Фондовіддача також має негативні зміни за аналізуємий період і знизилась на 0,81% і становить 3,38%.
Для визначення платоспроможності підприємства за умови мобілізації засобів в розрахунках (окрім готівкових грошових коштів) використовують коефіцієнт загальної ліквідності. Він дозволяє встановити, в скільки разів поточні активи покривають короткострокові зобов’язання. В загальному випадку нормальне вважається значення цього показника, яке знаходиться в межах 2-3 (але не менше 1).
Кзаг. лік.=
(6) (2001); (2002 ).На підприємстві коефіцієнт загальної ліквідності у 2002 році склав 0,69, а у 2001 році – 0,24. З наведеного розрахунку ми бачимо, що значення коефіцієнту загальної ліквідності значно менше мінімальної величини.
За результатами проведеного аналізу можна зробити наступні висновки. Розрахувавши коефіцієнт фінансової стійкості та фінансової незалежності ми бачимо, що підприємство має досить сильну фінансову стійкість, проте коефіцієнт співвідношення позичкових і власних коштів показує у 2002 році більшу залежність від позичкових коштів, що свідчить про погіршення фінансового стану підприємства.
В результаті розрахунку ліквідності підприємства ми бачимо низьку платоспроможність.
Отже, проведений аналіз дозволяє зробити висновок про тенденцію до зменшення ефективності використання майна підприємства, що призводить до погіршення і його фінансової стійкості.
2.4 Сировинна база
Для виробництва різних видів карамелі використовується слідуюча сировина:
1) Цукор. Для виробництва карамелі «Рокс» використовується тростинний цукор, оскільки буряковий цукор має високий вміст нецукрів, що негативно вплине на якість готової продукції і знизить її конкурентоспроможність.
Головним постачальником цукру на ТОВ «Меркурій» в даний момент є цукровий завод по переробці тростинного цукру-сирцю м. Дніпропетровськ. Раніше підприємство використовувало також цукор виробництва Пальмірського цукрового заводу, але через його невідповідність стандартам і технологічним вимогам, керівництво змушене було розірвати угоду з даним постачальником.
2) Патока – використовується при уварюванні цукру для приготування карамельної маси. Її постачають з м. Дніпропетровськ.
3) Лимонна кислота – використовується для приготування карамельної маси. Її постачають з заводів лимонної кислоти. Постійних постачальників цього виду сировини, нажаль ще не має.
4) Барвники, які застосовують у виробництві карамелі «Рокс» індійського виробництва і постачаються на фірму дилерами індійської фірми.
5) Ароматизатори – постачають на виробництво з Австрії.
6) Пакувальні матеріали. Частина пакувальних матеріалів виготовляється безпосередньо на самому підприємстві, а частина виготовляється на замовлення ТОВ «Меркурій» в м. Київ.
Основні нормативні документи якими керуються при прийомі сировини у виробництво є:
- ДСТУ 3893-99 “Карамель. Загальні технічні умови”.
- ТІ 14195438.001-2000 Технологічна інструкція по виробництву карамелі льодяникової групи “РОКС”
- Рецептура № 03081654.155-К-03 “Карамель льодяникова групи “РОКС” з ехінацеєю та вітаміном С”;
- Рецептура № 03081654.155-К-03 “Карамель льодяникова групи “РОКС””.
- ГОСТ 5904-82 “Изделия кондитерские. Правила приемки, методы отбора и подготовки проб”;
- ГОСТ 5898-87 “Изделия кондитерские. Методы определения кислотности и щелочности”;
- ГОСТ 5903-89 “Изделия кондитерские методы определения сахара”;
- ГОСТ 5900-73 “Изделия кондитерские. Методы определения содержания влаги и сухих веществ”;
- ГОСТ 5897-90 “Изделия кондитерские. Методы определения органолептических показателей качества, размеров, массы нетто и составных частей”.
2.5 Збут продукції
Карамель на паличці «Рокс» міцно позиціює на ринку, як ексклюзивна продукція, що не має вітчизняних аналогів. Продукція поставляється у всі області України, її купують як оптові, так і роздрібні підприємства. Все більше використовується дистриб'юторська мережа, яка дозволяє довести карамель до точок роздрібної торгівлі і до кінцевого споживача.
Підприємство працює виключно на замовлення, які найчастіше надходять від таких країн, як Росія Молдова, Польща, Арабські Емірати. Також карамель виготовляться на виставки.
ТОВ фірма «Меркурій» має своє власне представництво у м. Києві, яке займається просуванням, розповсюдженням продукції ТОВ «Меркурій» у м. Києві та Київській області. Також існує ряд договорів на постачання карамелі «Рокс» з різними торгівельними організаціями, які мають свої представництва по всій Україні (мережа супермаркетів «Дастор», «Фуршет»).
На даний час ведуться переговори про збільшення обсягів поставок продукції ТОВ «Меркурій» до Арабських Еміратів. Активно ведеться пошук нових торгівельних партнерів.
2.6 Організаційна структура управління ТОВ фірма «Меркурій»
На ТОВ фірма «Меркурій» сформована організаційна структура (Додаток А).
Для функціональної структури управління характерне створення структурних підрозділів, кожен з яких має свої, чітко визначені, конкретні завдання й обов’язки. Отже, в умова даної структури кожен орган управління, а також виконавець спеціалізований на виконанні окремих видів управлінської діяльності (функцій). Створюється апарат фахівців, що відповідає тільки за визначену ділянки роботи.
В основі функціональної структури лежить принцип повного розпорядництва: виконання вказівок функціонального органу в межах його компетенції обов’язкове для підрозділів.
Переваги функціональної структури управління можна звести до наступного:
1. Висока компетентність фахівців, що відповідають за виконання конкретної функції;
2. спеціалізація підрозділів на виконанні певного виду управлінської діяльності, ліквідація дублювань у виконанні завдань управління.
Недоліками цього виду організаційної структури є:
1. порушення принципу повноправного розпорядництва, принципу єдиноначальності
2. труднощі підтримки постійних взаємозв’язків між різними функціональними службами;
3. Тривала процедура прийняття рішень;
4. зниження відповідальності виконавців за роботу, оскільки кожен виконавець одержує вказівки від декількох керівників;
5. неузгодженість і дублювання вказівок і розпоряджень, які одержують виконавці «зверху»;
6. кожен функціональний керівник і функціональний підрозділ ставлять свої проблеми на перше місце, не погоджуючи їх з необхідністю досягнення поставлених перед підприємством цілей.
2.7 Виробнича структура ТОВ фірма «Меркурій»
На ТОВ фірма «Меркурій» використовують цехову виробничу структуру. Виробничий процес відбувається послідовно в кожному з цехів. В кожному з них сировина, матеріали, напівфабрикати проходять встановлені стадії виробничого процесу, внаслідок чого після його завершення отримують готову продукцію .
Склад цехів ТОВ фірма «Меркурій»:
– Варильні цехи;
– Цех карамелі з малюнком та льодяникової карамелі;
– Цех фігурної карамелі;
– Пакувальні цехи.
2.8 Організація основного процесу виробництва
На ТОВ фірма «Меркурій» основний процес виробництва організовано потоковим методом: технологічне обладнання розміщене за ходом технологічного процесу таким чином, щоб максимально скоротити простої, а отже й тривалість циклу основного виробництва.
На даному підприємстві застосовують серійний тип виробництва – продукцію випускають партіями – обсяг партії залежить від обсягу попиту на даний вид продукції, а також від обсягу замовлень.
Загальна принципово-технологічна схема виробництва карамелі, яку застосовують на ТОВ «Меркурій» наведена на рисунку 2.1.
Приготування карамелевого сиропу: його готують з води, цукру, а в якості анти кристалізатора обов’язково додають патоку або інвертний сироп. Приготування сиропу відбувається в сироповарочному агрегаті, куди дозують цукор, воду, патоку у співвідношенні на 100 кг цукру 50 кг патоки та 15,8 кг води. Все змішують, нагрівають до 70С, фільтрують, подають у варочну колонку де уварюють 1,5 хв. і далі сироп іде на основне уварювання.
Уварювання сиропу: процес уварювання відбувається під розрідженням. Розрідження створюється з метою зниження t кипіння сиропу. Сироп уварюється 3-5 хв. при t =85С.
Вигрузка карамельної маси: після уварювання карамельна маса випускається в мішалку, де охолоджується до t=80С. В цей час до неї додають есенції в якості ароматизаторів, барвники та харчові кислоти.
Проминання: процес проводиться на проминальних машинах, з маси витискають повітря і карамель стає прозорою, з неї виготовляють льодяникову карамель.
Витягування: на витягувальних машинах масу розтягують і вона навпаки насичується повітрям і робиться матовою. Її направляють на виготовлення карамельок з начинкою.
Формування карамелевого джгута: карамельний батон утворюється з прозорої маси або з маси в яку вводиться начинка на спеціальних карамелеобкатувальних машинах. Ця машина складається з коритоподібного корпуса, в якому обертаються 6 рифлених корпусоподібних веретен. Вони закручують карамельну масу і надають їй форму усіченого конуса.
Калібровка карамелевого джгута: для отримання карамелі необхідного діаметра проводять калібрування батона, пропускаючи його через калібровочну машину.
Формування карамелі: відбувається за допомогою ножів, які бувають двох типів: різальні – для отримання карамелі типу подушечки, штампувальні – для отримання карамелі з рельєфним малюнком на поверхні.