група МТП [14].
РОЗДІЛ 3 Зат «АЕРОСВІТ»
Маркетинг - стратегія і тактика управління підприємством. Під стратегією управління мається на увазі єдина спрямованість і спосіб використання різних засобів досягнення встановленої мети. Цьому прийому відповідає певний комплект правил і обмежень для прийняття рішень. Стратегія дозволяє сконцентрувати увагу на всіх варіантах рішення, які не будуть суперечити прийнятій вами стратегії, а невідповідні варіанти - відкинуті. По досягненню мети стратегія як напрям, а так само всі засоби її досягнення повністю припиняють своє існування. А нові цілі ставлять перед собою завдання дослідженні нової більш свіжої стратегії. Тактика управління - чіткі способи і прийоми для швидкого досягнення встановленої мети в чітких умовах. Завдання тактики управління полягає у виборі найбільш прийнятного рішення, а так само у виборі самого підходящого способу управління в даній ситуації.
Існуючі елементи маркетингу - послуга, ціна, збут і реклама, що багато в чому залежать від галузі, в якій працює фірма, масштабів її діяльності, стану ринку і т.д. Прикладом є авіакомпанія орієнтована на конкретного покупця, тому канали реалізації продукції менш важливі, ніж для фірми з виробництва промислових виробів. Виробництво послуг має свої особливості, тому що її споживання здійснюється в момент передачі клієнта - при цьому роль посередників зводиться до мінімуму[12].
Будь-яке транспортне підприємство на своїй меті має певну кількість поставлених задач, цілей. І кожна компанія намагається якнайповніше їх реалізувати. Так як авіакомпанія функціонує в умовах ринкової економіки основною задачею є конкурентна здатність підприємства, підвищення якості обслуговування пасажирів, розширення парку ПС та географії польотів, утримання позицій на ринку авіаційних перевезень і, звичайно, отримання прибутку. Даними питаннями займається відділ маркетингу.
Вирішуючи завдання одержання стійкого прибутку, служба маркетингу варіює складовими ринку - частотою польотів, їхнім розподілом по сезонах і за часом доби, структурою комерційного завантаження, тарифами й пільгами, а також мережею авіаліній.Служба маркетингу покликана забезпечувати відповідність попиту на перевезення й можливості його задоволення. Якщо попит на перевезення починає падати, маркетологи повинні з'ясувати причини й вжити відповідних заходів по їхньому усуненню. Такими мірами можуть бути: поліпшення іміджу компанії, підвищення якості обслуговування, перегляд структури тарифів, складання більше зручного для клієнтури розкладу польотів. Приведення пропонованих ємностей у відповідність із попитом може бути досягнуте шляхом скорочення частоти польотів, зменшення кількості пропонованих крісел у тиждень на даній лінії й навіть тимчасовому припиненні польотів на певних лініях.
Важливим моментом підвищення конкурентноздатності авіакомпанії на ринку міжнародних перевезень є вплив маркетингу на власне виробництво й фінансування з метою підвищення стійкого прибутку. Цей вплив здійснюється за допомогою спеціальних програм модернізації виробництва :
удосконалювання інфраструктури повітряних перевезень, що перебуває у веденні авіакомпанії;
удосконалювання системи комерційного обслуговування;
поліпшення підготовки персоналу;
удосконалювання системи продажу перевезень;
удосконалювання організаційної структури авіакомпанії.
Ця функція маркетингу передбачає також поліпшення координації діяльності всіх структурних підрозділів авіакомпанії, для того щоб остання працювала як єдина система авіатранспортного виробництва. Недоліком існуючої системи керування є те, що вона функціонує не як інтегральна система, а як сума дій окремих ієрархічних підрозділів, кожне з яких має свою мету, часом протилежні цілям суміжних підрозділів. Наприклад, комерційну службу можуть цікавити доходи, але не стосуються витрати, фінансова ж служба, навпроти, зайнята лише бюджетом; літна служба, служба постачання, наземні служби можуть мати свої завдання, не зв'язані єдиними цілями авіакомпанії. Керівництво компанії, що має у своєму розпорядженні такі важелі, як авіатранспортне виробництво, система цін і система продажу, повинне знайти оптимальну комбінацію цих коштів впливу на ринок з метою його освоєння й забезпечення успіху в конкурентній боротьбі з іншими авіакомпаніями [4].