

60,3

- виконують роботу по наладці машин й механізмів

47

4,2

Працівниками комбінату досягнуто високого рівня культури умов праці та міжособистісних стосунків, що проявляється через добрі психофізичні умови праці та соціально-психологічний клімат. На підприємстві панує атмосфера доброзичливості та взаємоповаги, наявне почуття колективізму. Значна увага приділяється санітарно-гігієнічним умовам праці. Всі працівники проходять регулярне медичне обстеження у власному медпункті комбінату (у штаті підприємства працюють 6 працівників мед. установи) і 100% забезпечені санітарним та спеціальним одягом, засобами індивідуального захисту. Спостереження за працівниками БКК дають підстави стверджувати про їх високий рівень особистісної культури поведінки та дисциплінованості. На підприємстві існує свій фірмовий стиль, якого всі дотримуються. Співробітники комбінату охайно одягнені у спеціальну форму, без виключення працівників апарату управління та обслуговуючий персонал.

Витрати на заходи з охорони праці за 2005 рік склали 195,572 тис. грн. із них на заходи передбачені колективним договором 60,0 тис. грн. З метою покращення мікроклімату у 2005 році проведена реконструкція системи припливної вентиляції в кондитерському цеху та булочному цеху, змонтовані механічні завіси на вході в експедиції кондитерського та булочних цехів з метою усунення протягів. Виконані технічні заходи по запобіганню зсуву снігових опадів з даху будівлі булочного цеху.

На комбінаті кожен рік обов'язково організовують навчання для нових працівників та проводять перевірки знань з питань охорони праці у працівників, які обслуговують об’єкти з підвищеною небезпекою. Також проводяться регулярні медичні огляди працівників певних категорій. Працівники комбінату 100% забезпечені санітарним та спеціальним одягом, засобами індивідуального захисту.

Таким чином, можна стверджувати про високий ступінь згуртованості персоналу комбінату, ідентичність культури організації, що безпосередньо впливає на здатність створювати свої цінності, які є фундаментом його діяльності.

2.2. Аналіз структури конкуренції в галузі хлібопекарних виробів

Нажаль, на сьогоднішній день не можна говорити, що хлібопекарна промисловість в України розвивається стабільно. Хлібний ринок дуже жорстко регламентується місцевою владою, і ціни на головний продукт встановлюються адміністративними методами. У таких умовах мають змогу вижити тільки незначна кількість підприємств. Тільки за рахунок диверсифікації асортименту та випуску такої високорентабельної продукції, як «елітний хліб», хліб з довгим строком зберігання, лікувально-профілактичний хліб, заморожене тісто, напівфабрикати, кондитерські вироби, заводи можуть покривати витрати виробництва і виділяти кошти на технічну модернізацію. Ціни на хліб змінюються непропорційно змінам цін на основну сировину – борошно. Згідно з розрахунками, відсоток зменшення ціни на борошно відповідає 0,6% ціни на хліб.

Зниження цін на хліб призводить до збитків у діяльності підприємств. Середня рентабельність виробництва на великих підприємствах складає менш, ніж 6%. Зниження прибутку обмежує можливість технічного розвитку підприємств. Разом із зниженням рентабельності падають об'єми випуску (табл. 2.10), хлібопромислова галузь стає інвестиційно непривабливою.

Таблиця 2.10

Динаміка обсягів виробництва хлібобулочних виробів

в Україні у 1997-2005 рр.*

Продукція

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

Хлібобулочні вироби, млн. т

3,06

2,7

2,5

2,5

2,5

2,4

2,3

2,3

2,25

*Розраховано за даними Статистичного збірника 2004 року та інтернет джерелами [30, с. 528; 38]

Враховуючи низькорентабельність хлібопекарської промисловості, її виробничі показники скоротилися в 3 рази за 7 років внаслідок більш раціонального використання хлібних ресурсів (скорочення армії, скорочення використання хліба на непромислові потреби тощо) та скорочення купівельної спроможності населення та скорочення його чисельності. За останні роки обсяги виробництва залишаються стабільними.

Асортимент хлібобулочних виробів, що виробляється українськими підприємствами, досягає 700 номенклатурних найменувань. В межах конкурентної боротьби за споживача, цей асортиментний перелік з кожним роком зростає, впроваджуються нові технології із використанням смакових добавок, покращувачів тощо. Найбільшу питому вагу у виробництві хліба займає пшеничний хліб – 51%, житній – 30%, булочні вироби – 14%, бублики, сушки, сухарі – 5% згідно традиціям виробництва та смакам споживачів.