Смекни!
smekni.com

Менеджмент у шоу-бізнесі (стр. 5 из 6)

В першу чергу, привертає зовнішність. Можливо, лідер непривабливий, але він привабливий і чудово тримається, по-друге, сильний характер і схильність до незалежності, величезна віра в свої здібності, по-третє, енергетичний обмін.

Така особа здатна випромінювати енергію і заражати нею інших. Крім того, дуже важливо уміти говорити і переконувати.

Харизма лідера впливає на тих виконавців, які прагнуть зробити кар'єру. Саме цій категорії майбутніх менеджерів властиве бажання якось виділитися. Вони часто "перетягують" на себе ковдру, з тим, щоб показати свою значущість. Саме у цей період і виявляються амбіції майбутнього менеджера, які, проте, не є єдиними на шляху до успіху.

На жаль, не всі розуміють, що уміння координувати процес і володіти ситуацією, здатність ухвалювати самостійні рішення отримуються з досвідом. Хоча, звичайно, самостійність повинна супроводити менеджерові з початку його кар'єрного шляху.

В даний час вже склалася ціла категорія підприємців – дилмейкерів, н`юсмейкерів, продюсерів, іміджмейкерів, менеджерів, що визначає хід подальшого розвитку шоу-бізнесу.

Враховуючи цей факт, початківці продюсер, менеджер повинні постаратися придбати авторитет в даній сфері, який дозволив би їм вийти на необхідний рівень, зайняти належні позиції в шоу-індустрії.

Як було відмічено раніше, в музичній індустрії панує конкуренція, яка не завжди ґрунтується на добросовісній політиці конкурентів і цивілізованих законах ринку. Важливо, щоб менеджер відносився до категорії людей стійких і не схильних до зовнішньої дії, зберігав самовладання в будь-яких життєвих ситуаціях. Реальним важелем в діяльності менеджера повинні стати оцінка своїх можливостей, усвідомлення цілей і знання психології інших людей.

Здатність керувати не є природженою, бо ніхто не народжується керівником, лідером. Подібний процес зростання має свої стадії: від адміністратора до керівника, від якого потрібні уміння і здібності організувати процес і спонукати до виконання завдань інших людей.

Розвиток і функціонування шоу-бізнесу неможливий без професіоналів, що уміють цей бізнес організувати. Менеджерові недостатньо уміти знайти і відчути талант, передбачати той вид діяльності, який принесе прибуток, необхідно мати здібності до того, щоб організувати її з урахуванням економічних, соціокультурних і політичних чинників, уміти встановлювати зв'язки з різними структурами, як державними, так і комерційними.


3. Фандрайзінг і фінансовий менеджмент

Процес демократизації суспільства і зміна економічної моделі викликали корінні зміни в соціально-культурному житті країни, зокрема в шоу-бізнесі, розвиток якого в останнє десятиліття здійснюється значними темпами.

Разом з тим шоу-індустрія не може функціонувати без фінансової підтримки з боку як комерційних, так і некомерційних структур.

Шоу-бізнес – це завжди ризик: фінансовий, психологічний, соціальний, оскільки в нім сполучені різні види і жанри мистецтва, а його продукція розрахована на масове споживання. Рівень риски настільки великий, що цей вид бізнесу прийнято називати венчурним, оскільки діяльність шоу індустрії зв'язана з ризиком для життя.

Втілення таких сценічних форм, як фестивалі, конкурси, гала-концерти, міжнародні форуми, реально тільки за наявності меценатів або спонсорів. Звідси і виділяються різні види фінансування масових заходів.

Спонсорінг.

Переводиться як поручительство, опікування, підтримка. За змістом процес спонсоринга є підбором або організацією події, веденням або контролем процесу, гарантованим здійсненням проекту і обліком інтересів спонсора. Спонсорство – це цільові субсидії для досягнення взаємних цілей, тобто взаємовигідна співпраця, реалізація сумісних проектів. Спонсорська підтримка оформляється договором, що містить взаємні зобов'язання сторін.

Патронаж.

Патронаж – заступництво не тільки фінансове, але і організаційне, таке, що надається на стабільній і довготривалій основі. Добродійність, будучи проявом філантропії, не припускає яких-небудь зобов'язань, у тому числі і фінансових з боку одержувача фінансової підтримки.

Меценатство.

Меценатство – це добродійність у сфері мистецтва. Меценати – переважно приватні особи, що жертвують свої засоби безоплатно.

Історія добродійності в Росії налічує не одну сотню років. Не випадково XIX століття стало "золотим століттям" добродійності. На жаль, сучасний добродійний рух поки не володіє тим особовим потенціалом, який би характерний вітчизняному меценатству. Звичайно, сьогодні необхідно ставити завдання відродження такої традиції, коли спроможні громадяни безоплатно жертвують свої засіб, відроджуючи мистецтво.

Так чому ж компанія подає спонсорську підтримку продюсерському проекту? Причин може бути декілька, вони різні, від глобальних, до найнікчемніших. Наприклад, компанія-спонсор хоче співробітничати з вами, тому що ваш проект здався їй надійним і стабільним. Або тому, що директор компанії обожнює слухати таку музику, яку ви робите. Мотивація визначає те, що рухає організацією, коли вона подає спонсорську підтримку. Це поняття багато в чому перетинається з поняттям "причини". Але різниця в тому, що мотивація складається з безлічі явищ, подій, обставин, поєднання яких формує певне прагнення поступати так, а не інакше. Продюсер Х колись працював у фінансовій організації, де у нього склалися непогані відносини з керівництвом. Надалі Х починає займатися музичним бізнесом і просувати свій проект, звертаючись за фінансовою допомогою в дану організацію. А вона у цей момент, знаходячись на піке свого розвитку, має в своєму розпорядженні резерви і може надати фінансову допомогу. До того ж вона хоче підняти свій престиж. Тут збіг незалежних один від одного обставин сприяє тому, що продюсер отримує спонсорську підтримку.

Вкладення фірмами і компаніями власних засобів припускає окупність надалі витрат і отримання прибули. Природно, що пріоритет визначається специфікою цілей, які переслідує компанія-спонсор. Крім отримання фінансового прибутку, пріоритетом може стати і естетичне задоволення, задоволення амбіцій.

Та все ж, перш ніж брати гроші, краще дізнатися, з якої причини вам дають і, головне, на яких умовах. Існує маса прикладів, коли витрати не окупаються. Мабуть, в більшості випадків в російському шоу-бізнесі спонсорство носить постійний характер і вимагає безперервних вливань. Наприклад, у випадку із співачкою Жасмин, яку спонсорує власний чоловік. По деяких відомостях, для досягнення стабільної зоряності артиста щорічно необхідно вкладати від 100 до 400 тисяч доларів і більш.

Початкуючому продюсерові дуже складно повернути вкладені засоби унаслідок відсутності досвіду, тому засоби на розкручування проекту слід брати у "перевірених людей".

Бюджетні кошти, як федеральні, так і місцеві, виділяються під крупні заходи, пов'язані з організацією державних свят (День Перемоги, Новий Рік), локальних свят (День Міста), а також в цілях часткового фінансування подій, складових національну гордість. Виділення подібних засобів відбувається з відома міських властей або за підтримки адміністрації Президента РФ.

Подібні акції носять масовий характер і не припускають витягання прибули. Після закінчення заходу організатор представляє звіт вище переліченим структурам про використання бюджетних коштів згідно фактичному кошторису витрат з додатком документів фінансової звітності (копії договорів, рахунків, платіжних доручень і тому подібне)

Інвестори (банки, приватний капітал), виділяючи кошти, розраховують на відшкодування витрат і отримання прибули. У російському шоу-бізнесі особливо яскраво виявляється синтез основних типів інвестиційних вкладень: фізичних, грошових і нематеріальних активів. Та все ж, основну роль в цьому бізнесі грають професійне чуття людини і його творчий потенціал.

При вкладенні засобів в той або інший проект в першу чергу дається його фінансово-економічна оцінка, оскільки проект повинен відшкодувати вкладені засоби за рахунок доходів від реалізації товарів і послуг, причому рівень прибули і терміни окупності проекту визначає інвестор.

Досягнення саме таких результатів інвестиційних операцій і є ключовим завданням оцінки фінансово-економічних параметрів будь-якого проекту у сфері шоу-бізнесу. Проте провести таку оцінку проекту буває дуже складно з ряду причин. Так, терміни інвестицій можуть бути разовими, або розраховані на декілька років, а це приводить до невизначеності при оцінці всіх аспектів. Тому в шоу-бізнесі застосовується метод інвестиційних розрахунків, або дисконтування.

Найбільш поширеним джерелом фінансування є засоби спонсорів, яким взамін надається пакет рекламних послуг.

До рекламних послуг прийнято відносити:

- вказівка спонсора в титрах ТБ-програми, присвяченою проекту

- показ рекламного ролика спонсора усередині програми

- вказівка спонсора в афішах, розтяжках, флайерсах, міні-постерах і інших видах друкарської продукції

- рекламні щити в місці проведення заходу

- оголошення ведучого з сцени про участь тієї або іншої фірми в організації і проведенні заходу

- участь спонсора в прес-конференціях, присвячених даній події

- згадка про подію в газетних і журнальних публікаціях і телеефірі, присвячених події, що проводиться

- інтерв'ю із спонсором в газетних публікаціях

- надання спонсорам VIP квитків на всі спонсоровані ними заходи.

Пошук фінансування складний, але без участі фінансового капіталу не може відбутися втілення ідеї. У Росії відсутня система пільгового фінансування, яка дозволила б частину доходів фірми вкладати в розвиток культури, тому можливість здійснення ідеї залежить від ініціативних здібностей підприємця (продюсера, менеджера, промоутера і так далі).

Процес пошуку засобів достатньо індивідуальний. Крупний бізнес починає серйозно вкладати гроші в соціальну сферу, коли усвідомлює ефективність даного проекту, бо за цим коштує цивільна згода, розвиток культури виробництва і споживання, тобто активніший рух капіталу, що завжди економічно ефективно. Сьогодні важливо зрозуміти, що культурі грошей не дарили, в неї вкладають. Шоу-бізнес не може ефективно розвиватися без взаємної співпраці і партнерства.