· Завідуючий господарською частиною
· Електромеханік
· Бухгалтер
· Старший тренер – викладач [ 4, с. 3]
Основні кваліфікаційні вимоги управлінських кадрів та їх обов’язки:
Директор ОК «Силур»
Адміністративно підпорядковується начальнику управління соціально-побутового обслуговування і працює під його керівництвом. Директор призначається і звільняється з посади за наказом директора ТОВ «Силур».
В його обов’язки входить: здійснювати керівництво господарською та технічною діяльністю; виконання планових завдань.
Повинен знати:
- постанови, розпорядження, накази вищих органів
- перспективи технічного розвитку ОК
- устаткування комплексу, правила його технічної експлуатації
- основи трудового законодавства, правила і норм охорони труда, техніку безпеки.
Кваліфікаційні вимоги:
На посаду директора ОК призначається лице, яке має віщу технічну або економічну освіту і досвід роботи не менше 3х років або середню спеціальну освіту і досвід роботи не менше 5 років.
Бухгалтер ОК «Силур»
Бухгалтер адміністративно підпорядковується директору ОК «Силур».
Повинен знати:
- закони, постанови, накази, розпорядження
- організацію управління бухгалтерським обліком
Кваліфікаційні вимоги:
На посаду бухгалтера призначається лице, яке має вищу освіту відповідного напрямку без пред’явлення вимог до досвіду роботи або повну середню освіту і професійно-технічну освіту і досвід роботи у фінансовій діяльності, з базами даних, статистикою, бухгалтерським обліком не менше 1 року.
Адміністратор ОК «Силур»
Адміністратор безпосередньо підпорядковується завідуючому господарською частиною і працює під його керівництвом.
Повинен знати:
– режими роботи ОК «Силур»
– наявність вільних місць на послуги ОК
– правила санітарії
Кваліфікаційні вимоги:
На посаду адміністратора призначається лице, яке має загальну середню освіту без вимог до досвіду роботи. Передбачається короткострокове навчання або інструктаж.
Дана організаційна структура дає нам змогу визначити вид організаційної структури і норму керованості підприємства.
Для ОК «Силур» характерна лінійна структура.
Лінійна структура утворюється в результаті побудови апарата керування тільки із взаємопідпорядкованих органів у вигляді ієрархічної драбини.
На чолі перебуває керівник, наділений усіма повноваженнями й здійснюючий одноособове керівництво підлеглими йому працівниками, що зосереджує у своїх руках усі функції керування. Сам керівник перебуває в безпосередньому підпорядкуванні керівника вищого рівня (у нашому випадку начальнику управління соціально-побутового обслуговування).
Можна виділити переваги лінійної структури керування для нашого об’єкта проходження практики:
· єдність і чіткість розпорядництва;
· погодженість дій виконавців;
· чітка система взаємних зв'язків між керівником і підлеглим;
· швидкість реакції у відповідь на прямі вказівки;
· особиста відповідальність керівника за кінцеві результати діяльності свого підрозділу. [ 1, с. 56 ]
Недоліки лінійної структури полягають у наступному:
· високі вимоги до керівника, який повинен мати великі різносторонні знання й досвід у всіх функціях керування й сферах діяльності, здійснюваних підлеглими, що обмежує можливості керівника для ефективного управління;
· мала гнучкість і пристосовність до зміни ситуацію [ 1, с. 57]
Норма керованості –максимальне число працівників, підлеглих одному лінійному керівникові, за умови, що сумарна трудомісткість виконуваних їм функцій не повинна перевищувати встановленого нормативу.
Визначення кількості підлеглих, тобто норми керованості, має велике значення для формування організаційної структури керування. Для нашого комплексу характерна низька норма керованості, тобто невелика кількість співробітників підпорядковується одному керівникові. [ 7, с. 75]
Стиль керівництва – це звична манера поведінки керівника стосовно своїх підлеглих з метою вплинути на них або спонукати до дії (виконанню завдань).
Керівник ОК «Силур» вдається до демократичного стилю керівництва.Демократичний стиль припускає делегування керівником частини своїх повноважень підлеглим і прийняття рішень на колегіальній основі.
Позитивні моменти:
· стимулює творчу діяльність;
· знижує невдоволення співробітників від ухвалених рішень, тому що вони ухвалюються спільно;
· підвищує мотивацію праці;
· поліпшує психологічний клімат на підприємстві й задоволеність від виконаної роботи.
Негативні моменти:
· не здійснюється твердого централізованого контролю;
· відповідальність за виконання може довго перекладатися;
· затягується процес прийняття рішень і їх виконання. [ 7, с 103]
2.2 Організаційно-фінансовий стан ТОВ «Силур» та ОК «Силур»
Перехід до ринкової економіки потребує від підприємства підвищення ефективності виробничих процесів, конкурентоспроможності продукції та послуг на основі залучення досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм господарювання і управління виробництвом, активізації підприємництва, ініціативи і т.д. Важлива роль у реалізації цієї задачі відводиться аналізу господарської діяльності підприємств. [ 2, с. 237]
З його допомогою створюється стратегія та тактика розвитку підприємства, обґрунтовуються плани і управлінські рішення, відбувається контроль за їх виконанням, визначаються резерви підвищення ефективності виробництва, оцінюються результати діяльності підприємства, його підрозділів і працівників.
Основними джерелами інформації для аналізу фінансового стану являються дані фінансової звітності. Адже для того, щоб прийняти рішення необхідно проаналізувати забезпеченість фінансовими ресурсами, платоспроможність, фінансові відносини з партнерами. [ 2, с. 304]
ТОВ «Силур» – лідер виробництва в групі підприємств «Укрметиз». Має річні проектні потужності по виробництву: 120 тис. т сталевого дроту; 33,6 тис. т сталевих канатів; 9 тис. т металокорду; 12 тис. т фібри; 1,4 млн. кв. м сітки. Залишкова вартість основних фондів – близько 130 млн. грн. Уставний фонд ТОВ – 230.471.158 грн. – становлять 4.609.423.163 простих іменних акцій номіналом 0,05 грн. кожна.
В тому році фінансовий стан «Силуру» залишалося «стабільно важким». І хоча збитки зменшилися на 9 млн. грн., підприємство відробило однаково з мінусом (1019,7 тис. грн.). По даним керівництва компанії причини збиткової роботи як зовнішні, так і внутрішні фактори. [ 8, с. 5]
До проблем ззовні на підприємстві відносять, у першу чергу, антидемпінг із боку Євросоюзу – на територію країн ЄС «Силур» може експортувати тільки канати діаметром менш 3 мм. Проблемно виглядає також і власна політика України, при якій метал вигідніше експортувати, чим продавати на внутрішньому ринку, а звідси випливають проблеми з поставками катанки – основної сировини для «Силуру».
Внутрішні проблеми не настільки специфічні, як зовнішні, і знайомі переважній більшості підприємств України. Це знос устаткування (до 70%) і тому завантаження виробничих потужностей на «Силурі» складає тільки 37%.
Однак, незважаючи на всі перераховані вище проблеми, «Силур» зумів вийти зі збиткового минулого року із серйозними претензіями на прибуток року поточному. 2008 рік підприємство відробило більш ніж по 100 зовнішньоекономічних контрактах. Були збільшені обсяги поставок в Австралію, Албанію, Болгарію, Німеччину, Грецію, Іспанію, Іран, Румунію, Словаччину, Чехію, В'єтнам і багато інші країни. Крім того, «Силур» зберіг портфель замовлень в обсязі 8–9 тис. т на місяць і освоїв виробництво нових видів продукції. Також побудовані нові волочильні стани, які дозволили вперше в історії заводу виготовити металокорд для шин легкових автомобілів (раніше проводився тільки для вантажних). [ 4, с. 3]
По даним 2008 року в січні й лютому підприємство усе ще працювало зі збитком (-1,6 млн. грн. і -495 тис. грн. відповідно), то березень і квітень – з підбадьорюючим прибутком – 1,6 млн. грн. і 2,8 млн. грн. На сьогоднішній день сума обігових коштів підприємства в цілому збільшилася на 6 млн. грн., а значить повністю виконується місячних бюджет підприємства по фінансуванню сировини й інших напрямків діяльності заводу, включаючи поточні ремонти, будівництво й модернізацію встаткування.
Основною проблемою для «Силуру» залишається заборгованість за довгостроковим кредитом обсягом в 123 млн. грн. на покупку устаткування в Німеччині. Сьогодні вирішувати цю проблему підприємству допомагає кілька юридичних компаній.
До «Силуру» уже формується інтерес і на фондовому ринку, що дозволить товариству випустити облігації й у такий спосіб залучити додаткові гроші в оборот без застави й іпотеки (на сьогоднішній день практично всі активи підприємства закладені в банках під видані кредити).
Також проведено аналіз фінансового стану об’єкта практики – СК «Силур». Цей комплекс має високу соціальну значимість для населення міста і це підтверджує опитування відвідувачів ОК «Силур» (Табл. 1). Мета опитування – які цілі переслідують відвідувачі при заняттях у ОК «Силур».
Табл. 1. Опитування, %: взяло участь 65 людей
Мета занять | Кількість, % |
Заради насолоди | 27 |
Підтримати форму та здоров'я | 30 |
Для розслаблення | 18 |
З метою займатися будь чим | 3 |
Тому що плавання мені знайоме | 5 |
Для випробування фізичних можливостей | 5 |
Щоб відволіктися від навантаження на роботі | 12 |
Послуги, які надає спортивний комплекс настільки дешеві, наскільки це можливо. А соціальний рівень життя населення передбачає вибір дешевого товару. Тому, при формуванні цін на послугу орієнтуються на соціальний рівень населення.