Смекни!
smekni.com

Отчет по преддипломной практике на ВАТ ПГЗК (стр. 7 из 9)

Табл.2.8. Показники рентабельності комбінату за 2004-2008 рр.

№ п/п Показники оцінки Роки
2004 2005 2006 2007 2008
1 Рентабельність продажу 0,14 0,17 0,17 0,21 0,24
2 Рентабельність основної діяльності 0,17 0,20 0,18 0,24 0,29
3 Рентабельність власного капіталу 0,24 0,18 0,15 0,16 0,11
4 Рентабельність усього ка­піталу підприємства 0,63 0,52 0,47 0,51 0,81
5 Рентабельність перманент­ного капіталу 0,97 0,88 0,84 1,12 1,68

Зробивши розрахунки, можна окреслити ситуацію фінансового становища ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" за допомогою аналізу показників рентабельності підприємства. Коефіцієнт рентабельності продажу характеризує розмір прибутку, що надходить на підприємство з кожної гривні від продажу продукції (робіт, послуг), тобто рентабельність продаж характеризує доходність основної діяльності підприємства. Згідно розрахункам у досліджувані п’ять років ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" мало прибуток від реалізованої продукції, наданих послуг та виконаних робіт відносно однакового розміру, крім 2004 року, де підприємство зазнало збитків.

Рентабельність основної діяльності показує скільки прибутку припадає на 1 грн. витрат, характеризує ефективність управління підприємством. Цей показник у 2001-2003 роки мав тенденцію до збільшення, а в наступні роки різко впав. Це означає, що управління в перші досліджувані роки було більш ефективним ніж в наступні, що відображається на зниженні випуску продукції та погіршення успішності економічної діяльності.

Період окупності власно­го капіталу характеризує, наскільки ефективно використовуються активи з точки зору обсягу реалізації. Чим вищий оборот, тим ефективніше використовуються активи. Значення цих показників на ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" зростає з кожним роком, крім 2004 року, де спостерігається спад виробництва, що свідчить про раціональне та ефективне використання активів на підприємстві.

Завдяки використаній системі взаємозв'язаних показників рентабельності, кожний з яких несе однакове навантаження як для робітників підприємства так і для користувачів фінансової інформації (менеджерів, акціонерів, інвесторів та кредиторів), фінансово-економічної оцінки поточного стану підприємства можна зробити чітку картину ефективності використання активів та капіталу для отримання прибутку та покращення інвестиційного клімату на підприємстві. Тобто на основі отриманих показників, можна відмітити, що рентабельність ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат", яка визначає його доходність, має відносно позитивну сторону. Це дає можливість для майбутнього співробітництва з інвесторами та кредиторами для залучення коштів.

В умовах обмеженості ресурсів підприємцю постійно доводиться обирати оптимальні співвідношення між набором економічних ресурсів та обсягами виробництва.

ВИСНОВКИ

У сучасних умовах жодна країна не може існувати відокремлено від економічних світогосподарських процесів, тому виникає необхідність участі у міжнародних економічних відносинах, у світовій торгівлі.

Інтеграція підприємств у міжнародне господарське середовище є одним з найважливіших процесів входження України у ринковий простір. Ефективне здійснення зовнішньоекономічної діяльності українських підприємств можливе за умови оволодіння тією часткою світового ринку, яка відповідає можливостям природно-економічного та науково-технічного потенціалу держави.

Вихід підприємства на зовнішній ринок, участь у міжнародній економічній діяльності дозволяє розширити ринки збуту, підвищити ефективність виробництва, збільшити дохід. Тому питання участі українських підприємств у зовнішньоекономічній діяльності є дуже важливим.

Основу сучасних міжнародних економічних відносин складають світогосподарські зв'язки на мікрорівні (між фірмами, компаніями різних країн, окремими підприємцями) та на макрорівні (між країнами світу). Конкурентоспроможність окремих підприємств та галузей на зовнішньому ринку визначає конкурентний статус країни вцілому. Ускладнення виробничо-збутових і науково-технічних зв'язків на сучасному етапі розвитку виробничих сил суспільства зростає в геометричній прогресії, тим більше, якщо такі зв'язки реалізуються в межах світового господарства. Крім того, високий рівень розвитку конкурентних сил, що діють на міжнародному рівні господарювання, вимагає від суб'єкта зовнішньоекономічних зв'язків прийняття адекватних, гнучких, нестандартних і стратегічних управлінських рішень, ступінь ризику яких на зовнішніх ринках значно підвищується.

Проаналізувавши діяльність ВАТ «Південний ГЗК», можна зробити певні висновки щодо його фінансово-виробничих можливостей.

Аналізуючи дані випуску основної продукції за 2003-2007 рр., можна стверджувати, що за останні роки обсяг виробництва головних видів продукції ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" – концентрату та агломерату – поступово збільшується - концентрату з 3 366 млн. т з масовою часткою заліза 58,4% у 2003 р. до 4,097 млн. т з масовою часткою заліза 65,85 % у 2008 р. і виробництва агломерату з 5,25 млн. т до 8,7 млн. т. у 2007 році. У 2008 році виробництво основних видів продукції скоротилось майже до рівня 2006 року – концентрату до 7,5 млн. т. та агломерату до 3,68 млн. т. відповідно. Головними причинами такого скорочення є фінансова криза, яка охопила ГМК України, і як наслідок – суттєве падіння попиту і рівня цін на сировину і металопродукцію.

Проводячи аналіз основних техніко-економічні показники ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" за 2003-2008 роки, необхідно визначити позитивну тенденцію в його діяльності, оскільки значення таких показників як чистий дохід, виручка від реалізації, чистий прибуток та продуктивність праці (середньорічний виробіток продукції на 1 працівника) з кожним роком збільшуються. Так, виручка від реалізації продукції з 2004 року збільшується щорічно на 54,8% у 2005, на 13,3% у 2006, 86% у 2007 та 56 % у 2008 році відповідно. Все це вплинуло на зростання показнику чистого прибутку підприємства, який зріс з 25 826 грн. у 2005 році до 2 283 369 грн. у 2008. Продуктивність праці за період 2004-2008 на підприємстві зросла майже в 5 разів – з 94 554 грн. у 2004 до 504 585 грн. у 2008 році.

В той же час, не дивлячись на стабільне зростання попередніх показників, значення собівартості виробленої продукції та собівартості реалізованої продукції також має тенденцію до збільшення з року в рік, що є негативною характеристикою, адже в умовах постійного загострення конкурентної боротьби і обмеженого попиту з боку покупців, саме собівартість продукції справляє найістотніший вплив на рівень і динаміку ефективності виробництва продукції. За принципом ланцюгової реакції вона суттєво впливає на розмір таких показників як чистий дохід та чистий прибуток.

Крім фізично та морально зношеного технологічного обладнання і недосконалої виробничо-технічної бази підприємства, на постійне зростання показника собівартості виробленої продукції ВАТ «Південний ГЗК» постійно впливають: підвищення тарифів на залізничні перевезення; підвищення вартості енергоносіїв, підвищення видатків на охорону навколишнього середовища та інш. Все це спричинило підвищення собівартості продукції комбінату за період 2004-2008 рр. майже у 2 рази. Тому питання удосконалення виробничо-технічної бази на підприємстві є одним із найактуальніших і таким, яке потребує негайного вирішення. Адже через високу собівартість продукції, враховуючи світові тенденції та кон’юнктуру цін, підприємство може втратити свої позиції на ринку залізорудної сировини як в межах України, так і поза її кордонами.

Аналізуючи динаміку експорту підприємства ВАТ «Південний ГЗК» необхідно виділити успішне зростання обсягів відвантаженої продукції. Вирішальний вплив на постійне збільшення обсягів експортної продукції чинив стабільний попит на готову продукцію зі сторони споживачів зарубіжжя та розширення ринків збуту.

коло клієнтів комбінату щорічно розширюється. Це, в першу чергу, країни Далекого Сходу (Сирія, Пакистан, Індія), Китай, країни Північної та Південної Африки, країни Центральної Європи, що призвело до збільшення обсягів відвантаженого продукції закордон за період 2003 – 2008 майже в 3 рази.

Сталі зв’язки відіграють важливу роль в експортній діяльності підприємства ВАТ «Південний ГЗК», що відповідно позначається на обсягах поставок до цих країн. Так, найбільшу питому вагу мають підприємства Польщі та Чехії. За рахунок збільшення країн-партерів, питома вага цих країн в структурі експорту дещо зменшилася у порівняні з 2003 – 2005 рр. проте обсяг поставок в ці країни суттєво збільшився.

Аналізуючи міжнародну економічну діяльність ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" за період 2004-2008 роки, не можна сьогодні однозначно сказати про її ефективність. Враховуючи сьогоднішні тенденції та кон’юнктуру світових цін та попиту, на підприємстві простежується тенденція зниження активності зовнішньоекономічної діяльності підприємства, яка виражається у зменшенні обсягу реалізації продукції закордон, зниженні кількості укладених міжнародних контрактів з партнерами та нестабільному отриманні валютних надходжень. Причиною цього являється посилення конкурентної боротьби на ринку залізорудної сировини, суттєве зниження попиту на металопродукцію з боку головних споживачів – машинобудування та будівельної галузі, надшвидка зміна потреб споживачів, посилення вимог щодо якості виробленої продукції.

Тому питання удосконалення експортної збутової діяльності гірничодобувних підприємств є актуальним на сучасному етапі за наступними причинами. По-перше, ринки залізорудної сировини існують на протязі багатьох років і їх структура та сегментація практично не піддається змінам. За останні роки збільшилось виробництво продуктів прямого відновлення заліза, більш дорогої сировини, що використовується у виробництві якісних електросталей. По-друге, пропозиція залізорудної сировини залишається на високому рівні, а попит є величиною змінною, в залежності від попиту на таку продукцію, як чавун та сталь. По-третє, гірничо-збагачувальні комбінати мають обмежений асортимент продукції і можливість швидко змінити цей асортимент. Що стосується безпосередньо ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат", то залізорудна сировина традиційно має ринок збуту у Східній та Центральній Європі і не має можливостей поки що виходити на ринки Західної Європи та США за причини невідповідності якісних характеристик.