3. Ультрафіолетові випромінювання надають на організм людину дії физико-хімічного і біологічного характеру. При довжині хвилі від 400 нм до 320 нм вони характеризуються слабкою біологічною дією; від 320 до 280 нм - діють на шкіру; від 280 нм до 200 нм - на тканинні білки і ліпоїди. На очі ультрафіолетове випромінювання діє сильніше, ніж на шкіру, причому страждають переважно рогівка і кон'юнктива; воно обуславліваєт захворювання органів зору у вигляді електроофтальмії (фотоофтальмії): сильне запалення переднього відділу очей.
4. Дія електричного струму на живу тканину носить своєрідний і різносторонній характер. Проходячи через організм людину, електричний струм проводить термічну, електричну і біологічну дії, які залежать від роду і напруги струму, а також тривалості дій. Оскільки живлення устаткування здійснюється від мережі з напругою 220 У виникає небезпечний шкідливий чинник підвищене значення напруги в електричному ланцюзі, замикання якого може відбутися через тіло людини, така небезпека може відбутися при випадковому дотику до токоведущим частин устаткування і несправності захисної ізоляції. Дія електричного струму викликає порушення функцій серцево-судинної системи, а також опіки.
5. Підвищений рівень шуму на робочому місці викликає труднощі розпізнавання звукових сигналів, нервова напруга, відбувається швидке стомлення організму, з'являється головний біль і ослаблення пам'яті. Наприклад, джерелом шуму може бути принтер або інший друкуючий пристрій Характеристикою непостійного шуму на робочому місці користувача ПЕВМ є еквівалентний рівень звуку в дБ, визначуваний по ГОСТ 12.1.003-83. Допустимі рівні звукового тиску в приміщеннях користувачів обчислювальних машин слід приймати не більше 50 дБ.
Cснижение шуму на робочому місці, що створюється внутрішніми джерелами, а також шуму, проникаючого зовні, були здійснені наступними методами:
- зменшення шуму в джерелі;
- раціональним плануванням приміщення;
- акустичною обробкою приміщення;
- зменшення шуму по шляху його;
Зниження шуму в джерелі випромінювання забезпечується застосуванням пружних прокладок між підставою принтера і поверхнею, на якій він стоїть.
Працівник, що поступає на роботу, обов'язково проходить ввідний і первинний інструктаж по техніці безпеки в цілях профілактики нещасних випадків, а також знайомиться з інструктажем по дотриманню заходів безпеки при роботі з ПЕВМ.
Заходи щодо запобігання або слаблення можливої дії небезпечних і шкідливих чинників:
1. Забезпечення недоступності токоведущих частин, що знаходяться під напругою, для випадкового дотику.
2. Пристрої вентиляції і опалювання, що має велике значення для оздоровлення повітряного середовища у виробничому приміщенні.
Необхідно якомога більше використовувати природне освітлення.
Природне освітлення має велике значення для працівників. Воно сприятливо впливає на органи зору, стимулює фізіологічні процеси, підвищує обмін речовин і покращує розвиток організму в цілому. Сонячне
випромінювання зігріває і знезаражує повітря і очищає його від збудників багатьох хвороб. Крім того, природне світло має і психологічну дію, створюючи в приміщенні для працівників відчуття безпосереднього зв'язку з навколишнім
середовищем. Нормоване значення КЕО при природному бічному освітленні у виробничому приміщенні складає 3,5. Для штучного освітлення застосовуються лампи розжарювання звичайного виконання.
4. Зручне планування робочого місця.
5. Встановлення перерв через кожних 2 години роботи в перебігу 10-15минут. Під час перерви з метою зниження нервно- емоційної напруги і втоми зорового аналізатора доцільно виконувати комплекс фізичних вправ.
Вимоги ергономіки і технічної естетики (ГОСТ 12.2.032-78. Робоче місце при виконанні робіт сидячи).
Велике значення в створенні оптимальних умов праці має планування робочого місця, яке повинне задовольняти вимогам зручності виконання робіт, економії енергії і часу оператора.
Тривала сидяча робота шкідлива людині у принципі: працівник сутулиться або подається вперед і його хребет деформується, травмуючи диски; він піднімає плечі і згинає руки, тримаючи їх в напрузі - і природно вони починають хворіти. Пережимаючи судини, він перенавантажує серце; ну а про хронічні розтягування сухожиль грон рук і зір, що постійно погіршується. Здоров'я залежить від розмірів і дизайну робочого місця.
Для забезпечення вимог ергономіки і технічної естетики конструкція робочого місця, розташування і конструкція органів управління повинні відповідати анатомічним і психофізичним характеристикам людини. Разом з цим все устаткування, прилади і інструменти не повинні викликати психологічного роздратування.
До розмірів робочого місця пред'являються вимоги:
висота робочої поверхні 655 мм;
висота сидіння 420 мм;
відстань від сидіння до нижнього краю робочої поверхні 150мм:
розміри простору для ніг 650x500x600.
3.3.2 Розрахунок вентиляції в приміщенні
Вентиляція - організований і регульований повітрообмін, що забезпечує видалення з приміщення повітря, забрудненого шкідливими газами, парами, пилом, а також поліпшуючий метеорологічні умови у виробничих приміщеннях.
Вентиляція буває загальний обмінної і місцевої. Місцева вентиляція використовується для видалення шкідливих речовин 1 і 2 клас з місць їх освіти для запобігання їх розповсюдженню в повітрі виробничого приміщення, а також для забезпечення нормальних умов на робочих місцях.·
За способом подачі в приміщення свіжого повітря і видаленню забрудненого, системи ділять на:
природна - створюється за рахунок різниці в питомій вазі теплого і
холодного повітря, а також за рахунок енергії вітру;
механічна - забезпечує підтримку постійного повітрообміну
незалежно від зовнішніх метеоумов;
змішана.
Розрахунок виділення тепла· а) Тепловиділення від людей.
де пл - кількість людей в приміщенні.
б) Тепловиділення від сонячної радіації, Вт:
Яскраво-червоний - тепловиділення від людей, Вт:
А л = 93* nл; Ал=93*3= 279 Вт; (3.1)
Асол=Ко’* So* A+Kn’* Sn*A, (3.2)
де К' - кількість теплоти, сонячною радіацією, що вноситься, через світлові поверхні, з урахуванням орієнтації по сторонах світла, Вт/м2;
Sо - площа поверхонь, м2;
А - коефіцієнт обліку характеру скління.
У приміщенні знаходиться одне вікно розміром 2x1,2 м2, вікна виходять на південний схід, характер віконних рам з подвійним склінням і дерев'яними палітурками. Географічну широту приймемо рівною 65◦. Асол - для засклених поверхонь при: S = 4,8 м2; Ко' = 279 Вт/м2;
А = 0,6. Асол= 4,8*279*06=803 Вт;
Асол.п- для покриттів при:
S = 22м2
Кп' = 6 Вт/(м2*К) (3.3)
A сол.n = 22*6= 132Bт (3.4)
Сумарне тепловиділення від сонячної радіації:
Асол. =803+132 = 935Вт.
Алн= Nл*m (3.5)
в) Тепловиділення від джерел штучного освітлення, Вт. Розрахунок тепловиділень від джерел штучного освітлення проводиться по формулі:
де N - сумарна потужність джерел освітлення, кВт;
m - коефіцієнт теплових втрат(0,9 для ламп розжарювання і 0,55 для люмінесцентних ламп).
У нас є 3 світильників з двома лампами ДДЗО (30Вт) і 2 місцевих світильника з лампами Б215-225-200 або Г215-225-200. Тоді одержуємо:
Алн=(3*0.03*0.55+2*0.2*0.9)*1000=410Вт)
Розрахунок виділень тепла проводиться аналогічно розрахунку тепловиділень від джерел штучного освітлення:
Апу = Nл*m (3.6)
Коефіцієнт теплових втрат для радіотехнічного пристрою складає п=0,7.
Сумарні тепловиділення складуть:
Атепло выделение = 490 + 935 + 410 =1830Вт.
Надмірна теплота в приміщенні, визначається по формулі:
Аизб= А тепловиділень - А тепловтрат (3.7)
А теплопотерь= 0,1 * А тепловиділень =183 Вт.
А юб=1830 - 183 = 1647 Вт.
Розрахунок необхідного повітрообміну. Визначаємо кількість повітря для боротьби з надмірним теплом, Q м3/ч:
Q = Аізб * 3600/с * (t1 -t2) * у (3.8)
де - А ізб - тепло надлишки (Вт);
с - питома теплоємність повітря, рівна 1000 Дж/кг*К; у - питома маса повітря при відповідній температурі приміщення, кг/м3.
tуд –tпр - температура повітря, що видаляється і приточування, можна прийняти (3...5) К
Q = 1647 Вт * 3600/1000 Дж/кг*К*4К*1,18 кг/м3 = 1300 м3/ч.
Розрахунок кратності повітрообміну по формулі:
N= Q/V (3.9)
де - Q - кількість повітря, необхідне для боротьби з надмірним теплом м3/ч;
V - об'єм приміщення m3.
N = 1300/1000= 1,3.
При N= 1.1 на виробництві доцільно застосовувати природну вентиляцію.
Вимоги до виконання правил пожежної безпеки. На випадок пожежі необхідно:
відключити комп'ютер від електроживлення;
викликати до місця пожежі начальника ділянки і пожежну допомогу;
по можливості винести легкозаймисті, вибухонебезпечні матеріали і найбільш цінні предмети;
приступити до гасіння пожежі наявними засобами (вогнегасник, пісок і т.д.).
Розглянути види надзвичайних ситуацій які приведуть до техногенних аварій.
Вид аварії Пожежа 10201, 10202, 10203,10204, 10205, 10206.
Першими вражаючими чинниками надзвичайних ситуацій техногенного характеру заподіяних пожежами є наступні:
- световое випромінювання;
- задымление навколишнього середовища;
- химическое забруднення навколишнього середовища.
Вплив світлового випромінювання на людей може провести до їх поразки (виникають опіки, пошкодження органів зору і т.д.) і навіть погибель.
Дія цього вражаючого чинника на будівлі, споруди, техногенне устаткування, транспортні засоби і інші матеріальні об'єкти може викликати їх спалах і інші пошкодження.
Вплив задимлення навколишнього середовища на людей може провести до виникнення опіків верхніх дихальних шляхів і пошкодження органів зору, утруднення дихання або викликає кисневе голодування. Різко зменшується можливість повітряного огляду навколишнього середовища через зниження прозорості атмосфери. Вплив на матеріальні об'єкти задимлення навколишнього середовища може привести до їх закопленію і покриттів кулею пилу продуктів спалаху, а в деяких випадках може викликати інші пошкодження цих об'єктів.