4. Бізнес-план для спільного підприємства або стратегічного альянсу з іноземним партнером. Іноземні компанії, переживши ейфорію перших років перебудови, тепер з більшою обережністю підходять до оцінки потенційного партнера по спільному підприємству. І грамотний бізнес-план дає впевненість іноземному партнеру в серйозності вашої справи.
5. Бізнес-план для укладення великого контракту.
6. Бізнес-план для залучення нових співробітників. В наші роки важко переманити професіоналів з інших фірм, навіть пообіцявши їм більш високі заробітки. Опис майбутньої діяльності фірми дає потенційному співробітникові інформацію про перспективність і стабільності пропонованої роботи.
7. Бізнес-план для об'єднання з іншою компанією. Він допоможе побачити вигідність угоди: позитивні і негативні сторони спільної діяльності.
8. Бізнес-план для реорганізації справи та оптимізації операцій. У міру того, як невеликі компанії ростуть, з'являється необхідність створення стратегічної (або тактичної - залежно від ситуації) концепції розвитку.
Бізнес-план передбачає вирішення наступних стратегічних і тактичних завдань, що стоять перед підприємством, незалежно від його функціональної орієнтації:
- організаційно-управлінська і фінансово-економічна оцінка сьогоднішнього стану підприємства;
- виявлення потенційних можливостей підприємницької діяльності підприємства, акцентуючи увагу на сильних сторонах і не приховуючи слабких;
- формування інвестиційно-проектних цілей цієї діяльності на планований період.
У бізнес-плані обгрунтовуються:
- загальні та специфічні деталі функціонування підприємства в умовах конкретного ринку;
- вибір стратегії і тактики (методів) конкуренції;
- оцінка фінансових, матеріальних, трудових ресурсів, необхідних для досягнення цілей підприємства.
Бізнес-план дає об'єктивне уявлення про стратегію і тактику розвитку виробництва і організації виробничої діяльності, способи просування товару на ринок, прогнозує ціни, майбутній прибуток, основні фінансово-економічні результати діяльності підприємства і разом з тим визначає так звані зони ризику, пропонує шляхи зниження цих ризиків або принаймні їх вплив на майбутній прибуток.
Особливістю бізнес-плану як стратегічного документу є його збалансованість за постановці завдань з урахуванням реальних фінансових можливостей підприємства. Щоб бізнес-план був прийнятий, він повинен бути забезпечений необхідними фінансовими ресурсами. Це значною мірою визначає характер проектів (концепцій), які вивчаються при розробці бізнес-плану. Включення самого проекту в бізнес-план стає можливим лише в тому разі, якщо визначені джерела його фінансування.
Багато інвесторів вважають за краще короткий зміст бізнес-плану, що дозволяє їм побачити важливі особливості та переваги проекту. Такий документ має назву бізнес-пропозицію. Воно використовується при переговорах з можливими інвесторами та майбутніми партнерами, запрошенні ключових співробітників, підписання контрактів з персоналом підприємства. Бізнес-пропозиція є не тільки внутрішнім документом підприємства, але й використовується при встановленні контрактів. Це висуває певні вимоги до його оформлення, формою та структурою.
Бізнес-план повинен бути представлений у формі, що дозволяє зацікавленій особі отримати чітке уявлення про суть справи, ступеня своєї участі в ньому. Обсяг і ступінь конкретизації розділів бізнес-плану визначаються специфікою і областю діяльності.
Таким чином, бізнес-план використовується незалежно від сфери діяльності, масштабів, власності та організаційно-правової форми підприємства. У будь-якому випадку вирішуються як внутрішні, пов'язані з управлінням підприємством, так і зовнішні питання, обумовлені встановленням контактів та взаємовідносин з іншими підприємствами та організаціями.
1.2 Планування як найважливіша функція сучасної моделі управління
У ринковій економіці будь-яке підприємство у своїй діяльності неминучестикається з невизначеністю. Підприємство не має достатньоповні дані про своє сьогодення і майбутнє, воно не в змозі передбачитивсі зміни, які можуть відбутися у зовнішньому середовищі. Планування іє одним із способів "прояснення" внутрішніх і зовнішніх умовдіяльності.
Планування у своєму розвитку пройшло декілька етапів.
У період формування великих корпорацій передбачення як функціяпланування розглядалося вихідним моментом управління. На великихфірмах, як правило, у складі фінансових служб з'являються структурніпідрозділи, які регулярно займаються поточним плануваннямвиробничо-господарської діяльності. Вище керівництво корпораційрегулярно обговорювало і окреслено перспективи розвитку бізнесу в загальномупостановочному плані, виключаючи при цьому формальне планування. УНадалі фінансові плани (внутріфірмові кошторису бюджету) почалискладатися з найбільш великих виробничо-господарських функцій уокремо: маркетингу, НДДКР, капітального будівництва та за окремимиструктурним підрозділам всередині корпорації. Аналогічні плани і дотеперішнього часу є основним інструментом розподілу ресурсів таконтролю за поточною виробничо-господарською діяльністюпідприємств.
У рамках поточного фінансового планування з'являлися різнімодифікації, наприклад, такі як "програмне бюджетування". При цьомуплануванні фінансові плани розробляються для досягнення кінцевихрезультатів на програмно-цільовий основі, або ж на основі "розробкибюджету на нульовій основі ", коли кожен з видів діяльності,здійснюваних у рамках тієї чи іншої функції або ж структурногопідрозділу, на початку річного циклу планування повинен довести своєправо на подальше існування шляхом обгрунтування майбутньої економічноїефективності, що виділяються,/3 /.
Усі ці модифікації (річного або середньострокового) плануваннясполучені з традиційними методологічними принципами, спрямованими навнутрішнє середовище фірм, тобто фірми розглядаються як "закриття системи"і являють собою інструмент розподілу внутрішньофірмових ресурсів, атакож раціональної організації, координації, контролю діяльностіпідприємств.
Кардинальні зміни в розвитку функцій планування відбулися в 60 -
70-х роках. Цей період названий "бумом стратегічного планування".
Підприємства почали розробляти плани, спрямовані не всередину підприємства,а по поза ним, тобто в економічний, науково-технічне та соціально -політичний простір. В умовах порівняно недавнього минулого звідносно слабким ринком, порівняно повільними змінами у науково -технічному прогресі і досить слабкою міжнародною конкуренцієюпідприємствам (особливо гігантським) вдавалося будувати свою діяльність безспеціальних прогностичних розробок і обгрунтувань. У міру посиленнядинамічності, підвищення складності і невизначеності середовища багатопідприємства (і не тільки великі) понесли фінансові втрати, нескористалися можливостями і опинилися на межі припинення свогоекономічного існування.
В даний час більшістю західних фірм прийнята і використовуєтьсянова парадигма планування, заснована на системному і ситуаційномупідходах до управління. Дана форма планування отримала назвустратегічного планування. Ідеї стратегічного планування тауправління прийняті і більшістю підприємств вітчизняної економіки. Вонив більшій своїй масі вже зіткнулися з новими загрозами і можливостями, атому мають своєчасно реагувати на загрози і не упускати наявніможливості. У стратегічному управлінні планується потенціал підприємства
(на ситуаційної основі) та його стратегія. Схематично суть та основні етапистратегічного планування представлені на малюнку 1.1. В умовахзовнішньої нестабільності можливий ряд стратегій, що забезпечують успіхдіяльності підприємства. Користуючись методом аналізу відхилень від цілей,підприємство вибирає ту стратегію, яка найкраще відповідає його цілям.
Успіх стратегії фірми залежить від її можливостей: функціональні (НДДКР,маркетинг, виробництво тощо) і загальноуправлінських.
Вироблення стратегії розвитку підприємства передбачає знання івикористання основних принципів планування та управління.
Принципи планування визначають характер та зміст діяльностігосподарюючого суб'єкта. Правильне дотримання принципів плануваннястворює передумови для ефективної роботи підприємства та зменшуєможливість негативних результатів планування.
Ще А. Фоїл визначив чотири основних принципи планування, назвавшиїх загальними рисами гарної програми дії. Це єдність, безперервність,гнучкість, точність. Р. Акофф набагато пізніше обгрунтував ще один ключовийпринцип планування - принцип участі.
Принцип єдності передбачає, що планування повинно матисистемний характер. Поняття система означає:
- існування сукупності елементів;
- взаємозв'язок між ними;
- наявність єдиного розвитку елементів системи, поведінки,орієнтованого на загальні цілі (тобто єдності в рамках управлінськоїієрархії, наприклад: організація в цілому - підрозділ - цех - бригада).
Координація планової діяльності окремих підрозділів виражаєтьсяв тому, що діяльність ні однієї організації не можна планувати ефективно,якщо планування не пов'язане з плановою діяльністю окремих одиницьданого рівня. Таким чином, взаємозв'язок та одночасність - головніриси координації планування.
Принцип участі тісно пов'язаний з принципом єдності. Принцип участіозначає, що кожен член фірми стає учасником планової діяльності
, Незалежно від посади та виконуваної ним функції. Тобто процеспланування має залучати до себе всіх тих, кого він безпосередньозачіпає. Які вигоди реалізації принципу участі?
По-перше, кожен з учасників отримує більш глибоке розумінняорганізації, знання різних сторін її життя.
По-друге, особиста участь членів організації, у тому числі рядовихпрацівників, в процесі планування призводить до того, що плани організаціїстають особистими планами працівників, а участь у досягненні цілейорганізації приносить задоволення власних потреб працівників. Укожного працівника з'являються нові мотиви до ефективної праці, зміцнюєтьсякомандний дух. При цьому слід пам'ятати, що не можна зацікавити вактивній роботі співробітників тільки за рахунок грошової винагороди. Навітьякщо цей метод заохочення дає на перших порах позитивні результати, тонадалі можливості його застосування різко знизяться, тому що фінансовіресурси організації, особливо молодий, тільки будить себе в приватномубізнесі, досить обмежені. Тому, більш доцільним є активнезалучення своїх співробітників у планування діяльності підприємства іреалізацію цих планів. Нехай кожен працівник відчує, що він вноситьсерйозний внесок у визначення та вирішення основних завдань своєї організації,що його думку поважають, що він несе високу відповідальність за рішенняділових питань, тоді підвищення продуктивності праці перетвориться назадоволення особистих потреб працівників, потреб у цікавій,насиченою і відповідальній роботі.