Збільшити РФД (відповідно зменшуючи РГД) можна за рахунок збільшення виробничих інвестицій і збільшення фінансово-експлуатаційних потреб підприємства.
Виробничі інвестиції доцільно збільшити за рахунок знов-таки позикових коштів, щоб не втратити господарські обороти у майбутньому. Таку стратегію слід використовувати, якщо "батько родини" прагне продовжити старість, адже зазвичай таке підприємство розраховує, що інвестиції почнуть давативіддачу, прибуток збільшиться, і "батько родини" в майбутньому повернеться в зону 1 з великими господарськими зворотами і великою винагородою власникам.
Збільшення оборотних активів (які враховуються у частині фінансово-експлуатаційних потреб ТОВ «ДАЄРС») за рахунок позикових коштів дасть підприємству можливість здійснювати поточні фінансові інвестиції і отримувати певні фінансові доходи, що в свою чергу покращуватиме показник РФД підприємства.
Якщо ж найближчим часом не вживати ніяких заходів для покращення показника РФД, для підприємства існує загроза повернення у збиткову зону7 (що власне і мало місце у 2007 році).
Висновки
При виконанні курсової роботи були досліджені теоретичні підходи до визначення позиції підприємства у матриці фінансових стратегій, а також методичні підходи до віднесення окремих статей бухгалтерської звітності до тієї чи іншої складової показників, що розраховуються.
На основі ретельного аналізу таких показників як брутто- та нетто результат експлуатації інвестицій, результат господарської та результат фінансової діяльності підприємства були визначені позиції ТОВ «ДАЄРС» у матриці фінансових стратегій у 2006-2008 р.р. У 2006 та 2008 рр., підприємство знаходилось у зоні рівноваги – квадраті 1, який має умовну назву «Батько родини» і характеризується тим, що величина показника РГД>>0, а величина показника РФД<<0. Таке розташування підприємства у матриці фінансових стратегій дає можливість оцінити його діяльність наступним чином: підприємство отримує доходи, але в недостатній мірі використовує їх для інвестиційних вкладень з метою підтримки і розвитку бізнесу; мало користується позиковими засобами; прибуток, що отримує, витрачає на виплату (повернення) старих кредитів. Тобто у ці роки підприємство не веде активну фінансову діяльність, щоб покращити своє фінансове становище, не робить інвестиційні вкладення і повільно «вмирає».
Покращити своє фінансове становище і повернутися у квадрат 1 у 2008 р. підприємство спромоглося за рахунок покращення РГД (при незмінному РФД) завдяки нарощуванню виробничих потужностей і відповідному зростанню господарських оборотів. Підприємство здійснило такий підйом за допомогою збільшення знов-таки власного капіталу (збільшення статутного і залучення іншого додаткового капітал).
Проаналізувавши причини змін визначених показників діяльності ТОВ «ДАЄРС» та оцінивши їх вплив на перспективи розвитку підприємства, автором роботи запропоновані найбільш перспективні напрямки розвитку ТОВ «ДАЄРС» для забезпечення стійкої позиції у прибуткових квадратах матриці фінансових стратегій.
На даному етапі діяльності, знаходячись у квадраті 1, підприємство такі можливі варіанти пересування по матриці: у квадрати 4, 2 або 7.
Найкращий варіант для підприємства – це перехід у прибуткову зону – квадрат 4. Щоб перейти у даний квадрат, ТОВ «ДАЄРС» має збільшити величину показника РФД в середньому на 79 043 (від 44 847,9 до 113 238,1) тис. грн., при цьому величина РГД може залишитися незмінною. Основна рекомендація для такого збільшення – це здійснення фінансової діяльності при залученні (з урахуванням ефекту фінансового важеля) позикових коштів. Кредитом слід користуватися до того часу, доки віддача від позикових засобів перевищує їх “ціну”. Позики необхідно спрямовувати у поточні фінансові інвестиції, у проекти, що дадуть можливість швидко отримувати значні фінансові прибутки. У короткострокові фінансові інвестиції доцільно також спрямувати і вільні грошові кошти, що знаходяться на рахунку підприємства. Крім того треба звернути увагу на втрати від участі в капіталі, які з’явилися у підприємства у 2008 р., проаналізувати причини їх виникнення, розробити і впровадити заходи для зменшення таких втрат, а в майбутньому – для їх запобігання.
Для зменшення у цей період величини податкових та інших обов’язкових бюджетних платежів доцільно провести реструктуризацію поточної кредиторської заборгованості, зменшивши таким чином певне фінансове навантаження.
Запропоновані заходи сприятимуть досягненню РФД нульового значення у наступному періоді, і підприємство зможе перейти у квадрат 4 матриці фінансових стратегій.
Для переходу у квадрат 2, підприємство має збільшувати показник РФД при певному зниженні показника РГД. Зменшення РГД можливе за рахунок збільшення виробничих інвестицій і збільшення фінансово-експлуатаційних потреб підприємства.
Виробничі інвестиції доцільно збільшити за рахунок знов-таки позикових коштів, щоб не втратити господарські обороти у майбутньому.
Залучаючи позикові кошти для збільшення своїх фінансово-експлуатаційних потреб ТОВ «ДАЄРС» отримає можливість здійснювати поточні фінансові інвестиції і отримувати певні фінансові доходи, що в свою чергу покращуватиме показник РФД.
Якщо ж найближчим часом не вживати ніяких заходів для покращення показника РФД, для підприємства існує загроза повернення у збиткову зону 7 (що власне і мало місце у 2007 році).
Перелік інформаційних джерел
1. Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств” // Відомості Верховної Ради, – 2000. – № 5.
2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 2 “Баланс” // Бібліотека “Все про бухгалтерський облік. Нормативні документи”, № 1, С. 10–13.
3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 3 “Звіт про фінансові результати” // Бібліотека “Все про бухгалтерський облік. Нормативні документи”, № 1, С. 13–16.
4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 4 “Звіт про рух грошових коштів” // Бібліотека “Все про бухгалтерський облік. Нормативні документи”, № 1, С. 16–19.
5. Положення про стандарт бухгалтерського обліку № 15 “Дохід” // Бібліотека “Все про бухгалтерський облік. Нормативні документи”, № 1, С. 49–51.
6. Положення про стандарт бухгалтерського обліку № 16 “Витрати” // Бібліотека “Все про бухгалтерський облік. Нормативні документи”, № 1, С. 51–55.
7. Бланк И.А. Основы финансового менеджмента. – Т1. – К.: Ника–Центр, Эльга, 1999. – 586 с.
8. Бригхэм Ю., Эрхард М. Финансовый менеджмент. 10-е изд./ Пер. с англ. под ред. Б.А. Дорофеева. – СПб.: Питер, 2005. – 960 с.
9. Бочаров В.В. Современный финансовый менеджмент. – СПб.: Питер, 2006. – 464 с.
10. Загородников С.В. Краткий курс по финансовому менеджменту. – М.: Окей-книга, 2007. – 174 с.
11. Савчук В.П. Финансовый менеджмент предприятий: прикладные вопросы с анализом деловых ситуаций. – К.: “Максимум”, 2001. – 600 с.
12. Финансовый менеджмент: теория и практика: Учебник / Под ред. Е.С. Стояновой. – 5–е изд., перераб. и доп. – М.: «Перспектива», 2000. – 656 с.
13. Основы бизнеса – компьютерная реализация [Электронный ресурс] / Финансовые стратеги предприятия – Режим доступа: http://www.osnbisn.narod.ru/ strat-lek.rar, свободный. Загл. с экрана. – Яз. рус.
14. Звітність підприємства ВАТ «Днiпропетровський металургійний завод iменi Комiнтерну» за 2004-2007 роки.