Для того, щоб отримати ясну та зрозумілу оцінку «сил» суб’єкта дослідження та ситуації на ринку, можна застосувати SWOT - аналіз. SWOT - аналіз - це легкий у застосуванні інструмент швидкої оцінки стратегічного положення суб’єкта аналізу. SWOT - аналіз підкреслює, що стратегія повинна якомога краще поєднати внутрішні можливості (сильні та слабкі сторони) і зовнішню ситуацію (відображену у можливостях та загрозах):
- сильні сторони (Strengths) - переваги;
- слабкі сторони (Weaknesses) - недоліки;
- можливості (Opportunities) - фактори зовнішнього середовища, вплив яких надасть переваги на ринку;
- загрози (Threats) - фактори, які можуть потенційно погіршити становище на ринку.
SWOT - аналіз - це одна із найбільш важливих діагностичних процедур, що використовуються консультаційними фірмами світу. Крім цього, її можна і треба розглядати як бізнес-технологію, технологію оцінки вихідного положення, незадіяних ресурсів і загроз діяльності.
Процедура проведення SWOT - аналізу в загальному вигляді зводиться до заповнення матриці, в якій відображаються і потім зіставляються сильні і слабкі сторони аналізованого підприємства, а також можливості і загрози ринку. Це зіставлення дозволяє визначити, які кроки можуть бути прийняті для розвитку підприємства, а також які проблеми необхідно терміново вирішити.
Методика SWOT - аналізу - винятково ефективний, доступний та дешевий спосіб оцінки стану проблемної та управлінської ситуації.
SWOT - аналіз для ВАТ «САНДОРА»
Внутрішні фактори | Сильні сторони | Слабкі сторони |
Висока якість продукції.Широкий асортимент про -дукції (асортимент компанії в категоріях «Соки, некта -ри, соковмісні напої» нара -ховує більше 80 позицій). Наявність 17-тьох торгових марок.Найвищий показник серед конкурентів по обсягу реа- лізації продукції. Частка ринку становить 47 %. Виробництво продукції максимально автоматизоване.Діє ефективна політика сти- мулювання збуту. Відділ продажів займається реалі -зацією продукції компанії як на теренах України, так і за її межами.Наявність Високоваліфіко -ваного персоналу. Плин -ність кадрів незначна.Наявність виробничих по -тужностей, які складаються із 4-ьох заводів. На одному із них працює єдиний в Україні автоматизований купажний цех.Постійне вдосконалення технологічних процесів.Розроблення нових продук- тів харчування (серед нови- нок: напій з високим вміс -том соку Sanday Ice Fruit та фруктова вода Sanday Ice Water). | Незважаючи на те, що компанія виготовляє різноманітні напої та продукти харчування (соки, нек- тари, енергетичні напої, вина, чіпси), все ж таки рівень дивер - сифікації низький.Спостерігається зниження обся -гу продажів продукції, і як нас -лідок - зменшення грошових потоків компанії.Рівень рентабельності 20 %. Для такої масштабної компанії, як «Сандора», цей показник є дещо низьким.У зв’язку з кризою в компанії «Сандора» провели невелику оптимізацію - 3 % наших спів -робітників.Є потреба в оптимізації управ - лінської структури компанії. | |
Зовнішні фактори | Можливості | Загрози |
Тісні стосунки з постачаль -никами та споживачами.Високий рівень знання та впізнання споживачами да -ної продукції. Індекс впіз -нанності даної продукції - 90 %. це найкращий показ- ник серед конкурентів.Можливе зростання культу- ри споживання соків.Сприятливе розміщення то- вариства (південь України, Миколаївська обл.).Ефективно продумана полі- тика збуту та експорту про- дукції.«Сандора» - лідер не лише на ринку України, а й за її межами. Обсяг експорту становить 25 % від всієї продукції. Продукція ком -панії представлена в понад 20-ти країнах світу.«Сандора» бере активну участь у масштабній добро- чинній діяльності. Окрім то- го, що це благородно, це ще й своєрідна реклама продук- ції. | На даний момент серед україн -ців спостерігається незначне споживання соків порівняно із деякими зарубіжними країнами.Велика кількість конкурентів, в тому числі і російських вироб -ників соків, які поступово про -суваються на терени нашої дер- жави.Немає належної державної під -тримки, відсутня спеціальна державна програма розвитку са- дівництва і овочівництва.Необґрунтованість українського законодавства із подальшими його змінами, доповненнями і т. д. перешкоджає стабільній дія -льності товариства, а також його збутовій, експортній діяльності.Незадовільний стан українсько -го садівництва та несприятливі погодні умови часто призводять до неврожаїв, до дефіциту сиро-винної бази соків (тобто овочів і фруктів), а саме українські овочі та фрукти складають 30 % сиро- винної бази компанії.Нестабільність економіки Укра- їни відлякує потенційних інвес- торів.Із кризою спостерігаються знач- ні затримки платежів від деяких партнерів.Фінансова криза "залишила від -биток" на купівельній спромож- ності споживачів, яка значно знизилась.Нестабільність курсу як націо -нальної, так і іноземної валюти призводить до негативних нас -лідків: починаючи від непорозу- міннь з іноземними постачаль -никами через підвищення ціни на сировину, і як наслідок цього вимушене підняття цін на гото- ву продукцію і незадоволеність у зв’язку із цим споживачів. |
Отже, кульмінаційним моментом проведення SWOT - аналізу є вибір стратегії, тобто якісно визначеного напряму розвитку організації.