Метод екстраполяції є простим і зручним в використанні, однак, він допускає збереження сформованих тенденцій у майбутньому, тобто не враховує наслідків можливих змін. У зв'язку із цим, використання даного методу доцільно при попередніх розрахунках альтернативних варіантів планів.
Більше обґрунтованим є факторний метод, що передбачає коректування фактичних показників базисного периода шляхом розрахунку їхньої зміни під впливом різних факторів. У практиці традиційного техніко-економічного планування на вітчизняних підприємствах факторні розрахунки здійснювалися в процесі розробки планів по підвищенню продуктивності праці й зниженню собівартості продукції.
Найбільш точним, у порівнянні з попередніми методами, є нормативний метод, відповідно до якого планові показники розраховуються на основі встановлених норм і нормативів. Нормативний метод планування доцільно використати в процесах з нормованим залученням ресурсів (сировини й матеріалів, палива й енергії, устаткування й т.д.). Для використання нормативного методу необхідна налагоджена нормативна база, інтегрована із системою бухгалтерського обліку.
Багатоваріантні планові розрахунки часто містять визначення очікуваних наслідків впливу великої кількості різноманітних факторів. Це викликає необхідність застосування математичних моделей (описових, аналітичних, імітаційних, а також моделей прийняття рішень).
3. Технологія процесу планування
Процес планування включає кілька стадій (етапів):
визначення мети - визначення й обґрунтування загальних цілей підприємства і його підрозділів;
постановку завдань - визначення конкретних, деталізованих цілей і завдань на заданий період і встановлення приблизних строків їхнього виконання;
складання плану - вибір основних шляхів і засобів досягнення поставлених цілей і завдань. Складання плану відбувається в цифровому вираженні, а баланси прибутків і видатків, - як у грошовому, так й у натуральному вираженні;
коректування й конкретизацію плану - конкретизацію строків виконання планів, ув'язування між окремими стадіями програми, деталізацію завдання по видах й обсягам робіт, конкретним робочим місцям і строкам виконання, детальні розрахунки витрат й одержуваних результатів на весь період планування;
контроль за досягненням поставлених цілей шляхом зіставлення планових показників з фактичними.
Для розробки плану фахівцям із планування потрібна відповідна інформація, що включає в себе прогнозні й маркетингові дані й внутрішню інформацію. Планування завжди опирається на дані минулих періодів діяльності підприємства, тому надійність плану залежить від точності фактичних показників минулого й достовірної інформації про дійсну ситуацію.
Вихідними даними для складання плану є:
· державні замовлення й контракти;
· господарські договори підприємства на виготовлення продукції;
· господарські договори на поставки сировини, матеріалів й інших ресурсів;
· виявлений попит споживачів і можливий обсяг реалізації продукції;
· виявлені можливості й резерви виробництва;
· основні напрямки організаційно-технічного розвитку підприємства;
· наявність і структура виробничих потужностей;
· чисельність і склад кадрів;
· наявність і потреби в оборотних коштах;
· економічні нормативи;
· прогресивні норми використання всіх видів ресурсів.
· Складання плану підприємства починається з підготовки проекту окремих його частин:
· плану виробництва й реалізації продукції;
· плану матеріально-технічного забезпечення;
· плану по кадрам і заробітній платі;
· плану організаційно-технічного розвитку підприємства;
· плану собівартості продукції;
· фінансового плану.
План виробництва й реалізації продукції є основою, на якій розробляються всі інші частини загального плану підприємства й підрозділів.
Після розробки частин плану провадиться їх взаємна корекція до повного вв'язування й збалансованості як по матеріально-фінансових ресурсах, так і за часом виконання. Таким чином, досягається збалансованість плану діяльності підприємства. Складається динамічна система взаємозв'язку виробничих, технічних, економічних, організаційно-адміністративних і соціальних заходів, спрямованих на досягнення кінцевої мети.
Питання для самоконтролю
1.Сутність і завдання планування.
2.Характеристика принципів планування.
3.Характеристика методів планування.
4. Визначення етапів планування.
Рекомендована література
1. Семенов Г.А., Станчевский В.К., Панкова М.О.: Організація і планування на підприємстві, ЦНЛ, 2006 р.
2. З.О. Манів, І.М. Луцький: Економіка підприємства, «Знання», 2006р.
3. Швайка Л.А.: Планування діяльності підприємства, «Новий світ»,2004 р.
4. І.М. Брюховецький, В.І. Мищенко : Планування агропромислового комплексу, «Вища школа», 1989 р.
5. П.С. Березовський, Н.І. Михалюк : Організація, прогнозування та планування агропромислового комплексу, «Магнолія плюс», 2006 р.
6. Орлов О,О. Планування діяльності промислового підприємства.Підручник.: « Скарби», 2002.