Смекни!
smekni.com

Психоінформаційні технології у менеджменті. Функції та компетентність керівника. Психологічна орієнтація працівників (стр. 7 из 13)

вивчення та аналіз професійної діяльності кандидата на управлінську діяльність в минулому (результати роботи на схожій посаді, здатність долати перешкоди, спрацьовуватися з колегами і пристосовуватися до нових умов);

аналіз анкети кандидата та заяви про прийом на роботу;

співбесіда кандидата на різних рівнях управлінської структури.

В оцінюванні та розстановці керівних кадрів, фахівців найбільш значущими є такі риси особистості:

1. Навички соціальної взаємодії (здатність спілкуватися, вибудовувати міжособистісну взаємодію).

2. Орієнтація на успіх (наявність таких якостей, як упертість, наполегливість, азартність, працездатність, схильність до ризику).

3. Соціальна зрілість (наявність достатньо сформованих особистих цілей, здатність до коригування власної поведінки).

4. Практичний інтелект (здатність визначати проблему і знаходити можливі способи її розв'язання).

5. Здатність до складної праці (стійкість проти стресу, вміння планувати складну роботу та встановлювати пріоритетність завдань за умов дефіциту часу).

6. Соціальна пристосованість (уміння працювати з колегами та керівництвом, пристосовуватися до організаційної соціокультури, традицій, норм, ритуалів).

7. Лідерство (здатність спонукати до дій інших, навіювати довіру оточенню).

Поряд з цими рисами, на думку вчених, слід оцінювати такі якості та характеристики особистості керівника, як здатність інтегрувати емоційні оцінки та інтуїтивні уявлення у процесі прийняття рішень, міру емоційної та психологічної стійкості, вміння налагоджувати ефективну комунікацію, делегувати повноваження, здатність до усвідомлення власних інтересів та інтересів підлеглих, можливості працювати в організації, вміння чітко формулювати свою позицію і розуміти чужу, контактувати з іншими, взаємодіяти на основі їхніх індивідуальних особливостей, фізичного, психічного і морального стану.

Слід також оцінювати і такі показники ефективності управлінської діяльності керівника:

бачення в кожному, з ким він спілкується, особистості, ставлення до неї як до найбільшої цінності, визнання недоторканності її достоїнства;

віра в можливості особистості, доброзичливість, визнання індивідуальності особистості;

щире бажання допомогти тому, з ким контактує керівник;

об'єктивне оцінювання керівником особистісно-ділових якостей і діяльності людей; відкритість у спілкуванні, самоаналіз і самокритичність;

досконале володіння різноманітними психотехнологіями і прийомами взаємодії, оптимістична манера спілкування;

своєчасне подолання труднощів, психологічних бар'єрів у спілкуванні;

уміння вислухати, володіння емпатією (здатністю вловлювати настрій людей, визначати їхні очікування, установки, тривогу, співпереживати).

Необхідність діяти за організаційної багатоманітності, невизначеності, взаємозв'язку соціально-економічних явищ, постійного оновлення продукції, технологій, каналів взаємодії, стратегічного і тактичного мислення, потребує від керівників уміння інтегрувати різні аспекти діяльності, гнучкості розуміння співробітників, здатності бути лідером групи й ефективно працювати у її складі, бачення ключових чинників ефективності різних типів організацій і стратегій управління.

Яким би компетентним, досвідченим не був керівник, він не має права зупинятися у своєму розвитку, оскільки це матиме наслідком не лише його неадекватність діловій ситуації, а й зниження конкурентоспроможності організації.

5. Тести для виявлення соціотипу керівника

Хто я екстраверт чи інтроверт?

Якщо ви екстраверт, то ви скоріш за все: Якщо ви інтроверт, то ви скоріш за все:
У новій компанії легко знаходите співрозмовника, спілкуєтеся з великою кількістю людей - знайомихі незнайомих, Віддаєте перевагу спілкуванню в тісному колі ваших знайомих.
У колі ваших знайомих, як правило, завжди в курсі останніх подій. Нерідко про новини дізнаєтеся трохи не останнім.
При знайомстві схильні першими вступати в розмову. Почуваєте себе комфортніше, якщо першим це робить співрозмовник.
Маєте багато друзів і знайомих, часто на нетривалий термін. Схильні обмежуватися тісним колом старих друзів.
Активно пересуваєтеся у просторі, не любите працювати на одному місці. Легко витримуєте роботу на самоті.
Схильні займатися діяльністю, спрямовану на розширення. Вам ближче діяльність з поглиблення й удосконалення.
Орієнтовані на безпосереднє і швидке сприйняття зовнішнього світу. Сприймаєте світ через своє ставлення до нього, усіх порівнюєте зі своїм розумінням життя.
Зовнішній світ вас збуджує і заряджає енергією. Більш схильні черпати енергію зі свого внутрішнього світу.

Хто я: сенсорик чи інтуїт?

Якщо ви сенсорик, то ви, скорішза все: Якщо ви інтуїт, то ви, скоріш за все:
Любите мати справу з фактами і предметами, а не з ідеями і теоріями. Не любите уточнювати деталі, якщо є красива концепція.
Любите читати текст від початку до кінця, не перестрибуючи в пошуку цікавих місць. Цілком спокійно можете читати книгу відразу в декількох місцях, від кінця до початку і т.п.
Дня розуміння ситуації не заспокоїтесь, поки не зберете всю потрібну інформацію. Почуваєте себе цілком комфортно, якщо зрозуміли сутність справи по декількох фактах чи натяках.
Сприймаєте світ «отут і зараз», умієте жити сьогоднішнім днем. Надаєте великого значення майбутнім можливостям і довгостроковим перспективам.
На запитання любите давати конкретні відповіді. Прагнете узагальнювати, щоб відповідь охоплювала максимально широке коло можливих ситуацій.
Сприймаєте світ через свої відчуття: звуки, фарби, запахи, естетична і почуттєва насолода. Відчуваєте невидимі, сховані процеси, що насправді керують нашим життям.

Хто я: логік чи етик?

Якщо ви логік, то ви. скоріше за все: Якщо ви етик, то ви. скоріше за все:
Намагаєтеся бути об'єктивним, навіть якщо вас звинувачують у холодності і безчуттєвоеті. При вирішенні питань обов'язково враховуєте почуття інших людей.
Якщо бачите, що людина помиляється, то прагнете показати їй істинне положення речей. Не будете вказувати на помилки, якщо це може когось скривдити чи погіршити стосунки.
У житті покладаєтеся на логічно і науково обгрунтовані теорії. Більше довіряєте своїм почуттям і симпатіям.
Вважаєте, що важливіше бути правим, чим комусь подобатися. Швидко візьмете свої слова назад, якщо відчули, що когось скривдили.
Схильні оцінювати людей і світ у категоріях «логіка», «аналіз», «закон», «доцільність». Схильні оцінювати людей мир у категоріях «гарний – поганий», «любить - не любить», «моральний – аморальний»
Не схильні роздавати компліменти, не завжди впевнені у відношенні інших до вас. Добре почуваєте відносини між людьми, умієте на них впливати у потрібному напрямку.
Не любите умовляти людей, прагнете аргументовано довести їм свою правоту. Вмієте умовляти людей, піднімати їм настрій, заспокоювати добрим словом.

Хто я: раціонал чи ірраціонал?

Якшо ви раціонал, то ви, скоріш за все Якщо ви ірраціонал, то ви, скоріш за все
Прокинувшись ранком, чітко уявляєте собі, що будете робити протягом дня. Вважаєте, що розвиток подій усі розставить на свої місця.
Якщо порушується ваш план, то це вибиває вас з колії. Легко змінюєте один план на іншій.
Любите починати нову роботу тільки після завершення попередньої. Можете одночасно починати скільки справ і потім прикласти немало зусиль для їхнього завершення.
Знайом вас вважають принциповою людиною. Знайомі вас вважають імпульсивною і гнучкою людиною.
Схильні думати і діяти в відповідності з раніше продуманим планом, навіть якщо зовнішні обставини цьому не сприяють. Схильні діяти за ситуацією, не перевантажуючи себе зайвими планами і термінами.
До всіх справ схильні готуватися завчасно, приходити на зустрічі раніше призначеного часу, щоб випадково не спізнитися. Можете відкладати справи до останньої хвилини, розраховуючи на своє вміння імпровізувати, на натхнення і щасливий випадок
Ваші рухи звичайно чіткі і фіксовані, без плавних переходів. Ваші рухи плавні, м'які, розковані, наче «котячі».

6. Практичне завдання

Ви – керівник підприємства. За останній період економічний стан підприємства значно погіршився. Валова продукція знизилась, оборотність обігових коштів знизилась. Приклад аналізу основних показників підприємства наведений далі.

Вам необхідно, як керівнику цього підприємства, провести аналіз основних показників виробничо-господарської діяльності підприємства і розробити шляхи до виходу підприємства з цього стану.

Надайте характеристику підприємства, його організаційну структуру, прийміть управлінське рішення щодо розробки шляхів поліпшення економічного стану підприємства та виходу з кризової ситуації. Обґрунтуйте розроблені заходи.