Після жовтневої революції сформувалося поняття "естрада" (від латинського "strata" – підмостки) як напрям в мистецтві. Характерною межею того часу з'явилися масові святкування, що театралізувалися, оскільки "революція зажадала від мистецтва інший, чим раніше, заходи спілкування, іншого, багатшої мови, здатної передавати грандіозність перетворень", що здійснюються, - писав А. Юфіт. 26 серпня 1919 року Леніним був підписаний декрет "О об'єднанні театральної справи", де був пункт про народні гуляння і видовища.
Через масову популярність естрадного мистецтва радіо, телебачення широко використовувало його жанри. Багато творів фіксувалися в грамзаписі. Видавнича діяльність була представлена журналами ("Молодіжна естрада", "Естрада і цирк" і так далі), газетами, книгами про творчість естрадних виконавців.
Мистецтво радянського періоду агітувало, виховувало і розважало в рамках існуючої ідеології. Визнання розважального мистецтва знайшло підтвердження в проведенні конкурсів, фестивалів, отриманні популярними артистами державних премій.
2. Адміністративна група у сфері шоу-бізнесу
У шоу бізнесі склався свій розподіл праці, вельми відмінний тому, що властиво матеріальному виробництву. Звичайно, важлива роль в цьому виробництві відводиться авторові або виконавцеві, що додає цій індустрії високий ступінь персоналізації. Проте, роль продюсера, імпресаріо, менеджера, промоутера, а також інших учасників цього бізнесу настільки велика, що без них культурне явище не відбудеться.
Ключовою фігурою в процесі організації і постановки видовищних форм є продюсер. Поняття продюсер сформувалося в процесі зародження кіновиробництва і визначало новий тип підприємця, який здійснював ідейно-фінансовий і художній контроль над постановкою. Оскільки технології створення фільмів і телешоу схожі за своєю природою, термін "продюсер" утвердился і в цих областях.
Саме продюсер як підприємець шукає нові ідеї і засоби їх втілення. Від витоків до фіналу створення продукту він відповідає за всю творчу і виробничу діяльність: формує бюджет майбутнього проекту, підбирає і наймає творчий і виконавський персонал, забезпечує графік робіт в рамках встановленого бюджету, розробляє рекламну стратегію, здійснює прокат, дистрибуцію і ін.
Із-за глобальності багатьох проектів, проект розділяється на декілька напрямів, кожен з яких ведеться своїм продюсером. Так розрізняють:
· Виконавчий (executive) продюсер – довірена особа компанії, що здійснює фінансовий, організаційний і художній контроль над постановкою.
· Функціональний продюсер – особа, що відповідає за конкретні творчо-організаційні компоненти, тобто що виконує певну функцію.
· Асоційований (associate) продюсер – партнер, частково фінансуючий проект і що бере участь в підготовці творчих і виробничих планів головного продюсера постановки.
· Лінійний (line) продюсер – особа, що відповідає за технологічний процес і найбільш складні етапи проекту.
Якщо говорити про кінематограф, то там також існують поняття незалежного (independent) продюсера, тобто людини, що самостійно створює проект без участі крупних компаній, і формуючий (creative) продюсер, виступаючий як режисер-співпостановник, бере участь в малобюджетних постановках.
Шоу – бізнес є сферою обертання величезних капіталів, що чекають свого застосування, а також великих творчих ідей, які і утілюватимуться за допомогою фінансових вкладень. А знайти розумне і прибуткове застосування немаленьким грошам – також одне із завдань продюсера.
Тут також грає роль те, як поставлено виробництво, які люди беруть участь в розробці і просуванні продукту. Природно, що виробництво будь-якого проекту неможливе без певного конкретного розподілу праці. Отже, завжди створюється штатний персонал.
Керівництво шоу-бізнесом складається з блоків. Прийнято розрізняти: фінансовий блок, організаційно-правовий блок; творчо-управлінський блок; PR-блок;
2.1 Фінансовий блок керівництва шоу-бізнесом
Фінансовий блок включає роботу інвесторів і спонсорів, фінансового директора, фінансового менеджера.
Інвестори і спонсори це, як правило, партнери продюсера. Це може бути генеральний директор видання, програмний директор або продюсер радіостанції або директор який-небудь іншій компанії, що проводить. Залежно від характеру контракту, спонсор може, як втручатися в процес виробництва проекту, так і покладати всі повноваження на продюсера проекту.
Фінансовий директор подібно до експерта вчасно дасть раду, як вигідно купити устаткування, де узяти інвестиції і як їх правильно вкласти або зберегти.
Фінансовий менеджер визначає і оптимізує ставку продюсера, серйозно скорочуючи його витрати. Оплатою їх праці є сума в 20% від доходу.
2.2 Організаційно-правовий блок керівництва шоу-бізнесом
Організаційно-правовий блок включає роботу виконавчого продюсера, директора групи, менеджера, юриста, а також гастрольного (концертного) директора.
Виконавчий продюсер є правою рукою генерального продюсера. Він вирішує всі питання управлінського, фінансового і творчого характеру, але останнє слово все-таки залишається за керівником проекту. Крім основних функцій, в його завдання входить перевірка справності устаткування, організація роботи всіх учасників проекту.
Таким чином, якщо зірвавши записи на студії відбудеться із-за неорганізованості артистів – виконавців або сесійних музикантів, то це, перш за все, ляже на плечі продюсера, який не відмітив неполадки відразу. Виконавчий продюсер присутній на всіх стадіях звукозапису і тримає все під контролем.
До того ж він повинен піклуватися про всі формальності, включаючи перевірку накладних і пропусків.
Директор групи, беручи участь у всіх її справах, виїжджає разом з нею на гастролі, вирішує всі питання, пов'язані із співпрацею з партнерськими організаціями на місцях. Він залагоджує всі відносини з гастрольними відділами партнерів, наприклад, з приводу складання райдера. Артисти і виконавці вирішують всі свої питання з директором групи і лише в окремих випадках можуть звернутися до генерального продюсера, якщо ситуація вимагає його персональної участі.
Менеджер веде переговори, пов'язані з роботою групи (зйомки відеокліпа, гастрольна діяльність і ін.), координує процес, вибираючи найбільш ефективні шляхи вирішення проблем. Але менеджер не виїжджає разом з групою на гастролі, а виконує свої функції в стінах Продюсерського Центру.
Юрист бере безпосередню участь у вирішенні правових питань, що виникають при створенні і просуванні проекту. Головним чином, він тримається для того, щоб уникнути невигідних контрактів із записуючими і випускаючими компаніями. Час юриста дуже дорого, його гонорари складають від 300 у.о. в годину, але, врешті-решт, ці гроші завжди виправдовуються.
Гастрольний директор. Концертний директор організовує концерти будь-якого масштабу, як те: клубні виступи, турне, і ін. Він відповідає за бронювання квитків, місць в готелі для мешкання артистів-виконавців, звукорежисера і інших членів творчої групи, формує графік концертної діяльності відповідно до наявних пропозицій і цінової політики. Звичайно, організація гастрольного турне – дуже важка робота. Необхідно завантажувати і розвантажувати тонни устаткування, розміщувати людей і планувати подальші кроки. У цьому гастрольному директорові зазвичай допомагають адміністратор турне або тур-менеджер.
2.3 Творчо-управлінський блок керівництва шоу-бізнесом
Він включає роботу авторів і артистів виконавців, музичних видавництв, саундпродюсера, рекорд-компаній, рекорд-лейблів, арт-менеджера, програмних директорів ТБ і радіо.
Автори і артисти-виконавці. Ця назва говорить само за себе. Можна тільки додати, що сюди ще входять люди, не виступаючі на сцені, а ті, хто займається розробкою образу і іміджу артиста – хореограф-постановник, режисер-постановник, сесійні музиканти (тобто ті, яких наймають спеціально на час турне або запису на студії) і ін.
Музичні видавництва – організації, керівники правами авторів музичного матеріалу, композиторів і поетів-пісенників. З ними, як з володарями авторських прав, продюсер веде переговори про використання того або іншого музичного матеріалу. Тобто, перш ніж використовувати ту або іншу композицію, продюсер укладає договір з музичним видавництвом, а воно у свою чергу перераховує відповідний гонорар авторам.
Так продюсер вступає з музичним видавництвом у фінансово-правові відносини. Основна відмінність діяльності музичного видавництва від суспільств по колективному управлінню майновими правами авторів (РАО) в тому, що, набуваючи у автора виняткових майнових прав, музичні видавництва стають єдиними і повними правовласниками на всі види використання творів, на які передані права.
У автора залишаються тільки немайнові права. РАО (Російське Авторське Суспільство) не є організацією – власників переданих їм має рацію, оскільки в статуті таких організацій не значиться комерційна діяльність.
Таким чином, автори, що віддають права на свої твори, вони потрапляють в умови, коли вони можуть не боятися за свої майнові і немайнові права і спокійно займатися творчістю. Така система існує вже більше ста років.
Саундпродюсер вирішує питання технічного характеру за музичним матеріалом. Він визначає стилістику майбутнього альбому, вирішує, чи варто накладати певні ефекти на звукозапис і ін. само по собі слово "саунд" і позначає звук. І, хоча, деякі виконавці роблять вище перелічену роботу самі, більшість все ж таки користується послугами саундпродюсерів.
Рекорд–лейбл. Насправді лейблами називають компанії, що займаються випуском і записом альбому виконавця. Тобто, коли між виконавцем і такою компанією полягає договір, альбом виконавця починає тиражуватися під певною маркою, лейблом.