Продюсери, вибираючи свій шлях для заробляння грошей в наший країні, швидше за все, підуть по вже уторованій дорозі продюсерування артиста. Їх, кінець кінцем, цікавлять гроші, тому вони зацікавлені продати виконавця і його матеріал як товар, орієнтуючись на те, що продається в Росії. І, вибираючи між рок-групою і попсовим виконавцем, продюсер, швидше за все, візьметься за останнього, оскільки це легший і перевірений шлях. Але існують і ті, хто береться за такі проекти, на які поки ніхто не обертає уваги, але це тільки поки.
Зараз помітна тенденція до розкручування проекту шляхом скандалів, подібно до груп "ТАТУ" і "Ленінград". На цьому, звичайно можна виділитися, але ж треба ще і утриматися на завойованих позиціях. Успіх на терені управлінської роботи в шоу-бізнесі багато в чому визначається професійними, особистими і діловими якостями, що допомагають продюсерам створювати і підтримувати в колективі жорстку дисципліну, зберігаючи при цьому творчу атмосферу. Така форма управління можлива завдяки наявності у керівника проекту гнучкості у відносинах з людьми, відповідного відношення до роботи і заповзятливості. Здібності продюсера краще всього виявляються на практиці. Тільки так можна перевірити уміння використовувати наявні можливості, долати труднощі і добиватися успіху.
До професійних відносяться ті якості, які характеризують кожного грамотного фахівця, і володіння якими є лише передумовою, загальним фоном для виконання тією або іншою людиною обов'язків керівника. Тут мова йде про компетентності в професії продюсера, що формується на основі досвіду і освіти.
Далі керівник повинен володіти креативним мисленням, широтою поглядів, що базуються як на загальній ерудиції, так і на хорошому знанні не тільки власної сфери діяльності, але і суміжних з нею.
До особових якостей, необхідним продюсерові, можна віднести: доброзичливе відношення до людей і до роботи, високі моральні стандарти, психологічне і фізичне здоров'я, самовладання і тверезість мислення, оптимізм і упевненість в собі, а також високий рівень внутрішньої вимогливості.
Проте грамотним продюсером людини роблять не тільки професійні і особисті, але і ділові якості. Перш за все, цінуються організаторські здібності, що припускають уміння створити організацію або колектив, забезпечити їх діяльність всім необхідним, поставити чіткі завдання, розподілити їх обов'язки по їх виконанню, координувати, контролювати і стимулювати їх оптимальне рішення.
Потім як ще одна важлива якість керівника можна виділити домінантність, честолюбство, що має в своїй основі, і владність, прагнення до особистої до особистої незалежності, до лідерства, підвищений рівень домагань, цілеспрямованість і вимогливість.
Справжній організатор повинен бути комунікабельним, що має на увазі уміння легко знаходити спільну мову, йти на контакт з підлеглими, залагоджувати конфлікти між ними.
Але по суті справи жодного продюсера не можна представити без прагнення до оригінальності, нововведень, перетворень і готовності йти на ризик, пов'язаний з їх здійсненням.
Залежно від рівня, займаного продюсером і ступені відповідальності, виділяються п'ять основних функціональних завдань.
1. Стратегічна – полягає в проведенні аналізу ситуації і розробці прогнозів, на основі яких ставляться цілі продюсерської організації, організовується координація процесу розробки стратегії і складання бізнес-плану.
2. Адміністративна – полягає в контролі, оцінці результатів, здійсненні коректувальної діяльності, заохоченні і покаранні – все це як і раніше централізується в першу чергу в руках продюсера.
3. Експертно-інноваційна – тісно пов'язана з попередньою. Вона вимагає від продюсера постійного цілеспрямованого знайомства з новинками ринку, їх кваліфікованої оцінки і створення умов для невідкладного впровадження в практику.
4. Соціально-психологічна – припускає створення в колективі сприятливого морально-психологічного клімату, підтримка традицій, вирішення виникаючих суперечок, а ще краще за їх запобігання, формування стандартів поведінки. Ця функція повною мірою відображає такі здібності продюсера, як мотивування, активізація і стимулювання.
5. Що лідирує – тут продюсер-менеджер є інтегратором, свого роду контролером, що стежить за тим, щоб конкретні дії членів його команди не суперечили загальним інтересам, не підривали внутрішню єдність групи, але в необхідних випадках він виступає організатором їх захисту. П'ята функція – найважливіша, і без її виконання важко добитися досягнення результатів.
Як правило, щоб бути успішним не досить володіти певним складом розуму, характером і навиками. Величезне значення має також уміння дотримувати етичні норми. Вони є невід'ємною частиною професіоналізму продюсера і грають важливу роль в діловій практиці.
В ході роботи, продюсерові доводиться стикатися і спілкуватися з абсолютно різними людьми. Більш того, він постійно перебуває у контакті з підлеглими, колегами, партнерами, і тому його знання етикету завжди повинне бути на високому рівні.
Саме його дії, як керівника і як людини є лакмусовим папірцем рівня його управлінської етики, етики роботи продюсера.
Природно, що ті рішення, які він приймає, повинні бути, перш за все, обґрунтовані етично, тобто моральні витрати повинні бути мінімізовані. Етичні рамки визначаються етикою людських відносин, діловою і професійною етикою. Всі ці аспекти співіснують в діяльності продюсера і утворюють систему, що впливає на ефективність всього менеджменту.
Беручи участь в процесі створення музичного продукту, в організації музичного проекту, продюсер контактує з величезною кількістю людей. Тут він є, в першу чергу, дипломатом, і тому його поведінку бере свій початок з етикету спілкування. В зв'язку з цим важливо, щоб продюсер, менеджер або управлінець кожен факт свого спілкування з людьми розглядав як пряму упущену або реалізовану можливість завоювання їх довіри.
Існують різні форми спілкування: пряме спілкування при зустрічі, спілкування по телефону, листування по електронній пошті. Кожна з форм спілкування має свої неписані правила. У сучасній бізнес-діяльності багато контактів відбувається по електронній пошті, яка припускає свою мову і стилістику.
Наприклад, при відправці електронних листів контактна особа дзвонить в компанію, куди посилається інформація, домовляється, а вже потім відправляє лист.
Через деякий час, але не пізніше за тиждень, за відсутності відповіді він здзвонюється і з'ясовує причини, по яких це відбулося. Наприклад, подібна етика дуже важлива, коли контактуєш з потенційними спонсорами, про яких мова піде нижчим.
Для повноти уявлення про етику продюсера слід розглянути також взаємини типу "продюсер-артист".
У спілкуванні з партнерами, артистами і іншими учасниками продюсерської команди йому слід бути чесним і порядним. Це припускає дотримання норм пристойності, норм загальнолюдської моралі, які є фундаментом між особових відносин.
З погляду управлінської етики, продюсер повинен прагнути розуміти своїх підлеглих, бачити в них, в першу чергу, особу, гідну пошана, уміти розбиратися в їх поведінці, бути гуманним, прагнути до співпраці, прагнучи враховувати при цьому особливості і інтереси всієї команди. Продюсер повинен створювати в колективі атмосферу взаєморозуміння і пошани.
Один з найважливіших аспектів етики продюсера у відносинах вищезгаданого типу – справедливість. Вона означає суто об'єктивне відношення до особово-ділових якостей підлеглого і відповідну оцінку їх діяльності. Тут слід зазначити, що кожен артист в тій чи іншій мірі страждає "зоряною хворобою", в його свідомості живе нічим непохитний міф про власну неперевершену: він найкращий, найпривабливіший і так далі Завдання продюсера в міру своїх сил і можливостей підтримувати цей "міф".
Якщо в групі декілька чоловік, то для продюсера вважається неетичним заводити "улюбленчиків". Якщо керівник виділяє симпатичних йому людей в групі, то моральний стан того, хто не потрапив в цей їх список, значно погіршується, а звідси – негативний вплив на робочий процес. А вже це явно позначиться на рейтингу групи і, як наслідок, зниженні прибули. Тому продюсер, перебуваючи в кожній зі своїх ролей, повинен дотримувати етикет між особового спілкування з виконавцем проекту і слідувати принципу розподільної справедливості: чим більше заслужив, тим більше повинна бути винагорода.
Природно, в ході роботи, управлінцеві доводиться стикатися з помилками в роботі своїх підлеглих, указувати на них, допомагати виправляти їх. У таких ситуаціях просто необхідно дотримуватися загальнолюдської моралі і професійного такту.
Причому навіть в самих крайніх випадках людини слід критикувати тільки за його вчинки. Адже у жодному випадку не можна зменшувати здібностей людини, які деколи триматися на упевненості в собі. Постійно незадоволений тон, зневажливе відношення до партнерів, періодичне нагадування про допущені помилки – все це створює моральну напруженість в колективі і призводить до зниження продуктивності праці.
У спілкуванні зі своєю командою продюсер повинен дотримувати делікатність, тактовність і справедливість. Це ті "три кити", на яких ґрунтується етика між особових відносин і атмосфера взаєморозуміння в колективі.
У роботі з виконавцями важлива методика чіткої постановки завдань. Це сприяє підвищенню відповідальності за ухвалення самостійного і правильного рішення в екстремальній ситуації. Подібне відношення виконавця можна пояснити як прояв харизми з боку лідера, заснованої на особистих якостях і здібностях. Сила прикладу, або харизматичний вплив, ототожнює виконавця з лідером. На рівні підсвідомості виконавець вірить, що підпорядкування лідерові зробить його схожим на нього.