Визначення. Елемент - це відносно самостійна частина системи, що розглядається на даному рівні аналізу як єдине ціле з інтегральною поведінкою, направленою на реалізацію властивої цьому цілому функції.
Або
Визначення. Елемент – це межа поділу системи з точки зору аспекта аналізу, вирішення конкретної задачі, поставленої мети.
З урахуванням викладеного вище, розглянемо елемент з точки зору цілісності.
1.2.4. Цілеспрямованість системного елемента
Фундаментальною властивістю системного елемента
Цілеспрямовано діючий системний елемент
- елемент
- елемент
- елемент
Функція вказує на те, "що робить елемент
Логіка описує внутрішній алгоритм поведінки елемента
Контекст визначає конкретні умови застосування елемента
1.2.5. Цілісність системного елемента
Цілісність одна з основних властивостей (атрибутів) системного елемента. Вона відображає завершену повноту його дискретної будови. Правильно сформований системний елемент
Повна сукупність чинників цілісності елемента визначається двома групами, які назвемо зовнішніми та внутрішніми чинники цілісності.
Зовнішні чинники:
1. Низький рівень зв’зності (число взаємозв'язків) елемента
2. Низький рівень взаємодії
Внутрішні чинники:
1. Висока міра зв’язності один з одним частин, з яких складається елемент
2. Висока інтенсивність
1.2.6. Математичне моделювання системних елементів
Сучасна методологія науки виділяє три етапи математизації знань:
1. Математична обробка емпіричних (експериментальних) даних.
2. Моделювання.
3. Відносно повні математичні теорії.
Перший етап - це математична, частіше за все саме кількісна обробка емпіричних (експериментальних) даних. Це етап виявлення і виділення чисто феноменологічних функціональних взаємозв'язків (кореляцій) між вхідними сигналами (входами
Другий етап математизації знань визначимо як модельний. На цьому етапі деякі об'єкти виділяються (розглядаються) як основні, базові (фундаментальні), а властивості (атрибути), характеристики і параметри інших об'єктів дослідження пояснюються і виводяться виходячи із значень, що визначаються першими (назвемо їх оригіналами). Другий етап математизації характеризується ламкою старих теоретичних концепцій, численними спробами ввести нові, більш глибокі і фундаментальні. Таким чином, на "модельному" етапі математизації, тобто етапі математичного моделювання, здійснюється спроба теоретичного відтворення, "теоретичної реконструкції" деякого об’єкта-оригіналу, що цікавить дослідника, в формі іншого об'єкта - математичної моделі.
Третій етап - це етап відносно повної математичної теорії даного рівня організації матерії в даній або предметній області, що розглядається. Третій етап передбачає існування логічно повної системи понять і аксіоматики. Математична теорія дає методологію і мову, придатні для опису явищ, процесів і систем різного призначення і природи. Вона дає можливість переборювати вузькість мислення, що породжується спеціалізацією.
Математичне моделювання - це теоретико-експериментальний метод пізнавально-творчої діяльності, це метод дослідження і пояснення явищ, процесів і систем (об'єктів-оригіналів) на основі створення нових об'єктів - математичних моделей.
Під математичною моделлю прийнято розуміти сукупність співвідношень (рівнянь, нерівностей, логічних умов, операторів і т.п.), що визначають характеристики станів об'єкта моделювання, а через них і вихідні значення – реакції
Математична модель, як правило, враховує лише ті властивості (атрибути) об'єкта-оригіналу
Беручи до уваги вищесказане, дамо найбільш загальне, але в той же час суворе конструктивне визначення математичної моделі, сформульоване П.Дж.Коеном.
Визначення. Математична модель - це формальна система, що представляє собою кінечну сукупність символів і абсолютно суворих правил оперування цими символами в сукупності із інтерпретацією властивостей певного об'єкта деякими відношеннями, символами або константами.
Модель функціонування системного елемента